در صورت حمایت دولت و هم‌زمان با اجرای تحریم‌ها

توقف خدمات پست بین‌المللی در ایران قابل جبران است

 به‌دنبال تحریم‎های آمریکا که یکی از آثار سوء آن، توقف خدمات شرکت‌های پست بین‎المللی در ایران است، رییس هیات‌مدیره اولین اپراتور خصوصی پست ایران می‌گوید درصورت حمایت دولت، می‎توان از فرصت ایجاد‌شده برای توسعه سرویس‏های شرکت‎های پستی (courier)، استفاده کرد تا بتوانند بازار موجود را در دست بگیرند.

مهرداد فاخر، رییس هیات‌مدیره این اپراتور پستی درخصوص تحریم‌ها و تبعات ناشی از خروج شرکت‌های بین‌المللی پستی از ایران، با اشاره به اینکه بي‌ثباتي بازار، نوسانات نرخ ارز و محدودیت‌های مبادلات بین‌المللی، معضلات زیادی را در چند ماه اخیر برای صنعت پست ایجاد کرده است، گفت: با آغاز تحریم‌ها که به خروج شرکت‌های بین‌المللی از ایران منجر شد، این مشکلات بیشتر شده و اگرچه شرکت‌های کوریرسرویس و شرکت‌های پست داخلی، اکنون این خدمات را تا حدودی پوشش می‌دهند اما این پوشش برای نیاز فعلی کشور نه تنها کافی نیست بلکه برخی در حال سوءاستفاده از این فضا هستند و این وضعيت برای بازار و صنعت پست التهاب ايجاد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه با خروج شرکت‌های بین‌المللی از ایران، ممکن است برای کوریرها و شرکت‌های پستی ایرانی که به‌صورت بین‌المللی سرویس‌دهی می‌کنند فرصتی به وجود بیاید تا فقط بخشی از فرایند این سرویس‌ها را ارایه دهند، درحالي‌كه مطمئنا بدون چالش نخواهد بود، گفت: واقعیت این است که در حال حاضر این خدمات را همه شرکت‌های پستی و کوریری داخلی نمی‌توانند به نحو احسن انجام دهند. لذا این تحریم‌ها شاید فرصتی باشد برای شرکت‌های کوریرسرویس که بتوانند فقط قسمتی از بازار را به دست بگیرند، اما این به خودی خود یک چالش بزرگ برای اپراتور است؛ چرا‌که اپراتور باید در بخش بین‌الملل این برنامه را یکی از اولویت‌های خود قرار دهد تا با اجرایی شدن آن بتواند زیرساخت، شبکه و درگاه‌های لازم برای شرکت‌های کوریری و پستی را به وجود بیاورد تا این شرکت‌ها بتوانند با توجه به خروج شرکت‌های بین‌المللی از ایران، سرویس نهایی را با همان کیفیت و قیمت‌های مناسب به مردم ارایه دهند.

رییس هیات‌مدیره اولین اپراتور خصوصی پست ایران با تاکید بر اینکه تحقق این هدف نیازمند حمایت‌های همه‌جانبه دولت است، افزود: درحال حاضر ما با چالش بزرگی مواجه هستیم و آن چالش این است که دولت آن‌طور که باید، از این صنعت حمایت نمی‌کند و متاسفانه در حمایت‌هایی هم که صورت می‌گیرد، یکپارچگی لازم وجود ندارد. البته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نوع خود، کمک‌هایی کرده ولی کافی نیست.

فاخر در پاسخ به این پرسش که اپراتور اول بخش خصوصی در جهت بهبود خدمات خود چه اقداماتی انجام داده است، گفت: هنوز موافقت‌نامه اپراتور‌ها با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تکمیل نشده و بر اساس آنچه در گفت‌وگوی خبری معاون پستی این سازمان آمده، قرار است این موافقت‌نامه‌ها تا ماه آینده تکمیل و اجرایی شود، اما درمجموع، اپراتور می‌تواند چهار اقدام اصلی از جمله بازارسازی و توسعه بازار صنعت پست، ایجاد زیرساخت، ارتقای خدماتی که از طریق شرکت‌های پستی زیرمجموعه به صورت بالقوه ارایه می‌شود و طراحی و پیاده‌سازی خدمات جدید پستی را انجام دهد. پس از اینکه موافقت‌نامه در ماه آینده قطعی شد، از این خدمات رونمایی خواهیم کرد.

فاخر در رابطه با الزامات پروانه اپراتور خصوصی پست ایران و برنامه‎های تیپاکس گفت: اپراتور اول و تیپاکس دو سازمان مستقل از هم و مجزا هستند. تیپاکس به‌عنوان یک شرکت کوریرسرویس کار خودش را ادامه می‌دهد در‌حالی‌که اپراتور اول پستی یک چتر حمایتی برای شرکت‌های کوریری و پستی عضو شبکه اين اپراتور است و عملیاتش را از طریق شرکت‌های عضو این شبکه انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه هر شرکتی که بخواهد در سطح بین‌المللی خدماتی ارایه دهد نیاز به حمایت‌های دولت دارد، گفت: براي مثال، شرکت DHL اگر حمایت‌های دولت آلمان را نداشت نمی‌توانست تا این اندازه گسترده شود، ما نیز از آنجا که اعتقاد داریم این صنعت متعلق به ایرانیان است و هزاران سال پیش توسط ایرانیان پایه‌گذاری شده، اگر می‌خواهیم شرکت‌های کوریرسرویس و پستی‌مان را به عنوان بازیگران اصلی منطقه معرفی کنیم نیازمند حمایت‌های این‌چنینی هستیم.

وی در پایان گفت: مطمئن هستم که درصورت حمایت دولت از اپراتورهای خصوصی پستی برای ایجاد زیرساخت، شبکه و درگاه، شرکت‌های کوریری و پستی ایرانی خواهند توانست از پس بازار بر آیند و مشکلات کمتری خواهیم داشت ولی تا به آن کیفیت و خدماتی که مردم ایران لایق آن هستند برسیم نیازمند یکپارچگی و استمرار در این حمایت و کمک‌های دولت هستیم.

نقد و بررسی بازی