برگزاري نشست خبري همايش نقش ICT در تحقق افق 1404

نشست خبري همايش نقش فناوري اطلاعات در تحقق افق 1404 كه قرار است 28 و 29 آبان‌ماه برگزار شود، هفته گذشته با حضور اصحاب رسانه و برگزاركنندگان همايش در مركز همكاري‌هاي تحول و پيشرفت رياست جمهوري برگزار و اهداف، دلايل و جزييات برگزاري همايش تشريح شد.

در اين نشست خبري، فريدون وردي‌نژاد ضمن تشريح اهداف و دلايل برگزاري اين همايش، عنوان كرد: دليل برگزاري اين همايش كمك به تسهيل فعاليت‌هاي اقتصادي در بخش‌هاي دولتي و خصوصي است. با برگزاري اين همايش قصد داريم به حكمراني راهبردي كشور كمك كنيم تا سيستم حكومتي بتواند در زمينه ايجاد تسهيلات لازم در صنعت، كار بنگاهي و اطلاع‌رساني موفق عمل كند.

وي همچنين بيان كرد: اين همايش در پي آن است كه ميزان موفقيت ما تا سال 1404 را بررسي كند تا بتوانيم راهكاري جهت رسيدن به افق چشم‌انداز در آينده ارايه دهيم. از سوي ديگر هدف از برگزاري اين همايش، تقويت همكاري و هم‌افزايي بين بخش خصوصي و دولتي، كمك به تكريم ارباب‌رجوع و سيستم‌هاي دولتي و خصوصي، تحقق حقوق شهروندي، روان‌سازي كارها و تقويت شركت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌ها و حذف روابط در سازمان‌ها و حاكميت ضوابط است.

وردي‌نژاد ضمن ذكر نام برخي از سخنرانان و حاميان همايش، افزود: سازمان‌هاي مختلفي اعلام كرده‌اند كه از اين همايش حمايت مي‌كنند و اميدواريم محمود واعظي، مسوول دفتر رييس‌جمهور، سورنا ستاري، معاون علمي و فناوري رييس‌جمهور، محمد‌جواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات و مسعود خوانساري، رييس اتاق بازرگاني تهران به عنوان سخنران در اين همايش حضور يابند.

وي ادامه داد: در اين همايش با تشكيل كارگروه‌ها و كارگاه‌ها سعي مي‌كنيم مسايل را از پوسته خارج كنيم؛ همچنين ميهمانان خارجي از قاره‌هاي مختلف در اين همايش حاضر خواهند شد تا تبادل اطلاعات و دانش صورت گيرد.

محمد‌حسين پاشنه‌طلا، دبير علمي همايش نيز در اين نشست با اشاره به اينكه در دوران حاكميت فناوري اطلاعات به سر مي‌بريم، گفت: در اين شرايط لازم است كه رابطه فناوري اطلاعات و حاكميت را برقرار كنيم؛ چراكه اگر اين رابطه برقرار شود بسياري از مشكلات ما حل مي‌شوند. قصد ما اين است كه نشان دهيم تحول ديجيتال يك سرفصل جهاني است كه در ايران نيز مي‌تواند رقم بخورد. هفت سال قبل فناوري اطلاعات را همواره عامل توانمندساز صنايع و حاكميت مي‌دانستيم اما امروز تحول ديجيتال مطرح است و فناوري اطلاعات مي‌تواند اين تحول را ايجاد كند و دگرگون‌ساز باشد. لذا قصد داريم چگونگي رخ‌دادن تحول ديجيتال در ايران را در همايش پيش رو بررسي كنيم.

در انتهاي اين جلسه، دبير علمي همايش در پاسخ به پرسش خبرنگار عصر ارتباط در رابطه با اينكه خروجي عملي اين همايش چه خواهد بود، گفت: صرف برگزاري همايش براي ما مهم نبوده و آگاه‌سازي و ترويج را در برنامه داريم. همچنين قصد داريم امكان ارتباط سرمايه‌گذاران با بخش خصوصي را برقرار كنيم و در زمينه كمك به شكوفايي ايده‌ها نيز خروجي داشته باشيم.

وردي‌نژاد نيز در پاسخ به اين پرسش خبرنگار ما كه همايش پيش رو در زمينه چابك‌سازي دولت الكترونيكي چه شاخص‌هايي خواهد داشت، گفت: دو هدف را دنبال مي‌كنيم؛ اول آنكه به صنعت خدمات در دولت الكترونيكی پرداخته شود و دوم آن که بتوانيم اين موارد را به عنوان زنجيره و كلاف پي بگيريم تا مثلا اگر گمرك در اجراي دولت الكترونيكی پيشرفت داشته، ساير بخش‌ها نيز به آن متصل شوند تا تغيير و تحول در فناوري اطلاعات كشور اتفاق بيفتد.  

گفتني است همايش نقش فناوري اطلاعات در تحقق افق 1404 در روزهاي 28 و 29 آبان‌ماه سال جاري در مركز همايش‌هاي بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران توسط شركت همايش‌سازان امروز برگزار مي‌شود. متقاضيان شركت در اين همايش يا اجاره غرفه در نمايشگاه جانبي آن، مي‌توانند با شماره 02122048859 تماس بگیرند.