ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

آلودگی میلیون‌ها دستگاه با بدافزار ایرانی در تلگرام

هفته گذشته مشخص شد چند میلیون از دستگاه‌های اندرویدی ایرانی به بدافزارهای «پوشفا» آلوده شده‌اند و بیش از ۲۰۰ نمونه از این بدافزار توسط مرکز ماهر شناسایی شد. گفته مي‌شود هدف اصلی بدافزارهای «پوشفا»، کسب درآمد از راه تبلیغات است.

از جمله ديگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته گذشته مي‌توان به رونمایی از بازار سیاه پستی، خودداری مخابرات از احقاق حقوق قانونی کارگزاران روستایی، صدور دستور توقف كارت‌خوان‌هاي خارج از كشور و معاينه فني نداشتن 12 هزار خودروي اسنپ اشاره كرد كه در ادامه به تشريح اين اخبار خواهيم پرداخت.

آلودگي دستگاه‌هاي كاربران ايراني به بدافزار

هفته گذشته مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای با بررسی خانواده بدافزارهای ایرانی «پوشفا»، اعلام کرد: چند میلیون دستگاه متعلق به کاربران ایرانی به این بدافزار آلوده شدند.

این مرکز توضیح داد: بدافزارهای دسته «پوشفا» را شاید بتوان از جمله قدیمی‌ترین و پرانتشارترین ‫بدافزارهای اندرویدی ایرانی تا به امروز دانست. براساس مشاهدات انجام‌شده، نخستین بدافزارهای این دسته از مردادماه ۹۶ در پیام‌رسان تلگرام منتشر شده است. این درحالی است که در همان زمان، تلگرام در ميان ایرانیان محبوبیت بیشتری پیدا کرده بود.

آمار دقیقی از میزان آلودگی به این بدافزارها در دسترس نیست، اما با توجه به فعالیت مستمر این بدافزار و انتشار روزانه حداقل يك نسخه از بدافزار در صدها کانال تلگرامی طی ۱۷ ماه گذشته، انتظار می‌رود چند میلیون از دستگاه‌های اندرویدی ایرانی به بدافزارهای «پوشفا» آلوده شده باشند. تاکنون بیش از ۲۰۰ نمونه از این بدافزار توسط مرکز ماهر شناسایی شده است.

از آنجا که بسیاری از بدافزارهای «پوشفا»، پس از نصب مخفی شده یا آیکون خود را با آیکون برنامه‌ای مجاز و شناخته‌شده (مانند گوگل‌پلی، جیمیل، گوگل‌کروم و گوگل‌مپ) جایگزین می‌کنند، درصد زیادی از کاربران قادر به شناسایی و حذف بدافزارها نخواهند بود و بدافزار روی دستگاه باقی خواهد ماند.

همچنین برخی از بدافزارهای «پوشفا» از کاربر درخواست مجوز مدیریتی می‌کنند، که در صورت موافقت کاربر، حذف بدافزار برای کاربران عادی به‌سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود و احتمال آلوده ماندن دستگاه بیش از پیش خواهد شد.

این بدافزار با نام‌های مختلفی، از جمله نام برنامه‌های محبوب، موضوعات روز یا عناوین مستهجن منتشر شده است. در ميان صدها بدافزار منتشر شده، بخش اعظمی از بدافزارها «موبوگرام» نام دارند. همچنین اغلب بدافزارهای این دسته پس از نصب، بدافزار دیگری به نام «بازار» را دانلود و نصب می‌کنند که آیکونی مشابه با فروشگاه اندرویدی ایرانی «کافه‌بازار» دارد و پس از نصب مخفی می‌شود.

