پیش‌بینی کارشناسان برای بازار کالاهای کامپیوتری و دیجیتال در ماه‌های آینده

رونق به شرط کاهش یا ثبات نرخ دلار آزاد

عصر ارتباط
اگرچه بازار خریدوفروش کالاهای کامپیوتری در دوران رکود به سر می‌برد و در حال حاضر میزان خرید و فروش کالاها در حد ناچیزی است، اما مجموعه‌ای از اتفاقات از سوی کارشناسان و فعالان بازار پیش‌بینی می‌شود که در این گزارش به آنها پرداخته‌ایم.
رونق بازار کامپیوتر بلای جان خریداران
در ماه‌های گذشته گرانی کالاهای کامپیوتری بسیاری از کاربران را به سمت تعمیر و مرمت و همچنین ارتقای سیستم‌های قدیمی کشانده است؛ اتفاقی که از نظر کارشناسان نشانه رکود شدید و وضعیت نامساعد بازار کامپیوتر است.
کاهش نرخ دلار آزاد و تداوم رکود بازار
با وجود کاهش حدود 30 تومانی نرخ دلار آزاد و در پی آن افت پنج درصدی قیمت کالاهای کامپیوتری، اما بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال همچنان روزهای سرد و بی‌رونقی را می‌گذراند. در حال حاضر نرخ دلار آزاد در حدود سه هزار و 740 تومان است و کارشناسان می‌گویند تا زمانی که نرخ دلار به رقم کمتر از سه هزار و 500 تومان نرسد وضعیت بازار به همین منوال است.
این اتفاق در حالی در بازارهای کامپیوتر رخ داده است که موجودی در بازار وجود دارد و کسبه تسهیلاتی چون خرید و فروش اقساطی، ارایه تخفیف و پروموشن (هدایای ضمن خرید) به خریداران ارایه می‌دهند.
با این حال بازار کامپیوتر به‌ویژه کالاهایی مانند نوت‌بوک، تبلت و ... رونقی ندارد.
به گفته فعالان بازار، این رکود برای بازار پیش‌بینی می‌شد و هر سال فصل بهار، رکود در بازار مشاهده می‌شود، اما رونق در حدی است که میزان تقاضا برای نوت‌بوک و تبلت در حد تعداد انگشتان یک دست در هر روز بوده و سطح معاملات در حد ناچیزی است. آنها اظهار امیدواری کردند كه از اواسط تابستان بازار روندی جدید در پیش گیرد. 
کارشناسان نیز معتقدند كه در پی بروز اتفاق‌های جدیدی مانند کاهش نرخ دلار، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها شاهد بروز تغییرات خوبی در بازار باشیم.
قطعه‌فروش‌ها سود می‌برند
اگرچه بازار کالای نوت‌بوک و تبلت روزهای سردی را سپری می‌کنند، اما این به معنی بی‌نیازی کاربران به کالاهای کامپیوتری نیست.
بررسی‌های بازاری مشخص کرده است در دو ماه گذشته بازار قطعات کامپیوتری رونقی نسبی دارد، به‌طوری ‌که بازار خرید و فروش قطعات کامپیوتری که تا شش ماه قبل رونق چندانی نداشت، حالا رونق گرفته و این رونق موجب رشد قیمت به بهانه‌های مختلف و همچنین بروز برخی سوءاستفاده‌ها از شرایط بازار شده است.
از یک‌سو فروش قطعات از سوی برخی از فروشندگان با بهای بالاتر از واقعیت و از سوی دیگر فروش قطعات کارکرده به جای آکبند موجب اعتراض برخی از خریداران شده است. 
موضوع دیگری که موجب اعتراض برخی از خریداران شده، این است که برخی از فروشندگان از ارایه گارانتی برای قطعات کامپیوتری خودداری می‌کنند. این درحالی است که بر اساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه، برخی از قطعات کامپیوتری در صورت بروز مشکل در مدت مشخص‌شده دارای گواهی تعویض هستند نه تعمیر و فروشنده ملزم به ارایه گارانتی تعویض به خریدار است.
به گفته کارشناسان، به‌دلیل شفاف نبودن بحث گارانتی در حوزه قطعات کامپیوتری و حتی برخی از کالاهای این حوزه، برخی از فروشندگان از بی‌اطلاعی خریدار سوءاستفاده کرده و کالا را بدون گارانتی به‌فروش می‌رسانند. 
اینجاست که خریداری که بی‌اطلاع از همه‌جا قطعه کارکرده به اسم آکبند روی دستگاهش نصب شده است، پس از گذشت چند ماه با مشکل مواجه می‌شود و زمانی که برای رفع مشکل به فروشگاه مراجعه می‌کند، فروشنده اعلام می‌کند کالا بدون گارانتی است و باید برای خرید قطعه جدید اقدام شود.
بازار چهارفصل تجهیزات مصرفی ماشین‌های اداری
در بازار ماشین‌های اداری نیز مانند قطعات کامپیوتری شاهد رونقی نسبی هستیم.
بررسی‌های بازار مشخص کرده است مواد مصرفی ماشین‌های اداری مانند کارتریج و تونر، رول فکس، کاغذ رونق دارد و سود خوبی نیز نصیب کاربران می‌کند.
به گفته کارشناسان، فعالان این بازار سود بیشتری نسبت به سایر بازارها می‌برند؛ چراکه در بیشتر موارد انواع چاپگرهای تک‌کاره و چندکاره با قیت بسیار ارزان یا حتی رایگان در اختیار فروشندگان قرار می‌گیرند تا عرضه‌کنندگان با فروش مواد مصرفی سود خود را تامین کنند. اما فروشندگان بازار ایران دستگاه‌های مورد نظر را با قیمت مورد نظر به‌فروش رسانده و در مقابل روی فروش مواد مصرفی طرح یا شارژی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
به همین دلیل است که در بازار ماشین‌های اداری تنوع قیمت روی یک کالا بالاست و خریداران برای خرید یک دستگاه ناچارند قیمت را در چند فروشگاه یا شرکت مقایسه کنند.
منابع مطلع سود فروش دستگاه‌های ماشین‌های اداری را در بازار  ایران در حدود 60 در صد و حتی در برخی موارد 100 درصد و برای مواد مصرفی بیش از 70 درصد اعلام کرده‌اند.
کارشناسان معتقدند این رونق در فصول نزدیک به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها بیشتر می‌شود.
رونق نسبی در بازار تجهیزات جانبی گوشی
در بازار تجهیزات جانبی گوشی موبایل مانند رم، قاب، کیف موبایل و ... نیز یک رونق نسبی مشاهده می‌شود. در بازار دستگاه‌هایی مانند پاوربانک و باتری یدکی نیز رونق نسبی مشاهده می‌شود.
با این حال فعالان بازار از رکود شدید حاکم بر بازار می‌گویند. کارشناسان معتقدند در حال حاضر گوشی‌هایی با میانگین قیمت 800 هزار تا یک و نیم میلیون تومان فروش دارند و اگرچه این فروش در حد سال‌های قبل نیست، اما وضعیت فروشندگان بازار گوشی به‌مراتب بهتر از فعالان بازار کامپیوتر است.
کارشناسان همچنین رونق خوبی را برای این بازار طی ماه‌های خرداد و تیر پیش‌بینی کرده و اعلام کردند، در کنار رونق بازار گوشی موبایل در ماه‌های پیش‌بینی شده، شاهد رونق بیشتر بازار تجهیزات جانبی نیز خواهیم بود.