بازخوانی اختلاف نظرها در پرونده باز و عجیب واردات خودروهای لوکس

وزارت اطلاعات و پلیس فتا: هک نبوده است وزارت صنعت و سازمان بازرسی: هک بوده است

از زماني كه خبر بروز تخلف در واردات خودروهاي لوكس مطرح شده، سازمان بازرسي و وزارت صنعت مدعي هستند كه يك هكر عامل بروز اين تخلف بوده است و در مقابل وزارت اطلاعات و پليس فتا خبر از بروز تخلف داده و وقوع هك را رد مي‌كنند.

تفاوت هك شدن و بروز تخلف در واردات خودروهاي لوكس كه از طريق سامانه ثبتارش وارد كشور شدند بسيار است. درواقع اگر سامانه هك شده باشد موضوع صرفا وجود يك حفره امنيتي است، اما اگر موضوع تخلف در ميان باشد به معني وجود فساد اداري و دست داشتن افراد مسوول در این پرونده است.

اين مطلب بر آن است با صرف روايت روال تاريخي اخبار مربوط به بروز تخلف در واردات اين خودروها و با حفظ كامل بي‌طرفي قضاوت را به افكار عمومي واگذار كند.

سازمان بازرسي: هك بود

27 خرداد‌ماه امسال بود كه ناصر سراج، ريیس سازمان بازرسی کل کشور به موضوع تخلف در واردات خودروهای خارجی اشاره کرد و گفت: متاسفانه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هک شد و حدود ٥ هزار خودرو مدل بالا و گران‌قیمت وارد کشور شد که از این تعداد حدود ٤ هزار خودرو ترخیص و وارد بازار شده و هزار خودرو همچنان در گمرک است که امیدواریم در این خصوص نیز تصمیم گیری شود.

روابط عمومی وزارت صنعت: هک نبود

يك روز پس از اظهارات رييس سازمان بازرسي كل كشور مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ادعاي هك سامانه ثبتارش را تكذيب كرد.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت صنعت در جوابيه خود نوشت: بررسی‌های انجام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص کرد که در مجموع 6481 خودرو با تخلف واردکنندگان و سامانه ثبت سفارش، به گمرکات کشور وارد شده است که از این تعداد، 1900 خودرو ترخیص شده و بقيه خودروها همچنان در گمرک مانده و سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی در حال بررسی موضوع تخلف ترخیص 1900 خودرو به کشور هستند.

روابط عمومي وزارت صمت همچنين مدعي شد: مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت به جد پیگیر موضوع تخلف صورت گرفته است و پس از شناسایی و برخورد با متخلفان، نتایج را به اطلاع عموم می‌رساند.

وزير صنعت: هک بود

11 تير ماه 1397 وزير صنعت برخلاف جوابيه منتشر‌شده توسط روابط عمومي وزارت متبوع خود، هك شدن سامانه ثبتارش در واردات غيرقانوني خودروهاي لوكس را تاييد كرد.

محمد شریعتمداری، وزير صنعت در نشستی خبری درباره هک شدن سایت این وزارتخانه و موضوعات مطرح‌شده درباره ثبت سفارش خودرو، گفت: به‌هیچ‌وجه وزارت صنعت هک شدن سایت ثبت سفارش را رد نکرده است. درحالی‌که ۶۴۸۱ خودرو غیرقانونی وارد کشور شده، این رقم ازسوی مراجع قضایی ۵۰۰۰ خودرو اعلام شد. ما هیچ نظر منفی روی این مساله نداریم و عقلمان پاره‌سنگ برنمی‌دارد و خودمان نیز تخلف را شناسایی کرده و آی‌پی های مربوطه را به دستگاه‌های نظارتی ارایه کردیم.

کمی بعد اما روابط عمومی وزارت صنعت از سوی شریعتمداری برکنار شد و البته ما ادعایی در خصوص ارتباط با این موضوع و دو صدایی در این وزارتخانه نداریم و صرفا اخبار را نقل می‌کنیم.

پليس فتا: هک نبود

11 مرداد‌ماه 97 اما سردار کمال هادیانفر، در پاسخ به پرسشي درباره پرونده واردات خودروهای لوکس و برخی موضوعات مطرح‌شده درخصوص هک شدن سایت وزارت صنعت، با رد این ادعا اظهار کرد: پرونده واردات این خودروها که در استان هرمزگان تشکیل شده بود به دستور مقام قضایی برای بررسی‌های فنی به پلیس فتا ارجاع شد و بررسی‌های فنی ما در بخش سایبری نشان داد به‌هیچ‌وجه، هیچ هکي در این ماجرا اتفاق نیفتاده است.

ريیس پلیس فتا با بیان اینکه نتیجه این بررسی به طور رسمی اعلام شده، گفت: این موضوع را به سازمان بازرسی و مراجع قضایی هم اعلام کرده و تاکید داشته‌ایم که سایت وزارت صنعت و معدن در ماجرای واردات خودرو هک نشده است.

تکرار موضع سازمان بازرسي: هک بود

14 مرداد 97 اما رييس سازمان بازرسي كل كشور در پاسخ به اظهارات این مقام انتظامی، ضمن رد سخنان رييس پليس فتا مبني برهك نشدن سامانه ثبتارش، بار ديگر بر هك شدن اين سامانه پاي فشرد.

 ناصر سراج، رييس سازمان بررسي كل كشور در آن مقطع، گفت: در ثبت سفارش پنج هزار خودرو سایت ثبت سفارش هک نشده بود که خلاف گفته‌های قبلی شماست، اظهار کرد: این موضوع هم مانند اعلام خبر کشف دو و نیم تن طلاست.

وی افزود: آقای شریعتمدار (وزیر صنعت) خودش این موضوع را قبول کرده و ما نامه کتبی هم دادیم، دیگر چه کاری می‌توانیم کنیم.

وزارت اطلاعات: هک نبود

و در نهایت اینکه دوشنبه دوم مهرماه سال 97 برخلاف نظر رييس سازمان بازرسي كل كشور و همان‌طور كه رييس پليس فتا هم پيش از اين اعلام كرده بود، هفته گذشته وزارت اطلاعات و گمرک، وجود رانت و تخلف در ثبت سفارش خودرو را تایید کردند.

براساس گزارش منتشر‌شده توسط کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس، نمایندگان وزارت اطلاعات از ارايه کتبی گزارش‌ها خودداری کردند، اما وجود رانت در ثبت سفارش و به‌دست آوردن سودهای نامتعارف به‌ویژه اخذ وجوه از مردم و عدم تحویل از سوی نمایندگی رسمی و غیر‌رسمی خودروسازی خارجی را مورد تایید قرار دادند.

بر اساس این گزارش، همچنين نماینده گمرک نیز اطلاعات خاصی که بتواند وجود رانت و تخلف را تایید کند به نمایندگان مجلس ارايه نداد؛ لیکن به‌طور شفاهی وجود «تخلف» را تایید كرده است.