فشار رگولاتورهای اروپایی به فیس‌بوک برای اصلاح قوانین حریم شخصی

رگولاتورهای اروپایی به فیس‌بوک در مورد جمع‌آوری داده‌های کاربران از طریق سایت‌های ثالث بدون رضایت آنان هشدار داده و خواستار رعایت حریم شخصی افراد شده‌اند.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، مقامات مرتبط در فرانسه و هلند به شدت علیه فیس بوک موضع گرفته و می‌گویند این شبکه اجتماعی حجم انبوهی از اطلاعات شخصی کاربران را بدون اطلاع و جلب رضایت آنها جمع آوری می کند.

رگولاتوری های این دو کشور می گویند فیس بوک به کاربران امکان نمی دهد تا به شیوه ای موثر داده های متعلق به خود را کنترل کنند و اطلاعات زیادی را در مورد افراد از سایت های ثالث همکار با خود بدون رضایتشان به دست می آورد.

در صورتی که فیس بوک نتواند رضایت هلند و فرانسه را جلب کند، باید در انتظار جرائم سنگین مالی باشد. رگولاتوری فرانسه جریمه ای 150 هزار یورویی را برای فیس بوک در نظر گرفته است. هلندی ها هنوز مبلغ جریمه فیس بوک را مشخص نکرده اند.

این شرکت در تلاش است تا رضایت رگولاتوری های دو کشور مذکور را جلب کند و احتمالا باید بدین منظور تغییراتی را در نحوه تعامل کاربران و همین طور تنظیمات حریم شخصی این شبکه اجتماعی به وجود آورد.

پیش از این وزارت دادگستری آلمان هم فیس بوک را به علت تعلل در حذف پست ها و مطالب نفرت پراکن جریمه مالی کرده بود.

 

احتمال اخراج مهندس برجسته اوبر برای تفاهم با گوگل

این احتمال وجود دارد که شرکت اوبر یکی از مهندسان برجسته خود که واحد تولید خودروهای خودران این شرکت را مدیریت می کند، اخراج کند تا از تعقیب قضایی گوگل نجات یابد.

به گزارش فارس به نقل از نیویورک تایمز، گوگل مدعی است Anthony Levandowski که قبلا در گوگل مشغول به کار بوده اسرار تولید خودروهای خودران را از این شرکت سرقت کرده و آنها را در اوبر برای تولید اتومبیل های خودران مورد استفاده قرار داده است.

گوگل قصد دارد با پیشبرد شکایت خود جریمه سنگینی را به اوبر تحمیل کند و این شرکت هم برای حل مشکل یاد شده و تبعیت از نظر دادگاه به دنبال اخراج Anthony Levandowski است. وکیل ارشد اوبر با ارسال نامه ای برای این فرد به وی هشدار داده که اگر از مفاد شکایت قضایی طرح شده تبعیت نکند با اقدامات تندی مواجه خواهد شد که ممکن است منجر به از دست دادن شغل وی نیز بشود.

در این نامه تصریح شده، علیرغم انکه اوبر برای آزادی های شخصی احترام قائل است، اما حکم دادگاه این شرکت را مجبور به اخذ چنین تصمیمی می کند و فرد نامبرده باید از حکم مذکور تبعیت کند.

تا پیش از این اوبر Anthony Levandowski را مجبور به همکاری با دادگاه نکرده بود. اما انتشار نامه یاد شده نشان می دهد دادگاه حق را به گوگل داده و این مهندس واقعا اطلاعات محرمانه ای را از گوگل به اوبر منتقل کرده است.

 

رونمایی از پردازنده کوانتومی آی‌بی‌ام

شرکت آی‌بی‌ام نسل جدید پردازنده‌های کوانتومی خود را رونمایی کرد.

