آنچه در ناهماهنگی ثبت دامنه سایت‌های دولتی می‌گذرد

خروج ارز، عدم پاسداشت زبان پارسی و سردرگمی ‌کاربران

آرش فریفته، کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات

روزانه از رسانه‌های مختلف اخبار بسیاری را مبنی بر اینکه خروج ارز از کشور حتی در مقادیر کم بر اقتصاد تاثیر منفی داشته و به آن آسیب وارد می‌کند، دریافت می‌کنیم.

در عصر حاضر با همه‌گیر شدن فناوری اطلاعات و فرایند دیجیتالی و الکترونیکی شدن امور که تمامی ‌کسب‌وکارها و خدمات به سمت فضای مجازی و ارایه بر بستر Web رفته و همچنان می‌رود، مطمئنا داشتن یک آدرس دامنه (Domain) سرراست و مناسب در این فضای بزرگ، به دسترسی راحت‌تر کاربران، افزایش تعداد بازدیدکنندگان و در نهایت موفقیت یک سایت کمک شایانی می‌کند.

از آنجا که پسوند بین‌المللی .com به عنوان محبوب‌ترین و پردرخواست‌ترین پسوند بین‌المللی برای عموم کاربران اینترنت شناخته شده است، تمامی‌ دارندگان سایت‌ها معمولا سعی می‌کنند در اولویت اول راه‌اندازی، حتما آدرس سایت خود را با پسوند .com به ثبت برسانند و این مورد از آنجا که موردی عمومی، بین‌المللی، جا‌افتاده و منطقی است، به‌طور کلی و به‌خصوص برای کسب‌و‌کار‌های تجاری، فعالان بخش خصوصی، استارت‌آپ‌ها و... کاملا قابل درک و مورد تایید است.

نکته قابل بحث اینجاست که سال‌ها است مشاهده می‌شود بسیاری اداره‌ها و نهاد‌های دولتی مانند شهرداری‌ها و... از Domain‌های بین‌المللی gTLD با پسوند‌های .com، .org، یا... استفاده می‌کنند. اكنون پرسش اصلی اینجاست که مگر استفاده از آدرس‌های ملی با پسوند .ir امکان‌پذیر نیست؟

آیا براي مثال واقعا شهرداری پاکدشت در سال‌های گذشته براي اطلاع‌رسانی و ارایه خدمات به مردم لازم بوده آدرسی به‌صورت PakdashtCity.org ثبت کند؟ شهرداری مراغه (Maraghe.com) در حال حاضر چطور؟ آیا استفاده از آدرسی با پسوند ملی .ir در دسترس نبوده است؟

در مورد دیگر سازمان‌ها و ادارات نیز وضعیت به همین‌گونه است. متاسفانه در حال حاضر با یک جست‌وجوی ساده در موتورهای جست‌وجو می‌توان فهرستی از این نمونه‌ها را مشاهده کرد.

در حالی که معمولا برای ثبت هر آدرس با پسوند .com حدود 10 دلار (حدود 151 هزار تومان در زمان نگارش این مطلب، طبق قیمت‌گذاری شرکت‌های داخلی) و .org حدود 13 دلار هزینه می‌شود و هر ساله نیز با همین مبلغ تمدید می‌شود، لذا **بهتر نیست ادارات و نهاد‌های دولتی از آدرس‌های ملی با پسوند .ir که نشانگر هویت ملی نیز هستند استفاده کرده و از ایجاد هزینه‌های اضافه که از بودجه عموم تامین می‌شود و خروج ارز نیز جلوگیری کنند؟ مگر نه اینکه این سایت‌ها برای مردم و بهینه‌سازی امور کشور ایجاد می‌شوند؟

مورد تاسف‌برانگیز دیگر در این آدرس‌ها، استفاده از کلمات و اصطلاحات انگلیسی به جای زبان فارسی است که در موارد بسیار متعدد در دامنه این‌گونه سایت‌ها مشاهده می‌شود.**

براي نمونه در مورد همان موضوع «شهرداری‌ها» فهرست زیر به‌راحتی با جست‌وجو در اینترنت به ‌دست می‌آید:

www.BabolCity.ir

www.GarmdarehCity.ir

www.SirikCity.ir

www.GonbadCity.ir

www.BorazjanCity.ir

www.ShahmirzadCity.ir

www.BanehCity.ir

www.KhashCity.ir

www.MamaghanCity.ir

www.GolpayeganCity.ir

www.MeshkatCity.ir

Municipality.Hamedan.ir

www.LarCity.ir

www.ArdabilCity.ir

www.BonabCity.org.ir

www.ChalousCity.ir

www.SavehCity.ir

www.SabaCity.ir

www.TakestanCity.ir

www.Abrisham-City.ir

www.BruCity.ir

www.QeshmCity.ir

www.SariCity.ir

www.MarvdashtCity.ir

www.KermanCity.ir

 

آیا واقعا استفاده از آدرسی مانند ShahreKerman.ir یا Kerman.ir یا... به جای KermanCity.com امکان‌پذیر نبوده است؟!

مگر نه اینکه این سایت‌ها برای اطلاع‌رسانی و ارایه خدمات به عموم مردم ایجاد شده‌اند؟ آیا واقعا بهتر نیست از آدرس‌هایی به زبان فارسی، به یادماندنی، شیرین و ساده براي عموم مردم استفاده کرد؟

**آیا حتما برای ارایه کتاب‌های درسی دانش‌آموزان بايد از آدرس‌هایی مانند irtextbook.com و irtextbook.ir استفاده شود و در تمامی سایت‌های خبری و اخبار تلویزیون و...  نیز بارها و بارها انعکاس یابد؟**

آیا واقعا استفاده از آدرس‌هایی زیبا و ماندگار در ذهن مانند کتاب‌ها، کتاب من، تحویل کتاب، انبار کتاب یا ... میسر نیست؟

موردی که به ذهن می‌رسد اینکه افراد مسوول، مرتبط و تصمیم‌گیرنده در ادارات واقعا قادر نیستند از خود درک لازم و مسوولیت‌پذیری نشان داده و تصمیماتی این‌چنین بدیهی و ساده و مناسب را در شرایط مختلف اعمال کنند؟ آیا واقعا برای هر موردی چنین ساده و بدیهی حتما باید دستور و بخشنامه‌ای صادر و ابلاغ شود تا پس از آن این افراد و ادارات به آن عمل کنند؟

و به عنوان آخرین نکته اینکه چرا نهاد‌ها و ادارات دولتی هر کدام در زمینه انتخاب آدرس سایت‌ها و تمرکز خدمات به صورت جزیره‌ای و سلیقه‌ای عمل کرده و باعث سردرگمی ‌مردم و کاربران می‌شوند؟

**براي نمونه و بار ديگر در همان مورد شهرداری‌ها، یک شهرداری آدرس خود را به‌صورت ArdabilCity.ir، يكي ديگر Municipality.Hamedan.ir و دیگری نیز BonabCity.org.ir ثبت و اعلام می‌کنند.**

آیا واقعا انتخاب آدرس‌هایی هماهنگ و یکپارچه که خدمات مختلف به‌صورت متمرکز به شهروندان ارایه شود کاری دشوار و غیرممکن است؟ بهتر نیست تمامی‌شهر‌ها و استان‌ها از استانداردی واحد و یکپارچه استفاده کنند؟

آیا براي نمونه امکان ندارد آدرس سایت ‌هر شهر یا استان با نام خودش ثبت شده و خدمات نهاد‌ها، ادارات و بخش‌های مختلف هر شهر و استان روی آن آدرس متمرکز شود تا علاوه بر یکپارچگی آدرس‌ها و خدمات، مراجعه کاربران به این سایت‌ها نیز ساده‌تر و آدرس‌ها نیز در ذهن ماندگارتر شود.

براي نمونه، مدل زیر را در نظر بگیرید:

   سایت استان کرمان          Kerman.ir

شهرداری کرمان           Shahrdari.Kerman.ir

استانداری کرمان           Ostandari.Kerman.ir

ثبت احوال کرمان        SabteAhval.Kerman.ir

...

یا

شهرداری سمنان           Semnan.ir/Shahrdari

استانداری سمنان          Semnan.ir/Ostandari

ثبت احوال سمنان        Semnan.ir/SabteAhval

...

یا حداقل اگر استفاده از SubDomain و... به ‌دلیل مدیریت محتوای سایت‌ها یا... ممکن نیست، آدرس‌ها و فرمی‌ منسجم و یکپارچه برای سایت‌های ادارات و نهاد‌های هم مجموعه در استان‌های مختلف کشور انتخاب شود تا کاربران و مردم عادی نیز به‌راحتی آنها را به ذهن سپرده و به آنها دسترسی داشته باشند. (تمامی‌ شهرداری‌ها به‌صورت Shahrdari…...ir ، تمامی ‌استانداری‌ها Ostandari…...ir  و...)

مطمئنا یکپارچه و یک‌فرم بودن آدرس سایت‌های خدمات دولتی، متمرکز بودن خدمات مختلف در آنها و پیروی از یک استاندارد کلی و مشخص، کمک بسیار زیادی به رواج هر چه بیشتر استفاده از خدمات آنلاین و همچنین القای حس اطمینان بیشتر به کاربران می‌کند. همچنین حتی سوءاستفاده‌هایی نظیر فیشینگ (جعل ‌سایت) و... نیز محدودتر خواهند شد.

شکاف کُشنده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه