در گفت‌وگو با مدير كل ارتباطات همراه اول مطرح شد‌‌؛

گام بلند همراه اول براي #تحقق_روياي_ديجيتال

نوزدهمين نمايشگاه تلكام امسال در حالي برگزار شد كه اپراتور همراه اول پرشورتر از سال‌هاي گذشته در اين نمايشگاه حاضر شد و شاهد اين مدعا نيز رونمايي از برنامه راهبردي پنج ساله آتي همراه اول با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات بود. علاوه بر سرويس‌هاي متنوعي كه امسال همراه اول با خود به تلكام آورده بود، مسايلي همچون مشكلات MVNOها، تعرفه ارزان اينترنت همراه و ايجاد مشكل براي ارايه‌دهندگان اينترنت ثابت، ادامه حاشيه‌سازي براي تغيير تعرفه‌ها و برخي موضوعات ديگر در گوشه‌وكنار نمايشگاه مطرح شده بود. به منظور شفاف شدن بسياري از اين موضوعات با شاهين آرپناهي، مدير كل ارتباطات همراه اول گفت‌وگو كرده‌ايم كه مي‌خوانيد.

*به‌عنوان اولين پرسش بفرماييد كه چرا مديران MVNOها دليل توسعه‌نيافتن خود را همراهي‌نكردن MNOها عنوان مي‌كنند؟

ما استادي داشتيم كه مثال جالبي مي‌زد و مي‌گفت شخصي در يك كشور خارجي دكتراي اژدهاكشي گرفت و به كشور بازگشت و هر‌چه گشت اژدهايي در ايران پيدا نكرد، پس شروع به تاسيس آموزشگاه‌ها و رشته اژدهاكشي در دانشگاه كرد. سال‌ها بعد و زماني كه اولين دانشجويانش در مقطع دكترا فارغ التحصيل شدند به او گفتند كه ما هيچ اژدهايي در ايران نمي‌بينيم. گفت زماني كه من به ايران آمدم هم هيچ اژدهايي نديدم، شما هم آموزشگاه‌هايي تاسيس كنيد و به ترويج اين علم بكوشيد! اين مثال را براي برخي آموزه‌هاي دانشگاهي مي‌زد. اما در برخي مسايل اجرايي هم مثال درستي است. گاهي جايي اژدهايي وجود دارد كه براي كشتن آن به اژدهاكشي نياز داريم، گاهي اما بدون وجود اژدها ما به دنبال شبيه‌سازي اژدهاكشي مي‌رويم.

نقطه شروع MVNOها در دنيا سرويس و محتوايي بود كه بر بستر اپراتورها قابل ارايه بود. بعدها اين نتيجه حاصل شد كه بهتر است پلتفرم‌هايي باشد و سرويس‌هاي خاص توسط MVNOها ارايه شود. به نظر مي­رسد MVNOها به شرطي مي‌توانند موفق باشند كه در بخش‌هاي خاص بازار، ‌segm ent‌ها و گروه‌هاي خاص كه معمولا محدود هم هستند سرويس‌هايي ايجاد كنند كه براي آن گروه ارزش زيادي داشته باشد.

 

عملا MVNOها شكل مي‌گيرند تا سرويس‌هاي خاصي كه از ديد اپراتور ارزشمند نيست ولي به‌عنوان يك محصول براي يك گروه خاص شركتي مي‌تواند ارزشمند باشد به‌سرعت به آن نياز پاسخ دهد.

بله، سرويس‌هاي پايه و فروش شماره و غيره را خود اپراتورها به‌خوبي و بهتر از MVNOها ارايه مي‌دهند و اساس كسب‌وكار آنها است. اپراتورهاي مجازي نبايد به كيك اپراتور نگاه كنند، بلكه بايد به دنبال گسترش بازار و ايجاد بازارهاي جديد و توليد نيازها و خواسته‌هاي نو باشند كه البته كار سخت‌تري است.

شنيده شد كه GSMA به دستور ترامپ اپراتورهاي ايران را تحريم كرده است كه البته در سال گذشته نيز حتي بازديدكنندگان از نمايشگاه بارسلون هم به مشكل صادر نشدن ويزا دچار شدند.

دشمني ترامپ مشخص است و مسلما كوتاهي نمي‌كند اما فعلا موضوع خاصي به نتيجه نرسيده است.