هدف اصلی بدافزارهای «پوشفا»، کسب درآمد از راه تبلیغات است. در ابتدای فعالیت این بدافزار، فروش عضو به کانال‌های تلگرامی و تبلیغات از این دست رواج زیادی داشت. به همین دلیل در نسل‌های اولیه این بدافزار، محور اصلی تبلیغات، تبلیغات تلگرامی بود. اما درحال حاضر، با رشد روزافزون سرویس‌های ارزش‌‌افزوده و تزریق بودجه تبلیغاتی از طرف این‌ شرکت‌ها، هدف اصلی بدافزارهای «پوشفا» نیز نمایش تبلیغات سرویس‌های‌ ارزش‌افزوده، دانلود خودکار و بدون اطلاع برنامه‌های دارای سرویس ارزش‌افزوده و در مواردی نیز دانلود بدافزارهای سرویس ارزش‌افزوده (عضویت در سرویس ارزش‌افزوده از طریق برنامه‌ای بدون محتوا) است. جزئیات بیشتر درباره این بدافزار در سایت مرکز ماهر در دسترس است.

رونمایی از بازار سیاه پستی

هفته گذشته، بهزاد اقبال‌خواه كه از شهریورماه امسال به‌عنوان عضو جدید هیات‌مدیره شرکت پست معرفی شده، در مصاحبه‌اي نكته‌هاي جالبي را در خصوص شكل‌گيري بازار سياه پستي مطرح كرد.

وي در خصوص اينكه گفته مي‌شود بازار سیاه پستی شاید بیش از 50 درصد سهم كل بازار پست كشور را از آن خود کرده است، گفت: آمار رسمی در این زمینه وجود ندارد ولی تحقیقی که ما مثلا در حوزه حمل بار با اتوبوس‌های مسافری داشته‌ایم، این است که ترافیک آن با یک تخمین ذهنی، ده‌ها برابر ترافیک پستی کشور است. طبیعتا می‌توانید حدس بزنید چه مافیای بزرگی پشت سر آن است. بسیاری از نرخ‌ها توافقی است و از یک تجارت حاشیه‌ای، به محل کسب درآمد اصلی اتوبوسرانی بدل شده است. به همین دلیل هم گاهی یک اتوبوس تنها با شش مسافر از تهران به تبریز می‌رود و باز هم این سفر سودده است. برخی باربری‌ها هم در تجمیع خرده‌بار وارد شده‌اند و در مذاکره با شرکت‌های کوچک، بار آنها را تجمیع کرده و هر شب یک کامیون به مقصر می‌فرستند.

وي تاكيد كرد: گاهی در اتوبوسرانی یک گونی یا کارتن بزرگ تحویل می‌دهند و کسی نمی‌داند چند بسته در آن است.

 

خودداری مخابرات از احقاق حقوق قانونی کارگزاران روستایی

به‌‌رغم آنکه یک قانون مصوب، ابلاغیه وزارت کار و حکم دیوان در راستای احقاق حقوق کارگران مراکز مخابرات روستایی است، اما این کارگران می‌گویند که مخابرات از پذیرش این قوانین استنکاف می‌کند.

در اين خصوص هفته گذشته علی قربان‌زاده، دبیر کانون انجمن‌های کارگری مراکز مخابرات گفت: سال‌ها فکر و باورمان این بود که وقتی قانونی در مجلس مصوب شود، قطعا ذی‌نفعان از مزایای آن قانون توسط مسوولان اجرایی بهره‌مند خواهند شد، اما افسوس که بیش از یک دهه گذشت و قانونی که برای کارگران مراکز مخابرات روستایی همان کارگزاران معروف مصوب شد اجرا نشد.

وی ادامه داد: به‌رغم آنکه ما کارگران مخابرات روستایی قانون الحاق ماده ٨٣ تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را در دست داریم و مازاد بر آن نظر مشورتی مجلس پیرامون این مصوبه به وزارت تعاون کار اعلان و ابلاغ شد، اما شرکت مخابرات نه‌تنها تمکین نکرد بلکه همچنان استنکاف و ایجاد چالش را در دستور کار خود قرار داد و علیه بخشنامه‌های صادره وزارت کار که برگرفته از قانون بود، در دیوان عدالت اداری طرح دعوا کرد.

به گفته وی مخابرات با این روش حدود دو سال این قشر را از حقوق قانونی‌ خود باز داشت و باعث نارضایتی این کارگران و خانواده هایشان شد و همچنین با تمردجویی از قانون باعث ایجاد تحصن‌های کارگری نیز شد.

نماینده کانون انجمن‌های کارگری مراکز مخابرات یادآور شد: از ابتدای سال ٩٧ دیوان عدالت اداری با صدور آرای هیات عمومی و هیات تخصصی مخابرات ایران را مکلف به اجرای قانون و بخشنامه‌های صادره وزارت کار کرده و شکایت‌های مخابرات در دیوان را مردود اعلام کرده با آنکه شش ماه از گواهی قطعیت این آرا می‌گذرد، مخابرات حاضر به اجرا و تمکین نشده است. وی در پایان خواست تا کارفرمای مستنکف در برابر قانون سر فرود آورد تا بیش از این کارگران این بخش آزار و اذیت نشوند.

 

صدور دستور توقف كارتخوان‌هاي خارج از كشور

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه توقف فعالیت کارت‌خوان‌های خارج از مرز شدنی است، گفت: آی‌پی خارجی قابل شناسایی است و کارت‌خوان‌هایی که از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند هم ردیابی می‌شوند.

ناصر حکیمی افزود: هم‌اکنون اگر آی‌پی خارجی باشد، آن را می‌بندیم و در حالتی دیگر اگر دارنده کارت‌خوان از وی‌پی‌ان استفاده کند، برای آن‌هم راه‌حل‌هایی درنظر گرفتیم که با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فعالیت آن تشخیص داده و مانع از فعالیت شویم.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: محدودیت تراکنش‌های کارت‌خوان‌ها در ثبت ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان قسمت عمده نگرانی ما را در این زمینه رفع کرده است.

وی در واکنش به این نکته که از کارت‌های اجاره‌ای برای نقل و انتقال پول استفاده می‌شود، گفت: چیزی که در حال حاضر جا افتاده این است که ما روی کد ملی کار می‌کنیم و از اجاره کردن کارت‌ها برای دور زدن این محدودیت استفاده می‌شود و اگر ما باز هم جلوی این کار را بگیریم، از روش دیگری استفاده خواهند کرد.

حکیمی تصریح کرد: واقعیت این است که ما اقدامی در جهت پروفایل کردن مشتریان انجام می‌دهیم که این اقدام سطح نظارت را بیشتر می‌کند و اگر کار نهایی شد، جزئيات آن را اعلام خواهیم کرد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که بنابراین مسدود کردن کارت‌خوان‌های خارج از مرز کاملا قابل انجام است، گفت: بله، اما کارهایی از این دست هیچ‌وقت تمام نمی‌شود و ما هر اقدامی انجام دهیم روش دیگری را پیدا می‌کنند، بنابراین این اقدامات برای بانک مرکزی یک وظیفه همیشگی خواهد بود.

معاينه فني نداشتن 12 هزار خودروي اسنپ

هفته قبل مشاور معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران از ارسال پیامک برای خودروهای اسنپ فاقد معاینه فنی خبرداد.

علی پیرحسین‌لو با اعلام خبر ارسال پیامک به خودروهای فاقد معاینه فنی فعال در شرکت تاکسی اینترنتی اسنپ، گفت: در ادامه همکاری‌هایی که بین اسنپ و شهرداری تهران در حال پیگیری است، اسنپ به آن تعداد از راننده‌های خود که خودروی آنها معاینه فنی ندارد، پیامک داده که تا روز شنبه هفته آینده مهلت دارند برای کنترل آلایندگی و دریافت معاینه فنی مراجعه کنند و در غیر این‌صورت حساب کاربری‌شان مسدود خواهد شد.

وی با بیان اینکه ستاد معاینه فنی شهرداری نیز هماهنگ کرده که مراکز الغدیر، شقایق، چمران و بیهقی به‌طور ویژه پذیرای خودروهای اسنپ باشند، گفت: طبق آمارهای غیررسمی، بیش از ۱۲ هزار خودرو که در اسنپ ثبت‌نام کرده‌اند، معاینه فنی ندارند. البته همه آنها فعال نیستند، اما حتی تعداد بسیار کمتر از این هم واقعا برای آلودگی هوای تهران خطرناک است.

 

نقد و بررسی بازی