در جلسه كميسيون ICT اتاق بازرگاني با نماینده وزارت صمت مطرح شد

قول مساعد برای رفع مشکلات گمرکی فعالان ICT

هفته قبل نشست بررسي مطالبات فعالان حوزه فناوري اطلاعات از دفتر برق و الكترونيك وزارت صمت، با حضور فعالان حوزه فناوري اطلاعات، معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگاني و مديركل دفتر صنايع برق الكترونيك وزارت صمت در كميسيون ICTاتاق بازرگاني ايران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون‌ICT ، در اين جلسه محمدرضا طلايي، رييس كميسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد و رسانه اتاق بازرگاني ايران با ذكر اينكه مشكلات زيادي در حوزه ثبت ‌سفارش، گمرك، ارز و موارد ديگر براي فعالان فاوا وجود دارد، گفت: متاسفانه وزارت ارتباطات خودش را از واردات، صادرات و توليد كنار كشيده، لذا اداره برق الكترونيك وزارت صمت تنها پايگاهي است كه براي ما باقي مانده و مجبوريم تمام مشكلاتمان را به دفتر صنايع برق و الكترونيك وزارت صنعت منتقل كنيم.

وي افزود: از سوي ديگر به‌نظر مي‌رسد، صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات به نوعي در كشور مغفول مانده و كسي پيگير مشكلات حوزه فناوري اطلاعات نيست. در اين ميان دولت نيز به ICT به‌عنوان واگن آخر قطار اقتصاد كشور نگاه مي‌كند و هنوز به اين جمع‌بندي نرسيده كه اين صنعت مي‌تواند به موتور محرك اقتصاد كشور تبديل شود.

در ادامه اين جلسه، مظفر علي‌خاني، معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگاني ضمن تاييد وجود مشكلات عديده براي فعالان حوزه فناوري اطلاعات، ابراز كرد: واقعيتي كه وجود دارد اين است كه مشكلات موجود زياد است و كشور نيز در دام جلسات گرفتار شده؛ به نظرم لازم است تعداد شوراها و جلسات كاهش يافته تا زمان بخش دولتي و خصوصي كمتر گرفته شود.

وي خاطرنشان كرد: از سوي ديگر، ناهماهنگي‌ها و بخشي‌نگري‌ها از ديگر مشكلات بخش خصوصي است كه لازم است به آن رسيدگي شود.

در ادامه اين جلسه، مسعود شنتيايي، رييس اتحاديه حفاظت الكترونيك با اشاره به مشكلات فعالان حوزه ICT در سال جاري، گفت: به‌طور كلي در سال جاري فعالان اقتصادي حال و روز خوشي نداشته‌اند و مرتب با دستورالعمل‌هاي جديد مواجه شده‌ و متضرر شده‌اند. از سوي ديگر به‌نظر مي‌رسد تمركزي كه به حوزه خدمات مي‌شود به حوزه توليد و صادرات نمي‌شود.

وي افزود: توجه داشته باشيد كه بازرگان مي‌تواند در صورت مواجهه با مشكل، شيوه تجارت خود را تغيير دهد اما توليدكننده چنين امكاني ندارد لذا بايد به اين حوزه توجه بيشتري شود.

شنتيايي مشكلات مرتبط با ثبت سفارش، تخصيص ارزي و مشكلات گمركي را از جمله مشكلات حوزه فاوا قلمداد كرد كه نياز به راه‌حل‌هاي سريع دارند.

رييس اتحاديه حفاظت الكترونيك با اشاره به مشكلات عديده ارزي به وجود آمده براي فعالان حوزه فناوري اطلاعات، ابراز كرد: شايد اگر اعلام شود كه ارز نيست، مناسب‌تر باشد تا اينكه در ابتدا اعلام شود ارز اختصاص مي‌يابد اما در نهايت اين امكان فراهم نشود.

از جمله ديگر مشكلاتي كه اعضاي سنديكاهاي عضو كميسيون ICT اتاق بازرگاني در اين جلسه به آن پرداختند، تغيير مکرر قوانين در كشور، مشكلات در ثبت سفارش‌ها و صف‌هاي طولاني آن، محدوديت‌هاي اعمال شده براي كارت‌هاي بازرگاني، تفاوت كاليبراسيون سنجش وزن در بندرهاي داخلي و خارجي و مشكلات به وجود آمده پيرامون تخصيص ارز توسط بانك‌ها بود.

علي ميرنژاد، مديركل دفتر صنايع برق الكترونيك وزارت صمت پس از استماع تمام صحبت‌ها و گلايه‌هاي بخش خصوصي حوزه فاوا، قول مساعد براي حل آنها را داد و گفت: دغدغه‌هاي موجود كه مطرح شده درست است. در خصوص مشكلات ارزي به وجود آمده بايد بگويم مابه‌التفاوت به وجود آمده براي نرخ ارز باعث شده عده‌اي به دنبال كسب سود از اين بابت باشند و همين امر عامل بروز مشكلات است.

وي با ذكر حجم بالاي كاري كه در وزارت صنعت بابت ثبت سفارش‌ها با آن مواجه هستند، گفت: از تيرماه تاكنون بيش از 28 هزار پرونده را بررسي كرده‌ايم و اين حجم بالاي كار گوياي وضع موجود است.

ميرنژاد در خصوص علت صدور دستورالعمل‌ها نيز گفت: متاسفانه برخي افراد صرفا به دنبال كسب سود هستند و لذا دولت ناچار مي‌شود ناخواسته دستورالعمل‌هايي را صادر كند؛ هرچند چه‌بسا در شرايط عادي هرگز چنين اتفاقاتي رخ نمي‌داد.

ميرنژاد ضمن دلجويي از فعالان حوزه فاوا اعلام كرد: به‌رغم تمام مشكلات عنوان شده در خصوص گمرك و نرخ ارز ما سعي مي‌كنيم تمام مواردي را كه به همكارانمان منتقل مي‌شود به دقت بررسي كنيم و تمام مشكلات توليدكنندگان فاوا را بررسي كرده و در صورت امكان مرتفع كنيم. همچنين تعامل مناسبي بين سازمان صنعت معدن و استان‌ها وجود دارد و مسووليت سه استان را شخصا به عهده گرفته‌ام تا مشكلات را سريع‌تر برطرف كرده و مانع ايجاد عبور و مرور اضافي شويم.

ميرنژاد در پايان گفت: واحدهاي توليدي كه در زمينه تخصيص ارز مشكل دارند، در‌صورتي‌كه به ما اعلام كنند موضوع را پيگيري مي‌كنيم؛ چرا كه اولويت ما توليد است، اگرچه بخش تجارت را نيز رها نمي‌كنيم و اگر كسي مشكلي در گمرك دارد، براي بررسي مشكلات و موارد طرح‌شده آمادگي داريم. همچنين جهت رفع مشكلات موجود آماده دريافت پيشنهادها و نظرهاي تشكل‌ها هستيم.