ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

پرداخت غيرنقدي كرايه تاكسي همچنان در تعليق

هفته گذشته بار ديگر موضوع پرداخت غيرنقدي كرايه تاكسي كه در اين سال‌ها بارها توسط سازمان تاكسيراني طرح شده اما عملياتي نشده مطرح شد و مديرعامل سازمان تاكسيراني اعلام كرد كه اين بار قصد دارد امكان پرداخت آنلاين كرايه را مد نظر قرار دهد.

اين در حالي است كه پيش از اين تاكسيراني گفته بود كه كارت‌خوان‌هاي ويژه تاكسي در تاكسي‌هاي پايتخت قرار خواهد داد. حتي مقرر شده بود بانك شهر سخت‌افزار لازم را تامين كند كه البته گويا اين طرح پس از سه سال به نتيجه نرسيده و تاكسيراني اين بار دست به دامان اپ‌هاي موبايلي شده است.

وضعيت مبهم سامانه وزارت كار پس از يك سال، آمار بالاي شكايات كاربران ايراني از وضعيت آنتن‌دهي موبايل و تعرفه‌هاي اينترنت، وعده راه‌اندازي كلانتري‌هاي مجازي و ابهام درباره سرنوشت توزیع ۷۲۰ هزار گوشی توقیفی از ديگر اخباري بود كه هفته گذشته در حوزه فاوا مورد توجه قرار گرفت كه در پي مي‌آيد.

بلاتكليفي پرداخت الكترونيكي در تاكسي‌ها

هفته گذشته مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران گفت: برای تعیین نحوه پرداخت کرایه تاکسی در پایتخت دو گزینه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پیش‌روی تاکسیرانی است.

وی در توضیح سیستم سخت‌افزاری گفت: گزینه سخت‌افزاری انواع مختلفی دارد و کاربری‌های آن متفاوت است و قاعدتا باید متناسب با نوع کاربری، پرداخت‌ها انجام شود. براي مثال، در تاکسی‌های خطی دستگاه «کارت‌خوان» قابلیت استفاده ندارد و دلیلش این است که فرایند زمان‌بری دارد و مسافران می‌خواهند با سرعت پیاده شوند.

قنادان درباره سیستم پرداخت نرم‌افزاری برای دریافت کرایه تاکسی نیز گفت: به نظر می‌رسد گزینه پرداخت نرم‌افزاری از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی، بهترین کارکرد را دارد و با استقبال مردم نیز مواجه شده است و فکر می‌کنم بیشتر از همه بتوانیم این موضوع را توسعه بدهیم.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران با بیان اینکه اکنون مشغول بررسی پروتکل نحوه پرداخت کرایه تاکسی هستیم، گفت: پس از اتمام بررسی‌ها این موضوع از از مرحله پایلوت خارج و به‌صورت فراگیر در همه شهر اجرا شود.

از سوي ديگر يك عضو شورای شهر تهران نيز هفته گذشته در اين خصوص ابراز كرد: با وجود مصوبات مذکور متاسفانه پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی در حال حاضر در انحصار تنها یک شرکت بوده و برای مشارکت سایر شرکت‌ها از سوی مدیران سازمان تاکسیرانی ایجاد مانع و اشکال می‌شود.

محمد علیخانی در تذکر پیش از دستور خود همچنين ابراز كرد: بر اساس تبصره ماده هشتم مصوبه تعیین نرخ کرایه انواع تاکسی در شهر تهران سال 96 و تبصره ماده دوم تعیین نرخ کرایه انواع تاکسی‌ در شهر تهران در سال 97 سازمان تاکسیرانی موظف به ایجاد زمینه و امکان پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی و همچنین موظف به ایجاد امکان رقابت ميان شرکت‌های ارايه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی (حداقل سه شرکت واجد شرایط) است.

وی ادامه داد: با وجود مصوبات مذکور متاسفانه پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی در حال حاضر در انحصار تنها یک شرکت بوده و برای مشارکت سایر شرکت‌ها از سوی مدیران سازمان تاکسیرانی ایجاد مانع و اشکال می‌شود. لذا به شهرداری تهران تذکر می‌دهم که هرچه سریع‌تر هر گونه مانع را براي اجرایی شدن مصوبات شورا برطرف كنند.

وضعیت مبهم سامانه روابط کار پس از یک‌سال

هفته گذشته گزارش‌هاي ميداني مشخص كرد به‌رغم گذشت ۱۴ روز از ثبت‌نام در سامانه جامع روابط کار توسط کارگران و کارفرمایان، ظاهرا به‌دلیل تجهیز نشدن دفاتر پیشخوان به زیرساخت‌های لازم، ثبت‌نام در این سامانه با کندی مواجه است.

سامانه جامع روابط کار ۱۷ مردادسال گذشته با هدف دسترسی صاحبان کسب‌وکار (کارفرمایان) و کارگران به ثبت اطلاعات مربوط به روابط کار به‌صورت الکترونیکی، رونمایی شد.

یکی از اهداف اصلی راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار که از حدود ۳۲ زیرسامانه تشکیل شده است، شفاف‌سازی قراردادهای کار و پایش وضعیت قراردادهای موقت، سفید و دايم با هدف ارتقای سطح امنیت شغلی نیروی کار بود.

بیش از یک‌سال از رونمایی این سامانه مي‌گذرد. در نهایت پس از تاخیرهای پی‌درپی، ثبت‌نام از کارگران و کارفرمایان از حدود ۱۴ روز پیش از طریق ۳۵۲ دفتر پیشخوان در استان تهران آغاز شد.

هفته گذشته مدیر کل جبران خدمت و روابط کار وزارت کار، با اشاره به روند بسیار کند ثبت‌نام از کارگران و کارفرمایان در دفاتر پیشخوان دولت گفت: سازمان تنظیم مقررات که قرار بود زیرساخت‌های ثبت‌نام در این سامانه را فراهم کند، ۳۵۲ دفتر پیشخوان در استان تهران را برای مراجعه کارگران و کارفرمایان به وزارت کار معرفی کرد اما بر اساس گزارش‌هاي میدانی ظاهرا ثبت‌نام در سامانه جامع روابط کار فقط در حدود ۶۰ دفتر پیشخوان انجام می‌شود.

تعرفه در صدر شکایت مردم از اپراتورهای موبایل

بررسی آخرین آمار وضعیت پاسخگویی وزارت ارتباطات به شکایات مشترکان سرویس‌های ICT نشان می‌دهد که آنتن‌دهی و تعرفه در صدر شکایات مردم از اپراتورها هستند و همچنان پیامک تبلیغاتی مشترکان موبایل را آزار می‌دهد.

بنابر جدیدترین آمار اعلامی از سوی وزارت ارتباطات، سامانه ثبت شكايات مردمي وزارت ارتباطات (195) در پنج ماه نخستین سال ۱۳۹۷ حدود ۳۴۴۰۰۰ مورد درخواست از مشترکان حوزه ICT دریافت کرده که شامل ۲۸۳۷۱ تماس مستقیم و ۶۰۲۹ صندوق صوتی است.

مانند روال گذشته آنتن‌دهی و تعرفه بیشترین میزان شکایت مردم را به خود اختصاص داده و پیامک تبلیغاتی نیز همچنان از موضوعات مورد شکایت مردم است.

این آمار همچنان نشان می‌‌دهد بسیاری از مشترکان بابت بسته‌های تشویقی که اپراتورها ارایه می‌کنند دچار سردرگمی و نارضایتی هستند و بار دیگر بر این نقد که اطلاعات مردم درباره تعرفه‌ها، سرویس‌ها و طرح‌ها پایین و اطلاع‌رسانی اپراتورها کافی نیست، صحه می‌گذارد.

به‌‌رغم ارایه آمار از میزان پاسخگویی به شکایت‌ها، همواره برخی مشترکان ثبت شکایت در این سامانه را بی‌حاصل یا پاسخ ارایه‌شده را بی‌فایده می‌دانند که نشان می‌دهد ارتقای کیفی پاسخ‌های ارایه‌شده و پیگیری‌ها یکی از نیازهای ضروری این سامانه است.

وزارت ارتباطات مدعی است که میانگین زمان پاسخگویی در این سامانه به استثناي شکایات آنتن‌دهی از ۸.۹ روز به ۳ روز کاهش یافته و قرار است تا پایان سال ۹۸ زمان پاسخگویی به دو روز برسد.

راه‌اندازي كلانتري‌هاي مجازي در كشور

هفته گذشته رييس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی اعلام كرد: به منظور توسعه هرچه بیشتر ارايه خدمات قضایی و انتظامی و تسهیل در امور مراجعه‌کنندگان، قرار است کلانتری‌های مجازی در سطح کشور راه‌اندازی شود که هم‌اکنون مطالعات این طرح آغاز شده است.

سردار محمد شرفی افزود: از مهم‌ترین دلایل این طرح تسهیل در ارايه خدمات به مردم با رویکرد کاهش مراجعات حضوری و تغییر روش ارايه خدمات از حالت فیزیکی به الکترونیکی است.

وی اظهار كرد: با توجه به اقدامات و مطالعات انجام‌شده درنظر داریم در آینده نزدیک ابتدا بخشی از کلانتری‌های سطح کشور را که بیشتر درگیر ارايه خدمات هستند، به صورت مجازی راه‌اندازی کنیم.

ريیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی تصریح کرد: با اجرای این طرح مردم می‌توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری در کلانتری یا پاسگاه پلیس، از منازل خویش درخواست‌های خود را اعلام کنند و پس از دریافت کد رهگیری پیگیر خواسته‌های خویش باشند.

ابهام درباره سرنوشت توزیع ۷۲۰ هزار گوشی توقیفی

هفته قبل رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي در مورد وضعیت گوشی‌های توقیف‌شده ابراز كرد: هم‌اکنون ۶۰۰ هزار گوشی به دلیل مشکلات تخصیص ارز، در گمرک مانده‌اند؛ چراکه باید تخصیص ارز این کالا از طریق سامانه‌های بانکی صورت گیرد، اما واردکنندگان این گوشی‌ها را از طرق دیگر وارد کرده‌اند. از سوی دیگر حدود ۱۲۰ هزار گوشی که با ارز دولتی وارد کشور شده توسط تعزیرات توقیف شده است.

معاون وزیر ارتباطات افزود: در این زمینه وزیر ارتباطات با دادستان تهران مذاکره داشتند که بتوانند این گوشی‌ها را از توقیف دربیاورند و در بازار تزریق شود تا مشکلات حل شود. این مساله در دست پیگیری است و باید فرایند قضایی آن طی شود؛ زمان‌بندی آن در اختیار وزارت ارتباطات نیست.

اين در حالي است كه پيش از اين مسوولان ابراز اميدواري كرده بودند كه بتوانند با عرضه اين گوشي‌ها تا حدودي قيمت‌هاي سرسام‌آور بازار موبايل را اندكي كاهش دهند كه باتوجه به شرايط فعلي به نظر مي‌رسد نمي‌توان به عرضه اين گوشي‌ها در آينده نزديك در بازار اميدوار بود.