رونمایی از سامانه سنجش اعتبار بانکی افراد

سامانه سنجینه با هدف سنجش اعتبار بانکی مردم، آغاز به کار کرد.

رضا باقری اصل، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم معرفی این سامانه گفت: سنجینه گام اول برای رسیدن به حالت ایده‌آل اعتبارسنجی است که با افزودن موارد متعدد دیگری مانند جرایم رانندگی و پرداخت و قبوض و غیره محقق خواهد شد. سنجینه می‌تواند فضای اعتبارسنجی کشور را متحول کرده و ما را به بلوغ خدمات الکترونیک برساند.

در ابتدای این مراسم، شیوا کریمی‌راد، مدیرمحصول سنجینه، خدمات این سامانه را معرفی کرده و گفت: سنجینه در واقع تصویر اعتباری شما نزد نظام مالی کشور را در اختیار خودتان قرار می‌دهد تا امکان بهبود آن را داشته باشید.

به گفته کریمی‏راد، سامانه سنجینه علاوه بر نمره و رتبه اعتباری، یک کارنامه اعتباری هم به کاربران خود ارايه می‏کند که حاوی گزارشی مفصل از سابقه مالی و اعتباری فرد است. اطلاعات موجود در این کارنامه در حال حاضر یکی از استعلام‎های الزامی برای همه متقاضیان دریافت تسهیلات و مبنای تصمیم‎گیری برای اعطای تسهیلات در نظام بانکی و موسسات مالی مربوطه است، که از این پس می‌تواند مورد استفاده مردم نیز قرار گیرد.

سامانه سنجینه با استفاده از اطلاعات موجود در «سامانه ملی اعتبارسنجی» سابقه اعتباری و مالی افراد را سنجش کرده و در قالب یک نمره و یک رتبه در اختیار کاربران قرار می‏دهد. سامانه اعتبارسنجی در سال 89 با مجوز و نظارت بانک مرکزی تاسیس شد و همه بانک‎ها و موسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی و تمامي تامین‏کنندگان موظف به تامین اطلاعات موردنیاز این سامانه شدند.

نمره اعتباری اعلامی توسط سامانه سنجینه مبتنی بر اطلاعات بیش از 90 میلیون تسهیلات اعطایی سیستم بانکی است که بیشتر از 32 میلیون فرد حقیقی و حقوقی را دربر می‏گیرد. به این ترتیب استفاده از این کارنامه به‌عنوان معیاری برای سنجش اعتبار طرف مقابل صرفا به بانک‏ها و شرکت‏های بزرگ محدود نشده و تمامی کسب‎وکارها و افراد حقیقی نیز در مواردی مانند استخدام، تعاملات استقراضی مانند قرض‌الحسنه‏های شخصی، انتخاب موجر و مستاجر، فروش ملک و خودرو و ... می‏توانند از این کارنامه برای سنجش اعتبار طرف مقابل خود استفاده کنند.

در حال حاضر هزینه اشتراک این خدمات به‌صورت روزانه 400 تومان است که بعد از گذشت یک ماه امکان یک‌بار درخواست کارنامه برای کاربر فراهم می‎شود. در صورت نیاز به دریافت موردی کارنامه نیز هزینه هربار استعلام 12 هزار تومان تعیین شده است.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات سنجینه می‏توانند اپلیکیشن مربوطه را از آدرس sanjineh.ir/download دانلود و نصب کنند. علاوه بر این و پیش از نصب اپلیکیشن سنجینه نیز می‏توانید با ارسال کد ملی خود یا دیگران به شماره 20898 و پس از کسر شارژ، نمره اعتباری خود یا دیگری را در صورت تایید وی دریافت کنید.