وقتی بسترهای پرداخت بانکی، تبلیغات و دسترسی مردم فراهم است

فروش فيلترشكن آزاد شد؟

يك جست‌وجوي گوگلي ساده به زبان فارسي براي خريد vpn هزاران نتيجه را براي كاربر به نمايش مي‌‌گذارد و جالب آنكه بيشتر صفحات فروشنده اين فيلترشكن‌ها حتی در صفحه نخست گوگل! نيز فيلتر نيستند و به‌راحتي با استفاده از درگاه‌هاي بانكي داخل كشور به تجارت سودآور خود مي‌پردازند.

اگر در گزارش دو سال قبل عصر ارتباط، بازاري 300 ميليارد توماني براي فيلترينگ كشور پيش‌بيني كرده بوديم، امروز برخي برآوردها حاكي از گردش مالی سالانه بیش از دو برابر این رقم در بازار VPN كشور دارد.

براساس اعلام پلیس فتا بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر در ایران  از VPN و فیلترشکن استفاده می‌کنند.

بنابر گزارش محاسبات خبرگزاری ایسنا، کمترین هزینه برای خرید وی‌پی‌ان و اشتراک ماهانه آن بین ۵ تا ۷ هزار تومان است و یک ضرب و تقسیم ساده نشان می‌دهد گردش مالی فروش VPN در ایران ماهانه از ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان آغاز می‌شود.

رابطه کاربران تلگرام و آمار استفاده از VPN

پس از فيلتر شدن تلگرام اگرچه در ابتدا تعداد كاربران اين پيام‌رسان با ريزش مواجه شد اما به مرور با افزايش استفاده از فيلترشكن در كشور، بسياري از كاربران ايراني همچنان از اين پيام‌رسان استفاده كردند. گزارشي كه سوم تيرماه امسال منتشر شده نشان مي‌دهد كه همچنان 79 درصد كاربران بعد از فيلترينگ تلگرام هم از آن استفاده مي‌كنند.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران که وابسته به جهاد دانشگاهی است، نتایج آخرین نظرسنجی خود پیرامون تلگرام را منتشر کرد که بر اساس آمار آن نزدیک به ۸۰ درصد کاربران این پیام‌رسان در کشور، پس از فیلترینگ آن کماکان در تلگرام مانده‌اند.

 اين آمار براساس نظرسنجی امسال در گستره ملی و در بین افراد بالای ۱۸ سال ساکن مراکز استان، شهر‌های درجه ۲ و روستا‌ها با حجم نمونه ۴۴۳۹ نفر، توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) اعلام شده و به همین جهت میزان خطا در آن پایین است.

 آمار‌ نشان می‌دهد که ۶۲ درصد از پاسخگویان اعلام کرده‌اند قبل از فیلتر تلگرام هم کاربر این برنامه بوده‌اند و ۴۹.۵ درصد افراد بالای ۱۸ سال کشور هم بعد از فیلترینگ تلگرام همچنان از آن استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر ۷۹ درصد از استفاده‌کنندگان تلگرام قبل از فیلتر، به استفاده خود بعد از فیلتر نیز ادامه داده‌‌اند.

اگرچه شايد بخشي از اين تعداد از پوسته‌هاي داخلي تلگرام مثل تلگرام طلايي براي اتصال به اين پيام‌رسان استفاده ‌كنند اما قدر مسلم بيشتر كاربران با استفاده از فيلترشكن به نسخه اصلي تلگرام متصل مي‌شوند و همين گوياي اين امر است كه تعداد كاربران VPN در ايران مي‌تواند بسيار بالاتر از عدد 12 ميليوني اعلام‌شده توسط پليس فتا باشد و در نتيجه اقتصاد فيلترينگ ايران نيز مي‌تواند چند برابر 60 ميليارد تومان باشد.

دسترسي آسان براي خريد فيلترشكن

بررسي صورت‌گرفته از سايت‌هاي فروشنده فيلترشكن توسط خبرنگار ما مشخص كرد كه از 10 سايت نخست و تنها در صفحه نخست گوگل، كه پس از جست‌وجوي عبارت «خريد فيلترشكن» به نمايش در مي‌آيد، در 8 مورد كاربر بدون كوچك‌ترين مشكلي مي‌تواند به آنها متصل شده و فيلترشكن مورد نظر خود را خريداري كند.

كسب‌وكار فروش فيلترشكن در كشور به قدري پايدار بوده كه حتي برخي از فروشندگان وي‌پي‌ان به سفارش تبليغات در سايت‌هاي پرطرفدار مثل سايت‌هاي دانلود فيلم و سريال روی آورده‌اند.

اگر سري به سايت‌هاي فيلترشكن فروش بزنيد، متوجه بزرگي و وسعت اين تجارت مي‌شويد. به اين عبارت توجه كنيد: «کد تخفیف ۴۰ درصدی اکانت بی‌نهایت (مادام‌العمر)»، «برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنید». اينها بخشي از پيام‌هاي تبليغاتي است كه در سايت‌هاي فروشنده vpn به نمايش در مي‌آيد و گوياي ابعاد بزرگ اين تجارت در كشور است.

نکته جالب ‌توجه اینکه بيشتر سايت‌هاي فروشنده وي‌پي‌ان به درگاه‌هاي پرداختي بانك‌هاي داخلي (شاپرک) نيز متصل هستند و مشکلی از بابت تراکنش‌های بانکی نیز وجود ندارد. اتفاقا در نمونه‌ای جالب، يك مورد كه درگاه بانکی سايت فروشنده فيلترشكن بسته شده بود، صاحب سايت اعلام كرد: تا زمان رفع مشکل پرداخت بانکی می‌توانید از شماره کاربری... و رمز... استفاده کنید.

به عبارت دیگر، فروشنده فیلترشکن در تکریم ارباب‌رجوع و اقدامی مشتری‌مدارانه! اعلام کرده بود چون سرویس بانکی آنها فعلا مختل است، مشتری‌ها می‌توانند به صورت رایگان و تا اطلاع‌ ثانوی از خدمات آنها بهره‌مند شوند.

ارايه وي‌پي‌ان با سرعت ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه، ارايه سرويس‌هاي اختصاصي و بدون كندي و پشتيباني سرورها توسط UPS كه احتمال قطعي را به يك درصد مي‌رساند، از جمله قابليت‌هاي ويژه‌اي است كه تجار فيلترشكن در سايت‌هايشان به خريداران ايراني اختصاص مي‌دهند و البته مورد توجه نيز قرار گرفته‌اند.

از ديگر سرويس‌هاي جديد فيلترشكن‌فروش‌ها كه با استقبال كاربران نيز مواجه شده‌اند، فيلترشكن‌هاي ويژه تلگرام هستند كه با وجود تمام محدوديت‌هاي اعمال‌شده كار مي‌كنند و عاملان فروش فيلترشكن‌‌ها نيز سرويس‌هاي ويژه فروش آن را ارايه مي‌كنند.

ناكارا بودن پروژه بستن درگاه‌هاي بانكي

اگرچه طبق قانون اگر فردي با درگاه بانكي اينترنتي كه در اختيار دارد اقدام به انجام فعاليت‌هاي مجرمانه از جمله فروش فيلترشكن كند، مي‌بايست درگاه ارايه‌شده مسدود شود اما نگاهي به گذشته نشان مي‌دهد اين روش تاكنون جواب نداده است.

درواقع كساني كه قصد استفاده از درگاه اينترنتي بانكي براي كاري خلاف مانند فروش فيلترشكن دارند در ابتداي امر سايتي قانوني ايجاد مي‌كنند و براي آن درخواست درگاه مي‌كنند و پس از دريافت آن، اين درگاه را روي سايت غيرقانوني خود يعني سايت فيلترشكن فروش نيز قرار مي‌دهند؛ همين امر شناسايي آنها را تا حدودی سخت مي‌كند، اما با تمام این موارد از کنار یک موضوع نمی‌توان به‌سادگی گذشت.

نخست آنکه چرا و چگونه است که تقریبا تمام سایت‌های فروش فیلترشکن، آن‌هم در صفحه نخست گوگل فیلتر نیستند و دستگاه‌های مسوول در این بخش چگونه در حال رصد و پایش این قبیل کسب‌وکارها هستند.

از نامعلومی اقدامات دستگاه‌های مسوول همچون کمیته فیلترینگ و پلیس فتا در فیلتر سایت‌های فروش فیلترشکن که بگذریم، نهادی همچون شاپرک (وابسته به بانک مرکزی) چرا به بازرسی‌های روزانه و حتی در صفحه نخست گوگل نمی‌پردازند؟ آیا وجود فروشندگان فیلترشکن را باید همچون سایت‌های قمار به عنوان یک واقعیت پذیرفت؟ نکته آنکه در مورد سایت‌های قمار به علت تعلل طولانی دستگاه‌های مسوول و تبلیغات گسترده آنها در شبکه‌های اجتماعی، اكنون برخی از این سایت‌ها به کلوپ‌هایی زیرزمینی و خصوصی تبدیل شده‌اند که کاربران خاص و دائمی خود را دارند.

در نهایت اینکه با توجه به ابعاد وسيع فروش فيلترشكن در كشور که آثار و صدمات گسترده‌ای نیز می‌تواند به همراه داشته باشد و نيز با نظر به اينكه فروشندگان فيلترشكن به‌آسودگي و آزادانه در حال تجارت بر بستر اينترنت هستند، لازم است برخوردي جدي در این زمینه صورت بگیرد. در غير اين صورت، فعاليت آزادانه فروشندگان فيلترشكن‌ها ممكن است اين شائبه را براي برخي به وجود آورد كه آیا فروش فيلترشكن در کشور آزاد شده است؟

نقد و بررسی بازی