ايجاد سامانه پدافند سايبري به کجا رسید؟

نزدیک به دو سال از مصوبه مجلس گذشت

20 دي‌ماه 1395 نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولت را مکلف به ایجاد سامانه پدافند سایبری برای افزایش توان مقابله با پیامدهای ناشی از وقوع احتمالی تهدیدهاي سايبري کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی و در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، ماده 125 اين برنامه كه دولت را مكلف به ايجاد سامانه پدافند سايبري مي‌كرد، با 144 رای موافق‌ تصويب كردند.

بر این اساس دولت مکلف شد مطابق مصوبات شورای‌عالی فضای مجازی و هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل، دو اقدام مهم را انجام دهد.

اولين اقدام، ایجاد سامانه پدافند سایبري در سطح ملی و ارتقای قدرت رصد، پایش، تشخیص و هشداردهی، مصون‌سازی و افزایش توان مقابله با پیامدهای ناشی از وقوع احتمالی تهدید با بهره‌گیری از ظرفیت دستگاه‌های استانی و نیروهای مسلح با هدف مصون‌سازی یا بی‌اثرسازی این‌گونه تهدیدات بر سرمایه‌های ملی بود.

دومين اقدامي هم كه دولت با توجه به مصوبه مجلس مكلف به انجام آن شده بود، افزایش سطح آموزش سایبری مدیران و کارکنان دستگاه‌هاي اجرایی به منظور جلوگیری از نفوذ و مختل کردن سیستم‌های نرم‌افزاری دستگاه ذی‌ربط و توسعه آمادگی‌ها در اين زمينه بود.

با وجود مصوبه مجلس و تكليفي كه براي دولت در زمينه پدافند سايبري تعيين شده، تاكنون هيچ خبري از انجام اقداماتي جهت ايجاد سامانه پدافند سايبري و نيز آموزش سايبري مديران و كاركنان اجرايي و همچنین نهادهای مسوول و متولی اجرای این تکالیف در دست نیست.

اگرچه مجلس به دولت تکلیف کرده تا اقدامات لازم را با هماهنگی شورای‌عالی فضای مجازی و سازمان پدافند غیرعامل پیش ببرد که از این دو نهاد نیز اطلاعاتی از میزان پیشرفت این مهم در دست نیست.