ICT ایرانی در هفتهای که گذشت

پاسخ وزارت کشور به کندی انتخابات الکترونیکی

هفته گذشته همچنان بحث کم و کیف برگزاری انتخابات و البته نوع الکترونیکی آن میان اهالی فاوا داغ بود؛ اگرچه بیشتر صاحبنظران و حتی یکی از مقامات اجرایی ستاد انتخابات ثبت کامپیوتری را عامل اصلی طولانی شدن صفوف می‌دانستند اما وزیر کشور تراکم بالای سیستم را عامل اصلی شلوغی شعب عنوان کرد.

هفته قبل همچنین رییس کل دادگستری تهران از برنامه‌های نهاد متبوعش برای استفاده بیشتر از سامانه‌های الکترونیکی و پابند الکترونیکی به جای به زندان انداختن مجرمان خبر داد. گفته می‌شود این تصمیم در صورت اجرای صحیح می‌تواند حدود یک پنجم از میزان زندانیان کشور بکاهد.

از دیگر خبرهای جالب توجه هفته گذشته اعلام نتیجه نظرسنجی بود که مشخص می‌کرد ظرف مدت سه سال اخیر تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران سه برابر شده‌اند.

خبر دیگر اما مربوط به ایجاد سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات بود که سرانجام بعد از خلف وعده‌های متوالی به صورت آزمایشی و آن هم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلای محقق شد. به این ترتیب سرانجام سامانه انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات از هفته‌ای که گذشت به صورت آزمایشی شروع به کار کرد.

تشکیک بر سر علت طولانی شدن انتخابات الکترونیکی

در انتخابات ریاست جمهوری این دوره، کندی مراحل رای‌گیری در حوزه‌های اخذ رای باعث ایجاد صف‌های طولانی و نارضایتی مردم شد. بسیاری از صاحبنظران علت این تاخیر را ثبت کامپیوتری مشخصات رای‌دهندگان و راستی‌آزمایی آن می‌دانند و معتقدند که همین امر موجب طولانی شدن صفوف رای در شعبات مختلف شده بود. در همین حال اما وزیر کشور با رد این مطلب تراکم بالای سیستم را عامل اصلی طولانی‌شدن صفوف رای‌گیری عنوان کرده است.

با وجود اظهارات وزیر کشور، رییس کمیته فناوری و اطلاعات ستاد انتخابات کشور در خصوص علت طولانی شدن صفوف رای‌گیری گفته است: دستگاه‌های الکترونیکی رای‌دهی برای اولین بار در شهر تهران و در تمامی شعب وجود داشت که کاربران ما با این دستگاه خیلی آشنا نبودند و به رایانه عادت نداشتند و همین امر موجب کند شدن و ایجاد صف‌های طولانی در انتخابات شده است.

 وی درعین حال گفته که زمان معطلی در نوشتن برگه تعرفه بیشتر از استعلام است چراکه استعلام افراد و اعلام اسامی افراد بین 3 تا6 ثانیه طول می‌کشد، البته در برخی از شعب برخی از دستگاه‌های تجهیزات را به دستگاه‌های بارکدخوان مجهز کرده بودند.

 رییس کمیته فناوری و اطلاعات همچنین پذیرفته که یکی از مشکلات انتخابات الکترونیکی مساله آموزش بوده که باید مقداری در این زمینه وقت بیشتری گذاشته می‌شد.

کمیته فناوری اطلاعات قصد دارد طی مذاکراتی برگزارکنندگان انتخابات را مجاب کند که مواردی اعم از درج برخی اطلاعات در فرایند رای‌گیری حذف شود چراکه به هیچ عنوان از لحاظ فنی لازم نیست و ثبت کد ملی افراد کفایت می‌کند.

 در حالی که رییس کمیته فناوری و اطلاعات ستاد انتخابات کشور تلویحا تایید کرده که کاربران اطلاع کافی برای کار با این ابزارها را نداشتند، اما رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در برنامه گفتگوی ویژه،‌ در پاسخ به این سوال که برخی معتقد بودند در هنگام اخذ رای سیستم احراز هویت منجر به کندشدن فرایند رای‌گیری شده بود، گفت: نه اینطور نیست چرا که در سیستم احراز هویت کلاً از بین 5 تا 8 ثانیه زمان می‌برد تا هویت افراد را شناسایی کند. این کندی که اشاره داشتید مربوط به تراکم بسیار بالایی بود که در سیستم مشاهده می‌شد، در خود تهران نیز یک میلیون و 150 هزار نفر نسبت به دوره قبل بیشتر پای صندوق رأی آمدند، ما هم حدود 170 شعبه در تهران نسبت به دوره قبل بیشتر کردیم.

گفتنی است در صفحه 3 این شماره در مطلبی جداگانه و به تفصیل به این موضوع پرداخته‌ایم.

کاهش یک پنجم زندانیان با سامانه نظارت الکترونیکی

هفته گذشته رییس کل دادگستری تهران در اظهارنظری این طور پیش‌بینی کرد که در آینده با توسعه سامانه نظارت و مراقبت الکترونیکی یک پنجم از جمعیت زندانیان را کاهش داده و زندانیان در خارج از زندان تحت نظارت سامانه‌های الکترونیکی قرار گیرند.

