در جلسه كميسيون فاوا اتاق بازرگاني مطرح شد

مشکل صنف فاوا پیامک تبلیغاتی و فیلتر اینستاگرام نیست

جلسه ماهانه كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران با حضور تشكل‌هاي حوزه فاوا و نمايندگان وزارت ارتباطات و وزارت صمت، به منظور پيگيري مشكلات فعالان صنعت فناوري اطلاعات كشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون ICT اتاق بازرگاني ايران، در اين جلسه كه با حضور اعضای کمیسیون و همچنین علي ميرنژاد، مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت، حميدرضا احمديان، مديركل دفترنوآوري وزارت ارتباطات و نمايندگان تشكل‌ها و اتحاديه‌هاي حوزه فاوا برگزار شد، وضعيت صنعت ICT كشور با توجه به تحريم‌ها، موانع صادرات فاوا، تغييرات شرايط اعطاي تسهيلات فاوا در سال 98 و چند و چون بودجه سال آتي كشور، به‌خصوص در حوزه فناوري اطلاعات مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

نياز به همفكري بخش خصوصي و دولتي

محمدرضا طلايي، رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران در اين جلسه ضمن اشاره به وضعيت نامناسب حوزه فناوري اطلاعات كشور به سبب تحريم‌ها و شرايط اقتصادي گفت: شرايط فعلي به‌گونه‌اي است كه نياز به همفكري همزمان بخش خصوصي و دولتي وجود دارد، اما نبايد از نظر دور داشت كه در بخشي از موارد بخش خصوصي فاوا تصميم‌گير و تصميم‌ساز نيست.

وي با اشاره به مشكلات صادركنندگان صنعت فناوري اطلاعات كشور افزود: توانايي‌نداشتن دولت در مذاكره با كشورهاي هدف صادراتي ايران كه عراق و سوريه از آن جمله‌اند، يكي از مشكلاتي است كه مي‌بايست در خصوص آن اقدامي عاجل انجام شود. به نظرم لازم است مطالعات ويژه‌اي درباره ظرفيت‌هاي بازار موجود در اين كشورها انجام شود و در اختيار توليدكنندگان داخلي حوزه فاوا قرار گيرد.

طلايي با اشاره به وضعيت فعلي اقتصاد كشور و مصائب آن براي بخش خصوصي، گفت: باتوجه به اين شرايط، بخش خصوصي دچار معضلي جدي شده و آن اين است كه بخش دولتي همچنان به ما از بالا به پايين نگاه مي‌كند و هنوز تصور مي‌كند نيازي به مشورت با بخش خصوصي ندارد. از سوي ديگر تصميم‌گيري و سياست‌گذاري مشخصي در خصوص طرح‌هاي دولتي وجود ندارد و با بخش خصوصي نيز تعاملي كه بايد صورت نمي‌گيرد. به اين ترتيب از يك‌سو به صادركننده فاوا گفته مي‌شود كه مي‌بايست حتما ارز خود را برگرداند، اما از سوي ديگر با وجود آنكه بخش خصوصي اين ارز را برمي‌گرداند اما برخوردهايي كه در خصوص نحوه بازگشت پول صورت مي‌گيرد دست و پاي خصوصي‌ها را به‌كل بسته است.

وي تاكيد كرد: اين در حالي است كه پيش از اين و در دولت‌هاي قبل نيز همين شرايط تحريم وجود داشت، اما در آن زمان برخوردهاي اين‌چنيني صورت نمي‌گرفت و صادركنندگان راحت‌تر صادراتشان را انجام مي‌دادند.

طلايي در اين جلسه همچنين ضمن اشاره به اينكه مشكل فاوا صرفا بحث فيلترينگ اينستاگرام، سرعت اينترنت يا پيامك‌هاي تبليغاتي نيست، تاكيد کرد: لازم است وزارت ارتباطات جلساتي را به شكل رودررو با نمايندگان بخش خصوصي حوزه فاوا در اتاق بازرگاني برگزار كرده و از مشكلات آنها آگاهي يابد؛ اما هم‌اكنون باوجود آنكه تقاضاي ملاقات با وزير ارتباطات براي بررسي مشكلات فعالان فاوا مطرح شده تاكنون هيچ نتيجه‌اي حاصل نشده است.

رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني با اشاره به جلسه‌اي كه دو هفته قبل كميسيون فاوا با سازمان توسعه تجارت داشت، گفت: در اين جلسه مشكلات تشكل‌ها و اتحاديه‌هاي عضو كميسيون در اين جلسه با سرپرست سازمان توسعه تجارت مطرح شد و نامه‌اي نيز براي ايشان ارسال شده تا كارگروهي براي پيگيري اين مشكلات ايجاد شود و حد‌اقل بخش خصوصي فاوا محلي براي مطرح كردن موانع و مشكلات مرتبط با سازمان توسعه تجارت داشته باشد كه هنوز اين اتفاق نيفتاده است.

نگاه به تحريم به‌عنوان فرصت

علي ميرنژاد، مدیر‌کل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت نيز در اين جلسه گفت: مي‌بايست باتوجه به شرايط و قوانين، راهكارهايمان را اصلاح كنيم و به همين علت در حوزه برق و الكترونيك به تحريم‌ها به‌عنوان فرصت نگاه كرده و حداكثر استفاده از توان توليد داخل مي‌شود. همچنين لازم است باتوجه به شرايط فعلي هزينه‌هاي خود را پايين آورده و خواسته‌ها را به پايين‌تر از ميزان ايده‌‌آل رساند. لذا اگر ما به‌عنوان دولت، جامعه و مردم نگاهمان را تغيير دهيم، مي‌توانيم شرايط فعلي را پشت سر بگذاريم.

وي افزود: بانك مركزي جدولي را اعلام كرده كه بر اساس آن تا سقف يك ميليون دلار نيازي نيست كه صادركنندگان به سامانه نيما مراجعه كنند و در سقف 3 ميليون دلار متقاضي ملزم است كه 50 درصد ارز را به سامانه نيما دهد و مابقي را مي‌‌بايست يا خود اقدام به واردات مواد اوليه كند و يا براساس پروانه‌اش به صادركننده ديگري واگذار كند. درواقع اين اتفاق چيزي نظير بورس است كه قيمت اعلام مي‌شود و كسي كه تمايل داشته باشد با آن قيمت خريداري مي‌كند و البته يك بخشي از رقم نيز مشمول معافيت مي‌شود. در وارد كردن بيش از 10 ميليون دلار نيز 60 درصد را صادركننده مي‌بايست در سامانه نيما عرضه كند كه يك ميليون آن مشمول معافيت شده و مابقي نيز باز هم يا خود مي‌بايست اقدام به واردات مواد اوليه كند و يا پروانه خود را با نرخي مشخص در سامانه به صورت توافقي عرضه كند.

ابهامات بودجه 98

مجيد سروش، دبير كميسيون ICT اتاق بازرگاني نيز در اين جلسه گفت: براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه در مورد شیوه‌ نگارش لایحه، شش موضوع مد نظر قرار گرفته كه همگرايي اقدامات و ظرفيت‌هاي كشور در ارايه كالاها و خدمات عمومي كشور از آن جمله بودند.

وي افزود: نقدي كه وجود دارد اين است كه مراجع مختلف تصميم‌گيري در كشور وجود دارد و هر كدام براساس سليقه خود عمل مي‌كنند و اين است كه با وجود اهداف این‌چنینی در بودجه در عمل خروجي مورد قبولی مشاهده نمي‌شود و عملا بودجه‌ هر سال با مدل قبلي‌اش تفاوتي نداشته است.

سروش ادامه داد: آن‌طور كه اعلام شده، اصلاح نظام اداري و منطقي كردن اندازه دولت از ديگر مواردي بوده كه در بودجه سال 98 مد نظر قرار گرفته است. اگرچه ايجاد انضباط مالي از اهداف اين بخش است اما نه ميزان صادرات نفت مشخص شده و نه نرخ ارز قابل پیش‌بینی است و همچنین ساير متغيرهاي اثرگذار بر اقتصاد كشور نيز مشخص نيستند لذا امكان تحقق انضباط مالي با اين شرايط وجود نخواهد داشت.

سروش افزود: موضوع ديگري كه در بودجه سال آتي در نظر گرفته شده، افزايش بهره‌وري شركت‌هاي دولتي، بانك‌ها و موسسات انتفاعي وابسته به دولت است. اين موضوع مطلب جديدي نيست يعني تمام سیاستمداران كشورهاي نفتي هر سال به‌عنوان يكي از اهداف اقتصادی این موضوع را اعلام مي‌كنند كه قصد دارند شركت‌هاي بزرگ وابسته به دولت را كم كنند و دولت را كوچك كنيم، اما قابليت تحقق آن در اين كشورها وجود ندارد زيرا پارادایم اقتصادی مسلط، اجازه چنین تغییراتی را به اقتصادهای نفتی نمی‌دهد.

دبير كميسيون فاوا اتاق بازرگاني در خاتمه اعلام كرد: تجهيز منابع عمومي غیر‌نفتي مثل ماليات از موارد ديگر در نظر گرفته شده در بودجه امسال است كه البته به لحاظ ارزش واقعي امسال ماليات نيز كاهش پيدا كرده است و فقط به لحاظ اسمي میزان آن اضافه شده است. این موضوع نشان‌دهنده‌ درک دولت از وضعیت اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی در سال آینده است.

وی ادامه داد: طبق گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، در صورت آزادسازی نرخ ارز و حذف نرخ 4200، تنها 5/6 درصد به عدد تورم افزوده می‌شود، در حالی که از بسیاری از انحراف‌ها و هزینه‌های بار‌شده به کشور جلوگیری می‌شود. این درحالی است که مصرف‌کننده‌ نهایی سهم بسیار اندکی از یارانه‌ ارز کالاهای اساسی را دریافت می‌کند.

لزوم تغییر مدل‌ها و روش‌های کاری

حميدرضا احمديان، مديركل دفترنوآوري وزارت ارتباطات نيز در اين جلسه با اشاره به کاهش بودجه وزارت ارتباطات برای سال آینده، گفت: اگرچه مشكلاتی وجود دارد اما این موضوع نباید باعث توقف فعالیت و ناامیدی خصوصا در بین فعالان بخش خصوصی شود.

وي ادامه داد: با توجه به سیاست‌های مالی دولت ‌بايستی چشم‌پوشي‌هايي از برخي مسايل مانند هزینه‌های غیرضروری داشته باشيم و این موضوع لازمه فضای اقتصادی جدید کشور است. قطعا با توجه به جداول بودجه‌ای پیش‌بینی شده و شرایط حاکم در عرصه بین‌المللی و با رویکرد غلبه بر مشکلات باید مدل‌ها و روش‌های کاری را تغییر داد. نباید فضای ناامیدی را در جامعه و خصوصا فعالان بخش خصوصی ترویج داد، زیرا ما آدم روزهای سخت هستیم.

وي افزود: در وزارت ارتباطات يك‌سري برنامه‌ريزي‌هايي داريم و روش‌هايمان دارد تغيير مي‌كند و مثلا تلاش می‌کنیم تا منابع بیشتر به سمت VCها ‌برود. باتوجه به تفاهمي كه با صندوق نوآوری و شكوفايي و سایر صندوق‌های حمایتی فعال در کشور داريم، تصميم داريم كه مدل حمايت‌مان را مقداري عوض كنيم و فضای مشارکتی در کسب‌و‌کارها پذیرنده این فضای جدید است. بنابراین سعی خواهیم کرد که روش پرداخت وام به شکل سنتی را تغییر دهیم و مدل‌ها و روش‌های کاری برای حمایت از کسب‌و‌کارهای بخش خصوصی را بهینه کنیم.

نقد و بررسی بازی