وقتی حساب و کتابی برای نصب تجهیزات رادیویی در کار نیست

مخاطرات دفن شهرها با دکل‌ها و آنتن‌ها

آرش فریفته، کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات

اهمیت استفاده از فناوری‌ها و ارتباطات نوین براي توسعه و بهینه‌سازی امور هر کشور، بر کسی پوشیده نیست و با گذر زمان پیوسته شاهد ظهور شیوه‌های جدید ارتباطی هستیم. بدیهی است که بهره‌برداری و استفاده از شیوه‌های ارتباطی به‌روز، در جهت اهداف مناسب امری بسیار پسندیده و مورد تحسین بوده و موجب رشد، پیشرفت و ارتقای امور خواهد شد. اما در این ميان استفاده از راهکارهای بجا و کارآمد، پیاده‌سازی بهینه و همچنین نظارت بر این فناوری‌ها نیز بسیار مهم و ضروری به نظر می‌رسد که در صورت غفلت آثاری معکوس و زیانبار به جای خواهد گذاشت.

در طول دهه‌های اخیر شاهد فناوری‌های ارتباطی چشمگیری مانند اینترنت، فیبر نوری، تلفن‌های تحت شبکه (VoIP)، تلفن‌های همراه و دکل‌های BTS، ارتباطات فواصل دور مایکروویو، ارتباطات بی‌سیم (Wireless) و... بوده‌ایم. یکی از این فناوری‌های ارتباطی که بسیار هم مورد توجه و اقبال قرار گرفته، پروتکل ارتباطات بی‌سیم (Wireless) است که براي انتقال اطلاعات و ایجاد ارتباط ميان دو نقطه استفاده می‌شود و بسیاری از شرکت‌ها، موسسات و نهاد‌ها و... برای برقراری ارتباط ميان دفاتر یا شعب مختلف خود از این روش باصرفه و در عین حال به‌روز و کارآمد استفاده می‌کنند.

حتما در شهر به‌وفور بر بام ساختمان شرکت‌ها، بانک‌ها، ادارات و... دکل یا دکل‌هایی ديده‌ايد كه با تعدادی آنتن (Dish,…) در جهات مختلف نصب شده‌اند. در بسیاری از این دکل‌ها که معمولا هر کدام تنها متعلق به یک شرکت است، تعداد بالایی رادیو، Dish و دیگر تجهیزات رادیویی نصب شده تا ارتباط ميان دفاتر برقرار شده، اطلاعاتی منتقل یا سرویسی دریافت شود.

هر کدام از این ارتباطات (لینک‌های) وایرلس در نمونه‌های ساده و رایج خود (NetMetal, SXT,…) معمولا توان برقراری ارتباط تا فواصلی حدود 100 کیلومتر را دارا بوده و علاوه بر امکان ارایه سرویس‌هایی مانند اینترنت، به‌اشتراک‌گذاری منابع و... بر بستر خود، می‌توانند حتی پهنای باند مورد نیاز انتقال تصاویر دوربین‌های مداربسته را نیز فراهم آورند.

جالب اینکه برای نصب و راه‌اندازی این نمونه لینک‌ها هیچ نیازی به دریافت مجوز از مخابرات یا سازمان مقررات و ارتباطات رادیویی و... نیست! تنها به‌دلخواه می‌توانید به این مراکز مراجعه کرده و مطمئن شوید که در مسیر سیگنال‌های ارتباطی خود تداخلی وجود نداشته باشد. این‌گونه لینک‌ها هر روزه به‌وفور، بی‌رویه و بدون نظارت در مناطق مختلف در حال نصب و راه‌اندازی هستند.

بيشتر شرکت‌های خدمات‌دهنده سرویس اینترنت نیز با امانت دادن و نصب رایگان رادیو بی‌سیم روی پشت بام منازل و دفاتر مشترکان خود، به ارایه سرویس اینترنت اختصاصی اقدام می‌کنند. در خیابان‌ها و معابر هم بسیاری از دوربین‌های مداربسته کنترل ترافیک را می‌توان مشاهده کرد که براي برقراری ارتباط و انتقال تصاویر به مراکز مربوطه، از رادیو، Dish و دیگر تجهیزات به صورت وایرلس استفاده می‌کنند. حتی بسیاری افراد و شرکت‌های خصوصی هم که از امکان مالی متوسط و مناسبی برخوردار بوده‌اند، با نصب دکل روی بام منازل خود ارتباط ميان دفاتر و منزل شخصی خود را برقرار کرده و علاوه بر دریافت سرویس اینترنت و ارتباطات کاری و ...، محیط کار خود و کارمندان را نیز از طریق دوربین‌های مداربسته کنترل می‌کنند.

