هزینه سوزاندن کارت سوخت

به جرات می‌توان گفت که شاید هفته‌نامه عصر ارتباط جزو معدود رسانه‌هایی است که از سال‌ها پیش نسبت به توقف و تعلل در اجرا و کنار گذاشتن سامانه‌ها معترض و پیگیر بوده است. طرح شبنم، کد رهگیری مسکن و کارت سوخت از جمله نمونه‌هایی هستند که همزمان با آغاز به کار دولت امید به دلایل و انحای مختلف متوقف یا از دستور کار خارج شده‌اند.

اینک پس از 5 سال و همان‌طور که قابل پیش‌بینی بود صدمات و تبعات ناشی از این اقدامات در حال پیدایش است؛ در یک فقره و در مورد کارت سوخت کار به جایی رسیده است که وزیر ارتباطات در یک برنامه تلویزیونی خطاب به مجری می‌گوید:" قیمت گازوییل سهمیه‌ای 300 تومان و نرخ آزاد آن 600 تومان است. نرخ گازوییل در لب مرز بین شش تا هشت هزار تومان است. مجری‌گری را رها کن و برو قاچاق سوخت کن."

براساس آخرین آمار رسمی اعلام‌شده میزان کشفیات فرآورده نفتی قاچاق در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۸۲ درصد افزایش داشته است که این رقم شامل سوخت هم می‌شود و آمار غیررسمی می‌گوید که روزانه 20 میلیون لیتر سوخت به ارزش 120 میلیارد تومان از این ثروت ملی در حال خروج کشور است؛ هزینه‌هایی که با از رده خارج کردن کارت سوخت در آن بی‌تاثیر نبوده است.

تحلیل‌گران می‌گویند مصوبه مجلس، دولت را ملزم کرده که کارت سوخت را اجرا کنند و به سیستم کشور باز گردد و این تنها یک پیشنهاد و توصیه نبوده بلکه یک الزام بوده است. با این وجود هنوز این اتفاق نیفتاده و مشخص نیست چه کسی یا سازمانی مسوولی این حجم قاچاق از کشور است و چه زمانی قرار است این الزام اجرایی شود.

از سوی دیگر، اساسا مشخص نیست چرا این سامانه متوقف شد وقتی که می‌شد حداقل با سهمیه‌بندی بخشی از قاچاق بی‌رویه سوخت در کشور را مدیریت و مهار کرد ولو آن که نرخ بنزین تک‌نرخی شده باشد. کارشناسان می‌‌گویند سال 86 وقتی بنزین سهمیه‌بندی و سامانه کارت سوخت ایجاد شد میزان مصرف 10 تا 15 میلیون لیتر کاهش پیدا کرد که اسم آن کاهش مصرف نبود بلکه کاهش قاچاق بود، امروز هم هر عددی که اعلام می‌شود مصرف به علاوه قاچاق است بنابراین به نظر می‌رسد در حال حاضر تنها کاری که دولت و مجلس باید انجام دهند پیگیری چرایی زیرپا ماندن و عدم‌راه‌اندازی سامانه کارت سوخت و احیای آن است تا از خروج هرچه بیشتر بیت‌المال و هدررفت ثروت ملی جلوگیری شود.