توصیه‎های اتحادیه فناوران برای کاهش حجم شکایات صنف رایانه

نایب‌رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با اشاره به حجم زیاد شکایات صنفی و تعدد پرونده‎های ارجاعی به کمیسیون شکایات و حل اختلافات صنفی اتحادیه، گفت: متاسفانه کمیسیون شکایات اتحادیه فناوران رایانه یکی از کمیسیون‎های شلوغ و پرکار اتحادیه است. برای کاهش حجم شکایات، توصیه می‎شود فروشنده‎های صنف رایانه سه مورد مهم فاکتور، تست کالا و رسید تحویل و همچنین تعویض 24 ساعته در صورت صدمه ندیدن کالا را رعایت کنند تا کمتر دچار مشکل شوند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه فناوران، منوچهر زند با بیان اینکه کمیسیون شکایات و حل اختلافات صنفی اتحادیه فناوران در هفته به حدود 15 پرونده شکایت رسیدگی می‎کند، گفت: رای صادرشده در کمیسیون به‌هیچ‌وجه جانبدارانه نیست و بر اساس قوانین و ضوابط تبیین‌شده صنفی (قانون نظام صنفی)، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‎کنندگان و همچنین سازمان تعزیرات حکومتی است.

وی با تاکید بر اینکه اتحادیه ملزم به اجرای قوانین است و خود به ‌هیچ‌ عنوان نقش قانون‌گذاری ندارد، افزود: گاهی همکاران از اینکه برخی مواقع رای به نفع مصرف‎کنندگان صادر می‎شود، گله‎مندند. اما رای صادرشده دقیقا بر اساس قوانین فوق‌الذکر است و کمیسیون نمی‎تواند برخلاف قوانین مصوب، رای صادر کند. با این وجود تمام تلاشمان در کمیسیون شکایات این است که صنف و شخص متشاکی متضرر نشود.

زند همچنین تصریح کرد: گاهی شاکی با دیدگاهي نادرست به اتحادیه مراجعه می‎کند که باید توجیه شود که دیدگاهش کاملا اشتباه است و گاهی همکاران صنفی ندانسته تخلفی می‎کنند که باید موارد قانونی به آنها گوشزد شود.

رییس کمیسیون شکایات اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با بیان اینکه بیش از 90 درصد از پرونده‎های ارجاعی به اتحادیه در کمیسیون حل‌وفصل می‎شوند، گفت: معمولا رای اتحادیه مورد پذیرش طرفین است. اما برخی مواقع طرفین نسبت به رای اعتراض دارند که پرونده با توجه به نظریه کارشناسی برای رسیدگی بیشتر به سازمان ارجاع داده می‌شود. البته ما پیشنهاد می‎کنیم پرونده‎ها تا جای ممکن در اتحادیه حل‌وفصل شوند، زیرا در صورت ارجاع پرونده به سازمان علاوه بر جبران خسارت و جلب رضایت شاکی شامل جریمه تعزیراتی نیز خواهد شد.

زند در مورد دلایل بروز اختلافات و شکایات در صنف رایانه، گفت: اغلب اختلافات به دلیل اطلاع‌نداشتن از قوانین، گران‌فروشی، کم‌فروشی، تقلب و گاهی گمراه‌کردن مشتریان است. کمیسیون بلافاصله پس از ارجاع شکایت، نسبت به بررسی مستندات اعم از فاکتور فروش، رسیدهای پرداختی و قرارداد فی‌مابین طرفین اقدام کرده و سعی می‏کند با تعامل بینابین رضایت شاکی حاصل شود و کار فیصله پیدا کند.

نایب‌رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، برای اینکه فعالان صنف رایانه کمتر درگیر مشکل شکایت شوند، سه توصیه مهم کرد. اول آنکه فروشندگان کالاهای رایانه‎‏ای هنگام فروش کالا ضمن تحویل کارت گارانتی معتبر باید فاکتوری را که مشخصات کامل فروشنده، خریدار، جزییات کالا به همراه سریال در آن قید شده و دارای مهر و امضای فروشگاه باشد ارایه دهند، این فاکتور در هر مرجعی قابل رسیدگی و استناد است.

زند در توضیح توصیه دوم گفت: طبق قانون کالایی که به مشتری فروخته می‎شود باید توسط فروشنده تست شود، مگر اینکه خریدار از این کار امتناع کند که باید در صفحه دوم فاکتور این موضوع قید شود. اما توصیه سوم این است که مهلت تعویض 24 ساعت اولیه در صورت صدمه ندیدن کالا در فاکتور قید شود.

وی در مورد فرایند خرید و فروش کالا بین همکاران نیز توصیه کرد؛ این فرایند بین همکاران صنفی گاهی به صورت شفاهی صورت می‎گیرد که برای جلوگیری از اختلافات باید دادوستد به صورت مکتوب و کامل صورت گیرد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه روزی برسد که هیچ پرونده‎ای به کمیسیون شکایات اتحادیه ارجاع داده نشود، افزود: قطعا اگر فروشندگان کالاهای رایانه‎ای این موارد را در نظر بگیرند حجم شکایات ارجاعی به کمیسیون شکایات اتحادیه فناوران بسیار کاهش خواهد یافت.

نقد و بررسی بازی