مورد جالب‌تر اینکه تعداد این نمونه لینک‌ها آن‌قدر زیاد شده و بی‌رویه نصب شده‌اند که با مراجعه به مخابرات یا سازمان مقررات و ارتباطات رادیویی به شما اعلام می‌شود که در برخی مناطق باند و کانال‌های فرکانس مورد نظر (2.4 گیگا هرتز، 5.8 گیگا هرتز یا...) اشباع شده‌اند و در صورت نصب دچار تداخل خواهید شد!

بنابراین به‌راحتی با نگاهی به اطراف خود می‌توانید انبوهی از دکل‌ها، رادیو‌ها، آنتن‌ها و تجهیزات رادیویی را پیدا کنید که بر بام ساختمان‌های مختلف نصب شده و امواج رادیویی پرقدرت در محیط ساطع می‌کنند و هیچ نظارتی هم بر آنها نیست.

حال سوال اساسی اینجاست: **درحالی‌که برخی مطالعات و تحقیقات، سیگنال‌های دستگاه‌های کوچکی مانند تلفن همراه را برای انسان ‌زيانبار و خطرناك مي‌دانند، آیا سیگنال‌هایی با این قدرت که پهنای باندی برای انتقال تصاویر در فواصل طولانی را ایجاد می‌کنند، برای افراد و محیط زندگی خطرآفرین نیستند؟**

آیا افراد و شرکت‌ها با نصب این رادیوها بر بام منازل و دفاتر خود آن هم به تعداد انبوه، علاوه بر سلامت خود، سلامت اطرافیان و همسایگان و محیط را به خطر نمی‌اندازند؟ چگونه است که نظارتی بر نصب و راه‌اندازی این‌گونه ارتباطات نیست؟ آیا هر فرد یا شرکتی تنها با برخورداری از امکان مالی مناسب می‌تواند به نصب و راه‌اندازی تعداد دلخواه این تجهیزات و ارتباطات در جهات و مسیرهای مختلف اقدام کند؟ و اینکه آیا راهکار بهتری وجود ندارد و با یک دید کلی و راهکار مناسب نمی‌توان از واردات بی‌دلیل این‌گونه تجهیزات و خروج فراوان ارز نیز جلوگیری کرد یا آن را کاهش داد؟

تحقیقات و پژوهش‌های بسیاری از طرف مراکز معتبر و بین‌المللی ارایه شده که نشانگر آثار امواج رادیویی، میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی و.... بر سلامت روان و جسم افراد است. اگرچه با این حال هر از گاهی از زبان برخی افراد و مسوولان شنیده می‌شود که تاثیر زیانبار این امواج روی سلامت انسان اثبات و تایید نشده است.

همان‌طور که گفته شد، علاوه بر اینکه پژوهش‌های بسیاری در مورد آثار این امواج بر سلامت انسان و محیط اطراف وجود دارد، حتی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی تصاویر، فیلم‌ها و شواهد عینی از مشکلات به‌وجود‌آمده برای افرادی که در معرض مداوم این امواج بوده و همچنین تاثیر این امواج بر محیط، به‌سادگی در دسترس عموم است. بسیاری از این فیلم‌ها و تصاویر توسط پزشکان معالج و تیم‌های جراحی تهیه و در اینترنت قرار گرفته است.

موضوع مهم اینکه حتی اگر تاثیر مخرب و سوء این امواج بر سلامت انسان و محیط اطراف به صورت علمی ‌اثبات نشده باشد (یا به دلایل تجاری و سیاست‌های بین‌المللی و... نخواسته‌اند که اثباتی ارایه شود!)، با توجه به تاثیرات عینی و عوارض آن بر بسیاری بیماران و محیط‌ها، آیا حتما باید منتظر اثبات علمی ‌زیانبار بودن این امواج بود یا بهتر آن است که بر طبق اصل «احتیاط بهتر از پشیمانی است» عمل کرد و تا جای ممکن از استفاده از این امواج در محیط اطراف پرهیز کرد؟ مگر نه اینکه علم، تاییدیه و اثباتی است بر آنچه نمی‌دانیم؟ حال چون به فرض اینکه برای تاثیر سوء این امواج اثبات علمی ‌ارایه نشده، (حتی با وجود آثار مخرب و عینی آن) نباید استفاده از آن را محدود کرده و با احتیاط بیشتری عمل کنیم؟

همان‌طور که خود نیز در وجود و باطن خود زیانباری این امواج را حس می‌کنید، **به‌جرات و طبق تحقیقات و مستندات علمی ‌صورت‌گرفته می‌توان گفت که مجاورت مکرر میدان‌های الکتریکی، مغناطیسی، امواج رادیویی و... تاثیراتی بر سلامت جسم و روان افراد داشته است. حتی در بسیاری از مناطق دنیا بررسی و مشاهده شده در محیطی که این امواج یا میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی وجود دارند، بسیاری از موجودات و حیوانات از محیط اطراف خارج شده و حتی این‌گونه امواج و میدان‌ها اثرات نامطلوبی بر پوشش گیاهی منطقه داشته‌اند.**

با توجه به شواهد عینی و عوارض ذکرشده، اهمال در نظارت و محدود نبودن راه‌اندازی این‌گونه ارتباطات و انتشار بی‌رویه سیگنال‌ها غیرقابل توجیه است.

راهکار چیست؟

راه‌اندازی ارزان و سریع و کارآمد بودن پروتکل وایرلس باعث استقبال افراد و شرکت‌های فناوری و استفاده هرچه بیشتر آنها از این شیوه برقراری ارتباط، بدون در نظر گرفتن دیگر روش‌ها و راهکارها شده است.

چاره کار، استفاده از راهکارهای جایگزین و زیرساخت‌های ارتباطی مناسب مانند شبکه فیبر نوری، توسعه و گسترش آنها و محدود کردن استفاده از لینک‌های بی‌سیم است. متاسفانه در نبود زیرساخت‌های ارتباطی مناسب مانند شبکه گسترده فیبر نوری، عملا روشی جایگزین که همچون پروتکل وایرلس باصرفه و سریع و کارا باشد برای انتخاب باقی نمانده است.

**در بسیاری از مناطق و شهرها شبکه فیبر نوری تکمیل نشده و ارتباط ميان نقاط مبدا و مقصد و حتی دسترسی نزدیک به حوضچه‌های فیبر نوری وجود ندارد. در‌صورتی‌که وجود چنین زیر‌ساخت امن، پرسرعت و پایداری می‌توانست به‌راحتی به ‌گزینه نخست انتخاب شرکت‌ها و افراد براي تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط ميان نقاط مختلف تبدیل شود** و بسیاری از مشکلات و مسایل ارتباطی مانند ارتباط دوربین‌های کنترل ترافیک با مراکز مربوطه نیز حل می‌شد و دیگر نیازی نبود که هر دستگاه و پایگاه سنجش یا پایش محیط متعلق به ارگان‌های مختلف، برای ارسال اطلاعات، به صورت جداگانه به انتشار امواج رادیویی اقدام کند.

از آنجا که نسل پنجم ارتباطات (5G) و مباحثی همچون دولت الکترونیکی (ارتباط سریع و پایدار ميان دستگاه‌های دولتی براي انجام فرایندها)، شهر‌های هوشمند آینده، اینترنت چیزها (Internet of‌ Things) و... بسیار وابسته به زیرساخت‌های ارتباطی همچون فیبر نوری هستند، بنابراین نگاه کلی، استراتژی و هدف‌گذاری مناسب و پیاده‌سازی و تکمیل هر‌چه سریع‌تر شبکه فیبر نوری کشور جهت ارتباطاتی سریع، پایدار و پیوسته و در نتیجه تسهیل فرایندها، امری بی‌نهایت مهم، ضروری و از اولویت‌های ارتباطی به نظر می‌رسد.

امید است با پیاده‌سازی و تکمیل هرچه سریع‌تر زیرساخت‌های ارتباطی مانند شبکه گسترده فیبر نوری علاوه بر توسعه ارتباطات، یکپارچگی بیشتر و تسهیل فرایند‌های کاری، با حذف هرچه بیشتر دکل‌ها و امواج رادیویی از محیط زندگانی به محیطی سالم‌تر و شاداب‌تر دست پیدا کنیم.

نقد و بررسی بازی