نیاز کشور به «کمیته ضد فراموشی»

قبلنا همه ما اخبار رو یا از رادیو و تلویزیون و رسانه‌ها دنبال مي‌كرديم یا از همدیگه توي تاکسی و مهمونی و جاهای دیگه مي‌شنيديم. تازه این دریافت خبرها مشخصا یه زمان خاصی داشت، یعنی بیشتر ماها از صبح تا شب پای تلویزیون و رادیو، خبر گوش نمی‌دادیم و یا شبانه‌روز روزنامه‌ها رو دستمون نمی‌گرفتیم.

یه ساعت خاصی اخبار پخش می‌شد، باباها هم معمولا بعدازظهرها روزنامه رو یه ورقی می‌زدن بعد پا می‌شدیم می‌رفتیم سر کار و زندگیمون.

حالا اما این گوشی موبایل و کامپیوتر حسابی سرمون رو گرم کرده و وسط هر کاری که باشیم، یه پیام یا یه خبر داره لحظه به لحظه به دستمون می‌رسه. همین موضوع باعث شده حافظه کوتاه‌مدت ما فرصت نکنه چیزی رو به حافظه بلندمدت منتقل کنه چون اصلا اجازه نمی‌دیم حافظه‌مون فرصت این کار رو پیدا کنه و اینقدر قر و قاطی و لحظه به لحظه خبر می‌فرستیم توي مخمون که هنگ می‌کنه الان کدوم رو باید نگه داره و کدوم رو بی‌خیال بشه.

در نتیجه اگرچه قدیم‌ها همه می‌ترسیدن سر پیری آلزایمر نگیرن، اما به نظر من الان تقریبا همه به واسطه بمبارون انواع اخبار و اطلاعات مفید يا به دردنخور، آلزایمر گرفتیم.

آخه فکر مي‌كنين آلزایمر چیه، آلزایمر که به معنای فراموشي کامل و مطلق تمام حافظه بیمارانش نیست. یه چیزی شبیه همین وضع موجود و فعلی خودمون توي دنیای سایبری هست.

امتحانش خیلی ساده‌س. اگه یکی ازتون بپرسه مهم‌ترین خبرای هفته قبل چی بود، شاید به سختی بتونید سه تاش رو بگید. چه برسه به اینکه خاطرتون باشه جزئیاتش چی بود. من حتم دارم اگه واقعا بخواهین این آزمایش رو بکنین حتی شاید دو روز قبل هم یادتون نیاد و فکرتون به هزار جا بره.

خبر بدتر اینه که خیلی از روزنامه‌ها که یه زمانی مثلا قرار بود پیگیر اخبار و وعده‌ها باشن هم دچار آلزایمر شدن. مثلا فلان وزیر هفته پیش می‌گه می‌خواهیم باقالی‌پلو با گوشت برای مردم درست کنیم، همه رسانه‌ها هم تیتر می‌زنن. هفته بعدش می‌گه قصد داریم گوشت و باقالی‌پلو برای مردم درست کنیم. رسانه‌ها با جابه‌جایی دو تا کلمه دوباره تیتر می‌زنن.

این وسط بعضیا که خنگ‌تر تشریف دارن تحلیل هم می‌کنن که خیلی جالبه وزیر قصد داره دو نوع غذا برامون درست کنه، باقالی‌پلو با گوشت و همچنین گوشت و باقالی‌پلو و این نشون میده خیلی در کاراشون جدی هستن و به‌به و چه‌چه!

خلاصه این‌طور که داره پیش می‌ره و کمیته‌بازی هم مد شده، منم می‌خواستم پیشنهاد بدم اگه امکان داره یه سامانه‌ ملی یا کمیته ملی ضد فراموشی عمومی هم درست کنیم. باور کنین این‌طور که داره پیش میره و مردم همه مغز و حافظه‌شون رو سپردن به فضای مجازی و زیر اخبار و چرندیات دارن بمبارون می‌شن، دیری نخواهد پایید که اسم بچه‌هاشون رو هم فراموش کنن و روی دستشون بدن خالکوبی بشه که یادشون نره.

از ما گفتن بود به هر حال.

عزت زیاد

آق‌فری

هوش مصنوعی عصبی

تقویم تاریخ ICT ایران

تقویم تاریخ ICT ایران

اتمام حجت با آق‌فری

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه