ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

بسیاری از علما خواستار فیلترینگ اینستاگرام هستند

هفته گذشته، سرپرست جديد معاونت امور فضاي مجازي دادستاني اعلام كرد كه بسياري از علما و اساتيد خواستار فيلترينگ اينستاگرام هستند و ضمن بيان انتقادهايي در خصوص اين اپليكيشن، وعده پيگيري براي فيلتر شدن آن را داد.

از ديگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته گذشته، مي‌توان به بازی فروشگاه‌های اینترنتی با قیمت موبایل، مطرح شدن وعده اصلاح طرح ساماندهي پيام‌رسان‌ها و اولتیماتوم پلیس فتا به مدیران سایت‌های «دیوار و شیپور» اشاره كرد.

علما خواستار فيلترينگ اينستاگرام

هفته گذشته، سرپرست جدید معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: بسیاری از علما و اساتید دانشگاه و دانشجویان هر کدام با استدلال خود خواهان فیلترینگ اینستاگرام هستند.

وي در پاسخ به پرسشي مبنی بر اینکه آیا قرار است اينستاگرام فیلتر شود؟ گفت: اینستاگرام باید چند سال پیش فیلتر می‌شد. متاسفانه میزان جرایمی که بر بستر جرم‌خیز اینستاگرام به وجود آمده و هر روز رو به رشد است را می‌توان به عنوان یک فاجعه در نظر گرفت و خانواده‌های زیادی درگیر آسیب‌های آن شده و از این مساله گلایه‌مند هستند.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه افزود: بسیاری از علما و اساتید دانشگاه و دانشجویان هر کدام با استدلال خود خواهان فیلترینگ این نرم‌افزار هستند. حتی برخی تمام مسوولان فضای مجازی کشور را که هر کدام به نحوی در این فضا نقش دارند به خاطر عدم جلوگیری و برخورد با این پدیده، مسوول گمراهی تک‌تک افراد جامعه و به‌ویژه کودکان و نوجوانان می‌دانند و بی‌غیرت خطاب می‌کنند و حق هم دارند.

جاویدنیا تاکید کرد: من به عنوان مسوول نظام اسلامی بر صندلی خود تکیه داده‌ام و می‌بینم که چه فجایعی در این شبکه در حال وقوع است واگر اقدامی که می‌توانم انجام دهم را انجام ندهم و به جای وظایف شرعی و قانونی ملاحظات سیاسی را بهانه کنم، آیا خداوند متعال و شهدا از من خواهند پذیرفت؟ اگر واقعا چنین است باید مسوولیتم را رها کنم و در خانه بنیشینم تا حداقل پاسخی داشته باشم که مسوول نبودم.

وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری بارها و بارها وضعیت نامطلوب این فضا و اینکه این فضا به قتلگاه جوانان تبدیل شده است را گوشزد کرده‌اند. آیا من با ادعای ولایتمداری و سرباز ولایت بودن، رواست که بی‌تفاوت باشم و بهانه‌های مختلف بیاورم؟

سرپرست جدید معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور افزود: قوه قضايیه در این خصوص تذکرات لازم را داده است و بنا دارد محکم و استوار پیگیر اجرای قانون در همه زمینه‌ها باشد.

بازی فروشگاه‌های اینترنتی با قیمت موبایل

قیمت گوشی‌های تلفن همراه در روزهای اخیر به دلیل کاهش نسبی نرخ ارز با کاهش قابل ملاحظه مواجه شده‌اند، با این حال تعدادی از سایت‌های اینترنتی فروش موبایل قیمت‌های متفاوتی برای گوشی‌های یکسان ارايه می‌دهند.

برای نمونه، یکی از سایت‌هایی که پیش از شروع کاهش قیمت‌ها، گوشی‌های کمی برای عرضه داشت، اکنون چند مدل از یک نشان تجاری را با قیمت‌هایی از 12 تا 16 میلیون تومان عرضه کرده است؛ با این حال سایت دیگری که به طور مداوم قیمت گوشی‌های تلفن همراه را اعلام می‌کند، از همان مدل گوشی‌ها را با یک تا دو میلیون تومان قیمت پایین‌تر می‌فروشد.

یکی دیگر از سایت‌ها نیز به‌تازگی خبر از آغاز فروش گوشی فقط برای مصرف‌کننده داده و مدعی‌ است که به هر فاکتور فقط یک گوشی تحویل می‌دهد؛ این سایت متعلق به یک شرکت وارد‌کننده موبایل است.

البته یک فروشگاه اینترنتی که تنها چند مدل گوشی از یک نشان تجاری معروف را به فروش می‌رساند و قیمت‌های اعلامی آن بیشتر از دیگر فروشگاه‌ها است، پیش‌تر از به‌کارگیری هوش مصنوعی برای کنترل قیمت‌ها و نظارت بر آنها خبر داده بود.

برخی مواقع قیمت این فروشگاه‌های اینترنتی از قیمت در بازارها گران‌تر است و اختلافی یک تا یک و نیم میلیون تومانی دارند.

اين در حالي است كه مشخص نیست ناظر فروشگاه‌های اینترنتی چه مرجعی است و چه نظارتی بر آنها وجود دارد.

وعده اصلاح طرح ساماندهي پيام‌رسان‌ها

هفته گذشته بررسی طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی به میزبانی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها انجام شد‌.

در این جلسه، مدیرعامل يك پيام‌رسان داخلي اعلام کرد که طرح 33 ماده‌ای ساماندهی پیام‌رسان‌ها اصلاح شده و احکام آن به 21 ماده کاهش یافته است. وي در این باره گفت: به همراه چند پیام‌رسان دیگر در مرکز پژوهش‌های مجلس چندین جلسه حضور داشتیم و در تدوین آن نقش داشته‌ایم. این طرح 33 ماده‌ای که از سوی کمیسیون فرهنگی منتشر شده، طرحی اصلاح نشده است و آن چیزی که در نهایت تدوین شده، نخواهد بود.  اين طرح در کمیسیون‌های مجلس اصلاح شده و از 33 ماده به 21 ماده کاهش یافته است.

 نصرالله پژمان‌فر، عضو کمیسیون فرهنگی و طراح این طرح دراین باره به خبرنگار فناوران گفت: کارگروهی با حضور 5 نفر از اعضای کمیسیون فرهنگی تشکیل شده و در حال بررسی و اصلاح این طرح هستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا طرح جدیدی که با 21 ماده منتشر شده نهایی است، گفت: خیر، این طرح نهایی نیست و همچنان در حال اصلاح است و زمانی که این کارگروه به کار خود پایان داد، طرح به کمیسیون ارایه شده و تعداد ماده‌هایش مشخص می‌شود. عضو کمیسیون فرهنگی با اظهار امیدواری مبنی بر اینکه طرح نهایی هفته آینده به صحن کمیسیون فرهنگی بیاید، گفت: در تدوین این طرح نظر همه ذی‌نفعان، از خود پیام‌رسان‌ها و وزارت ارتباطات گرفته تا پلیس فتا و دادستانی و بانک مرکزی شنیده شده است.

پژمان‌فر در پاسخ به این پرسش که اگر طرح نهایی نیست، چرا پس زودتر از موعد منتشر شده است، گفت: روال معمولا این است که نماینده‌ای طرحی را نوشته و پس از طی تشریفات قانونی در کارگروه نسبت به بررسی و اصلاح آن اقدام می‌شود. در این مورد برای اینکه بتوانیم تا پیش از پایان عمر مجلس طرح را در صحن علنی مطرح کنیم، به مدیریت زمان پرداخته و همزمان با انجام کارهای قانونی، طرح منتشر و کارگروه تشکیل شد.

در اين نشست همچنين معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با بیان اینکه با خواندن متن قانون ساماندهی پیام‌رسان‌ها یاد قانون برخورد با ماهواره افتادم، گفت: نباید طرحی در مجلس نوشته شود که نه‌تنها کارایی نداشته، که موجب تمسخر شود.

سلطانی‌فر با بیان اینکه به‌عنوان کارشناسان حوزه رسانه آماده ارایه مشورت به نمایندگان مجلس هستیم، گفت: خوشبختانه واکنش‌ها به این قانون زیاد بوده و حتی دیدم برخی نمایندگان مانند خانم زرآبادی امضایشان را پس گرفتند.

وی با بیان اینکه چندی پیش میزبان معاون اطلاع‌رسانی روسیه بودم، گفت: او به من گفت که ما در برخورد با تلگرام همین راه شما را پیش گرفتیم، اما میزان موفقیتمان بسیار اندک بود و فیلترینگ جواب نداد.

باقر انصاری، استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی نیز در این نشست گفت: این طرح برای تمام پیام‌رسان‌ها نوشته شده ولی عنوان آن ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی است که مبهم است. همین‌طور به پیام‌رسان موثر و فعالیت ارتباطی موثر پرداخته شده و معلوم نیست تفاوت موثر و غیر‌موثر چیست و اصولا چرا باید فعالیت ارتباطی غیرموثر از دایره این قانون خارج باشد.

 

اولتیماتوم پلیس فتا به مدیران سایت‌های «دیوار» و «شیپور»

هفته گذشته، ريیس پلیس فتا ناجا از تذکر به مدیران سایت‌های دیوار و شیپور خبر داد و گفت: مدیران این سایت‌ها بیش از توجه به بحث امنیت، به درآمد توجه می‌‌کنند.

کمال هاديان‌فر درباره فعالیت سارقان و مجرمان برای خرید و فروش اموال مسروقه در سایت‌هايی مانند دیوار و شیپور، اظهار کرد: متاسفانه با وجود استفاده مردم از این سایت‌ها (دیوار، شیپور و...) تخلفات و خلاف‌هایی در آن روی می‌دهد؛ از بحث خرید و فروش اموال مسروقه توسط مال‌خران بی‌هویت گرفته تا فروش کد و کارت ملی و موضوعات ضداخلاقی که به مدیران آنها تذکرات لازم ارايه شده است.

ريیس پلیس فتا ناجا با بیان اینکه تخلفاتی که در سایت دیوار صورت می‌گیرد، بیشتر از بقيه سایت‌ها است، یادآور شد: مردم صرفا به سایت‌های این‌چنینی اعتماد نکنند زیرا مدیران این سایت‌ها بیش از توجه به بحث امنیت، به درآمد توجه می‌‌کنند.

هادیان‌فر متذکر شد: به مدیران این سایت‌ها (دیوار و شیپور) اعلام کردیم اگر اصلاحات لازم را صورت ندهند، با آنها برخورد قضایی می‌شود.