یک تناقض در دو خبر

کارت سوخت بگیریم یا نه؟

هفته گذشته وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه صدور ۱۰ میلیون کارت سوخت جدید برای خودروهای بدون کارت هزینه‌ای ۳۳۰ میلیارد تومانی دربر دارد، از اتصال کارت‌ سوخت به کارت‌های بانکی خبر داد. این در حالی بود که در همان هفته شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز اعلام کرد، به منظور جلوگیری از قاچاق بنزین به‌ویژه با تشدید قاچاق از مرزها، تصمیم بر این شده که تحویل بنزین به خودروها و موتورسیکلت‌ها از تاریخی که متعاقبا اعلام خواهد شد، صرفا با استفاده از کارت سوخت انجام شود و مالکانی که کارت سوخت ندارند برای دریافت هر‌چه سریع‌تر کارت سوخت اقدام کنند.

البته این اولین باری نیست که دو نهاد دولتی به صورت موازی اقدام به ارایه مطالبی می‌کنند که ثمری جز ایجاد تناقض در جامعه ندارد. حال با وجود این دو خبر، مردم مانده‌اند که آیا برای دریافت کارت سوخت اقدام کنند یا همان‌طور که وزیر ارتباطات گفته نیازی به دریافت کارت سوخت وجود نخواهد داشت.

یک مقام آگاه در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در پاسخ به این تناقض‌ها، گفت: آنچه در اطلاعیه این شرکت عنوان شده، فراهم شدن مسیر ثبت‌نام آن دسته از افرادی است که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند اما اینکه آیا برای آنها کارت سوخت جدیدی صادر خواهد شد یا خیر هنوز دستورالعملی از سوی دولت در این رابطه ابلاغ نشده است.

وی افزود: به احتمال زیاد سیاست‌های جدید دولت در خصوص احیای کارت سوخت در آذر‌ماه تعیین تکلیف خواهد شد و اتصال کارت سوخت به کارت بانکی نیز یکی از راهکارهایی است که می‌توان از آن استفاده کرد اما هنوز در این رابطه تصمیمی گرفته نشده است.

مالکان فاقد کارت سوخت ثبت‌نام کنند

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد: به منظور جلوگیری از قاچاق بنزین به‌ویژه با تشدید قاچاق از مرزها، تصمیم بر این شده که تحویل بنزین به خودروها و موتورسیکلت‌ها، از تاریخی که متعاقبا اعلام خواهد شد، صرفا با استفاده از کارت سوخت انجام شود.

بر اساس این اطلاعیه، مالکان محترم خودروها و موتورسیکلت‌هایی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند، لازم است به ترتیبی که در رسانه‌ها توضیح داده خواهد شد، از تاریخ شنبه ۳ آذر‌ماه، حداکثر لغایت شنبه ۲۴ آذر‌ماه ۱۳۹۷ نسبت به ثبت درخواست خود برای دریافت کارت سوخت جدید اقدام كنند.

به منظور تسهیل در دریافت کارت جدید سوخت، امکان دسترسی به سامانه ثبت مشخصات از طریق اینترنت یا تماس تلفنی فراهم شده که نحوه دسترسی و اقدام، از طریق رسانه‌های عمومی و صداو‌سیما به اطلاع مردم عزیز خواهد رسید.

تاکید می‌کند که برای ثبت تقاضای دریافت کارت سوخت جدید، هیچ مبلغی از متقاضیان توسط شرکت ملی پخش دریافت نخواهد شد.

خاطر‌نشان می‌سازد این اقدام به معنای سهمیه‌بندی و افزایش نرخ سوخت نبوده و لازم است هموطنان محترم به شایعات بی‌اساس در این مورد توجه نكنند.

بنابراین از زمان فراهم‌شدن امکان تحویل سوخت با کارت برای عموم دارندگان خودروها و موتورسیکلت‌ها، همان‌گونه که گفته شد، از تاریخی که متعاقبا اعلام خواهد شد، بنزین صرفا با ارايه کارت به خودروها و موتورسیکلت‌ها تحویل خواهد شد.

اتصال کارت سوخت به کارت‌های بانکی

در همین رابطه نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اتصال کارت‌ سوخت به کارت‌های بانکی با هدف جلوگیری از هدررفت منابع کشور خبر داد.

محمدجواد آذری‌جهرمی با بیان اینکه امروز بیش از ۱۰ میلیون خودرو کارت سوخت ندارند، گفت: برای صدور این تعداد از کارت سوخت باید ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه می‌شد، در حالی که با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیکی و با هماهنگی بین دستگاهی، آن را به کارت بانکی متصل کردیم تا به جای اینکه مردم در صف بایستند و در پلیس به علاوه ۱۰ ثبت‌نام کنند تا بعد از یک هفته کارت سوخت به دست آن‌ها برسد، بتوانند با مراجعه به پورتال ملی پخش و پالایش و فشردن سه گزینه، کارت بانکی خود را به کارت سوخت متصل کنند.

وی با بیان این‌که شیوه اجرایی در کشور مطلوب نیست، گفت: همه دستگاه‌های حاکمیتی درون و بیرون دولت باید نوع نگاه خود را تغییر دهند و به فعالیت‌های الکترونیکی بپیوندند تا هزینه‌های اجرایی کشور را پایین بیاوریم و آن را به سمت تقویت اقشار ضعیف در جامعه سوق دهیم و مردم هم بدانند که دولت نیز در این مسیر مصمم است.