ICT ايرانی در هفته‌ای كه گذشت

خاک خوردن جویشگرهای بومی در سازمان IT

هفته گذشته پس از مدت‌ها سكوت در خصوص وضعيت جويشگرهاي بومي، مدير سابق پروژه موتور جست‌وجوهاي بومي از سازمان فناوري اطلاعات ايران انتقاد و ابراز كرد، از زماني كه اين سازمان مديريت موتور جست‌وجوي بومي را عهده‌دار شده، هيچ فعاليتي در اين راستا صورت نگرفته است.

اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود كه تاكنون وزارت ارتباطات مبالغ هنگفتي را صرف سرمايه‌گذاري و اعطاي تسهيلات براي ساخت موتور جست‌وجوي داخلي كرده است.

از ديگر مطالب جالب توجه حوزه فناوري اطلاعات كشور در هفته گذشته، مي‌توان به اعتراض وزیر ارتباطات به بودجه 98، تداوم فعاليت تلگرام طلايي با وجود وعده برخورد با اين پوسته فارسي تلگرام و صحبت‌هاي دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي در خصوص آلترناتيو و جايگزين داخلي اينستاگرام بود كه در اين مطلب به تشريح اين اخبار مي‌پردازيم.

جویشگرها در ایستگاه سازمان IT

هفته گذشته مدیر پژوهشگاه ICT درباره وضعیت موتورجست‌وجوهای بومی گفت: با وجود سیاست‌گذاری مرکز ملی فضای مجازی و حمایت‌ پژوهشگاه، جویشگرها نتوانستند محتوای سازمان‌ها را بگیرند تا مزیت رقابتی پیدا کنند و در فاز دوم از 2 جویشگر (صرفا)‌ حمایت محتوایی می‌شود.

علیرضا یاری، مدیر آموزش و همکاری‌های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر سابق پروژه موتور جست‌وجوهای بومی درباره آخرین وضعیت جست‌وجوگرهای بومی، گفت: این پروژه از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خارج شد و برای ادامه کار به سازمان فناوری اطلاعات ایران رفت.

به گفته اين مقام مسوول، پس از این انتقال دیگر فعالیت خاصی در این‌باره شکل نگرفته است. درواقع پروژه موتور جست‌وجوهای بومی از پژوهشگاه ICT خارج شده و به سازمان فناوری اطلاعات ایران رفته و (پس از اين) دیگر فعالیت خاصی انجام نشده است؛ اما با توجه به اینکه یکی از ضعف‌های اصلی جست‌وجوگرهای بومی، نبود محتوای بومی بود، به‌تازگي مرکز ملی فضای مجازی در فکر حمایت محتوایی از پارسی‌جو و یوز است.

گفته مي‌شود یکی از نقاط ضعف جست‌وجوگرهای بومی این بود که نتوانستند محتوای بومی را از سازمان‌ها بگیرند.

بنابر اعلام مدير سابق پروژه موتور جست‌وجوهای بومی، به‌رغم حمایت‌های صورت‌گرفته و سیاست‌گذاری مرکز ملی فضای مجازی جست‌وجوگرهاي بومي توفيقي به دست نياورده‌اند.

بنابر اعلام مدیر سابق پروژه موتور جست‌وجوهای بومی، در یک مطالعه میدانی از ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر درباره جویشگرهای بومی سوال شد و درصد بسیار زیادی از آنها اعلام کردند که جویشگرهای بومی را نمی‌شناسند، آنها هم كه می‌شناختند گفتند دقت گوگل بیشتر است و دلیلی برای استفاده از موتور جست‌وجوهای بومی ندارند.

مدیر سابق پروژه موتور جست‌وجوهای بومی مدعي است: شرکت‌هاي سازنده موتور جست‌وجوهاي بومي مقداری از خودشان هزینه کرده‌اند، مقداری نیز از سوي دولت هزینه شده و اکنون سرویسی را ایجاد کرده‌اند که این سرویس هزینه دارد، اما درآمد آنچنانی برایشان ندارد؛ لذا آنها هم دچار مشکل بزرگ هستند که نمی‌دانند چه کنند؟ سرویس را رها کنند یا نگه دارند. در حال حاضر تنها حمایتی که از آنها مي‌شود نگهداری سرورهایشان است که بخشی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و بخشی در سازمان فناوری اطلاعات ایران انجام می‌شود.

اعتراض وزیر ارتباطات به بودجه 98

هفته قبل پس از پایان سخنرانی حسن روحانی در مجلس و تقدیم لایحه بودجه سال 98، وزیر ارتباطات در رشته توییت‌هایی نسبت به وضعیت تخصیص بودجه در سال 97 انتقاد و به بودجه سال 98 اعتراض کرد.

محمدجواد آذری‌جهرمی در صفحه شخصي خود در يك شبكه اجتماعي نوشت: امروز و در صحن علنی مجلس، رییس‌جمهور از لزوم شفاف‌سازی در بودجه و ضرورت توسعه دولت الکترونیک سخن گفتند و نقادان را به نقادی و افکار عمومی را به حمایت از اصلاحات ساختاری دعوت کردند. در پاسخ به این دعوت به عنوان عضو کابینه پیشقدم می‌شوم.

وی افزود: از دو پیشنهاد وزارت ارتباطات در لایحه بودجه خبری نیست. پیشنهاد استفاده بهینه از باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ که صرفه‌جویی گسترده در هزینه‌های سرمایه‌گذاری و نیز قدرت خلق ثروت چند هزار میلیاردی را داشت و نیز پیشنهاد تعیین تکلیف داکت‌ها و سیم مسی که انحصار کنونی آن، مانع توسعه است. از این دو پیشنهاد برای بررسی، یکی به شورای‌عالی امنیت ملی ارجاع شد و دیگری به کمیسیون فرعی اقتصاد. این یعنی یک‌سال از دست دادن زمان.

وزیر ارتباطات ادامه داد: درآمدهای دولت در حوزه ارتباطات همان ۶۴۰۰ میلیارد سال ۹۷ تعیین شده است. پیش‌بینی تحقق این درآمد در سال ۹۷، ۵۲۰۰ میلیارد تومان است‌. پیش‌بینی ابتدایی ما برای ۹۷ همان ۵۲۰۰ بود که در قانون ۶۴۰۰ دیده شد. امسال سقف بودجه واقعی‌تر دیده شده، ممکن است با برخی تصمیم‌ها این عدد هم محقق نشود.

وی نوشت: مطابق مصوبه مجلس، همه درآمدهای حوزه ارتباطات بایستی در توسعه زیرساخت‌های آن هزینه شود. در قانون سال قبل، به ۳۹ درصد تقلیل یافت. سال گذشته ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه اشتغال لحاظ شده که تخصیص کنونی آن «صفر» است. امسال اسما ۵۰ درصد اعتبارات بازخواهد گشت، هرچند رسما را خدا می‌داند.

تداوم فعاليت تلگرام طلايي با وجود وعده برخورد

هفته گذشته با اتمام مهلت نسخه‌های فارسی تلگرام برای مستقل شدن از این پیام‌رسان خارجی، آخرین وضعیت ادامه فعالیت این پیام‌رسان‌ها همچنان نامشخص باقي ماند و مسوولان درباره آن اظهار بی‌اطلاعی كردند.

پس از اعلام حکم فیلترینگ شبکه اجتماعی تلگرام در کشور در اردیبهشت ۹۷ و حمایت از پیام‌رسان‌های بومی، مرکز ملی فضای مجازی برای یک دوره گذار با فعالیت موقت کلاینت‌های فارسی تلگرام (نسخه‌های فارسی) موافقت کرد؛ چراکه کوچ یکباره بیش از ۴۰ میلیون کاربر ایرانی از تلگرام به سمت شبکه‌های بومی، امکانات فنی وسیعی می‌خواست و این امکانات در آن مقطع زمانی در دسترس نبود.

در این زمینه ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی اعلام کرد: برای دوران گذر، به دو کلاینت فارسی تلگرام که از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ویژگی بهتری داشتند تا شهریورماه فرصت فعالیت داده شد تا پس از آن به‌صورت مستقل از تلگرام، فعالیت خود را ادامه دهند.

پس از شهریورماه نیز به دلایل تحریم، فرصت داده شده برای فعالیت به این دو پیام‌رسان تا پایان آذرماه تمدید شد.

هم‌اکنون با پایان یافتن مهلت داده‌شده به نسخه‌های فارسی تلگرام (هاتگرام و تلگرام طلایی)، تکلیف فعالیت این شبکه‌ها و وضعیت فنی آنها با توجه به درخواستی که برای مستقل شدن از تلگرام به آنها داده شده بود، مشخص نیست و مسوولان در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

پیگیری‌هاي رسانه‌اي حاکی از آن است که هنوز تصمیم جدیدی درباره ادامه فعالیت يا برخورد با آنها گرفته نشده است. در این باره سایر مسوولان مربوطه نیز اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. محمدجواد آذری‌جهرمی نيز در رابطه با روند ادامه فعالیت این دو پیام‌رسان اظهار بي‌اطلاعي كرده است.

جمال هادیان، سخنگوی وزارت ارتباطات نیز با اظهار بی‌اطلاعی از این موضوع، گفته است: هیچ ابلاغیه، دستورالعمل و بخشنامه‌ای درباره فعالیت نسخه‌های فارسی تلگرام یا مسدودسازی آن به وزارت ارتباطات داده نشده و تصمیم‌گیری درباره این موضوع نیز برعهده وزارت ارتباطات نبوده است.

جايگزين داخلي اينستاگرام

هفته گذشته، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی درباره اینستاگرام گفت: ما از اینستاگرام خواسته‌ایم که با آنها صحبت كنيم، اما هنوز صحبتی صورت نگرفته است. درباره اینستاگرام مکاتبات اولیه صورت گرفته ولی هنوز قراری نگذاشته‌ایم. البته ما دنبال این هستیم که جایگزینی برای این شبکه داشته باشیم و جایگزین مشابه داخلی شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: من معتقدم باید پلتفرم بهتر و کامل‌تري ارايه بدهیم. چون پلتفرمی مثل اینستاگرام متعلق به ۱۰ سال قبل است که تازه به نتیجه رسیده است‌. در عین حال، ‌چیزی که ما الان ارايه کنیم سه سال دیگر به نتیجه می‌رسد و بالغ می‌شود. لاجرم تا آن زمان، چیزی که ما ارايه کنیم نسبت به اینستاگرام خیلی بهتر خواهد بود.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی تاکید کرد: نیاز به اقداماتی فراتر از اقدامات قضایی و فیلترینگ داریم. اگر قرار است پیام‌رسانی در کشور محدودسازی شود باید قبل از آن، پیام‌رسان در کشور ایجاد شود. اگر قرار است از فعالیت سکویی ممانعت شود، تا جایی که مقدور است باید از قسمت‌های نامناسب آن سکو جلوگیری کنیم.

نقد و بررسی بازی