طرحی دیگر که با اما و اگر مواجه است

شرط‌گذاشتن برای تحویل GNAF تا سال 1400

شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ششمین جلسه خود در يازدهم شهريور 1393 مصوبه‌ای با امضای حسن روحانی، رییس‌جمهوری در راستای راه‌اندازی پایگاه نظام ملی آدرس‌گذاری مکان‌محور کشور (G-NAF) داشت که محوریت اجرای آن به عهده شرکت پست گذاشته شد.

اگرچه همچون تمامی مصوبات و ابلاغیه‌ها، برخي «مکلف‌اند»، «موظف‌اند» و «ملزم‌اند» برای دستگاه‌های مسوول در اجرای این طرح دیده شده و طبق معمول هیچ ضمانت اجرایی و تنبیهی برای تخطی و اجرا نشدن این بایدها از سوی دستگاه‌های مجری و دخیل در طرح GNAF نیز دیده نشده است.

در ستاد اقتصاد مقاومتی نیز برخي باید و تاکیدات مرسوم روی این طرح دیده می‌شود، اما حالا و درحالی‌که به‌درستی تاریخ تکمیل نهایی این طرح مشخص نشده، اما و اگرها و شروطی برای تحقق و تکمیل طرح GNAF آن هم تا سال 1400 مطرح شده است.

شروط اجرای جی‌نف

هفته گذشته اما یک مقام مسوول و مرتبط با این طرح شروطی را برای اتمام این طرح آن هم تا پایان سال 99 مطرح کرد که نشان داد این طرح با اما و اگرهایی مواجه است.

حسن جوادی، مدیرکل جغرافیایی و اطلاعات مکانی هفته قبل در گفت‌وگويي اعلام كرد با توجه به ملی بودن پروژه و ابعاد گسترده آن که باعث تعریف آن در رده پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی شده است، پیاده‌سازی کامل آن منوط به دو موضوع اصلي است و به اين ترتيب پيش‌شرط‌هايي را براي اجراي پروژه قرار داد.

موضوع اول از نظر اين مقام مسوول، به همکاری بیشتر دستگاه‌های متولی تامین اطلاعات مانند سازمان نقشه‌برداری در بحث تامین و به‌روزرسانی نقشه، شهرداری‌ها در بحث نام‌گذاری محلات و معابر و همچنین نصب پلاک آبی ساختمانی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در بحث تامین به‌موقع منابع مالی نیازمند است.

موضوع و شرط ديگر نيز به‌کارگیری نشانی استاندارد ملی مکانی در تمامي خدمات ارایه‌شده توسط سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی است که این مهم دارای دو پیش‌نیاز شامل تولید پایگاه داده نشانی‌های ملی مکان‌محور و ایجاد سامانه‌ها و سرویس‌هایی براي اطلاع عموم مردم به نشانی‌های استاندارد و دسترسی سازمان‌های خدمات‌رسان براي دسترسی برخط و صحت‌سنجی نشانی‌ها بوده است که هر دو توسط شرکت پست در 78 شهر بزرگ کشور به انجام رسیده است.

پیشرفت 87 درصدی؟!

این شروط در حالی هفته قبل برای تحقق و تکمیل این طرح تا سال 1400 ارایه شده که مرور آرشیو اخبار نشان می‌دهد که این طرح بر اساس گزارش عملکردهای مرسوم وزارت ارتباطات تا سال 96 پیشرفتی 87 درصدی داشته است.

آن‌طور كه مسوولان در سال 96 اعلام كرده‌اند، این پروژه در چارچوب برنامه ملی شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و براساس آخرین گزارش‌های رسمی دولت دارای میزان پیشرفت 87 درصد است.

از جمله اقداماتي كه دولت در خصوص اين پروژه مدعي به انجام رساندن آنها است، مي‌توان به اجرای عملیات بهنگام‌سازی بانک اطلاعاتی کد پستی در کشور، اجرای عملیات تخصیص کدهای پستی هر قطعه ملکی روی نقشه‌های رقومی پارسل‌بندی‌شده شهر تهران و همچنين اجرای عملیات ترسیم صددرصدی محدوده گشت‌های پستی کشور روی سامانه سینا اشاره كرد.

باتوجه به برگزاري همايش و دعوت از مشاوران و ساير فعاليت‌هاي جانبي صورت‌گرفته تا سال 96، انتظار مي‌رفت نهايتا تا امسال اين پروژه به نتيجه نشسته باشد كه البته اين امر همچنان محقق نشده است.

نكته جالب‌تر اما آنكه اگرچه بنا به ادعاي دولت طرح مذکور تا تکمیل و تحقق کامل تنها یک فاصله 13 درصدی دارد، اما سه سال زمان برای اجرای این 13 درصد باقی‌مانده پیش‌بینی شده است. بنابراين یا اطلاعات پیشرفت 87 درصدی دقیق نیست یا 13 درصد باقی‌مانده مهم‌ترین بخش پروژه است که زمانی معادل همان 87 درصد پیشرفت را می‌طلبد.

درباره طرح جی‌نف

با توجه به نقش كليدي شركت پست در توليد و نگهداري آدرس‌ها و كدهاي پستي و نیز به‌عنوان تنها دارنده گواهينامه بين‌المللي آدرس استاندارد S42 از اتحاديه جهانی پست در کشور، دبيرخانه كميته راهبريG-NAF  زير نظر اين شركت تشكيل شده و به‌عنوان محور اصلي هماهنگ‌كننده اين كميته فعاليت دارد. در این کار گروه، علاوه بر شرکت پست به عنوان متولی نشانی استاندارد در کشور، سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها (و طبعا شهرداري هر شهر و دهياري روستاها)، دفتر آمار و اطلاعات استانداري‌ها، مركز آمار ايران و سازمان ثبت اسناد و املاك کشور به عنوان اعضاي كميته راهبردي، مشاركت‌كنندگان اصلي اين طرح هستند.

