توليد كارت هوشمند ملي به اما و اگر خورد

عرضه كارت هوشمند ملي از جمله پروژه‌هاي پر سروصدايي بوده كه از ابتدای طرح آن با مخالفت‌هايي از سوي كارشناسان و حتي مسوولان سازمان فناوري اطلاعات مواجه بوده و هست. به‌رغم این مخالفت‌ها اما همچنان این طرح پیش رفت و همچنان نیز در دستور کار است.

منتقدان بر اين نظرند كه كارت هوشمند در دنيا به علت هزينه‌هاي بالا و نيز به سبب قديمي بودن، منسوخ شده است و روش‌هاي نوآورانه‌تر و نوين‌تر جايگزين آن شده‌اند كه مشهورترين آنها استفاده از اطلاعات بيومتريك به جاي كارت هوشمند است. با اين وجود تا اين لحظه هيچ‌يك از اين نظرات مخالف نتوانسته جلوي اجراي اين طرح پرهزينه را بگيرد.

ابهام ديگر در خصوص كارت‌هاي هوشمند اما به دستگاه‌هاي خوانش اين كارت‌ها باز مي‌گردد؛ هزينه بالاي ساخت و فروش اين دستگاه‌ها درواقع حكم كوه يخي را دارد كه فعلا از نظرها دورمانده و در آینده بیشتر هویدا خواهد شد. اما از آنجا که هزینه اجرای این طرح از جیب مردم است، کمتر به آن اهمیت داده می‌شود.

نهم مردادماه امسال بود که سخنگوي ثبت‌احوال اعلام كرد به علت تحريم‌ها ديگر نمي‌توانيم بدنه كارت ملي هوشمند را وارد كشور كنيم. درحالي‌كه انتظار مي‌رفت اين اتفاق در نهايت به توقف این طرح پرحاشیه و جانشيني آن با فناوري‌هاي نوين منجر شود، اما اين اتفاق نيفتاد.

نكته عجيب ديگر اين بود كه باوجود آنكه انتظار مي‌رفت در ابتداي ايجاد طرح كارت ملي هوشمند حداقل به تعداد بيش از دو برابر جمعيت كشور بدنه كارت ملي تهيه شود، اما گويا موضوع واردات بدنه اين كارت‌ها هم به شكل خرد انجام می‌شد، تا عاقبت گفته شود تحريم‌ها دامن كارت ملي هوشمند را گرفت. اگرچه برخی معتقدند این کارت هوشمند ملی است که دامن تحریم‌ها را گرفته است.

پس از كش‌وقوس‌هاي فراوان سرانجام اعلام شد كه به دليل عدم امكان واردات بدنه اين كارت‌ها حالا توليد داخلي آنها در دستور كار قرار گرفته است.

وعده تولید کارت هوشمند ملی

همان‌طور که ذکر شد، نهم مرداد‌ماه سال جاري سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور دلایل تاخیر در صدور کارت هوشمند ملی را اعلام کرد و گفت: متاسفانه بر اثر تحریم‌ها دیگر نمی‌توانیم بدنه کارت را وارد کنیم، به همین دلیل اقدامات خود را برای صدور کارت تولید داخل آغاز کرد‌ه‌ایم.

وی ادامه داد: شرکت متولی واردکننده کارت ملی تاکنون همکاری خوبی با ثبت‌احوال داشته اما طبیعی است بر اثر تحریم‌ها هزینه واردات بالا رفته باشد و ما در این شرایط با عدم ورود کارت خام برخورد کردیم. این در حالی است که ما تعهد داشتیم در فرصت زمان کوتاهی کارت‌ها را تحویل مردم دهیم.

در اين مقطع سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور ضمن عذرخواهی از مردم، گفت: اعلام کرده بودیم در کمتر از 15 روز حتی کارت هوشمند ملی را صادر کنیم اما اکنون تاخیر ناخواسته‌ای به دلیل عدم تامین بدنه کارت داریم که این برای سازمان هم یک شوک تلقی می‌شود.

ابوترابی همچنين اعلام کرد: به همین دلیل به سمت تولید این کارت‌ها در کشور رفته‌ایم، فرایند اولیه به‌خوبی پیش رفته و در آستانه تولید کارت ملی ایرانی هستیم اما به دلیل اینکه باید فرایندهایی مثل مقاومت را طی کند قدری زمان می‌برد، اما امیدواریم در آبان‌ماه بتوانیم کارت‌های ایرانی را وارد چرخه کنیم.

وعده مجدد براي عرضه كارت هوشمند ملي

دوم مهرماه امسال سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور جزییات بیشتری از سرنوشت تولید کارت خام برای کارت هوشمند ملی ارایه کرد و گفت: در این خصوص نیز با چاپخانه دولتی به نتیجه رسیده‌ایم و به‌زودی کارت‌های تولید داخل در اختیار سازمان ثبت‌احوال کشور قرار خواهد گرفت که در این‌باره به زودی اطلاعات جدیدی در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

ابوترابی با بیان اینکه تلاش می‌شود هیچ وقفه‌ای در فرایند صدور و تحویل کارت هوشمند ملی صورت نگیرد، گفت: در این‌باره نیز با توجه به دپوی کارت‌های خام همچنان ماهیانه یک میلیون کارت هوشمند ملی صادر می‌شود.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور با بیان اینکه هزینه صدور کارت هوشمند ملی با تحریم‌ها و جایگزین شدن کارت‌های داخلی تغییری نخواهد کرد، گفت: رقم صدور کارت ملی هوشمند بر اساس مصوبه دولت 31 هزار تومان است.

تاكيد دوباره بر وعده آبان‌ماه

ششم آبان‌ماه درحالي‌كه انتظار مي‌رفت سرنوشت توليد كارت‌هاي هوشمند ملي روشن شده باشد، بار ديگر سخنگوي ثبت‌احوال به ارایه اطلاعات کلی و تکراری پرداخت و گفت: براساس قولی که چاپخانه دولتی داده، پایان آبان‌ماه اولین سری کارت تولید داخلی را تحویل گرفته و در مرحله صدور از آن استفاده کنیم.

سخنگوي ثبت‌احوال مدعي شد چون ظرفیت تولید 2.5 میلیون کارت در ماه است، در حال حاضر براي آنهایی که تکمیل ثبت‌نام کردند به‌تدریج كارت صادر می‌شود. وي در خصوص كيفيت كارت‌ها نيز گفته مردم نگران نباشند، کیفیت کارت‌ها اين كارت‌ها كنترل شده‌اند و به لحاظ مقاومت و امنيت در رده نمونه خارجي هستند.

آخرين وعده صدور كارت ملي هوشمند

نوزدهم آبان‌ماه درحالي‌كه به روزهاي پاياني ماه و سررسيد نهايي آخرين وعده عرضه كارت هوشمند ملي داخلي نزديك مي‌شديم، باز هم به جاي عرضه اين كارت‌ها وعده‌اي ديگر مطرح شد.

در اين زمان سخنگوی سازمان ثبت‌احوال بار ديگر به تکرار اظهارات قبلی خود پرداخت و البته یک امّای جدید نیز در کار آورد و آن اینکه به‌جز تولیدکننده‌ای که قرار است تا پایان آبان‌ماه کارت‌های تولیدی را تحویل دهد برای نخستین بار و بدون ارایه نامی از وجود یک شرکت دیگر به عنوان تاییدکننده محصول تولیدکننده خبر داد و گفت: متولی آماده‌سازی بدنه کارت ملی ساخت داخل چاپخانه دولتی است. همچنین تایید‌کننده مراحل فنی نظیر ایمنی و مقاومت یک شرکت داخلی بوده که این شرکت در حال بررسی این بدنه است تا در صورت مناسب بودن این بدنه به صورت انبوه تولید شود.

به این ترتیب اگر همه‌چیز خوب پیش رود، کارت‌های هوشمند تولید داخل از پایان آبان وارد مرحله تولید انبوه می‌شود. لذا پرسش دیگری که در این مقطع ایجاد می‌شود، این است که با توجه به میلیون‌ها نفر از ایرانیانی که هنوز کارت هوشمند ملی بي‌استفاده خود را دریافت نکرده‌اند، آیا از نظر فنی و لجستیک امکان اتمام این طرح در سال جاری وجود دارد یا بازهم شاهد تمدید مهلت آن خواهیم بود؟

نقد و بررسی بازی