ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

خطرات اپ‌هاي تبليغي در ماهواره

هفته گذشته تاكيدات زیادی در زمينه خطرات اپ‌هايي كه در شبكه‌هاي ماهواره‌اي تبليغ مي‌شوند و احتمال آلوده بودن آنها به بدافزار منتشر و سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی خواستار دانلود نكردن اين اپ‌‌ها توسط كاربران ايراني شد.

حذف برخي پيام‌رسان‌ها از گردونه حمايت دولت، اعلام موجوديت فراكسيون فضاي مجازي در مجلس، تعیین تکلیف وظایف شورای منحله انفورماتیک، تصویب بسته وزارت ارتباطات در ستاد اقتصاد مقاومتی و خروج سپاه از سهامداري مخابرات و همراه اول از جمله خبرهاي مهم حوزه فاوا اين هفته بود كه در اين گزارش به آنها مي‌پردازيم.

هشدار در خصوص اپ‌هاي تبليغي ماهواره

هفته گذشته سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی با یادآوری ممنوع بودن تبلیغ کالا و خدمات در شبکه‌های ماهواره‌ای به مردم توصیه کرد از نصب برنامه‌های نرم‌افزاری که در این شبکه‌ها تبلیغ می‌شود، خودداری کنند.

تبلیغ نصب نرم‌افزارهای تلفن همراه که قول واریز سودهایی به حساب نصب‌کنندگان می‌دهد، این روزها در شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای شدت یافته است. برخی از این برنامه‌ها به کاربران چنین القا می‌کنند که با نصب آن ماهانه مبالغی به حساب آنها واریز می‌شود و برخی دیگر اعلام می‌کنند با نصب برنامه مورد نظر می‌توانند همه لوازم مورد نیاز را به پایین‌ترین قیمت خریداری کنند.

این نرم‌ا‌فزارها هیچ‌کدام مورد تایید مسوولان و متولیان امر قرار ندارند زیرا با مراجعه به آنها مشاهده می‌شود که نه نماد الکترونیکی دارند و نه کد شامد را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده‌اند.

همچنین ممکن است این نرم‌افزارها آلوده به باج‌افزارها و ویروس‌های مختلف بوده یا نسبت به سرقت اطلاعات کاربران و ارسال آنها به خارج از کشور یا سوءاستفاده از این اطلاعات مبادرت کنند که ضروری است شهروندان از نصب و استفاده از این اپلیکیشن‌های تلفن همراه بپرهیزند.

سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی همچنين گفت: چنانچه شکایتی در باره این نرم‌افزارها به اتحادیه ارسال شود، پیگیری خواهد شد.

حذف 5 پيام‌رسان بومي از گردونه حمايت

هفته گذشته معاون وزیر ارتباطات گفت: با انتخاب مرکز ملی فضای مجازی، پنج پیام‌رسان بومی از میان هفت پیام‌رسان فعلی، از گردونه حمایت حذف و حمایت از دو پیام‌رسان دیگر ادامه می‌یابد.

حمید فتاحی درباره حمایت از پیام‌رسان‌های بومی مطابق با مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی و تصمیم جدید برای فعالیت این شبکه، گفت: مصوبه چارچوب حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی در شورای‌عالی فضای مجازی تصویب شد که تکالیفی را برای چند دستگاه حکومتی مشخص کرد. بخش عمده‌ای از این تکالیف مربوط به وزارت ارتباطات بود و دستگاه‌های دیگری مانند قوه قضاییه، صدا‌وسیما، بانک مرکزی و وزارت ارشاد نیز هرکدام بخشی از این تکالیف را برعهده داشتند.

ريیس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه آنچه مصوب شورای‌عالی فضای مجازی می‌شود حکم قانون را دارد، ادامه داد: این تکلیف قانونی به وزارت ارتباطات ابلاغ شد و پیرو آن چند جلسه کارشناسی انجام شد تا نوع حمایت‌ها از پیام‌رسان‌های بومی مشخص شود.

معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: نخستین نکته مورد تاکید وزارت ارتباطات این است که سند حمایت از پیام‌رسان‌های بومی با هدف اصلاح عواملی که مانع از حضور و رجوع مردم به پیام‌رسان‌های داخلی می‌شود به تصویب رسید تا این موانع را تسهیل کند.

وی گفت: نظر وزارت ارتباطات این است که در حال حاضر به دلیل عدم اقناع افکار عمومی، مراجعه مردم به پیام‌رسان‌های داخلی کمرنگ است و شتابی که باید داشته باشد وجود ندارد و اقبال عمومی به سمت این شبکه‌ها کم است. به همین دلیل موضوعات فنی در لایه‌های بعدی قرار دارد.

فتاحی با تاکید بر اینکه اگر اقناع افکار و اعتماد عمومی اتفاق بیفتد، حتی اگر مشکلی در ابزار فنی هم وجود داشته باشد، کاربر پای سرویس خود می‌ایستد، افزود: همان‌طور که در روزهای نخست تلگرام، این شبکه دارای باگ‌های فنی بود، پیام‌ها با تاخیر مبادله می‌شد و بسیاری از آپشن‌های فعلی را نداشت.

اعلام موجوديت فراكسيون فضاي مجازي

هفته قبل ريیس فراکسیون فضای مجازی با اعلام موجودیت این فراکسیون با ۷۱ عضو، گفت: مجلس طرحی برای واگذاری زیرساخت اینترنت و فضای مجازی به نیروهای مسلح ندارد.

وي در حاشیه نشست علنی پارلمان در نشست خبری خود، اظهار كرد: مجلس شورای اسلامی از اسفندماه سال گذشته به صورت ویژه به موضوع فضای مجازی ورود پیدا کرد و با برگزاری جلسه غیرعلنی 4 ساعته به صورت خاص به حوزه فضای مجازی پرداخت.

ريیس فراکسیون فضای مجازی افزود: با توجه به اینکه فضای مجازی تاثیر بسیار مهمی در حوزه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد و آثار آن را حتی می‌توان در بحران اخیر ارزی مشاهده کرد، مجلس ابتدا تصمیم گرفت که ضمن تشکیل یک کمیسیون ویژه برای حوزه فضای مجازی و همچنین تشکیل کمیته‌ای در ذیل کمیسیون فرهنگی با عنوان کمیته فضای مجازی با تعداد 4 نماینده فعالیت خود را آغاز کند اما با توجه به اهمیت این فضا فراکسیونی متشکل از 71 نماینده مجلس با حضور نمایندگانی از کمیسیون‌های مختلف تشکیل شد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقرر است فراکسیون فضای مجازی در دو عرصه ورود جدی داشته باشد، اول اینکه در حوزه تقنینی شاهد این هستیم که در اکثر کشورهای دنیا بیش از 15 تا 20 قانون در این حوزه وجود دارد اما قوانین موجود در ایران تنها 4 قانون است.

اين نماينده مجلس ادامه داد: پیشرفت‌ها در عرصه فضای مجازی، قانون‌گذار را ناچار به تطبیق مسايل فضای مجازی با مشکلات جامعه می‌کند و در این زمینه نیاز است برای جرايمی که در کشور رخ می‌دهد، قوانین ما پاسخگوی نیاز این فضا باشد.

وی افزود: در مسايل اقتصادی، موضوعاتی مانند وجود هکرها، نفوذ در شبکه‌های بانکی و سرقت‌های اینترنتی وجود دارد که موضوعات حقوقی و تقنینی در این حوزه کاملا متفاوت از سایر حوزه‌ها است.

ريیس فراکسیون فضای مجازی اضافه کرد: دلیل تاخیر در اعلام موجودیت فراکسیون فضای مجازی این بود که قرار بود پیش از این یک کمیسیون ویژه فضای مجازی در مجلس تشکیل شود اما این کمیسیون تشکیل نشد و نهایتا با همفکری با اعضای کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی به این نتیجه رسیدیم که این فراکسیون را برای ساماندهی در حوزه تقنینی و ارتباط با سایر نهادها و قرارگاه‌های فضای مجازی در کشور تشکیل دهیم.

تعیین تکلیف وظایف شورای منحله انفورماتیک

هفته قبل در جلسه شوراي‌عالي فضاي مجازي وظایف اجرایی شورای‌عالی انفورماتیک که بر اساس مصوبه جلسه بیست و هشتم شورای‌عالی فضای مجازی منحل شده بود، تعیین تکلیف شد.

بر این اساس مقرر شد وظایف و مسوولیت‌های اجرایی ثبت نرم‌افزار‌های رایانه‌ای و صدور تاییدیه فنی برای نرم‌افزارها، کمیته حق اختراع، وظایف اجرایی موضوع مواد ۲۱ و ۲۲ قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد پیرامون استفاده از نرم‌افزار‌های اداری و مالی و صلاحیت نظارت بر نظام صنفی رایانه‌ای، به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محول شود.

تصویب بسته وزارت ارتباطات در ستاد اقتصاد مقاومتی

هفته قبل آذری‌ جهرمی، وزير ارتباطات اعلام کرد: در جلسه برگزارشده در اين وزارتخانه، پیشنهادهای سازمان برنامه و بودجه و وزارت ارتباطات بررسی و در نهایت بسته‌ای 14 بندی تصویب شد که بخشی از آن به موضوع فضایی و فناوری اطلاعات در زمینه تسهیل کسب‌وکارهای نوپا مربوط بود.

وی درباره طرح «نوآفرین» نیز توضیح داد: طرح «نوآفرین» نزدیک به سه ماه است در دولت مانده و به تصویب نرسیده اما باید اجرایی شود و ما منتظر ارسال طرح به دولت هستیم. در جلسه صحبت شد كه هر چه زودتر موانع و اشکالات این طرح برطرف شود تا به نتیجه برسیم.

طرح نوآفرین درباره رفع مشکلات کسب‌وکارهای نوپا (استارت‌آپ‌ها) در 18 ماده تنظیم شده است.

این طرح به مشکلات بیمه، نظام تامین منابع، مالیات و مجوزهای کسب‌وکارها می‌پردازد.

خروج سپاه از سهامداري مخابرات و همراه اول

هفته قبل روابط عمومی، بنیاد تعاون سپاه در اطلاعیه‌ای از واگذاری سهام و خروج این مجموعه، از شرکت توسعه اعتماد مبین مربوط به سهامداری شرکت‌های مخابرات ایران و همراه اول خبر داد.

روابط عمومی بنیاد تعاون سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در راستای تدابیر ستاد کل نیروهای مسلح، بنیاد تعاون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با واگذاری سهام خود، از شرکت توسعه اعتماد مبین (مربوط به سهامداری شرکت‌های مخابرات ایران و همراه اول) خارج شد.