البته در توييتي كه چند وقت پيش توسط وزير ارتباطات اعلام شده بود، موضوع قرار گرفتن اپراتورهاي ايراني در ليست سياه نيست و مشكل اصلي در خصوص پرداخت هزينه حق عضويت است كه مشكلاتي براي انتقال پول داريم.

البته به‌هرحال در بحث انتقال پول و موضوعات مختلف دچار محدوديت‌هايي شده‌ايم و خواهيم شد اما بالاخره ما بايد از اين شرايط بگذريم و كميته‌هايي نيز در اپراتور براي چاره‌انديشي مشكلات تشكيل‌شده است و ان‌شاءالله از اين محدوديت‌ها هم سربلند بيرون مي‌آييم.

*آيا شركاي خارجي كه با آنها كار مي‌كنيد، اعلام عدم همكاري كرده‌اند؟ البته عمده شركايتان به نظرم چيني هستند.

نگراني‌هايي در اين خصوص ابراز مي‌شود اما اعلامي مبني بر قطع همكاري نبوده. به‌هرحال ايران بازار بزرگي است كه فضا و فرصت‌هاي زيادي براي توسعه دارد. لذا اميدواريم شرايط به‌گونه‌اي پيش برود كه همكاري‌ها حتي بيشتر هم بشود. در طول اين سال‌ها هم تلاش شده كه بخش زيادي از نيازمندي‌هاي اپراتور در داخل كشور تامين شود. لذا در مجموع نگراني‌ها از گذشته كمتر است.

*دبير سنديكاي مخابرات از ميزان همكاري اپراتور در خريد توليدات و تجهيزات داخلي ارزيابي خوبي داشت و مي‌گفت وضعيت همراه اول خيلي خوب بوده است. اين مساله ناشي از چيست؟

ما در همراه اول براي استفاده از توان داخلي توليدكنندگان كميته‌اي خاص داريم و مقررات زيادي براي تقويت و اولويت دادن به توان توليد داخلي در همراه اول وجود دارد. به صورت مستمر درخواست‌ها و پيشنهادهاي توليدكنندگان تجهيزات مخابراتي را دريافت و ارزيابي مي‌كنيم. در گزارشي كه در ابتداي امسال در بازديد وزير محترم ارتباطات از همراه اول ارايه شد، آمده بود كه همراه اول حدود هفتاد درصد از نيازمندي خود را از توليدات داخلي تامين مي‌كند و توجه به موضوع اقتصاد مقاومتي و توجه به توان متخصصان داخلي همواره و در تمام اين سال‌ها مد نظر همراه اول بوده است. حتي در پروژه‌هاي بزرگي كه امسال داشتيم اتكا به توان و ظرفيت داخلي مد نظر قرار گرفت و جايي كه از نيروها و ظرفيت‌هاي خارجي استفاده شد نيز اين نكته مد نظر بود كه مدت‌زمان آن محدود باشد و توانايي انتقال به نيروهاي داخلي نيز وجود داشته باشد و پروژه‌ها حتما با همكاري مهندسان ايراني انجام شود. هرچند حتما بايد در اين زمينه تلاش بيشتر هم صورت بگيرد ولي در مجموع روند مثبتي در همراه اول داشتيم. در عرصه‌هاي جديد كسب‌وكار هم روي توان داخلي تمركز شده است. در بحث اينترنت چیزها و كاربرد آن در صنايع مختلف ما از ظرفيت داخلي استفاده كرديم و مصاديقي كه در نمايشگاه تلكام مطرح شد نيز گوياي تمركز و اتكا بر توانايي‌هاي داخل بوده است.

*حدود سه سال است كه اينترنت چیزها در نمايشگاه مطرح مي‌شود و حتي سال گذشته شركت‌هايي اعلام كردند كه آمادگي كامل براي اجراي پروژه‌هايي همچون خوانش و تنظيم ميزان مصرف كنترهاي مربوط به حوزه آب وجود دارد. چرا با وجود اينكه همراه اول بستر اين بخش را فراهم كرده هيچ اتفاقي در اين بخش نمي‌افتد؛ البته مي‌دانيم كه شما بايد فقط زيرساخت را فراهم كنيد و اينكه سازمان‌هاي ديگر از اين زيرساخت استفاده نمي‌كنند قطعا ربطي به همراه اول ندارد.

همان‌طور كه گفتيد، اصلا بنا نيست اپراتور همه كارها را انجام بدهد، وظيفه اصلي اپراتور ايجاد زيرساخت و دسترسي است. با اين‌حال ما حتي در بخش توليد دستگاه‌ها و تجهيزات مورد نياز هم همكاري‌هايي داشته‌ايم، اما نبايد انتظار داشت پروژه‌هايي به اين بزرگي فقط توسط اپراتور قابل انجام باشد. اين سوال را بايد از متوليان در صنايع ديگر پرسيد كه چرا از اين امكان استفاده نمي‌كنند. هرچند كه ما الزامي براي اين كار نداشتيم اما همكاري‌هايي با شركت‌ها داشتيم و دستاوردهاي جديدي در اين خصوص در همين نمايشگاه به نمايش گذاشته شده است.

تصور من اين است كه اگر اپراتور به دنبال اين كار باشد، اين تفكر به وجود مي‌آيد كه اپراتور فقط به‌ دنبال درآمدزايي است، اما اجرايي شدن اين پروژه در بخش آب و... به نفع كشور است اما متاسفانه تا به ‌حال اجرايي نشده است. بد نيست همراه اول اطلاع‌رساني‌هايي داشته باشد تا مديراني كه در راس‌اند در جريان قرار بگيرند و اهميت موضوع را درك كنند.

عزم ما در اين خصوص جدي است و همكاري‌هاي لازم را خواهيم داشت.

*قبل از برگزاري نمايشگاه تلكام بر اساس قوانين موجود دو اپراتور تلفن همراه تغييري در تعرفه‌ها دادند و آقاي وزير هم در ايام نمايشگاه به صراحت اعلام كردند كه اين كار كاملا قانوني بوده است اما هنوز برخي از اين موضوع گلايه‌مند هستند.

در موضوع تغيير تعرفه‌هاي مكالمه، همراه اول براساس سقف و كف تعرفه اعلامي رگولاتوري و كاملا قانوني عمل كرده است. البته اين بيان كه ما تعرفه را افزايش داديم صحيح نيست. در بخش تماس‌هاي برون‌شبكه قيمت‌ها حتي كاهش داشته است. در حال حاضر مشتركان دايمي و اعتباري ما در صورت تماس با خارج از شبكه هزينه كمتري را نسبت به قبل پرداخت خواهند كرد.

از آنجا كه شايد برخي هم بگويند ميزان تماس‌هاي داخل شبكه آنها به نسبت تماس‌هاي خارج از شبكه بيشتر بوده و هزينه پرداختي آنها افزايش مي‌يابد هم بايد بگويم كه ما همزمان با اين تغييرات، بسته‌هاي ارزان‌قيمت مكالمات را با تنوع بالا در اختيار مشتركان قرار داديم و با اين طرح‌ها تلاش كرديم تا حد امكان رضايت مشتركان را جلب كنيم. به‌هرحال با فلت شدن تعرفه‌ها شفافيت بيشتر شده و امكان مديريت هزينه براي مشتركان بيشتر از قبل شده است. ضمن اينكه در نظامات تعرفه‌گذاري امروز در دنيا آن روش سابق معنادار نيست و كنار گذاشته شده. يادتان هست كه زماني تماس از پيش‌شماره‌هاي مختلف متعلق به مناطق مختلف كشور يا استفاده از يك خط با پيش‌شماره يك منطقه در ساير مناطق كشور يا تماس در ساعات اوج مصرف مشمول تعرفه‌هاي مختلف مي‌شد كه بسيار پيچيده بود. گام اول در جهت ساده‌سازي تعرفه قبلا برداشته شده بود اما اين تفاوت درون‌شبكه – برون‌شبكه هم مي‌بايست اصلاح مي‌شد كه در اين تغيير اخير انجام شد.

*در خصوص تغييرات در بسته‌هاي اينترنت چطور؟ مي‌توان گفت كه آن‌هم دقيقا بر پايه جلب رضايت مشتركان تعريف شد.

تغييرات در بسته‌ها به‌صورت فصلي انجام مي‌شود. بعد از اين هم تغييرات زيادي خواهيم داشت، متناسب با تغييرات در فصل‌ها و نياز و شرايط بازار و استراتژي‌هاي بازاريابي اپراتور. بد نيست به اين نكته اشاره كنم كه با تغييرات نرم‌افزاري كه در بخش سيستم‌هاي نرم‌افزاري همراه اول ايجاد شد، اكنون در تعريف بسته‌هاي جديد انعطاف و سرعت عمل بيشتري داريم و دست ما براي ارايه خدمات متنوع‌تر و طيف وسيع‌تري از خدمات به مشتريان بازتر از گذشته است. در حال حاضر اين امكان را داريم كه ظرف كمتر از 10 روز نسبت به ايجاد و ارايه يك بسته جديد در شبكه همراه اول اقدام كنيم؛ كاري كه قبلا با سيستم قديمي به اين راحتي‌ها امكان‌پذير نبود و مشتركان ما در آينده منتظر بسته‌هاي متنوع و كاربردي جديدي باشند. امروز به‌جرات مي‌توانم بگويم كه تنوع بسته‌هاي ما نسبت به قبل بسيار بيشتر شده و براي رفع طيف وسيع‌تري از نياز كاربران با نيازهاي مختلف بسته‌هاي ويژه تعريف شده است. براي مثال، بسته‌هاي ساعات مشخص براي كاربراني كه در ساعات خاصي از روز نيازهاي بيشتري دارند يا سرويس مدار فيروزه‌اي براي رفع نيازهاي كوتاه‌مدت. در اين سرويس مشتركان ما مي‌توانند با شماره‌گيري *121# از بسته‌هاي مكالمه و اينترنت ارزان‌قيمت در حجم‌هاي مختلف كه مورد نيازشان است استفاده كنند.

*همان‌طور كه مي‌دانيد در افتتاحيه نمايشگاه تلكام امسال عنوان شد كه تعرفه‌ اينترنت همراه بسيار ارزان است و همين موضوع موجب شده كه شركت‌هاي ارايه‌دهنده اينترنت ثابت امكان جذب مشترك جديد نداشته باشند يا حتي ريزش مشترك داشته باشند. اكنون مديران اين شركت‌ها خواهان اين هستند كه همانند خارج كشور تعرفه اينترنت همراه به اندازه‌اي افزايش يابد كه استفاده از اينترنت ثابت براي كاربران جذاب باشد. نظر شما در اين رابطه چيست؟

اصل اين حرف درست است و حتما بسياري از مردم در سفرهاي خارجي خود متوجه گران بودن تعرفه استفاده از اينترنت همراه شده‌اند. در وضعيت كنوني همراه اول بر اساس شرايط بازار و قوانين موجود به تعريف بسته‌هاي اينترنت اقدام مي‌كند، اما نكته‌اي كه نبايد فراموش شود اين است كه قيمت واقعي سرويس‌هاي ارتباطي در كشور ما بر اساس تورم ساليانه در طول سال‌هاي اخير كاهشي بوده است. شاهد اين ادعا اين است كه در گذشته بسياري از مشتركان تلفن همراه ميزان دقايق مكالمات خود را مديريت مي‌كردند و در بسياري از موارد با ارسال پيامك از حال هم جويا مي‌شدند يا به محض رسيدن به تلفن ثابت از آن استفاده مي‌كردند. اما در حال حاضر درصد بالايي از مشتركان تلفن همراه به دليل هزينه‌هاي پايين اين بخش در زندگي روزمره خود حتي با وجود تلفن ثابت يا اينترنت فيكس حاضر به كنار گذاشتن گوشي همراه خود نيستند.

*پس راهكار چيست؟

به نظر مي‌رسد در اين موضوع چند مساله وجود دارد. يكي از ابعاد موضوع بحث هزينه و تعرفه است. موضوع گوشي و Device بحث بعدي است كه با توجه به تحولات بازار ارز امروز به مساله‌اي مهم تبديل شده است. يكي ديگر از موضوعات بسيار مهم بحث محتوا است. وقتي هزينه‌ها تا اين حد پايين است، ميزان مصرف ديتاي مشتركان براساس ميزان محتواي موجود و سطح نياز افراد است. شاهد اين ادعا نيز اين است كه زماني كه همراه اول در برخي مناسبت‌هاي خاص حتي پیشنهادهای رايگان ارايه مي‌كند ديده مي‌شود كه بخش زيادي از حجم رايگان ارايه‌شده، استفاده نمي‌شود. اين نشان مي‌دهد كه محتواي مورد نياز مردم محدود است و آنها در حال حاضر در اين موضوع احساس نياز بيشتري نمي‌كنند. به نظر مي‌رسد متوليان امر بايد براي توليد محتواي مورد نياز مردم اقدام بيشتري انجام دهند. يكي از موضوعاتي كه مي‌تواند به افزايش ميزان استفاده از ديتا منجر شود، ارايه دسترسي‌ها يا سرويس‌هاي جديدي است كه هم تجربه زندگي ديجيتال را تعميق ببخشد و كيفيت زندگي مردم را بالاتر ببرد و در عين حال اين موضوعات مصرف ديتا را هم افزايش داده و با اين ترتيب مشكلات ارايه‌دهندگان هم كمتر شود. اگر براي ايجاد بازارهاي جديد برنامه‌ريزي شود، مشكلات درآمدي هم حل خواهد شد.

*روند جايگزيني گوشي‌هاي هوشمند با گوشي‌هاي قديمي در سال گذشته شدت گرفته بود. با توجه به اينكه اپراتور اول می‌تواند آمار ورود گوشي‌هاي جديد به شبكه خودش را ارزيابي كند، بفرماييد اين روند اكنون با توجه به گران شدن گوشي به دليل قيمت دلار چگونه‌ است.

در حال حاضر نوسانات نرخ ارز باعث شده روند رو به رشد جايگزيني گوشي‌هاي هوشمند با گوشي‌هاي قديمي سرعتش كم شود كه اين موضوع كاملا از افزايش قيمت گوشي‌هاي تلفن همراه متاثر است. اگر اين روند بخواهد به همين شكل ادامه پيدا كند، در آينده و به‌دليل روند طبيعي استهلاك گوشي‌ها بايد منتظر روند نزولي و كمتر شدن گوشي‌هاي هوشمند در شبكه باشيم كه همين موضوع نيز اين نگراني را ايجاد مي‌كند كه ارايه سرويس‌هاي جديدي كه نياز به گوشي‌هاي هوشمند دارد در آينده صرفه اقتصادي نداشته باشد. البته اين موضوعي نيست كه حتي توسط يك وزارتخانه قابل حل‌وفصل باشد و به متغيرهاي كلان اقتصادي باز مي‌گردد. هرحال بايد توجه كرد كه اثرات بلندمدت نوسانات ارزي حتي ممكن است مخرب‌تر از اثرات كوتاه‌مدت آن باشد.

*از نظر شما مهم‌ترين دستاورد همراه اول در نوزدهمين نمايشگاه تلكام امسال چه بود؟

همان‌طور كه مي‌دانيد، در اولين روز نوزدهمين نمايشگاه تلكام، با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از برنامه راهبردي پنج‌ساله آتي همراه اول رونمايي شد. اين موضوع از اين جهت داراي اهميت است كه برنامه همراه اول در پنج سال آينده و بر اساس ايده و آرمان مديران ارشد اين شركت كه رسيدن به ايراني ديجيتال يا به بياني كه در بيانيه رسالت شركت آورده شده يعني «تحقق روياي ديجيتال» تدوين شده است و از اين پس شاهد تحولات جدي و گسترش دامنه كسب‌وكار شركت خواهيم بود. روشن شدن مسير و ابلاغ برنامه كلان پنج‌ساله شركت كه براي رسيدن به آن ماه‌ها كار كارشناسي صرف شده بود دستاورد بزرگي بود كه در اين نمايشگاه به دست آمد. از وزير محترم ارتباطات هم به خاطر حضورشان و هم به خاطر تاييد و امضايي كه بر پوستر برنامه پنج‌ساله داشتند و تعبير زيبايي كه از همراه اول با عبارت «لوكوموتيو پرقدرت مسير حركتي ايران ديجيتال» ياد كردند، تشكر مي‌كنيم و اذعان مي‌كنم كه اين جمله دقيقا هم‌راستا و تشريح‌كننده استراتژي پنج‌ساله همراه اول است. اميدواريم همراه اول هرچه زودتر به اهدافش در اين برنامه نزديك شود.