این مقام مسوول در حاشیه کارگاه آموزشی سامانه نظارت و مراقبت الکترونیکی (پابند الکترونیکی) گفت:  زمانی که در سازمان زندان‌ها بودم سعی کردیم از تجارب موجود در سایر کشورها در ارتباط با پابندهای الکترونیکی استفاده کنیم و قراردادهایی بسته شد و نمونه‌هایی از این پابندها را وارد کشور کردیم. بعد از اینکه به دادگستری تهران آمدم دوستان تصمیم گرفتند که فناوری تولید این پابندها و نرم‌افزار مربوط به مراقبت الکترونیکی را هم بومی‌سازی و هم ارتقا دهند و در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است.

رییس کل دادگستری تهران خاطرنشان کرد: ما در مجموعه قضایی کشور سال‌ها است برای استفاده از سامانه‌های الکترونیکی در فرایند رسیدگی و اجرای حکم تلاش می‌کنیم. هدف ما در استفاده از سامانه‌های الکترونیکی، صرفا کاهش جمعیت کیفری نیست بلکه در برخی جرایم سبک‌تر، جدا کردن فردی که به هر دلیل خطایی از او سر زده از خانواده، آسیب‌های مختلفی برای فرد، خانواده و جامعه دارد و اگر تحت کنترل سامانه‌های الکترونیکی قرار گیرد ضمن جلوگیری از خطای مجدد، می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند.

این مقام مسوول همچنین پیش‌بینی کرده در آینده با توسعه این سامانه یک پنجم از جمعیت زندانیان کاهش پیدا کنند و زندانیان در خارج از زندان  تحت نظارت سامانه‌های الکترونیکی قرار گیرند.

سه برابر شدن استفاده از شبکه‌های اجتماعی

نتایج حاصل از طرح آمارگیری دسترسی خانوار و استفاده افراد از فناوری اطلاعات، نشان می‌دهد که فعالیت کاربران اینترنت در شبکه‌های اجتماعی درسال ۹۵ نسبت به سه سال قبل، به سه برابر رسیده است.

در این طرح میزان دسترسی خانوار ایرانی به فناوری اطلاعات و ارتباطات اندازه‌گیری شده و وضعیت دسترسی تجهیزات و خدمات در خانه برای همه افراد خانوار، مورد توجه قرار گرفته است.

این آمارگیری تخصصی، اطلاعاتی در رابطه با میزان دسترسی خانوار ایرانی به اینترنت، رایانه، تلویزیون، خدمات تلویزیون چندمجرایی، رادیو و هزینه‌کرد خانوارها در رابطه با خدمات و محصولات فاوا و همچنین استفاده افراد جامعه از اینترنت، رایانه، تلفن همراه، مکان و تناوب استفاده، نوع فعالیت‌های کاربران در اینترنت و مهارت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات افراد، ارایه کرده است.

جامعه آمارگیری در این طرح، همه افراد عضو خانوارهای معمولی ساکن، گروهی و موسسه‌ای در مناطق شهری و روستایی بوده‌اند و این نتایج از مصاحبه میان ۲۵ هزار خانوار کشور به دست آمده است.

نتایج این طرح به تفکیک مناطق شهری و روستایی و به تفکیک سن، جنس، مدرک تحصیلی و شغل افراد به شکل نشریه‌ای مستقل و به شکل الکترونیکی توسط مرکز آمار ایران و سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر شده و در درگاه پایش جامعه اطلاعاتی در دسترس قرار گرفته است.

سامانه «دسترسی آزاد به اطلاعات» در آستانه راه‌اندازی

هفته گذشته سرانجام بعد از گذشت 8 سال از تصویب قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از راه‌اندازی سامانه اینترنتی به منظور استفاده تمامی شهروندان برای دسترسی به اطلاعات خبر داد.

البته معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ گفت: این سامانه، کار خود را به صورت آزمایشی شروع کرده است و به زودی توسط وزرای محترم ارشاد و ارتباطات، رسما رونمایی می‌شود.

وی افزود: مطابق سیاست‌های عمومی دولت، همزمان و حتی پیش از ابلاغ آخرین آیین‌نامه این قانون، جهت‌گیری پورتال‌های دستگاه‌ها به سمت انتشار اطلاعات تغییر کرده است اما پذیرش درخواست «دسترسی به اطلاعات» عملا پس از این شروع می‌شود.

هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می‌تواند درخواست خود برای دسترسی به اطلاعات را به صورت برخط از طریق درگاه الکترونیکی حقیقی با ثبت‌نام در سامانه به آدرس foia.iran.gov.ir و ایجاد حساب کاربری، پیشخوان دولت الکترونیکی، پست یا مراجعه‌ حضوری به واحد اطلاع‌رسانی موسسه‌ درخواست‌شونده، تسلیم کند.

کاربر درخواست خود را از طریق فرم مربوطه که به تصویب کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رسیده است، تکمیل و ارسال می‌کند. دستگاه‌ها 10 روز مهلت دارند اطلاعات مورد نظر شهروندان را بدهند و در صورتی که این زمان به تاخیر بیفتد، شهروندان در همین سامانه، شکایت خود را ثبت می‌کنند تا از طریق کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیگیری شود. مطابق آیین‌نامه اجرایی این قانون تمامی پاسخ‌های دستگاه‌ها به شهروندان، همزمان در سایت نیز منتشر خواهد شد مگر این که حاوی اطلاعات شخصی باشد.

در طول سال‌های اخیر نگارنده این سطور و نیز سایر خبرنگاران عصر ارتباط و بسیاری از اصحاب رسانه‌‌های مختلف مجدانه پیگیر این موضوع و روند اجرای این سامانه بوده‌ایم که هر بار به بهانه‌ای اجرای آن به تعویق افتاده است.

10 سال پیش در چنین هفته‌ای

ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه