لطفا توییتر طلایی و یوتیوب طلایی هم بسازید

یه مدتی مد شده بود ته هر چیزی یه ملی می‌ذاشتن و کار تمام بود. مثلا اینترنت ملی، جست‌وجوگر ملی، سیستم‌عامل ملی و کلی نمونه‌های دیگه، البته این اواخر چون ملی زیاد استفاده شد به بومی تغییر نام پیدا کرد و همه هم می‌دونستن خب این پروژه جریانش چیه.

حالا چند سالیه فیس‌بوک و توییتر و تلگرام و یوتیوب و این چیزا اومده و ما منتظر موندیم ببینیم کدوم یکی از اینا قرار ملی یا بومیش ساخته بشه که دیدیم نه ترند عوض شده و دیگه تهش می‌زنن طلایی. نمونه‌ش تلگرام طلایی بود که به موقع اومد و ارتباط بخشی از مردم رو با تلگرام حفظ کرد. حالا یه عده راضی بودن و یه عده ناراضی بماند.

چند روز پیش دیدم یکی گفته می‌شه خواهش کنیم توییتر طلایی هم درست کنید که مردم دنبال فیلترشکن نرن و با همون طلاییش بیان توی توییتر. به نظرم ایده خیلی جالبی اومد. اتفاقا یوتیوب هم کم مشتری نداره توي ایران و از قضا اونم فیلتره. به نظرم رسید مسوولان یه همتی کنن و یوتیوب طلایی هم عرضه کنن تا بساط این همه فیلترشکن از کشور جمع بشه و همه از یه مسیر به این قبیل ابزارهای فیلترشده دسترسی داشته باشن.

حالا درسته که می‌گن توي این نسخه‌های طلایی از هر کانال و گروهی که خوششون نیاد حذفش می‌کنن. لذا به نظرم یه مدت تستی هم که شده توییتر طلایی و یوتیوب طلایی هم درست بشه بدک نیست. چون همه دنبال چیزای بدبد نیستن و راضی به استفاده مکرر از فیلترشکن و دو برابر شدن هزینه اینترنتشون هم نیستن.

مثلا الان کلی از مدیران و مسوولان توي توییتر عضو هستن و خیلی از کاربرا هم ایضا. می‌شه توي نسخه توییتر طلایی کاری کرد که فقط به صفحات مدیرا و آدمای شناخته شده داخلی دسترسی داشت. به نظرم جواب می‌ده و یه عده رو خوشحال می‌کنه.

توي نسخه یوتیوب طلایی هم می‌شه فقط فیلم‌های مجاز رو باز گذاشت و باقی رو بست. البته می‌دونم زحمت می‌شه و به کلی سرور و این چیزا احتیاجه. اما خب خدا رو شکر مشکلی از بابت هزینه‌کرد توي این موضوعات نداریم و باقی قضایا هم که حله و بعد از دستیابی به فناوری تلگرام طلایی، دانش کافی و لازم برای دسترسی به موارد مشابه در کشور ایجاد شده.

خلاصه به نظرم کمیته فیلترینگ بیاد تمام سایت‌هایی که فیلتر شدن اما با اصلاحاتی قابل مجاز شدن هستن رو به مزایده بذاره و بفروشه. نهادهای دیگه هم که خدا رو شکر پای کار هستن و همه جوره حمایت می‌کنن. راستی تا این ایده من کپی نشده بد نیست دامنه طلایی همه این فیلترشده‌ها هر چه زودتر ثبت بشه تا وقتی که کار برون‌سپاری و توسعه نسخه‌های طلایی شروع شد مشکلی از این بابت پیش نیاد.

عزت زیاد

آق فری

تقویم تاریخ ICT ایران

مدرسه شادی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه