ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

وزارت ارتباطات عامل تضعيف فيلترينگ تلگرام

مطرح شدن احتمال فيلتر اينستاگرام و تاكيد دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي بر نقش دولت بر تضعيف فيلترينگ تلگرام، از مهم‌ترين مسايلي بودند كه در هفته گذشته در حوزه فاوا مطرح شدند.

دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي معتقد است كه دولت به خاطر آنكه به‌ دنبال كاهش استفاده مردم از فيلترشكن است سعي كرده تا حدودي فيلترینگ تلگرام را تضعيف كند. وي همچنين خاطرنشان كرده در‌صورتي‌كه اينستاگرام نيز با دولت ايران همكاري لازم را نداشته باشد به سرنوشت تلگرام دچارخواهد شد.

برخورد قضايي با تكدي‌گري در اينستاگرام، تاكيد رگولاتوري به ارزان نشدن اينترنت و انتقاد از برداشته شدن كارت سوخت، از ديگر مطالب پراهميت فاواي كشور در هفته گذشته بودند كه در اين مطلب به تفصيل به آنها پرداخته‌ايم.

وزارت ارتباطات به دنبال تضعيف فيلترينگ تلگرام

هفته گذشته ابوالحسن فيروزآبادي، دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي گفت‌وگويي با يكي از خبرگزاري‌هاي داخلي انجام داد كه در آن به ضعيف شدن سيستم فيلترينگ تلگرام به خاطر اقدامات وزارت ارتباطات اشاره داشت و همچنين خبر از فيلتر احتمالي اينستاگرام در آينده داد.

وي در خصوص ضعيف شدن فيلترينگ تلگرام، اظهار كرد: ما گزارش‌هایی درباره میزان استفاده از تلگرام داریم که بر اساس سه شاخص عضویت در کانال‌ها، دیدن تعداد خبرها و دیدن خبرهای آپلود‌شده در فضای تلگرام هستند. این سه منحنی در مراکز متعدد کشور مانند دانشگاه تهران مدام رصد می‌شود و طبق آمارهای به‌دست‌آمده، شیب نزولی دارند و من تایید می‌کنم سیستم فیلترینگ تلگرام ضعیف شده و کسانی که متولی فیلتر در کشور هستند به دلایلی خاص این کار را انجام می‌دهند.

 فیروزآبادی در ادامه با اشاره به نقش وزارت ارتباطات در ضعيف شدن سيستم فيلترينگ تلگرام، ادامه داد: وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت که این کار را بر عهده دارند، به دلایلی که خودشان می‌دانند و به ما هم گفتند، فیلترینگ را ضعیف کردند.

وي با برشمردن اين دلايل، ابراز كرد: استفاده از فیلترشکن‌ها برای مردم ما مضر‌ است؛ چراکه باعث می‌شود فضای ناسالمی‌ در فضای مجازی کشور داشته باشیم‌. فیلترشکن‌ها با چه اهدافی ساخته می‌شوند؟ آنها دو هدف بیشتر ندارند؛ یا اینکه حکومتی قصد دارد به حکومت دیگر ضربه‌ بزند‌ با سرمایه‌گذاری و اختصاص پهنای باند به فیلترشکن‌ خودش که چیزی در حدود 200 گیگابیت‌ بر ثانیه است و از نظر اقتصادی رقم بالایی‌ محسوب می‌شود؛ این دسته از فیلترشکن‌ها معمولا توسط وزارت خارجه آمریکا تامین می‌شود که همان چند فیلترشکن‌ معروف است که مردم می‌شناسند، اما سری دوم فیلترشکن‌هایی هستند که پهنای باند کمتری دارند و شرکت‌هایی با اهداف خاصی از آنها پشتیبانی‌ می‌کنند.

وي افزود:فیلترشکن‌ها به نوعی ویروس هستند؛‌ چرا‌که کسی به خاطر خدا فیلترشکن‌ در اختیار مردم نمی‌گذارد بلکه فیلترشکن‌ را ایجاد می‌کند تا یک بهره‌برداری اقتصادی از دستگاهی که از فیلترشکن‌ استفاده می‌کند انجام دهد. وقتی فیلترشکنی‌ روی گوشی نصب می‌شود، در واقع این گوشی‌ها مورد استفاده فرد ثالثی‌ قرار می‌گیرند که این فرد ثالث معلوم نیست با چه هدف اقتصادی، سیاسی، امنیتی یا فرهنگی و اجتماعی این فیلترشکن‌ را در اختیار مردم گذاشته است. دوستان وزارت ارتباطات‌ نظرشان این است  و به همین خاطر یک نوع تعادلی برقرار می‌کنند و معتقدند که فیلتر‌ینگ تا حد فعلی ضعیف باشد. البته ما این را قبول نداریم و در حال مذاکره‌ با آنها در این مورد هستیم تا یک تعادلی برقرار شود و آمار استفاده مردم از فیلترشکن‌ها کاهش پیدا کند.

وي در خصوص احتمال فيلترينگ اينستاگرام در آينده نيز گفت: اینستاگرام‌ هم اگر همکاری نکند به سرنوشت تلگرام‌ دچار می‌شود، البته اینستاگرام‌ قسمت مخفی شهروندی ندارد و همه‌چیز در آن دیده می‌شود، درحالی‌که در تلگرام‌ حوزه‌های مخفی شهروندی‌ وجود داشت یعنی پرایوت‌ چت‌ و گروه‌های کوچک که مخفی بودند اما در اینستاگرام‌ همه‌چیز دیده می‌شود و بیشتر جنبه بولتنی‌ دارد، اما به هر حال فیلترینگ‌ اینستاگرام‌ هم قابل بررسی است. فيلترينگ اينستاگرام در جلسات شوراي‌عالي ‌به‌عنوان یک تقاضا مطرح شده است. پا به پای تلگرام‌، گروهی در کشور هستند که تقاضای فیلترینگ‌ اینستاگرام‌ را دارند.

پيگيري دادستان در خصوص افزايش متكديان اينستاگرامي

این روزها گدایان هم متوجه رشد فضای مجازی و گسترش و افزایش مخاطبان آن  شده‌اند و بخشی از متکدیان از سرچهارراه‌ها به گوشی‌های تلفن همراه منتقل شده‌اند، به‌طوری که در لباس مددجو و بعضا با ادعای  نیازمندی به صورت گسترده در فضای مجازی کاسبی و تکدی‌گری نوینی را آغاز کرده‌اند. نکته قابل توجه اینکه اگر به خواسته آنها توجه نکنید حتی مورد حمله اينترنتي هم قرار خواهید گرفت.

هفته گذشته قاضی دادسرای جرايم رایانه‌ای در اين خصوص گفت: مالباختگان و قربانیان می‌توانند برای شکایت به دادستانی مراجعه کنند.

وي افزود: به این دلیل که ادعای این افراد راجع به جمع‌آوری کمک‌های مردمی یک نوع کلاهبرداری رایانه‌ای است، دادستانی می‌تواند به‌عنوان مدعی‌العموم وارد شده و موضوع را پیگیری کند.

وی با گفتن اینکه اکثر این متکدیان فضای مجازی وقتی از سوی قربانی خود مورد بی‌توجهی قرار گرفته، اقدام به ریپورت و ایجاد اختلالات دیگر در صفحه قربانی خود می‌کنند، ادامه داد: مالباختگان یا افرادی که از سوی این متکدیان آزار رفتاری و گفتاری دیده یا بعضا حساب کاربری آنها مورد حمله قرار گرفته است می‌توانند با طرح شکایت، کلاهبردار مورد نظر را به مجازات ماده 12 و 13 جرايم رایانه‌ای (حبس، جزای نقدی و رد مال) محکوم کنند.

این مسوول بیان كرد: این جرايم زمانی افزایش یافت که عده‌ای از افراد برای حادثه‌هایی مانند زلزله در فضای مجازی از مردم درخواست کمک نقدی کرده و مردم نیز به دلیل حساسیت موضوع و همنوع‌دوستی به آنها دست یاری داده‌اند که در آن زمان سوءاستفاده‌هایی نیز صورت گرفت و از همان زمان این فضا شکل گرفته و ادامه یافت و در فضای اینستاگرام هم بیشتر خودنمایی کرد که اگر مردم همراهی نکنند، این نوع کلاهبرداری هر روز با رشد روزانه فضای مجازی افزایش می‌یابد و به معضل تبدیل می‌شود.

وی خاطر‌نشان کرد: گرچه دادستانی به محض مشاهده چنین مواردی، با کلاهبرداران برخورد کرد و حساب عده‌ای از آنها نیز به سرعت بسته شد، اما مشکلی که در این میان وجود دارد این است که ما برای جلوگیری از ادامه این روند، در زمان اجرای احکام نمی‌توانیم از کلاهبرداران و مجازات‌ها رونمایی کنیم.

تاكيد رگولاتوري به ارزان نشدن اينترنت

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در آخرین جلسه خود، شیوه جدیدی را برای محاسبه تعرفه پهنای باند اینترنت مصوب کرد که شرکت ارتباطات زیرساخت مکلف شد این مصوبه را از اول شهریورماه اجرایی کند. در این راستا این شرکت اعلام کرد که با اجرای این مصوبه، با توجه به تغییر روش محاسبه تعرفه پهنای باند اینترنت، هزینه واگذاری این خدمات به اپراتورهای ارتباطی تا ۲۰ درصد کاهش می یابد.

با اين وجود هفته گذشته معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه مصوبه جدید تغییر روش محاسبه پهنای باند، تاثیری در قیمت اینترنت مصرف‌کننده نهایی ندارد، گفت: تعیین آستانه مصرف منصفانه اینترنت را به اپراتورها واگذار کردیم.

رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي توضیح می‌دهد: این‌طور که گفته‌شده مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، نرخ پهنای باند مصرفی اپراتورها را ۲۰ درصد کاهش می‌دهد، درست نبوده است؛ چراکه در این مصوبه فقط روش محاسبه پهنای باند اینترنت را تغییر داده و برای آن مدل استاندارد تعریف کردیم.

وی با بیان اینکه در این مصوبه، بحث ارزان شدن نرخ پهنای باند مصرفی مدنظر نبوده بلکه روش محاسبه استاندارد شده است، ادامه داد: نرخ پهنای باندی که از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورهای اینترنت ارايه می‌شود برمبنای میزان مصرف است و در این زمینه در دنیا نیز یک روش استاندارد برای محاسبه این میزان مصرف وجود دارد.

خروج ثروت 80 میلیون ایرانی در نبود کارت سوخت

در حال حاضر طبق آمار غیر‌رسمی، میزان قاچاق سوخت 20 میلیون لیتر در روز اعلام شده است که اگر این میزان حداقل با هفت برابر قیمت هم در خارج از مرز فروخته شود، بنزین یارانه‌ای کشور هر روز 120 میلیارد تومان برای قاچاقچی درآمدزایی می‌کند.

هفته گذشته در همين خصوص يك استاد دانشگاه با انتقاد از حذف كارت سوخت توسط دولت اعلام كرد: مصوبه مجلس، دولت را ملزم کرده که کارت سوخت را اجرا کنند و این یک پیشنهاد نیست. در تیرماه 86 هم که بنزین سهمیه‌بندی و سامانه کارت سوخت ایجاد شد، میزان مصرف 10 تا 15 میلیون لیتر کاهش پیدا کرد که اسم آن کاهش مصرف نبود بلکه کاهش قاچاق بود، امروز هم هر عددی که اعلام می‌شود مصرف به علاوه قاچاق است. بعد از ايجاد سامانه کارت سوخت خود دولت و ناجا اعلام کردند میزان قاچاق نزدیک صفر رسید و بعد از آن در دوسال گذشته باز هم می‌بینیم که رشد کرده و از امسال خیلی بیشتر هم شده است.