چگونه عکس پروفایل مناسب تهیه کنیم؟

زمانی که حدود یک دهه قبل برای نخستین بار با دنیای شبکه‌های اجتماعی آشنا شدم، مهم‌ترین اتفاق برای من این بود که یک عکس مناسب را در پروفایل شخصی بگذارم و این روزها که در پلتفرم‌های مختلف عضویت دارم، عکس مناسب پروفایل هنوز هم مهم‌ترین دغدغه‌ام محسوب می‌شود. ولی به نظر شما این عکس چه چیزهایی را می‌تواند به مخاطبان نشان دهد و ما موقع انتخاب عکس مناسب باید به چه نکاتی توجه كنیم؟
من همیشه سعی می‌کنم عکسی را برای پروفایل شخصی انتخاب کنم که بهترین و آراسته‌ترین حالت را داشته باشد. با این وجود چنین عکسی بر اساس میل و سلیقه شخصی من انتخاب شده و این احتمال وجود دارد که با استانداردهای اصلی برای چنین فضایی فاصله داشته باشد. با این توضیحات، به نظر شما می‌توان یک استاندارد واحد در اختیار داشت تا متناسب با آن عکس پروفایل را انتخاب کرد؟ کارشناسان با بررسی‌های فراوان موفق شده‌اند چنین استانداردی را ارایه دهند.
به گفته محققان دانشکده روان‌شناسی دانشگاه یورک، عکس پروفایل از نظر روان‌شناختی و اجتماعی می‌تواند روی مخاطب تاثیر بگذارد، نحوه ارتباط او با شما را عوض کند و در نهایت باعث شود صفحه شما در شبکه اجتماعی تعداد بیشتری دنبال‌کننده داشته باشد. با وجود اینکه تاکنون مطالعات فراوانی در این زمینه انجام شده است، محققان به‌تازگی استانداردهای مربوط به عکس پروفایل را مبتنی بر یافته‌های علمی، تحقیقاتی و روان‌شناسی منتشر کردند.
بر اساس جدیدترین بررسی مشخص شد زمانی که کاربر عکس پروفایل شخصی را در شبکه اجتماعی مشاهده می‌کند، در کمتر از 40 میلی‌ثانیه تاثیر عکس روی ذهن او برجا می‌ماند و همین تاثیر نحوه برقراری ارتباط میان آنها را شکل می‌دهد. این بررسی روی بیش از 1000 عکس پروفایل انجام شد و کارشناسان متوجه شدند که یک فرد در عکس پروفایل خود چطور باید به نظر برسد، چطور نباید به نظر برسد، چه لباس یا عینکی بپوشد، چگونه بخندد و چطور به دوربین نگاه کند تا مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. نتایج حاصل از این بررسی به قرار زیر اعلام شده است. بر این اساس اگر موارد زیر را رعایت کنید، بهترین عکس را برای پروفایل شخصی خود انتخاب کرده‌اید:
به‌گونه‌ای بخندید که دندان‌های شما اندکی مشخص باشد.
لباس تیره با دکمه‌های روشن بپوشید. زمانی که لباس تیره به تن دارید، باید رنگ متضاد آن در تصویر موجود باشد.
زاویه نور به‌گونه‌ای باشد که سایه از قسمت سر به پایین ایجاد شود و به‌عبارت دیگر روی صورت شما هیچ سایه‌ای وجود نداشته باشد.
عکسی را انتخاب کنید که سر و شانه‌ها یا قسمت سر تا کمر مشخص باشد.
به ساختار مستقیم یا قوسی در عکس مربعی خود توجه ویژه داشته باشید.
عکس شما باید ترکیب نامتقارن داشته باشد.
چشم‌ها بدون هر گونه مانع در تصویر مشخص باشد.
این هفت نکته برای انتخاب عکس مناسب پروفایل اهمیت ویژه دارد. با این وجود به دو مورد زیر هم به‌طور ویژه توجه كنید:
*مستقیم به دوربین نگاه کنید.
*پس‌زمینه تصویر روشن باشد.
همچنین توجه داشته باشید که در عکس مناسب پروفایل نباید نکات زیر وجود داشته باشد:
*از کلاه استفاده نکنید.
*در عکس پروفایل نباید عینک به چشم داشته باشید.
*آرایش غیرطبیعی موها، تابش خیره‌کننده نور و سایه روی چشم‌های شما عکس را نامناسب می‌کند.
*لبخند شما نباید به خنده عمیق تبدیل شود.
*نباید از آنچه در حالت طبیعی مشاهده می‌شوید جذاب‌تر یا غیرواقعی‌تر به‌نظر برسید.
محققان دانشگاه یورک در مجموع 65 نکته‌ای که در عکس پروفایل می‌تواند روی نظر مخاطب تاثیر بگذارد شناسایی کردند. از جمله این نکات حتی می‌توان به انحنای بینی، شکل استخوان گونه، محل قرار گرفتن سر و... اشاره کرد. برای هر یک از این 65 مورد توضیحات علمی آورد شد و مشخص شد هر کدام از آنها چه تاثیراتی را برجا می‌گذارند.
محققان در مجموع اعلام کردند که هر یک از 65 نکته مذکور می‌توانند به سه شکل زیر روی مخاطب تاثیر بگذارند:
*تقرب: آیا این شخص می‌خواهد به من کمک کند یا به من آسیب برساند؟
*تسلط: آیا این شخص می‌تواند به من کمک کند یا می‌تواند به من آسیب برساند؟
*جوانی-جذابیت: آیا این شخص می‌تواند یک شریک خوب برای من باشد یا یک رقیب خوب خواهد بود؟
در بخش تقرب یا نزدیکی، شکل دهان در عکس مهم‌ترین نکته‌ای بود که روی مخاطبان تاثیر می‌گذاشت و در بخش جوانی-جذابیت مهم‌ترین نکته چشمان فرد بود.
یکی از اپلیکیشن‌هایی که به شما امکان می‌دهد بازخورد کاربران را در مورد عکس پروفایل خود دریافت کنید، PhotoFeeler نام دارد که افراد در آن می‌توانند به عکس شما رای بدهند. این اپلیکیشن بیش از 60 هزار عکس پروفایل کاربران را در اختیار محققان قرار داد و روی این عکس‌ها به‌دقت بررسی شد. کارشناسان در پایان این بررسی نتایج زیر را به‌دست آوردند:
*چشمان خود را نبندید: عینک آفتابی باعث می‌شود چشمان شما به‌خوبی دیده نشود و این یک نکته منفی است. آرایش موها، نور زیاد، سایه پررنگ و ... از جمله مواردی است که می‌تواند عکس پروفایل شما را خراب کند.
*به موقعیت فک و صورت خود در عکس توجه کنید: خط سایه از ناحیه فک ایجاد می‌شود و باید به شما کمک کند تا تصویر بهتر و تاثیرگذارتر شود. توجه كنید محل قرار گرفتن فک در تصویر می‌تواند نوع انعکاس سایه را مشخص کند.
*هنگام لبخند زدن دندان‌های خود را نشان دهید: دهان بسته در هنگام لبخند زدن می‌تواند روی میزان اعتماد مخاطبان تاثیر بگذارد. اگر خنده بیش از یک لبخند باشد هم تصویر شما مناسب نخواهد بود. برای تاثیرگذاری مناسب بهتر است لبخند کوچک بر لب داشته باشید و دندان‌های شما اندکی مشخص باشد. بر اساس بررسی روی عکس‌های اپلیکیشن PhotoFeeler، بهترین لبخند مدلی است که در آن دندان‌های شما مشخص باشد. این اتفاق باعث می‌شود محبوبیت عکس شما افزایش یابد. اگر قرار باشد به‌صورت کمی این مساله را بررسی کنیم، میزان تمایل کاربران به عکس شما با لبخندی که در آن دندان‌ها مشخص است تا دو برابر افزایش می‌یابد.
*لباس رسمی بپوشید: لباس‌های رسمی با رنگ تیره مناسب‌ترین پوشش برای عکس پروفایل هستند. بهتر است این لباس‌ها دکمه رنگی داشته باشد تا نوعی تضاد در عکس ایجاد کند. برای آقایان کراوات با رنگ متضاد توصیه می‌شود و این نوع پوشش می‌تواند بیشترین تاثیر را روی مخاطبان برجا بگذارد.
*مشخص بودن سرها و شانه: چنین عکسی باعث می‌شود توجه بیشتری به آن جلب شود.
*به قوس‌ها و زاویه‌ها در عکس توجه کنید: زمانی که می‌خواهید در یک موقعیت ویژه بایستید تا عکس پروفایل بگیرید، به محیط پیرامون خود توجه کنید تا متوجه شوید پس‌زمینه شما چه قوس‌ها و زاویه‌هایی دارد و چطور می‌توانید خود را با آنها هماهنگ کنید. زاویه چشمان شما باید نسبت به لنز دوربین با زوایایی که در تصویر وجود دارد متناسب باشد.
 

اخبار

اخبار تکنولوژی

اخبار 2

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه