تقویم ICT ایران

10 سال پيش در چنين هفته‌اي، قرار شد اينترنت با توجه به كاربردهاي زيادي كه براي دانشگاه‌ها داشت با قيمتي مناسب در اختيار آنها قرار گيرد. سعيد مهديون مدير‌‌‌‌عامل وقت شركت فناوري اطلاعات در نشست خبري به مناسبت هفته دولت با بيان اين مطلب و با ارايه گزارشي از فعاليت‌هاي شركت فناوري اطلاعات، گفت: از زماني كه طرح تغييرات اساسنامه اين شركت به هيات دولت رفت، مشخص شد كه هيچ موازي‌كاري با معاونت فناوري اطلاعات وزارت فناوري ارتباطات و اطلاعات، شوراي‌عالي اطلاع‌رساني و ديگر نهادهاي فعال در حوزه ندارد. همچنين چند محور اصلي در آن مشخص شد كه لازم بود در حوزه مديريت و توسعه فناوري اطلاعات انجام شوند. يكي از اين محورها هدايت و برنامه حوزه فناوري اطلاعات كشور و ديگري هماهنگي پروژه‌هاي ملي و كار در زمينه امنيت فني حوزه بود؛ شركت فناوري اطلاعات در اين راستا پروژه جديدي را تعريف كرده بود كه مي‌بايست طبق روال تصويب مي‌شد و موافقت‌نامه‌ها در قالب اصلاحيه ابلاغ مي‌شدند تا بودجه به آنها اختصاص داده شود.

10 سال پيش در چنين هفته‌اي،80 هزار كد ملي در شبكه ايران كد قرار گرفت. مدير دفتر كدگذاري كالا و خدمات وزارت بازرگاني وقت با بيان اين مطلب افزود: از همين رو حدود ۳ هزار شركت از ما در شبكه فعال هستند. به منظور اينكه ايران‌كد در نظام‌هاي عملياتي سراسر كشور به‌كار گرفته شود، قاعده آن بود كه ساير نظام‌ها مانند گمرك، نظام ثبت سفارش و وزارتخانه‌ها از جمله صنايع و معادن و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نحوه به‌كارگيري ايران‌كد را مورد بررسي قرار دهند و براي اعمال آن تلاش كنند. البته مدير دفتر كدگذاري كالا نيز از طريق كارگروه‌هايي به صورت مكرر اين موضوع را پيگيري مي‌كرد.

به موجب اين طرح به‌طور خاص به ازاي هر كالا يك كد خاصي تعريف مي‌شد و بعد اطلاعات پايه كه اطلاعات به نسبت وسيعي بود، براساس يك استاندارد يكسان در قالب يك نظام براي همه قابل دسترس مي‌شد. به اين ترتيب در آينده خريداران كالا امكان مقايسه را به‌دست مي‌آوردند. با توافق‌هايي كه با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي استاندارد انجام گرفته بود، هم در حوزه نشان استاندارد و هم گواهي بهداشت و شماره ساخت پيش‌بيني شده بود كه لوگوهاي آنها روي كاتالوگ‌هاي الكترونيكي درج شود.

 

كما

سرکاریم یا جنگه؟

پوشك بچه در صدر نگراني

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه