قيمت گوشي موبايل رو به كاهش يا افزايش؟!

از ابتداي اجراي دوباره رجيستري براي مدتي قابليت واردات گوشي به شكل مسافري وجود داشت. اين موضوع البته همواره با انتقادهايي همراه بوده و گفته مي‌شد اين‌ كه هر شخصي بتواند اقدام به واردات گوشي كرده و به‌سادگي به رقيب شركت‌هاي قانوني تبديل شود منطقي نيست؛ از سوي ديگر موضوع داشتن گارانتي قانوني براي گوشي تنها در صورتي محقق مي‌شد كه يك شركت قانوني واردكننده گوشي باشد.

در نتيجه فشار رسانه‌اي براي درست كردن اين نقيصه آغاز و در برخي خبرها اعلام شد كه تعلل نيروي انتظامي در برخورد با متخلفان باعث كش‌دار شدن اين موضوع شده است. در نتيجه كش‌وقوس‌هاي اتفاق‌افتاده در نهايت اعلام شد هر شخص با پاسپورت خود تنها اجازه وارد كردن يك گوشي را دارد. حالا اما منابعي از بازار موبايل در تماس با تحريريه عصر ارتباط خبر از بروز مشكل جديدي در بازار موبايل مي‌دهند. آنها مي‌گويند پس از دستگيري تعدادي از واردكنندگان گوشي، توقيف حدود 600 تا 700 هزار گوشي، نوسان شديد ارز، مشكل تامين ارز و نگراني برخي شركت‌ها از سرنوشت واردكنندگان قبلي، حجم واردات گوشي با اما و اگر مواجه شده است.

از سوی دیگر به گفته مسوولان اتحاديه‌هاي مرتبط با موبايل و نهادهاي ذي‌ربط طي اين مدت نياز بازار به موبايل به‌درستي تامين نشده و همين امر موجب گراني موبايل شده است.

اگرچه آمار گمرك رشد واردات را نسبت به سال قبل نشان مي‌داد اما در طول اين مدت تامين نسبي بازار موبايل از طریق همين باگ سامانه رجيستري و از طريق واردات گوشي مسافري انجام مي‌شد.

حال اما منابع بازاري می‌گویند با رفع اين باگ، همین واردات نصفه و نيمه گوشي هم متوقف شده و با ارايه برخی جداول فروشندگان بازار، خبر از افزایش قيمت‌هاي گوشي مي‌دهند. اين در حالي است كه وزير صنعت و وزير ارتباطات مدعي‌اند كه اگر ساير دستگاه‌ها همكاري كنند، قيمت گوشي با توجه به كاهش نرخ ارز 30 تا 40 درصد كاهش خواهد داشت.

از سوی دیگر، فروشندگان نیز مدعي‌اند اين افزايش قيمت به ‌خاطر بسته شدن امكان واردات گوشي مسافري روي داده است؛ در نتيجه اين پرسش ايجاد مي‌شود كه آيا در روزهاي آتي قيمت گوشي موبايل سير صعودي خواهد داشت يا كاهشي؟

منابع بازاري البته به يك نكته ظريف ديگر در خصوص گوشي‌هاي توقيفي هم اشاره كرده‌اند و مي‌گويند بسياري از اين مدل‌ها با توجه به عرضه انبوهي از مدل‌هاي جديد در بازار موبايل از سوي توليدكنندگان، شايد با اقبال خريداران مواجه نشود. به هر حال تنظيم بازار به مساله پيچيده‌اي تبديل شده و بين چند دستگاه از جمله وزارت ارتباطات، وزارت صنعت و نهادهاي قضايي در حال دست به دست شدن و پاس‌كاري است.

تماس يك منبع بازاري با تحريريه عصر ارتباط

هفته گذشته پيامي از طريق يكي از مخاطبان سايت هفته‌نامه عصر ارتباط براي ما ارسال شد كه در آن آمده بود:

«من در بازار عمده‌فروش‌های موبایل هستم. از دیروز سامانه گمرک برای ثبت گوشی‌های مسافری فقط به یک گوشی برای هر نفر تغییر یافت. با توجه به بسته شدن ثبت رجیستری و نبود جنس شرکتی، قیمت اجناس در بازار حدود ۱۵۰ تا ۸۰۰ هزار تومان در یک روز افزایش داشت و با توجه به این روال احتمالا در روزهای آتی با افزایش قیمت بیشتری مواجه باشيم. به اين ترتيب در مدت کوتاهی اصلا گوشی‌ دیگری برای فروش وجود نخواهد داشت. از طرفی حتی اگر ۶۰۰ هزار جنس شرکتی وارد بازار شود همه اجناس قدیمی بوده و مربوط به سال گذشته است.»

اين كاربر در ادامه، فهرست دو روز متوالي فروش موبايل یک شرکت را براي ما ارسال كرد كه اين فهرست صحت اطلاعات مطرح‌شده را مبني بر افزايش قيمت موبايل تاييد مي‌كند.

ارزان نشدن قيمت موبايل با وجود وعده وزير

يازدهم آذرماه ريیس اتحادیه دستگا‌های مخابراتی اعلام كرد: به‌رغم وعده وزیر ارتباطات، کاهش قیمت گوشی در بازار ملموس نیست.

با وجود اینکه وزیر ارتباطات قول داده بود که به‌زودی قیمت‌ها کاهش خواهد یافت، اما تا این لحظه هیچ گوشی تلفن همراهی در بازار توزیع نشده است.

وی همچنين گفت: کاهش قیمت دلار در بازار هم نتوانسته به مقدار کافی قیمت‌ها را پایین بیاورد و وزارت ارتباطات هر‌چه زودتر باید تدبیری بیندیشد.

این در حالی است که وزیر ارتباطات در دیداری که با وزیر صنعت برای تنظیم بازار موبایل داشتند، گفته بود به‌زودی قیمت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

آذری جهرمی به‌تازگي در مصاحبه‌ای با بیان اینکه امروز با این واقعیت روبه‌رو هستیم که نرخ ارز قدرت خرید مردم را کاهش داده است، گفته بود: این امر البته فرصت مناسبی برای شرکت‌های تولید داخل است که بتوانند سهم بیشتری از بازار را در اختیار بگیرند و البته حمایت دولت که از جنس رفع موانع تولید خواهد بود می‌تواند در این مسیر کمک‌رسان باشد؛ چراکه حمایت بی‌قید و شرط دولت معنی ندارد و باید متناسب با تضمین کیفیت بسته‌های حمایتی تعریف شود که قرار شد این موضوع در طرح مشترک دو وزارتخانه بررسی شود.

وی با بیان اینکه با هماهنگی همه دستگاه‌های دخیل در تنظیم بازار از جمله قوه قضاییه و دادستانی کل کشور، وزارت اطلاعات، وزارت صنعت، وزارت دادگستری، وزارت ارتباطات، سازمان تعزیرات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد و امیدواریم با هماهنگی بین‌بخشی، بخش مهمی از مشکلات مردم برطرف شود، گفته بود: البته بخش زیادی از این تلاطمات بازار، ناشی از تلاطمات ارزی بود و بخشی دیگر به دلیل کمبود عرضه ایجاد شد که امیدواریم با تدبیر، این حباب ایجاد شده از میان برود.

یک اگر از سوی وزير ارتباطات

در همين زمان اما آذری‌جهرمی، وزير ارتباطات در پاسخ به پرسش یکی از کاربران اینستاگرام درباره وعده ارزانی گوشی، نوشت: بعد از جلسه پنج‌شنبه با وزیر صنعت، عرض کرده بودم که اگر گوشی‌ها ترخیص و مشکلات واردات حل شود، گوشی ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزان می‌شود.

وی ادامه داد: از آخرین وضعیت قیمت گوشی مطلع نیستم و ترخیص گوشی‌های توقیفی، ثبت سفارش گوشی جدید یا تخصیص ارز برای واردات، هیچ‌کدام در حیطه مسوولیت یا اختیار وزارت ارتباطات نیست و پیگیری بنده و ارايه گزارش به مردم به خاطر مسوولیتی است که در موضوع مبارزه با قاچاق داشته‌ام.

وزیر ارتباطات در عين حال باز هم وعده داد: اگر دستگاه‌های مسوول همکاری کنند، کاهش ۳۰ درصدی قیمت گوشی کار سختی نیست.

 

جمع‌بندي و نتيجه‌گيري

در ماه‌هاي اخير بارها وعده ارزان شدن قيمت موبايل از سوي مسوولان مطرح شده و وزير ارتباطات نيز چند بار اين وعده را مطرح كرده كه البته محقق نشده است. در تازه‌ترين اظهارنظر اما همان‌طور كه از نظر گذشت وزير ارتباطات مسووليت اين وزارتخانه در خصوص وضعيت قيمت موبايل را نفي كرده و حتي از قيمت فعلي گوشي اظهار بي‌اطلاعي كرده است.

از سوي ديگر شنيده‌ها از بازار موبايل حاكي از افزايش زودهنگام نرخ موبايل است. در شرايطي كه مردم به لحاظ اقتصادي با مشكل مواجه هستند و طبيعتا در صورت خرابي و مستهلك شدن گوشي نياز به خريد اين كالا كه امروزه به يك نياز مبرم تبديل شده دارند، شايسته است تمهيداتي براي كاهش نرخ اين كالاي پرمصرف انديشيده شود تا مردم از اين بابت بيش از اين در مضيقه قرار نگيرند.

از سوي ديگر، افزايش بيشتر قيمت موبايل در نهايت منجر به توقف فروش اين كالا و به تبع آن كسادي بازار موبايل و تعديل نيرو در اين بازار مي‌شود كه در شرايط كنوني كشور و بحران بيكاري موجود به‌هيچ‌وجه پذيرفتني نيست.