در کشور ما هر شهر دارای سه متولي اصلي آدرس شامل شركت پست، شهرداري و سازمان ثبت اسناد و املاك كشور است كه هريك از اين متوليان اقلام توصيفي و اطلاعات مكاني خاصي را در ارتباط با آدرس هر ملك توليد كرده و نگهداري مي‌كنند. در عين حال سازمان‌هاي ديگري نيز در حال فعاليت و ارايه خدمات هستند كه شركت آب و فاضلاب، گاز، برق، مخابرات، سازمان‌هاي خدمات اورژانس و مديريت بحران از آن جمله‌اند. اين سازمان‌ها پايگاه داده مشتركان داشته و آدرس هر ملك را مطابق با دستورالعمل‌هاي خود توليد كرده يا از طريق متوليان اصلي (مانند شركت پست و شهرداري‌ها) اخذ کرده و ذخيره‌سازي مي‌كنند.

G-NAF‌ (پايگاه نشانی ملی ژئوکد شده‌) شاخصی معتبر از آدرس‌های geocode شده در سطح كشور است که امکان بررسی و صحت‌سنجی یک آدرس فیزیکی به همراه موقعیت و مختصات جغرافیایی آن را در کشور مقدور می‌سازد.

هر آدرس که در G-NAF  ایجاد شده، بین چند آدرس همسان در برابر مجموعه داده مکانی مربوطه مقایسه می‌شود تا به این ترتیب یک قطعه ملکی، معابر یا موقعیت مکانی آن نقطه و وجود یا نبود آن صحت‌سنجی و راستی‌آزمایی شده و همچنین کیفیت آدرس آن سنجیده می‌شود.

Geocoding مراحل و فرايند ايجاد عوارض نقشه از آدرس‌ها، کدپستي، نام اماكن يا اطلاعاتي غيرمكاني از اين قبيل است. ارزشGeocoding  در اين است كه امكان را ايجاد مي‌كند كه موقعيت‌هاي مختلف در نقشه، از طريق داده‌ها به‌سهولت در دسترس و قابل شناسايي باشد.

از جمله مزایای طرح جی‌نف افزایش کارایی بوده و به كمك آن مي‌توان جست‌وجوی نشانی را به‌راحتی و به‌طور موثر انجام داد.

همچنين امکان بهتر برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تر به واسطه نمایش تحلیل مکانی داده‌ها از طریق اتصال یک نقشه دارای طول و عرض جغرافیایی دقیق به هر نشانی از ديگر نكات قابل توجه اين طرح است.

جي‌نف در افزایش دقت نيز نقش داشته و به كمك آن جست‌وجوی نشانی می‌تواند با دقت بیشتر و با اشتباهات کمتری صورت گيرد. در نتيجه سازمان‌ها اطمینان بیشتری به وجود، ساختار و محل نشانی برای بهبود محصول و ارايه خدمات خواهند داشت.

همچنين به كمك آن قابلیت اطمینان و دقت بالاتری در خروجی‌های تجزیه و تحلیل جغرافیایی برای کمک به فرایند تصمیم‌گیری فراهم مي‌شود و اطلاعات جامع مربوط به نشانی‌های مستعار و غیرموجود با افزایش قدرت تطبیق نشانی‌ها فراهم مي‌شوند.

داده‌های G-NAF نيز كاملا قابل اطمینان بوده و از یک استاندارد ملی نشانی برای تولید نشانی‌ها تبعیت مي‌كنند.

علاوه بر اين، داده‌های موجود در پایگاه داده به منظور کسب اطمینان از اینکه همیشه بهترین و به‌روزترین داده‌های موجود باشد، طی بازه‌های زمانی مشخص بهنگام‌سازی مي‌شوند.

به واسطه ایجاد و راه‌اندازی پایگاه ملی G-NAF امکان تعیین موقعیت دقیق نشانی‌های فیزیکی حاصل خواهد شد که از مزایای بالقوه آن برای دولت، بخش خصوصی و جامعه می‌توان به مواردی نظیر بهبود تجارت، جلوگیری از جرم و جنایت، پاسخ‌های اورژانسی، ناوبری و ارتقای سیاست‌گذاری اشاره کرد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

وقتی مدیری برای تحقق پروژه‌ای كه 87 درصد آن انجام شده، آن‌هم برای سه سال دیگر شروط و اما و اگرهایی مطرح می‌کند، این احتمال را به یقین نزدیک می‌کند که طرح مذکور شاید تا آن زمان دور هم محقق نشود و این نگرانی را ایجاد می‌کند که تا سال 1400 که اتفاقا مصادف با پایان کار دولت فعلی است، همچون بسیاری از طرح‌های دیگر این پروژه نیز وارد فاز مقصریابی و ... شود.

به نظر مي‌رسد اين كليشه هميشگي كه دولت‌ها در ابتداي فعاليت‌هايشان وعده‌هاي زيادي مطرح كرده و تعداد زيادي پروژه را براي شروع فعاليت كليد مي‌زنند اما در نهايت آنها را به نتیجه نمي‌رسانند، شاید اين بار گريبان جي‌نف را بگیرد. لذا باید دید دستگاه‌های مسوول و بودجه‌ای که مسوولان اجرای جی‌نف به عنوان عوامل تعیین‌کننده تکلیف این پروژه تا سال 1400 اعلام کرده‌اند، از هم‌اکنون و با اتخاذ تدابیر مشخص از سوی مسوولان بالاتر محقق و فراهم می‌شود یا نه