ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

زنگ خطر روند نزولی توسعه ارتباطات روستایی

هفته گذشته آخرين آمار بخش فاوا از سوي رگولاتوري اعلام شد كه نشان‌دهنده شيب نزولي اتصال روستاها به خط تلفن بود. برخي از صاحب‌نظران بر اين عقيده‌اند كه در صورت تداوم اين روند خطر بروز شكاف ديجيتالي در كشور افزايش مي‌يابد.

از ديگر اخبار مهم حوزه فاوا كه در هفته قبل مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار گرفت مي‌توان به انتقاد اعضاي اتاق بازرگاني از عملکرد ضعیف سامانه مناقصه‌های دولت، كند شدن GNAF به خاطر وجود 16 میلیون ساختمان بدون پلاک ثبتی، دستور روحانی به وزیر ارتباطات درباره پیامک‌های تبلیغاتی و مطرح شدن وعده ساختن نمونه‌های داخلی تلگرام، اینستاگرام و توییتر تا دو سال آینده اشاره كرد كه در اين گزارش به تشريح اين اخبار مي‌پردازيم.

روند نزولی توسعه ارتباط روستایی

آخرین آمار و اطلاعات بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات که از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اعلام شده، نشان می‌دهد که ۳۰ میلیون خط تلفن ثابت در کشور وجود دارد و ۸۵ درصد روستاها ارتباط دارند اما با این وجود اتصال روستاها به خط تلفن شیب نزولی داشته که همین امر هراس ایجاد شکاف دیجیتالی را در کشور افزایش داده است.

آمار و اطلاعات بخش ICT کشور تا پایان نیمه اول امسال از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شد. این آمار وضعیت نفوذ تلفن ثابت در کشور را از سال ۹۲ تا ۹۷ مورد بررسی قرار داده است.

ضریب نفوذ تلفن ثابت درکشور ۳۷.۲۹ درصد اعلام شده و بررسی‌ها نشان می‌دهد که هم‌اکنون ۳۰ میلیون و ۶۱۲ هزار و ۲۵۹ خط تلفن ثابت در کشور دایر و فعال بوده و ۳۸ میلیون خط تلفن ثابت نصب شده است.

این در حالی است که تعداد خطوط منصوبه در سال ۹۲ حدود ۳۲ میلیون و ۳۰۰ خط و تعداد خط دایری در این سال، ۲۸ میلیون و ۴۰۰ خط بوده است.

این آمار به این معنی است که در سال ۹۲ شمار خطوط منصوبه تلفن ثابت حدود ۳۲ میلیون خط بوده که طی پنج سال، شمار خطوط منصوبه تلفن ثابت به ۳۸ میلیون خط رسیده اما از این تعداد، حدود ۳۲ میلیون خط دایر و فعال است.

با این وجود ضریب نفوذ تلفن ثابت با شیب خطی همراه است؛ به این معنی که ضریب نفوذ تلفن در سال ۹۲ حدود ۳۶.۹۹ درصد بوده و امسال به ۳۷.۲۹ درصد رسیده است.

در این آمار، تعداد روستاهای دارای ارتباط (حداقل یک خط تلفن‌) و دارای تلفن خانگی، طی سال‌های ۹۲ تا ۹۷ مورد بررسی قرار گرفته است. این بررسی نشان مي‌دهد که ۸۵.۲۲ درصد روستاهای کشور دارای ارتباط هستند. به بیان دیگر ارتباطات در ۵۲ هزار و ۵۹۹ روستای کشور برقرار است.

این در حالی است که در سال ۹۲ شمار روستاهای دارای تلفن خانگی ۴۹ هزار و ۱۷۹ روستا و شمار روستاهای دارای ارتباط حدود ۵۲ هزار و ۹۱۶ روستا اعلام شده است. هم‌اکنون با گذشت پنج سال، وضعیت توسعه ارتباطات تلفن ثابت در کشور سیر نزولی داشته و ۴۷ هزار و ۷۷۲ روستا دارای تلفن خانگی و ۵۲ هزار و ۵۹۹ روستا دارای ارتباط هستند كه همين سير نزولي اتصال روستاها به مخابرات مي‌تواند در دراز‌مدت باعث بروز شكاف ديجيتالي در كشور شده و ما را با پديده تقابل داراها و ندارهاي اطلاعاتي مواجه كند.

انتقاد از عملکرد ضعیف سامانه مناقصه‌های دولت

وزارت صمت که قرار بود بر اساس مصوبه هیات وزیران، زمان‌بندی مربوط به برگزاری معاملات دستگاه‌های اجرایی برگزاری مناقصات در سامانه ستاد را اعلام کند، پیش از فراهم کردن بسترها و زیرساخت‌های لازم و در مدت کمتر از سه روز این زمان‌بندی را اعلام کرد که مورد انتقاد بخش خصوصی قرار گرفت.

بررسی مشکلات فرایند برگزاری مناقصات در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) و دریافت هزینه کارمزد در این سامانه، محور نشست اخیر کارگروه کارشناسی کمیته ماده 12 بود.

بر اساس آنچه در این نشست مطرح شد، بخش خصوصی از روند اجرایی شدن مصوبه هیات وزیران در مورد زمان‌بندی مربوط به برگزاری معاملات دستگاه‌های اجرایی موضوع‌بند ب ماده 1 قانون برگزاری مناقصات راضی نیستند؛ چراکه هنوز زیرساخت‌های اولیه استفاده بهینه از این سامانه فراهم نشده است.

مدیر پژوهش‌های حرفه‌ای کسب‌وکار کمیته ماده 12 در این خصوص تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید پیش از اینکه زمان‌بندی را اعلام كند، تمامي بسترها و زیرساخت‌های لازم را که در آیین‌نامه فعالیت سامانه ستاد آمده فراهم می‌ساخت.

وی ادامه داد: به دلیل فراهم نبودن بسترها، مشکلاتی برای بخش خصوصی به وجود آمده است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به مواردی نظیر اجرایی‌نشدن الزامات سامانه ستاد، دریافت هزینه و میزان کارمزد تعیینی توسط سازمان حمایت، حضورنداشتن بخش خصوصی در کمیته رسیدگی به مشکلات سامانه و ناآشنایی فعالان بخش خصوصی با این سامانه اشاره کرد.

گفته مي‌شود بخشنامه‌هایی برای مستندسازی مناقصات وجود دارد که برآورد قیمت می‌کند؛ هرچند این سامانه روند کار را مخدوش کرده است. همچنین مناقصات بزرگ در این سامانه اعلام نمی‌شوند و شرکت‌های خصولتی نیز در آن حضور ندارند. به نظر می‌رسد سامانه ستاد مانع از بروز شفافیت در روند کار شده است.

در آیین‌نامه اجرایی سامانه ستاد ابلاغی سال 90، این سامانه به صورت شفاف تا پرداخت وجه تعریف شده است، اما اکنون پرداخت وجهی وجود ندارد؛ زیرا تمامی مناقصات با اسناد خزانه اسلامی انجام می‌شود و پرداخت اینترنتی که در پیوست 5 آیین‌نامه ستاد به آن اشاره شده، محقق نشده است.

كند شدن GNAFبه خاطر 16 میلیون ساختمان بدون پلاک ثبتی

مدیرکل شرکت ملی پست ایران با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها تعداد ساختمان‌های بدون پلاک ثبتی به ۱۰۰ درصد می‌رسد، گفت: بیشتر از ۵۰ درصد ساختمان‌های کشور پلاک ندارند و این مشکلی در استانداردسازی نشانی در پروژه GNAF است.

مدیرکل شرکت ملی پست ایران همچنين اظهار كرد: در کشور بیش از ۲۸ میلیون ساختمان داریم که همکاران ما از آنها فهرست‌برداری کرده‌اند اما در واقعیت ۱۶ میلیون ساختمان بدون پلاک ثبتی داریم که اجرای پروژه GNAF را با کندی روبه‌رو می‌کند.

 

دستور روحانی به وزیر ارتباطات درباره پیامک‌های تبلیغاتی

ريیس‌جمهور با انتقاد صریح نسبت به پیامک‌های تبلیغاتی و آزار و اذیت‌هایی که برای مردم به وجود آورده است، گفت: وزارت ارتباطات باید جلوی این کار را بگیرد؛ چرا وقت مردم را تلف می‌کنیم؟!

روحاني درحالی‌که هفته قبل نشستی با وزیر و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت، در بخشی از صحبت‌های خود به انتقاد صریح و محکم از پیامک‌های تبلیغاتی پرداخت.

ريیس‌جمهور با بیان اینکه حریم خصوصی را باید مراعات کنیم، گفت: کجای دنیا به این میزان پیامک‌های تبلیغاتی داریم؟ چرا وقت مردم را تلف می‌کنیم؟ شما در روز چند بار موبایلتان را بر می‌دارید و می‌بینید تبلیغات است؟

وی با تاکید بر اینکه وزارت ارتباطات باید جلوی این کار را بگیرد، تصریح کرد: هر کسی تبلیغ می‌خواهد باید خودش اعلام کند و بگوید من تبلیغات می‌خواهم؛ اما اگر کسی نخواست حق نداریم برای او بفرستیم.

روحانی خاطرنشان کرد: جالب است، شماره رندی برای برخی تبلیغات در نظر می‌گیرند اما وقتی به آنها گفته می‌شود این کار را انجام ندهید، سراغ سیم‌کارت‌های عادی می‌روند، درحالی‌که نباید گذاشت این قشر سوءاستفاده کنند.

ريیس‌جمهور با بیان اینکه می‌دانم این موارد تماما پول است و گذشتن از پول مانند جان نیست و بسیار سخت‌تر است، گفت: نباید بگذاریم وقت مردم هدر رود؛ در اروپا اصلا برای مردم پیامک تبلیغاتی ارسال نمی‌شود.

وی گفت: لذا با اعصاب مردم بازی نکنیم و آنها را مورد آزار قرار ندهیم که شرعا حرام است.

 

وعده ساخت نمونه‌های داخلی تلگرام، اینستاگرام و توییتر

هفته گذشته دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گفت: تا دو سال آینده مشابه همه پلتفرم‌های پیام‌رسان خارجی که در کشور فعال هستند، نمونه پیام‌رسان داخلی خواهیم داشت.

ابوالحسن فیروزآبادی در برنامه خبر تلویزیون اظهار كرد: ظرف یکی دوسال آینده مشابه همه سکوهایی که هم‌اکنون در حوزه پیام‌رسانی فعال هستند، در داخل کشور راه‌اندازی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مدل‌های مختلف سکوهای پیام‌رسانی در دنیا شکل گرفته‌اند، گفت: تا دو سال دیگر مشابه داخلی پیام‌رسان‌هایی مانند اینستاگرام، تلگرام و تويیتر و انواع پیام‌رسان‌های خارجی را در داخل کشور خواهیم داشت.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی همچنين تاکید کرد: هم‌اکنون بخش قابل توجهی از ادارات دولتی از لحاظ کارکردی روی پیام‌رسان‌های داخلی فعالیت دارند.