شناسایی شبکه بزرگ ارسال هرزنامه در فیسبوک
 
مدیران شبکه اجتماعی فیس بوک از شناسایی و از کار انداختن یک شبکه بزرگ ارسال هرزنامه خبر داده‌اند که برای میلیاردها کاربر آن مشکل ایجاد کرده بود.
به گزارش فارس به نقل از سی نت، فیس بوک که مدتی است به علت فشار کاربران و برخی دولت های جهان به مقابله با انتشار اخبار جعلی پرداخته، حالا در تلاش برای مقابله با شبکه های ارسال هرزنامه است که از بنگلادش، عربستان سعودی، اندونزی و چند کشور دیگر اداره می شوند.
این شبکه ها برای بازاریابی، تبلیغات و ارسال پیام های دروغین و جعلی مورد استفاده قرار می گیرند و انبوهی از حساب های کاربری تقلبی و ماشینی به گسترش فعالیت های آنها کمک می کنند. مدیران فیس بوک می گویند فعالیت این شبکه ارسال هرزنامه را با موفقیت متوقف کرده اند و با شبکه های مشابه این چنینی نیز مقابله خواهند کرد.
فیس بوک اعلام نکرده چند حساب کاربری بدین منظور ایجاد شده یا مورد سواستفاده قرار گرفته اند. فیس بوک در سال 2014 اعلام کرده بود 67.7 میلیون تا 137.8 میلیون حساب کاربری در این شبکه اجتماعی جعلی یا تکراری هستند و برای فعالیت های خرابکارانه مورد استفاده قرار می گیرند.
شبکه اجتماعی توییتر هم با مشکل مشابهی دست به گریبان است. 15 درصد از 319 میلیون حساب کاربری در این شبکه اجتماعی بوت یا جعلی بوده و برای خرابکاری و ارسال هرزنامه مورد استفاده قرار می گیرند.


درخواست جدید اف‌بی‌آی به مایکروسافت برای نقض حریم شخصی
 
مایکروسافت تایید کرده که درخواست مخفیانه تازه‌ای از اف بی آی دریافت کرده که بر اساس آن از این شرکت خواسته شده تا اطلاعات شخصی یکی از مشتریان خود را افشا کند.
به گزارش فارس به نقل از زددی نت، درخواست یاد شده به گونه ای تنظیم شده که برای تایید آن نیازی به دخالت قاضی یا دادگاه نیست و مایکروسافت موظف است در برابر آن واکنش مناسب نشان دهد.
هنوز مشخص نیست اف بی آی خواستار دریافت چه اطلاعاتی از مشتری هدف شده است، معمولا هدف از ارسال این نوع نامه ها جمع آوری متادیتای کاربران است و برای جمع آوری اطلاعات در مورد جزییات تماس ها، ایمیل ها و پیام ها به حکم دادگاه نیاز است.
اف بی آی و آژانس امنیت ملی آمریکا مرتبا درخواست هایی برای شرکت های مختلف فناوری در آمریکا ارسال کرده و از آنها می خواهند سوابق و اطلاعات خصوصی برخی کاربران خود را افشا کنند و این امر موجب نگرانی عموم کاربران و سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق مدنی مردم در ایالات متحده شده است.
مایکروسافت و دیگر شرکت های فناوری در آمریکا در سال 2016 هم هزاران درخواست مشابه دریافت کرده اند، اما از افشای جزییات آنها خودداری کرده اند.

آزمایش خودروهای خودران اپل در کالیفرنیا
 
اپل مجوزی رسمی دریافت کرده تا آزمایش خودروهای خودران را در ایالت کالیفرنیا آغاز کند، این اولین بار است که اپل چنین مجوزی را دریافت می کند.
به گزارش فارس به نقل از بیزینس اینسایدر، اپل که تا به حال به علت تولید گوشی های آیفون و رایانه های مک شهرت داشته حالا قصد دارد در حوزه ای جدید سرمایه گذاری کند و به تولید خودروهای خودران بپردازد.
علاوه بر اپل 29 شرکت تجاری دیگر نیز مجوز آزمایش خودروهای خودران را به دست آورده اند که از جمله آنها می توان به تسلا و گوگل اشاره کرد. البته این دو شرکت از مدتها قبل در حال تست خودروهای خودران بوده اند.
اپل چندسالی است بی سروصدا در حال طراحی خودروهای خودران است و با دریافت این مجوز احتمالا برای اولین بار عموم مردم خواهند توانست خودروی خودران تولیدی اپل را از نزدیک مشاهده کنند.
اپل هنوز در مورد ویژگی های خودروی خودران خود اطلاع رسانی عمومی نکرده ولی برخی منابع مطلع می گویند این خودرو از نظر قابلیت های خودآموزی و هوش مصنوعی بسیار پیشرفته است.
علاوه بر شرکت های فناوری برخی شرکت های قدیمی خودروساز هم اتومبیل های خودران تولید کرده یا در آینده تولید خواهند کرد که از جمله آنها می توان به فورد، جنرال موتورز، بی ام و و ... اشاره کرد.

مایکروسافت وصله‌هایی بر ضد ابزار هکری دولت آمریکا عرضه کرد
 
به دنبال افشاگری‌های یک گروه هکری در مورد استفاده آژانس امنیت ملی آمریکا از دهها بدافزار و ابزار هکری برای نفوذ به نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز، مایکروسافت وصله‌های به روزرسان عرضه کرد.
به گزارش فارس به نقل از زددی نت، وصله های یاد شده به دنبال بررسی موضوع توسط مایکروسافت طراحی و عرضه شده اند تا از سرقت اطلاعات کاربران و نفوذ به رایانه های آنان جلوگیری شود.
مایکروسافت تایید کرده که وصله های یاد شده در واکنش به افشاگری های گروه هکری Shadow Brokers عرضه شده اند و جلوی سوءاستفاده های آژانس امنیت ملی آمریکا را می گیرند.
به گفته این شرکت وصله های یاد شده نه آسیب پذیری افشا شده و مورد سوءاستفاده را برطرف می کنند و برای سه حفره امنیتی هم وصله نرم افزاری عرضه نمی شود. زیرا یا قبلا برای حل مشکلات مربوط به آنها وصله هایی موجود بوده یا اشکالات یاد شده مربوط به سیستم عامل هایی است که دیگر توسط مایکروسافت مورد پشتیبانی قرار نمی گیرند.
بر اساس جدیدترین اسناد منتشر شده گروه هکری Shadow Brokers آژانس امنیت ملی آمریکا از شبکه تبادل بانکی سوئیفت، همه نسخه های ویندوز و بانک‌های خاورمیانه‌ای جاسوسی می‌کند.
بر طبق اسناد یاد شده به غیر از ویندوز 10 تا به حال برای تمامی نسخه های ویندوز اعم از عادی و سرور ابزار هک و نفوذ طراحی شده و البته عدم وجود اسنادی در ارتباط با نفوذ به ویندوز 10 به علت تاریخ تهیه این اسناد است که به قبل از عرضه ویندوز 10 بازمی گردد.
از جمله ابزار هکری افشا شده در این اسناد می توان به ETERNALROMANCE برای نفود به ویندوزهای ایکس پی تا 2008 از طریق پرت تی سی پی 445، ENTERNALCHAMPION و ETERNALSYSTEM برای نفوذ به ویندوزهای 8 و 2012، ETERNALBLUE‌برای هک کردن ویندوزهای ایکس پی تا 2012، EXPLODINGCAN برای نفوذ به ویندوز سرور 2003، ETERNALSYNERGY برای آسیب زدن به ویندوزهای 8 و سرور 2012 و .. اشاره کرد.
بخش عمده این ابزار هکری اجرای کدهای مخرب را از راه دور بر روی رایانه های افراد قربانی ممکن می کند. نکته نگران کننده در این میان نفوذپذیر بودن رایانه های سرور است که برای مدیریت شبکه های رایانه ای بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده گسترده از نسخه های قدیمی ویندوز سرور هم مشکل یاد شده را تشدید می کند.

فروش محصولات اینترنت اشیا ۶ برابر می‌شود
 
تعداد محصولات و ابزار به فروش رفته مبتنی بر اینترنت اشیا در دهه آینده به شدت افزایش می‌یابد، امری که به شکل گیری شهرهای هوشمند می‌انجامد.
به گزارش فارس به نقل از کامپیورترورلد، بررسی های IHS Markit از رشد شش برابری فروش این محصولات در دهه آینده خبر می دهد.
IHS Markit می‌گوید عرضه محصولاتی مانند حسگرها و ... برای شناسایی عابران پیاده و وضعیت ترافیکی و برآورد وضعیت و میزان آب و آلودگی هوا امسال در کل جهان به 202 میلیون واحد می رسد. اما این رقم در سال 2026 برابر با 1.4 میلیارد واحد خواهد بود.
بر اساس گزارش این موسسه تحقیقاتی بازار اینترنت اشیا رشد سریعی خواهد داشت و بازیگران این عرصه هم روز به روز افزایش می یابد. شکل گیری شهرهای هوشمند منجر به خلق فرصت های شغلی جدیدی می شود که مبتنی بر اجرای طرح های هوشمندانه و گسترده است.
پیش بینی ها حاکیست بسیاری از شهرهای جهان از امسال فعالیت های خود را برای هوشمندسازی آغاز خواهند کرد و یکی از جلوه های اولیه این تحول استفاده از انبوهی از حسگرها و دوربین ها برای انجام بررسی ها و جمع آوری اطلاعات محیطی است.
از این داده ها برای تسهیل هدایت ترافیکی، ارائه بهتر خدمات عمومی شهری، کنترل کیفیت هوا، بررسی شرایط امنیتی و غیره استفاده می شود.

توسعه یک الگوریتم برای پیش‌بینی حمله قلبی
 
یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه ناتینگهام در انگلیس موفق به توسعه یک الگوریتم یادگیری ماشینی شدند که می‌تواند احتمال حمله قلبی و سکته در افراد را به خوبی یک پزشک پیش‌بینی کند.
به گزارش ایسنا به نقل از انگجت، کالج قلب و عروق آمریکا / انجمن قلب آمریکا(AHA / ACC) دستورالعمل‌هایی را برای برآورد خطر قلبی عروقی بیماران که شامل هشت عامل از جمله سن، سطح کلسترول و فشار خون است توسعه داده‌اند.
این سیستم به طور متوسط خطر ابتلای فرد را با دقت 72.8 درصد حدس می‌زند.
این الگوریتم از دقت بسیار بالایی برخوردار است اما محققان باز هم برای هرچه بهتر کردن آن تلاش کردند. آنها چهار الگوریتم یادگیری کامپیوتری را طراحی کرده و داده‌های 378,256 بیمار را در آن گنجاندند.
این سیستم‌ ابتدا از 295,000  سابقه بیمار برای تولید مدل‌های پیش‌بینی داخلی خود و سپس از سوابق باقی مانده برای تست و اصلاح آنها استفاده کرد.
 نتایج الگوریتم‌ها به طور قابل توجهی عملکرد بهتری نسبت به دستورالعمل های کالج قلب و عروق آمریکا / انجمن قلب آمریکا داشته و دارای دقت 74.5 تا 76.4 درصدی بودند.

روبات‌های والیبالیست به میدان می‌آیند
 
محققان ژاپنی موفق به طراحی و توسعه ربات‌هایی شدند که والیبال بازی می‌کنند.
به گزارش ایسنا این ربات‌ها که دقیقا حرکات انسان را تقلید می‌کنند، هر کدام از سه بازوی رباتیک تشکیل شده و توسط رایانه هدایت می‌شوند.
آنها می‌توانند به عنوان حریف تمرینی بازیکنان والیبال به خدمت گرفته شوند.
همچنین آنها به عنوان یک هم تیمی با بازیکنان همکاری کرده و اجازه ورود توپ رقیب به زمین را نمی‌دهند.
این محققان ژاپنی ادعا می‌کنند که سرعت این ربات‌ها بسیار بالا بوده و حتی می‌توان آنها را چابک تر از بهترین بازیکنان والیبال در زمین دانست.
این ربات‌ها که "block machine"  نام دارند، می‌توانند تا 3.7 متر در ثانیه حرکت کنند و از انسان‌ها پیشی بگیرند.
سازندگان این ربات‌ها اظهار کردند که نتایج آزمایش این ربات‌ها در تیم ملی والیبال بانوان ژاپن موفقیت آمیز بوده است.
در حال حاضر این ربات ها تنها قادر به انجام حرکات از پیش تعیین شده هستند اما محققان همچنان در حال تلاش هستند تا با بهره گیری از هوش مصنوعی بتوانند قابلیت‌های این ربات‌ها را افزایش دهند.
 

اخبار تکنولوژی

اخبار 2

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه