ICT ايراني در هفته‌ای كه گذشت

هشدار به دستگاه‌های مسوول در بلاتکلیفی تلگرام

هفته قبل انتقادهاي تند سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در خصوص فعاليت پيام‌رسان‌هاي خارجي و ضرورت مسدودشدن آنها، خبرساز شد. اين مقام مسوول تاكيد كرده چنانچه پيام‌رسان‌هاي خارجي در سريع‌ترين زمان از وزارت ارتباطات مجوز نگيرند، فيلتر خواهند شد.

از ديگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته گذشته مي‌توان به اعلام فراخوان براي مسوولان مرتبط با مصوبه پیام‌رسان‌های داخلی، انتقاد از قوانين مصوب رگولاتوري در خصوص بسته‌هاي اينترنت، آغاز به کار سایت پسماند الکترونیک در تهران و ورود مجلس به شفافیت بسته‌های اینترنت موبایل اشاره كرد كه در اين مطلب به تشريح آنها مي‌پردازيم.

هشدار معاونت فضای مجازی در خصوص پيام‌رسان‌ها

هفته گذشته جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام كرد، تمامي پیام‌رسان‌های خارجی چنانچه در اسرع وقت موفق به دریافت مجوز از وزارت ارتباطات با شرایط یادشده نشوند، بر مبنای مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی فیلتر خواهند شد و مسوولیت آن با وزارت ارتباطات است.

سرپرست معاونت فضای مجازی داستانی کل کشور تصریح کرد: گفته شد فیلتر تلگرام باعث افزایش استفاده از vpn و فیلترشکن شده است و مردم به محتویات غیرمجاز بیشتری دسترسی پیدا کرده‌اند، اما نکته آن است که به کانال‌های مستهجن تلگرام که فقط در یک شب هزاران کلیپ صددرصد غیراخلاقی در اختیار مردم قرار می‌داد اشاره نمی‌شود.

جاویدنیا ادامه داد: وزارت ارتباطات طبق مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی و دستور صریح ريیس‌جمهور مکلف به ساماندهی ‌vpn‌ها و ارايه‌vpn‌های مجاز و مقابله با فیلترشکن‌ها و پروکسی‌ها است و باز هم مسوولیت دسترسی مردم و جوانان به محتوای نامناسب بر عهده دولت است.

وی با اشاره به ادعای رسانه‌ای مبنی بر اعلام رضایت برخی از علما از عملکرد وزارت ارتباطات و مخالفت با فیلترینگ تلگرام، اعلام كرد: نظرات علما برای ما تعیین‌کننده است، لذا حاضریم به اتفاق مسوولان این وزارتخانه خدمت علما برسیم و ارايه گزارش از دو طرف صورت پذیرد و آن‌گاه نظر بزرگواران به صورت دقیق گزارش شود.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور با ابراز تاسف نسبت به اینکه وزارت ارتباطات از شیوه گزارش یک‌طرفه بار‌ها برای اخذ نظرات دیگران بهره برده است، این اقدام را مصداق ضرب‌المثل «خود گویی و خود خندی، عجب مرد هنرمندی» دانست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود فیلتر نشدن و داخلی بودن تلگرام طلایی و هاتگرام ممنوعیت فعالیت دستگاه‌های دولتی و کسب‌وکار‌های اینترنتی مرتفع شده است یا خیر، بیان كرد: تلگرام طلایی و هاتگرام با وجود داخلی بودن هنوز پیام‌رسان داخلی مستقل محسوب نمی‌شوند و در حال حاضر به‌عنوان پوسته فارسی با سرور‌های اصلی تلگرام اتصال دارند، لذا مادام که این اتصال برقرار است ممنوعیت یادشده هم وجود دارد و فعالیت‌های یادشده غیرمجاز است. این دو نرم‌افزار نیز به‌زودی تعیین تکلیف خواهند شد.

جاویدنیا خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز با عنایت به عدم جدایی تلگرام طلایی و هاتگرام از تلگرام، به کسب‌وکار‌های اینترنتی توصیه می‌شود برای مجاز و رسمی تلقی شدن فعالیتشان در اسرع وقت فعالیت خود را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل كنند.

فراخوان مسوولان مرتبط با مصوبه پیام‌رسان‌های داخلی

هفته گذشته عباس آسوشه، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی در نشست رسانه‌ای «پیام‌رسان‌های داخلی؛ تقویت یا تضعیف» با اشاره به مصوبه شورای فضای مجازی درباره حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی، گفت: تمام وزرایی را که در این مصوبه مسوولیت داشته‌اند برای پاسخگویی به مرکز ملی فضای مجازی فراخوانده‌ایم.

وی تاکید کرد: وزرا باید پاسخ دهند، درباره مسوولیتی كه برای حمایت از پیام‌رسان‌ها داشته‌اند چه کاری انجام داده‌اند.

آسوشه درباره مهلت دادن دوباره به هاتگرام و تلگرام طلایی گفت: هیچ مهلت دوباره‌ای بعد از ۳۰ آذر‌ماه به این پیام‌رسان‌ها داده نشد و دبیر شورا این را نگفتند که مهلت دوباره‌ای به آنها داده می‌شود.

وی ادامه داد: مقرر شده بود بعد از پایان مهلت و جدا‌نشدن آنها از تلگرام، حمایت‌ها از هاتگرام و تلگرام طلایی برداشته شود.

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی وظیفه اجرایی در این مورد را بر عهده وزارت ارتباطات و قوه قضايیه دانست.

در اين نشست همچنين مدیرعامل يك پيام‌رسان داخلي با انتقاد از حمایت زیرساختی دولت از پوسته‌های فارسی تلگرام گفت: دو ماه که هیچ، دو سال هم بگذرد آنها توان فنی جدا شدن از تلگرام را ندارند.

عملکرد سازمان رگولاتوری؛ از جیب مردم به کام اپراتورها

هفته قبل سیده‌حمیده زرآبادی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بيان كرد: قوانینی که در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مصوب می‌شود به نفع اپراتورهای اینترنت و نوعی برداشت از جیب مردم است.

وي با اشاره به ضرورت شفاف‌سازی نحوه محاسبه قیمت‌ بسته‌های اینترنتی، گفت: براساس تعرفه‌های موجود هزینه اینترنت برای بازدید از سایت‌های داخلی نصف است، اما این اقدام مشروط به وجود شبکه ملی اطلاعات و گردش اطلاعات در داخل کشور است.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز مجلس شورای اسلامی افزود: تاکنون شبکه ملی اطلاعات اجرایی نشده، بنابراین از یک‌سو قیمت بسته‌های اینترنت همراه در پی تصمیم مذکور افزایش پیدا کرد و مشترکان ناچار شدند هزینه‌ها را دوبرابر پرداخت کنند و از سوی دیگر نیز تشخیص سایت‌ها برای داخلی یا خارجی بودن آنها به شفافیت نیاز دارد.

وی با اشاره به تخلفات شرکت‌های ارايه‌دهنده اینترنت و ADSL، بیان کرد: در برخی موارد مشترکان تنها به يك گیگ اینترنت یا حجم کمتری نیاز دارند، درحالی‌که حجم‌های پایین در سرویس‌های ارايه‌شده وجود ندارد، به همین دلیل فرد ناچار است حجم بیشتری خریداری کند و افزایش قیمت و پرداخت پول بیشتر به کاربر تحمیل خواهد شد.

عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کیفیت و سرعت اینترنت ارايه‌شده توسط شرکت‌ها متناسب با قیمت این سرویس‌ها نیست به همین دلیل بایستی به این موضوع رسیدگی شود.

در آخر اين نماينده بار ديگر تاكيد كرد: قوانینی که در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مصوب می‌شود و نظارت‌های این سازمان به نفع اپراتورها و نوعی برداشت از جیب مردم است.

آغاز به کار سایت پسماند الکترونیک در تهران

هفته گذشته سایت تفکیک بازیافت ضایعات الکترونیک در تهران افتتاح شد.

معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه۲۲ در مراسم افتتاحیه سایت تفکیک بازیافت ضایعات الکترونیک گفت: توسعه تکنولوژی در جهان که منجر به افزایش ضایعات الکترونیکی شده است؛ از این‌رو بازیافت این قطعات برای حفظ محیط‌زیست امری ضروری است.

وي افزود: بازیافت زباله‌ و بازگرداندن آن به چرخه مصرف، در هر زمینه‌ای منجر به صرفه‌جویی و حفظ محیط‌زیست می‌شود.

 معاون خدمات شهری و محیط‌زیست منطقه ۲۲، با بیان اینکه ظرفیت ماهانه سایت پسماند الکترونیک منطقه ۲۲ در حال حاضر ۸۰ تن است، افزود: در حال برنامه‌ریزی برای افزایش این تناژ به رقم ۱۵۰ تن در ماه هستیم. وی با بیان اینکه منطقه ۲۲ در تفکیک بازیافت ضایعات الکترونیک نسبت به سایر مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران پیشرو است، ادامه داد: توسعه سایر شاخه‌های بازیافت ضایعات الکترونیک را در برنامه کاری خود داریم.

اين مقام مسوول همچنین از طراحی و اجرای تفاهمنامه ویژه سامانه تلفنی و اشتراک‌گیری پسماند خبر داد و افزود: سامانه تلفنی اشتراک‌گیری پسماند (ستاب) برای رفاه حال شهروندان و ارتقاي درصد جمع‌آوری پسماند افتتاح شده است.

ورود مجلس به شفافیت بسته‌های اینترنت موبایل

هفته قبل عضو کمیسیون صنایع معادن مجلس با تاکید بر اینکه درصورتی‌که نحوه محاسبه قیمت بسته‌های اینترنتی به شفافیت‌سازی نیاز داشته باشد کمیسیون متبوعش ورود می‌کند، گفت: تنوع بسته‌های اینترنت همراه باعث سردرگمی مردم می‌شود.

اين نماينده مجلس با اشاره به ضرورت شفاف‌سازی نحوه محاسبه قیمت‌های بسته‌های اینترنتی، گفت: در ماه‌های گذشته گلایه‌مندی مشتریان از بسته‌های اینترنتی باعث شد این موضوع در کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور وزیر ارتباطات بررسی و تغییراتی با هدف شفافیت در محاسبه قیمت‌های بسته‌های اینترنتی همراه حاصل شود.

وي تاكيد كرد: رقابت‌پذیر بودن عملکرد اپراتورهای اینترنت تلفن همراه، ضرورت دارد و اپراتورهای ارايه‌دهنده اینترنت همراه باید خدمات متناسب با پهنای اینترنت خریداری‌شده، ارايه کنند.

اين نماينده تاكيد كرد: بایستی در زمان شلوغی مصرف، اینترنت با سرعت مناسب به مردم ارايه شود. با توجه به اینکه این روزها بخش قابل توجهی از کارهای اداری و بانکی با اینترنت انجام می‌شود، نیاز است سرعت مناسبی در اختیار مشتریان قرار گیرد.

نقد و بررسی بازی