بلاتكليفي پرونده حمله سايبري به جمعيت امام علي(ع)

جمعیت امداد دانشجویی–‌مردمی امام علی(ع) یک سازمان مردم‌نهاد و غیردولتی است که در سال ۱۳۷۸ به ثبت رسیده و فعالیت خود را با مجوز رسمی از وزارت کشور دنبال می‌کند. جامعه هدف جمعیت امام علی(ع) را کودکان و زنان آسیب‌دیده تشکیل می‌دهند.

اوايل ارديبهشت‌ماه اما خبر هك ايميل‌ها و تلگرام بسياري از اعضاي اين انجمن و درخواست آنها براي پيگيري موضوع توسط وزارت ارتباطات خبرساز شد. با وجود آنكه بيش از سه ماه از اين اتفاق گذشته، اما هنوز وزارت ارتباطات و مركز ماهر هيچ جزيياتي از اين هك را اعلام نكرده‌اند؛ موضوعی که شايعات و شائبه‌هايي در خصوص احتمال نقض حريم خصوصي اعضاي اين انجمن و شنود پيامك‌هاي آنها را تقویت کرد.

ماجراي حمله سايبري به جمعيت امام علي(ع)

آن‌طور كه جمعیت امداد دانشجویی–مردمی امام علی (ع) اعلام كرده، در صبح روز پنج‌شنبه ششم اردیبهشت ۹۷، حمله سایبری به اکانت‌های تلگرام، جیمیل، فیس‌بوک و لینکدین تعداد زیادی از اعضای جمعیت امام علی(ع) شکل گرفت.

بر اساس اعلام صفحه رسمي اين جمعيت در توييتر، از ساعت‌ ۶ تا ۷:۳۰ صبح ششم ارديبهشت، تلاش‌های مکرر برای هک کردن اعضاي اين انجمن صورت گرفته است. گفته مي‌شود پیامک‌های متعدد تایید ورود به تلگرام در اين ساعات براي بسياري از اعضاي اين انجمن ارسال شده و بلافاصله هکر توانسته از طریق دزدیدن یا شنود این پیامک‌ها به اکانت‌های شخصی اعضا دست پیدا کند.

گفته مي‌شود لوکیشن همه این موارد هك از کبک کانادا بوده و در مرحله بعد این هکر اقدام به تغییر پسورد دومرحله‌اي كاربران کرده است.

همچنین جیمیل بعضی از اعضا نيز هک شده است؛ یعنی از طریق کد فراموشی، در همین ساعات یک کد به گوشی شخصی اعضا ارسال شده و باز از طریق دزدیدن این کد، هکر توانسته وارد جیمیل شده و پسورد جیمیل را عوض کند. با این اقدامات هکر توانسته پسورد دومرحله‌اي تلگرام اعضاي انجمن امام علي(ع) را به وسيله ایمیل پشتیبان تغییر دهد.

بنابر اعلان انجمن امام علي(ع) از آنجا که برای امنیت بیشتر اکانت‌ها همه سرویس‌ها و سایت‌های مطرح از پیامک تلفنی استفاده می‌کنند، به زعم آنان مشخص است کسی که این اقدام را به هر شکل و صورتی انجام داده، امکان تحت تاثیر قرار دادن ساختار پیامکی در کشور را داشته است.

همچنین در پی حمله سایبری به شماره تلفن‌ها و ایمیل‌های چند تن از اعضای جمعیت امام علی، کانال تلگرام جمعیت امام علی(ع) نیز هک شده است.

مسوول تبلیغات جمعیت امام علی(ع) در این باره گفته است: متاسفانه دسترسی ما به ایمیل‌ها قطع شده اما کنترل فیس‌بوک و لینکدین جمعیت را مجددا در اختیار گرفتیم.

وی گفته است: به کانال تلگرام این جمعیت دسترسی داریم اما پسورد دومرحله‌ای کانال تلگرام تغییر کرده و با توجه به در اختیار نداشتن ایمیل‌ها، این نگرانی وجود دارد که کنترل این کانال در اختیار دیگران نیز قرار گیرد.

درخواست جمعيت امام علي(ع) از وزير ارتباطات

به دنبال هك شدن ايميل برخي از اعضاي جمعيت امام علي و نيز كانال تلگرامي اين جمعيت، جمعيت امام علي(ع) از وزير ارتباطات درخواست كرده از آنجا كه به زعم آنها نحوه هك احتمالا از طریق شنود پيامكي بوده است به موضوع ورود كند.

جمعيت امام علي همچنین مدعي است بعضی از اعضای هک شده، چند ساعت قبل و چند ساعت بعد از زمانی که هک و نفوذ به حساب‌ها صورت گرفت، به اینترنت وای‌فای و دیتا متصل نبوده‌اند. بنابراین امکان هک از طریق بدافزارهای اینترنتی وجود نداشته است.

همچنين بنابر اعلام جمعيت امام علي(ع) طبق ریز مکالمات سیم‌کارت‌ها، در زمانی که هک صورت گرفته و از طرف تلگرام و گوگل برای این سیم‌کارت‌ها پیامک آمده، هیچ‌گونه پیامک یا تماس خروجی وجود نداشته است، بنابراین هیچ بدافزاری از طریق تماس تلفنی یا ارسال پیامک، پیامک‌های ارسالی را به دیگری ارسال نکرده است و این کار تنها از طریق شنود ممکن بوده است.

از سوي ديگر جمعيت امام علي(ع) مدعي است یکی از سیم‌کارت‌هایی که هک شده، روی گوشی خاموش بوده است، بنابراین تنها راه شنود پیامک در میانه راه بوده است.

علاوه بر اين، گفته شد در یک مورد سیم‌کارتی که به نام يكي از اعضاي آنها بوده و در اختیار یکی از اقوامش قرار داشته نيز هک شده است. بنابراین دلايل جمعيت امام علي(ع) فكر مي‌كند هكر يا هكرها به سامانه اطلاع از شماره موبایل‌ها از طریق کد ملی دسترسی داشته‌اند.

با استناد به اين دلايل جمعيت امام علي(ع) از وزير ارتباطات خواست به وقوع این فعل حرام (با توجه به سخنان رهبري) که با قانون اساسی کشور، منشور حقوق شهروندی و هرگونه حقوق انسانی مغایرت دارد، رسيدگي كرده و پيگيري‌هاي لازم را در خصوص آن به عمل آورد.

دستور تشکیل کمیته ویژه

وزير ارتباطات در پاسخ به اين درخواست در ابتدا اعلام كرد كه برای پیگیری و بررسی این موضوع دستور داده كه کمیته‌ای با مسوولیت حراست وزارتخانه تشکیل و نتیجه بررسی‌ها را منتشر کند. وي همچنين به جمعيت امام علي(ع) توصیه كرد در این خصوص شکایتی نزد مراجع قضایی ثبت و پیگیری حقوقی نیز صورت پذیرد.

پس از گذشت 20 روزي از اين اظهارات اما وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالي درباره پرونده هك جمعيت خيريه امام علي(ع) با انتشار توییتی گفت: در آخرین مورد گزارش دقیق بررسی آنچه را در مورد جمعیت امام علی(ع) رخ داد، به دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی گزارش داديم و پیگیری خواهیم کرد و از ذكر جزييات بيشتر خودداري كرد.

گفته مي‌شود جمعیت امام علي(ع) نامه‌ای را به همراه مدارکی که نشان‌دهنده هک است به شكل جداگانه به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، شهین‌دخت مولاوری، نماینده ريیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی و وزارت کار و رفاه اجتماعی و مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد در وزارت کشور نیز ارسال کرده كه تا اين لحظه با بازخورد مشخصي همراه نبوده است.

آخرین وضعیت پرونده

آخرين وضعيت پرونده هك جمعيت امام علي(ع) را از طريق يك مقام آگاه از درون اين جمعيت جويا شديم كه به صورت غيررسمي اعلام كرد وزارت ارتباطات هيچ پاسخ مشخصي بيش از آنچه در اخبار آمده و ذكر آن رفت به آنها نداده است. بنابر اعلام اين مقام آگاه، پليس نيز در پاسخ به پيگيري‌هاي آنها گفته كه به مورد خاصي مشكوك نيست و در صورتي‌كه خود جمعيت به فرد خاصي مظنون است مي‌بايست اعلام كند.

خلاصه كلام آن‌طور که پیداست، سرنوشت این پرونده نیز باید در فهرست بلندبالای ناتمام‌ها و بلاتکلیف‌های حوزه فاوا بایگانی شود.