مرگ پدرخوانده لپ‌تاپ‌ها در 75 سالگی

خریدن لپ‌تاپ این سال‌ها کار بسیار آسانی برای اكثر مردم شده است. هر ساله صدها میلیون لپ‌‌تاپ در سراسر جهان به فروش می‌رسد و حتی گاهی قیمت این لپ‌تاپ‌ها آن‌قدر پایین است که از برخی از گوشی‌های هوشمند هم ارزان‌تر تمام می‌شوند.
این روزها دیگر برای خیلی‌ها این‌طور جا افتاده که بدون لپ‌تاپ به کافی‌شاپ نروند و یا برخی دیگر ارایه کنفرانس بدون نگاه کردن به لپ‌تاپ را کاری غیرممکن می‌دانند و زندگی روزانه بسیاری از مردم جهان به این رایانه‌های قابل حمل گره خورده است.
اما در سال‌های نه چندان دور استفاده از کامپیوتر نیازمند یک کیس، یک مانیتور بزرگ، یک کیبورد و یک ماوس بود علاوه بر این خریدار می‌بایست قیمت سنگینی هم بابت خرید هر یک از این‌ها بپردازد.
**در سال 1982 و در چنین شرایطی "جان النبی" مهندس مکانیک انگلیسی‌تبار اولین محصول کم‌حجمی که کارکردی شبیه کامپیوتر داشت را طراحی کرد. **
این مخترع خلاق اما روز 17 آگوست در 75 سالگی بدرود حیات گفت.
 اگرچه لپ‌تاپی که او ساخته بود آنقدر سنگین بود که می‌شد درست مثل یک دمبل با آن وزنه زد اما با معیارهای آن زمان، گجت ساخته او تحول فوق‌العاده‌ای برای مردم شمرده می‌شد. وقتی این لپ‌تاپ را روی پای‌تان می‌گذاشتید واقعا سنگینی آن به پا فشار می‌آورد.
 قیمت آن هم 8 هزار و 150 دلار بود که با توجه به تورم چیزی حدود 20 هزار و 324 دلار امروز برآورد می‌شود. با توجه به این قیمت بسیار گران، طبیعی بود که این لپ‌تاپ توسط مردم عادی خریداری نمی‌شد بلکه مسوولان دولتی و کارکنان سازمان فضایی ناسا مشتری‌های اصلی آن بودند.