تقویم تاریخ ICT ایران

10 سال پيش در چنين هفته‌اي، همايش بين‌المللی يادگيری الکترونيکی در کتابخانه ملی برگزار شد. در اين همايش قرار بود به‌عنوان يكي از نخستين تجربه‌هاي ويديوكنفرانس با يکی دو تن از اساتيد خارج از کشور از طريق اين فناوري ارتباط برقرار شود، اما به علت نبود زيرساخت‌های لازم و قطع و وصل مکرر اين ارتباط باعث شد در خلال برنامه چند نفر از حضار، سالن را ترک كنند.

در اين برنامه، در نهايت حضار صرفا توانستند صدای ضبط‌شده يکی از اساتيد دانشگاه آمريکا – سعيد گنجعلی‌زاده –را بشنوند. اگرچه پس از آن برای جوابگويی به پرسش‌های مطروحه، دست‌اندرکاران برنامه تلاش زيادی برای برقراری ارتباط تلفنی با اين استاد دانشگاه کردند، اما کيفيت صدای وی به‌قدری بد و نامفهوم بود که قيد آن را هم زدند.

10 سال پيش در چنين هفته‌اي، قرار شد وکلای ايرانی کمپانی‌های آمريکايی از شرکت‌های IT داخلی شکايت کنند. انتشار اخباری مبتنی بر به‌کارگيری وکيل رسمی از سوی گروهی از شرکت‌های آمريکايی برای آنچه با عنوان حضانت از حقوق معنوی علايم تجاری خودشان در ايران اعلام شده بود بازار فناوری اطلاعات را در حيرت از اولين حضور رسمی ايالات متحده در بازاری که مدت‌ها است تحت تحريم‌های جدی اين کشور قراردارد، فرو برد. تماس گروهی از شرکت‌های متهم‌شده در اين پرونده با دفتر هفته‌نامه عصر ارتباط حکايت از آن داشت که آنچه اسباب حيرت بيشتر اهالی بازار رايانه‌ای از اين جريان شده، همزمانی اين اقدام قضايی غيرمنتظره در داخل مرزهای کشور با شدت گرفتن تحريم‌ها عليه ايران، به‌ويژه در ابعاد مالی در کشورهای ثالث طرف معامله در ايران مانند امارات متحده عربی است. طی ماه‌های گذشته حضور گسترده بازرسان اقتصادی دستگاه‌های امنيتی ايالات متحده موسوم به پليس اقتصادی در دوبی و ساير بنادر اين همسايه جنوبی ايران بسياری از شرکت‌های ايرانی فعال در زمينه IT را ناگزير كرده بود که روابط تجاری شفاف خود با ايران را به حداقل برسانند. حتی در مواردی هيات‌مديره چند شرکت بزرگ سخت‌افزاری به‌ناچار منصب رسمی خود در ايران را با هدف امكان تجارت آزاد در ديگر كشورها رد كردند.

بازی حافظه

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه