ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

"احراز هویت" شرط استفاده از خدمات دولت الکترونیکی

یکی از مهمترین خبرهایی که هفته گذشته به وقوع پیوست الزام ارایه خدمات دولت الکترونیکی به اشخاص با احراز هویت کامل آنها بود. بر این اساس هر شخص ایرانی برای دریافت خدمات دولت الکترونیکی باید شماره  ملی و نشانی مکان یگانه و کد پستی 10 رقمی‌ مربوط خود را به عنوان محل اقامت اصلی معرفی کند. 
هفته گذشته اما مدیرعامل شرکت زیرساخت طی اظهار نظری برای نخستین بار نرخ واقعی اینترنت خریداری شده توسط زیرساخت و تاثیر آن بر قیمت تمام شده اینترنت برای کاربران را تشریح کرد و گفت که نرخ پهنای باند فقط 11 درصد بر قیمت تمام شده اینترنت مردم اثر دارد. 
از دیگر خبرهای جالب توجه در هفته قبل اما مربوط به سخنان یکی از مسوولان مخابرات استان تهران در خصوص نارضایتی مردم از لغو سرویس‌های غیر حجمی‌ و نامحدود اینترنت بود. وی گفته بود: مخابرات برای جایگزین کردن سرویس اینترنت نامحدود با حجمی ‌تلاش می‌کند، اما مشترکان در برابر تغییر سرویس‌های نامحدود مقاومت می‌کنند و به دریافت این سرویس اصرار دارند.
یکی دیگر از مهم‌ترین خبرهای هفته قبل اما به امکان برقراری تماس صوتی تلگرام و البته فیلتر شدن آن در ایران مربوط بود. فیلتر شدن تماس صوتی تلگرام به قدری مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفت که حتی باعث شد سخنگوی دولت و وزیر ارتباطات نیز به آن واکنش نشان دهند و در نهایت گفته شد که این فیلترینگ به سبب حکم قضایی صورت گرفته و ارتباطی با دولت و وزارت ارتباطات ندارد. البته این اظهارات پاسخ یکی از مقامات قضایی را در پی داشت.

ادامه تک و پاتک تماس صوتی تلگرام 
هفته گذشته بیشتر خبرها حول محور قابلیت تلگرام برای ایجاد تماس صوتی می‌گردید؛ در ابتدای هفته خبر امکان برقراری تماس صوتی توسط تلگرام به نقل محافل سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده بود. در روزهای ابتدایی ایجاد تماس صوتی توسط تلگرام، استفاده از این قابلیت در کشور با مشکلاتی مواجه شد که البته به زودی برطرف شدند و سیل تماس‌های صوتی ایرانیان حاضر در تلگرام به راه افتاد. هنوز گروه بزرگی از کاربران در شور و شوق کیفیت خوب این تماس صوتی بودند که خبر فیلتر شدن آن پخش شد.
در همین رابطه اما محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره قطع تماس صوتی تلگرام، دولت را بی‌تقصیر دانست و گفت: قطع تلگرام صوتی در خارج از دولت انجام شد و مسوولیتش بر عهده دوستانی است که تشخیص دادند این کار صورت بگیرد.
محمود واعظی وزیر ارتباطات اما آدرس دقیق‌تری از سخنگوی دولت داد و در حاشیه چهارمین همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات درخصوص دلایل مسدود شدن سرویس تماس صوتی تلگرام گفت: روز دوشنبه و با حکم قضایی که به اپراتورهای موبایل و اینترنت ارایه شد، این سرویس مسدود شده است.
وی توضیح داد: از آنجایی که من در مسافرت بودم، از چند و چون دلایل این حکم خبر ندارم اما با توجه به اینکه این حکم از سوی دادستانی بوده، باید از قوه قضاییه درباره آن سوال کنیم.
اظهارات واعظی اما از سوی قوه قضاییه با پاسخ نسبتا تندی همراه شد و مشاور سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به سخنان وزیر ارتباطات درخصوص فیلتر شدن تلگرام با حکم قضایی به همشهری گفت: هر کس هر ادعایی می‌کند یا با مستندات است یا نیست، اگر در این‌باره مستنداتی در دست دارند که موضوع قانونی است و اگر بدون مستندات صحبت می‌کنند باید جوابگوی سخنان خود باشند.
محمود رضویان با تأکید بر اینکه قطعا برای روشن شدن این موضوع خود آقای واعظی باید پاسخ دهند، افزود: ایشان یا صحبتی در این‌باره نکنند و یا اگر حرفی می‌زنند واضح صحبت کنند. هر کس هر چیزی که می‌گوید ما موظف به پاسخگویی درباره آن صحبت‌ها نیستیم و اگر صحبتی در این‌باره باشد سخنگوی قوه قضاییه هر زمان صلاح بدانند درباره آن صحبت می‌کنند.

شناسایی هویت شرط دریافت خدمات الکترونیکی
دوشنبه هفته گذشته نخستین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور در سال 96 برگزار شد.
مهمترین مصوبه‌های این جلسه الزام احراز هویت افراد برای ارایه خدمات دولت الکترونیکی، تصویب دستورالعمل مرکز ملی تبادل اطلاعات و همچنین تصویب دستورالعمل کارپوشه ملی ایرانیان بود.
الزام ارایه خدمات دولت الکترونیکی به اشخاص با احراز هویت و نشانی مکان اقامت یگانه از مهمترین موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که به تصویب رسید و بر اساس این مصوبه هر شخص ایرانی برای دریافت خدمات دولت الکترونیکی باید شماره ملی و نشانی مکان یگانه و کدپستی ده رقمی‌ مربوط خود را به عنوان محل اقامت اصلی معرفی کنند. 
اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری در این جلسه بدون اشاره به تاخیرها در روند ایجاد دولت الکترونیکی و بدون اشاره به نام هیچ نهادی به انتقاد از برخی دستگاه‌های اجرایی که همکاری و همراهی لازم را برای توسعه خدمات الکترونیکی انجام نمی‌دهند، پرداخت و گفت: دولت الکترونیکی برنامه‌ای مهم است که سرمایه‌گذاری فراوانی برای آن انجام شده و کوتاهی هیچ یک از دستگاه‌ها در این زمینه قابل پذیرش نیست.
نصرالله جهانگرد هم در این جلسه با اشاره به اینکه اگرچه دسترسی آزاد به اطلاعات درکشور وجود داشته اما تاکنون آیین‌نامه‌ای برای آن تدوین نشده بود، خاطر نشان کرد: آیین‌نامه قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در دولت یازدهم تدوین شده و در حال حاضر مراحل اجرایی را سپری می‌کند.

اعلام درصد واقعی کاهش قیمت اینترنت برای مردم
همانطور که ذکر شد سرانجام و برای نخستین بار مدیرعامل جدید شرکت زیرساخت نحوه محاسبه قیمت پهنای باند را برای شفاف‌سازی نرخ نهایی اینترنتی که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، تشریح کرد و گفت: نرخ پهنای باند فقط ۱۱ درصد روی قیمت ADSL تاثیر دارد.
وی در مورد چگونگی محاسبه قیمت پهنای باند اینترنتی که در اختیار شرکت‌های اینترنتی برای ارایه اینترنت نهایی به کاربران قرار می‌گیرد، توضیح داد.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، قیمت محاسبه پهنای باند اینترنت را در دو بخش تشریح کرد و اظهار داشت: قیمت پهنای باند باید در دو بخش خرده‌فروشی و عمده‌فروشی مورد بررسی قرار گیرد. بخش خرده‌فروشی مربوط به پهنای باندی است که مردم از آن استفاده می‌کنند و شامل هزینه ADSL و دیتای موبایل می‌شود. اما بخش عمده‌فروشی، مربوط به قیمت پهنای باند عمده‌ای است که از طرف شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورهای ارتباطی فروخته می‌شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: تاثیر قیمت پهنای باند عمده که توسط شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورهای ارتباطی فروخته می‌شود، در قیمت نهایی اینترنت ADSL کاربران، ۱۱ درصد است. به بیان دیگر قیمت پهنای باند اینترنت، ۱۱ درصد روی قیمت ADSL و ۵ درصد روی قیمت اینترنت موبایل تاثیر می‌گذارد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد: اینترنتی که لب مرز تحویل می‌گیریم قابل استفاده در داخل کشور نیست و باید برای آن از نقاط مختلف مرزی، فیبرکشی انجام شده، سیستم انتقال گذاشته و شبکه IP ایجاد شود. این مساله نیازمند سرمایه‌گذاری کلان است و به همین دلیل نرخ هرمگابیت پهنای باند برای ارایه به اپراتورهای ارتباطی تا حدودی با این قیمت متفاوت است.

نارضایتی مردم از ‌اینترنت حجمی
هفته گذشته معاون تجاری مخابرات منطقه تهران از نارضایتی و مقاومت مردم در برابر لغو سرویس‌های نامحدود اینترنت خبر داد و گفت: مخابرات برای جایگزین کردن سرویس اینترنت نامحدود با حجمی ‌تلاش می‌کند، اما مشترکان در برابر تغییر سرویس‌های نامحدود مقاومت می‌کنند و به دریافت این سرویس اصرار دارند.
وی با بیان برنامه مخابرات منطقه تهران برای حرکت از سرویس‌های نامحدود اینترنت به سرویس‌های حجمی ‌اینترنت، اظهار داشت: مشکلی که در سرویس‌‌های اینترنت نامحدود وجود دارد مربوط به سرعت اغلب پایین این سرویس‌هاست، چون سرعت این سرویس‌ها ثابت است در زمان خالی بودن شبکه نیز کاربران این سرویس‌ها نمی‌توانند از سرعت بیشتر استفاده کنند. در نتیجه این امر اگر ترافیک در شبکه افزایش یابد افت سرعت کاملاً برای مشترکان محسوس می‌شود.
به گفته معاون تجاری مخابرات منطقه تهران، مخابرات برای جایگزین کردن سرویس اینترنت نامحدود با حجمی‌تلاش می‌کند اما مشترکان در برابر تغییر سرویس‌های نامحدود مقاومت می‌کنند و به دریافت این سرویس اصرار دارند.
سال گذشته بود که کمی‌ پس از اعمال تخفیف‌های اینترنتی مخابرات و برخی دیگر از اپراتورهای ارایه‌کننده اینترنت، سرویس‌های ارایه اینترنت نامحدود خود را لغو کردند و همین موضوع در کنار برداشته شدن طرح‌های تشویقی باعث شد که با وجود کمتر شدن قیمت اینترنت حجمی، قیمت اینترنت تمام‌شده کاربران در عمل افزایش پیدا کند.