نامه سر و ته گشاده به یک دبیر کمیسیون

«دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با انتقاد از عدم پیوستن بعضی دستگاه‌ها به سامانه این قانون، از رسانه‌ها و خبرنگاران خواست دستگاه‌های بی‌اعتنا را معرفی کنند تا تحت فشار افکار عمومی مجبور به پاسخگویی شوند.»

این بخشی از یک خبر واقعیه که هفته قبل در یکی دو تا از رسانه‌ها منتشر شد. منم اول فکر کردم شوخیه اما بعد که فهمیدم جدی هست، به نظرم رسید مدل نامه‌ای این مطلب رو خطاب به دبیر کمیسیون مذکور که اتفاقا سابقا معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد هم بوده تنظیم کنم.

جناب آقای انتظامی

سلام، خوبی

متن مصاحبه شما را در یک رسانه رویت کردم و خواستم مواردی رو به شما بگم که توی سیستمی که دبیرش هستی روشن بشی و مشکلاتت رو تو زمین رسانه‌ها شوت نکنی که چند وقت بعد هم مصاحبه کنی و بگی به علت عدم همکاری رسانه‌ها، سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات موفق به اجرای قانون و انجام ماموریتش نشد!

1-    برادر! اولا اونایی که به پاسخگویی بی‌اعتنا هستن رو جنابعالی و به حکم قانون باید مجبور به پاسخگویی کنی. اگه قانون چنین اختیاری بهت نداده، پس اسمش قانون نیست و در بهترین حالت یک توصیه‌نامه محسوب می‌شه. لذا اگر احیانا بعد از چندین سال متوجه شدید که این سامانه و قانونش مثل خیلی موارد دیگه ضمانت اجرایی نداره، اگه سختتون نیست و واقعا دنبال اجرای کاری هستید یه اصلاحیه بزنید و برای دستگاه‌های متخلف تنبیهاتی پیش‌بینی کنید.

2-    برادر! اونایی که بی‌اعتنا هستن پیشکش، شما تا حالا جواب‌های اونایی که مثلا عضو سامانه هستن رو شخصا مطالعه فرمودین؟ حداقل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات که ما توش هستیم دو مدل پاسخ بیشتر یافت نمی‌شه. یا لطف می‌کنن و یه جواب گنگ و سربالا می‌دن، یا خودشون رو راحت می‌کنن و یه پاسخ دو کلمه‌ای می‌دن: "محرمانه است". اتفاقا در همین رابطه یه مطلب انتقادی هم نوشتن که این سامانه دسترسی آزاد به اطلاعاته یا سامانه کشف محرمانگی؟! مثلا سوال شده بود متن توافقنامه وزیر ارتباطات با وزیر ارتباطات بورکینافاسو چی بوده دقیقا؟ آخه این کجاش محرمانه هست؟ اگه محرمانه بوده خب چرا تیتر و عکس‌هاش تو رسانه‌ها و روابط عمومی وزارتخونه منتشر شده؟ خب اگه محرمانه بوده، قاعدتا اون عکسای خوشگل‌خوشگل نباید منتشر می‌شد که برای خبرنگار هم سوال پیش بیاد که محتوای این توافقنامه‌ها رو منتشر کنید.

3-    برادر! بعضی از دستگاه‌های عضو این سامانه وقتی ازشون سوال می‌شه زنگ می‌زنن به خبرنگار سوال‌کننده و می‌گن تو چیکاره هستی که این سوالات رو می‌کنی و با جوابش می‌خوای چیکار کنی؟! مورد داشتیم سوال‌کننده رفته تو جایگاه متهم که تو این اطلاعات رو می‌خوای به دست کیا برسونی! و مثلا طرف رو ترسوندن که بیخیال سوالش بشه!

4-    برادر! همانطور که ملاحظه‌ می‌کنی این روزنامه‌نگارا هستن که التماس دعا دارن و محتاج کمک برای رسیدن به پاسخ‌هاشون هستن. البته که می‌دونم این نامه سر و ته گشاده به دست شما هم که برسه تغییری در هیچ چیزی ایجاد نمی‌کنه. اما من نوشتم که در تاریخ ثبت بشه.

عزت زیاد

آق فری

تقویم تاریخ ICT ایران

بوكيدو

خبرنگارشو

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه