ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

ماجراي اداره سايت‌هاي شرط‌بندي از داخل زندان!

چند سالی می‌شود که اخباری مربوط به کلاهبرداری‌های تلفنی و پیامکی از داخل زندان و توسط زندانی‌هایی که دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند در رسانه‌ها منتشر می‌شود؛ موضوعی که دستمایه طنزی در هفته‌نامه ما نیز شد و در آن خواستار توقف توسعه ICT درون زندان‌ها شده بودیم تا شاید مضرات آن دامن افراد کمتری را در جامعه بگیرد.

هفته گذشته خبر اداره يك سايت قمار ميلياردي از داخل يكي از زندان‌هاي تهران كه توسط رييس فراكسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس اعلام شد، بار ديگر باعث تعجب بسياري شد. اگرچه مديركل زندان‌هاي استان تهران صحت اين ادعا را تكذيب كرده اما در عين حال خواستار آن شد در صورتي كه مداركي در اين خصوص وجود دارد، ارايه شود.

گران شدن هزينه اينترنت موبايل، جايگزيني بيمه موبايل با گارانتي، گران شدن دي‌وي‌دي و به تبع آن كاهش فروش فيلم‌هاي رايت‌شده روي دي‌وي‌دي و قيمت 43 ميليون توماني گوشي اپل در ايران از جمله ديگر اخبار مهم حوزه فاواي كشور هستند كه در اين مطلب به آنها مي‌پردازيم.

ماجراي اداره سايت شرط‌بندي ميلياردي از زندان

هفته گذشته امیر خجسته، ريیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی، از درآمد میلیاردی گردانندگان سایت‌های شرط‌بندی از داخل یکی از زندان‌هاي اطراف تهران خبر داد و اظهار كرد: بنابر گزارش‌هاي موثق واصله به فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی، مدیریت بخشی از سایت‌های شرط‌بندی با درآمدهای میلیاردی از داخل یکی از زندان‌هاي اطراف تهران در حال انجام است.

اين نماينده مجلس با ابراز اينكه این موضوع باید فورا بررسی شود که چگونه در داخل زندان‌ها چنین تجهیزاتی وجود دارد و برخی زندانیان از تلفن‌های همراه هوشمند استفاده می‌کنند، گفت: پیش‌تر نیز در ماجرای قتل یکی از زندانیان این زندان شاهد پخش تصاویر و فیلم‌های ضبط‌شده از داخل بندهای زندان بودیم که این موضوع از سوي مسوولان ذی‌ربط مسكوت ماند؛ لذا اکنون لازم است مسوولان سازمان زندان‌ها و قوه قضايیه در این خصوص پاسخگو باشند.

هنوز چيزي از اين صحبت‌ها نگذشته بود كه مدیرکل زندان‌های استان تهران به اظهارات امیر خجسته، ريیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد و اظهارات مبنی بر درآمدهای میلیاردی گردانندگان سایت‌های شرط‌بندی از داخل یکی از زندان‌های اطراف تهران را تکذیب کرد.

وی افزود: در صورت وجود مدارک و مستنداتی دال بر صحت این موضوع که توسط نماینده محترم مجلس عنوان شده، مراتب را در اختیار این اداره کل قرار دهند تا به‌دقت بررسی و نتیجه اعلام شود.

البته می‌توان گفت درخواست ارايه مدارك براي بروز چنين تخلفي، نشان‌دهنده اين است كه به هر روي احتمال بروز چنين تخلفي به شكل قطعي رد نشده است.

مديركل زندان‌هاي استان تهران همچنين ابراز كرده: تمام تلاش همکاران خدوم و پرتلاش ما در اداره کل و ندامتگاه‌های تابعه بر آن است تا شاهد عدم بروز هرگونه تخلف در سطح زندان‌های استان باشیم و در صورت مشاهده کوچک‌ترین تخلفی بدون اغماض با متخلفان برخورد قانونی اعمال می‌شود.

گران شدن اينترنت تا بالاترين سقف قانونی

معاون رگولاتوری در پیگیری از مبنای قانونی افزایش تعرفه بسته‌های اینترنت همراه و افزایش نرخ مکالمه موبایل، خبر خوبی به مردم داد و گفت اینترنت گران‌تر نمی‌شود چون تا سقف قانونی ممکن گران شده است!

البته این وضع بر اساس مقررات پیشین رگولاتوری ایجاد شده و موقتی محسوب می‌شود و چنانچه رگولاتوری به کف و سقف مجاز تعیین قیمت اینترنت اپراتورها تکانی جدید بدهد، باز هم امکان اینکه اپراتورها از حداکثر سقف قانونی گرانی استفاده کنند، وجود دارد.

مجید حقی گفت: اپراتورها هنوز از حد مجاز تعرفه خارج نشده‌اند، اما تعرفه‌های فعلی تقریبا در سقف است و نمی‌تواند بیشتر گران‌ شود.

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره افزایش تعرفه بسته‌های اینترنت موبایل و افزایش نرخ مکالمه اپراتورهای اول و دوم، گفت: در شرایط فعلی اپراتورهای موبایل هنوز در چارچوب مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات عمل می‌کنند و از حدود مقررات خارج نشده‌اند.

از هفته گذشته قیمت هر دقیقه مکالمه داخل شبکه سیم‌کارت‌های دايمی همراه اول و ایرانسل به 599 ریال افزایش یافت و قیمت هر دقیقه مکالمه خارج شبکه سیم‌کارت‌های اعتباری به 899 ریال تغییر کرد.

بيمه موبايل جايگزين گارانتي!

با کاهش چشمگیر واردات رسمی گوشی موبایل که تعهد شرکت واردکننده به گارانتی کالا از جمله الزامات آن است، نوع جدیدی از گارانتی در بازار مرسوم شده که در آن شرکت‌ بیمه‌گذار گوشی را تا سقف 6 میلیون تومان گارانتی می‌کند.

در حال حاضر موانعی از جمله کاهش موجودی کالای رسمی و افزایش نرخ دلار تاثیرات ناخوشایندی روی بازار موبایل داشته که در نتیجه این امر، بار دیگر گوشی‌های بدون گارانتی و بدون نام شرکت واردکننده در بازار زیاد شده‌ است.

این در حالی است که پس از اجرای طرح رجیستری واردات گوشی، برای یک دوره تقریبا طولانی تنها از طریق شرکت‌های واردکننده رسمی انجام شد و تمام کالاهای موجود در بازار دارای گارانتی و واردکننده مشخص بودند.

در شرایط جدید، نوعی از گارانتی در بازار گوشی تلفن همراه مرسوم شده که در این روش بیمه یک شرکت بیمه‌گذار روی گوشی ارایه و گوشی تا سقف ۶ میلیون تومان بیمه می‌شود. پس از اینکه در پی رشد قیمت ارز، قیمت گوشی رشد چشمگیری یافت و به تناسب قیمت برخی مدل‌ها از 10 میلیون تومان فراتر رفت، در نبود گارانتی رسمی، نیاز به نوعی گارانتی جایگزین برای اطمینان‌بخشی در خریدهای با مبالغ سنگین در بازار احساس شد.

در ابتدا این بیمه به نام گارانتی به مشتریان معرفی می‌شود که بعد از آن مشتری متوجه می‌شود این تضمین در واقع از سوی یک شرکت گارانتی‌کننده نیست بلکه بیمه یک شرکت بیمه‌گذار است.

با این روش برای مثال در يك هفته قیمت آیفون ایکس ۲۵۶ به ترتیب با گارانتی شرکتی معتبر که سخت پیدا می‌شود، ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، با بیمه ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و بدون گارانتی ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود.

نصف شدن ميزان فروش فيلم‌هاي DVD

هفته گذشته مدیرعامل يكي از موسسات هنرهاي تصويري با اشاره به ناموفق ماندن تلاش‌های صورت‌گرفته برای جلوگیری از افزایش مجدد قیمت دی‌وی‌دی در سال جاری، گفت: افزایش قیمت به 10 هزار تومان باعث کاهش 50 درصدی فروش شده است.

وي گفت: می‌دانیم که گران شدن ‌دی‌وی‌دی‌ها تاثیر منفی بر تیراژ دارد و ابتدای سال وقتی قیمت‌ها به 6 هزار تومان افزایش رسید رشد نسبتا مناسبی بود.

وی ادامه داد: البته ابتدای ماه گذشته بار دیگر قیمت ‌دی‌وی‌دی‌ به دلیل افزایش بسیار زیاد مواد اولیه این محصول به 10 هزار تومان رسید که خیلی موافق نبودیم و قصد افزایش هم نداشتیم اما واقعا مجبور به افزایش قیمت شدیم.

اين فعال حوزه دي‌وي‌دي اضافه كرد: سال گذشته بسته فیلم تمام‌شده برای ما 800 تومان تمام می‌شد که طی چند ماه گذشته این رقم به 2 هزار تومان افزایش یافته است، بنابراین چاره‌ای جز افزایش قیمت نداشتیم، البته این مبلغ جدای از تمامی هزینه‌های مغازه‌دار و توزیع‌کننده و بخش‌های دیگر است.

وی خاطرنشان کرد: البته با این افزایش قیمت 10 هزار تومان در تهران و 8 هزار تومان در شهرستان‌ها فروش ما 50 درصد کاهش داشته است، اما اگر این مبلغ را به دلار هم حساب کنید کمتر از یک دلار می‌شود و حتی کمتر از قیمت یک بلیت سینما است بنابراین چندان غیر‌منصفانه هم نیست.

البته این موضوع را هم باید یادآور شویم که خرید رایت فیلم‌ها نیز افزایش داشته است و این موضوع نیز بر افزایش قیمت ‌دی‌وی‌دی‌ تاثیر مستقیم دارد.

این مدیر فرهنگی گفت: سال گذشته تقریبا 15 میلیارد تومان رایت فیلم خریداری کردیم که اگر این پول را در هر فضای دیگر سرمایه‌گذاری کرده بودیم، سودی به مراتب بیشتر از اینها دریافت می‌کردیم.

 

قيمت گوشي آيفون معادل قیمت ماشین

در حالی گوشی‌های تازه معرفی‌شده آیفون توسط مسافران به بازار کشور راه یافته که قيمت آنها رکورد بالاترین گوشی میلیونی را زده و تقریبا هم‌قیمت یک ماشین‌سواری در ایران شده است.

iPhone XS در سه مدل با ظرفیت‌های 64، 256 و 512 گیگابایت عرضه می‌شود و قیمت این سه مدل به ‌ترتیب 999، 1149 و 1349 دلار است.

با وجود افزایش بی‌رویه قیمت دلار در کشور، اما ظاهرا هنوز بسیاری از علاقه‌مندان این برند حاضر به هزینه‌کرد بیش از 30 میلیون تومانی برای خرید این گوشی هستند.

نخستین قیمت‌ها در بازار کامپیوتر پایتخت طی چند روز گذشته برای آیفون XS Max  با ظرفیت 512 گیگابایت حدود 37 میلیون تومان بود که اکنون به مرز 43 میلیون تومان رسیده است. قیمت نسخه‌های 64 و 256 گیگابایتی آیفون Xs Max نیز به ترتیب حدود 26 و 28 میلیون تومان است. این در حالی است که براساس قیمت‌های رسمی ارايه‌شده توسط اپل و نرخ ارز در بازار، قیمت گوشی آیفون Xs Max حداکثر باید 22 میلیون تومان باشد.