به گزارش ایرنا از تلگراف، شرکت آی‌بی‌ام از حدود یک سال قبل امکان دسترسی به قابلیت‌های یک پردازنده کوانتومی را از طریق ابر (cloud) فراهم کرده بود. اکنون این شرکت دو پردازنده جدید را معرفی کرده است که اولی با استفاده از 16 بیت کوانتومی (کیوبیت) توان پردازش کوانتومی ابری را افزایش می‌دهد و دومی که به صورت یک پردازنده مستقل طراحی شده و توان پردازشی آن دو برابر اولی است، به صورت تجاری عرضه خواهد شد.

کامپیوترهای کوانتومی با استفاده از قابلیت‌های مکانیک کونتومی در مقایسه با کامپیوترهای متداول در بازار، از قابلیت‌ها و توان پردازشی بسیار بالاتری بهره‌مند هستند.

در حال حاضر پردازنده کوانتومی ابری آی بی ام با استفاده از 5 کیوبیت ساخته شده است و توان پردازشی آن معادل یک پردازنده عادی 32 بیتی است. اما با استفاده از فناوری 16 کیوبیت، توان پردازشی آن به 65.536 بیت می‌رسد و امکان اجرای محاسبات ابری بسیار پیچیده تر را برای متخصصان محققان فراهم می‌کند.

پردازنده 17 کیوبیتی که توان پردازشی آن دو برای پردازنده 16 کیوبیتی است، قوی‌ترین پردازنده کوانتومی تاریخ شرکت آی بی ام محسوب می‌شود. این پردازنده به‌منظور تامین توان موردنیاز اولین نسل از کامپیوترهای کوانتومی تجاری آی بی ام طراحی شده است.

متخصصان آی بی ام امیدوارند با استفاده از امکاناتی که امروز در اختیار دارند بتوانند کامپیوترهایی با توان پردازشی 50 کیوبیت یا بیشتر تولید کنند.

 

تولید تی‌شرت هوشمند برای نظارت بر وضعیت تنفسی بیماران

محققان کانادایی تی‌شرت هوشمندی ارائه داده‌اند که پتانسیل تشخیص بیماری‌های تنفسی و نظارت بی‌وقفه بر وضعیت تنفسی افراد مبتلا به آسم، آپنه خواب یا بیماری انسداد ریوی مزمن را دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، چالش پیش روی دانشمندان دانشکده علوم و مهندسی و «مرکز نور، فوتونیک و لیزر» دانشگاه لاوال کانادا در تولید تی‌شرت جدید این بود که چنین محصولی به سیم، الکترود یا حسگر نیازی نداشته باشد چون این ابزارها باید در تماس مستقیم با بدن کاربر قرار گیرند.

برای دستیابی به این هدف، محققان آنتی متشکل از یک فیبر نوری توخالی را در داخل تی‌شرت خود کار گذاشتند که این فیبر با لایه نازکی از نقره پوشیده شده بود؛ این لایه در سطح قفسه سینه قرار می‌گیرد.

 این آنتن هم به عنوان حسگر و فرستنده عمل می‌کند و داده‌های حرکات تنفسی بدن فرد را جمع‌آوری و مخابره می‌کند. با هر تنفس کاربر، فیبر هوشمند وضعیت و میزان هوای موجود در ریه را رهگیری می‌کند.

این تغییرات فرکانس روزنانس آنتن را تغییر می‌دهند و به همین دلیل تی‌شرت نیازی به تنگ‌بودن یا تماس مستقیم به پوست کاربر ندارد.

تی‌شرت هوشمند داده‌های‌ خود را به صورت بلادرنگ به یک گوشی هوشمند یا رایانه ارسال می‌کند و امکان نظارت بر الگوهای تنفسی را فراهم می‌کند؛ این موضوع به نوبه خود امکان تشخیص بیماری‌های تنفسی خاص را می‌دهد.

فناوری ابداعی همچنین می‌تواند به عنوان یک مانیتور بی وقفه عمل کند و علائم هشدار را برای افرادی فعال کند که هنگام خواب از تنفس نامنظم رنج می‌برند.

چون فیبر هوشمند به کار رفته در تولید این تی‌شرت سبک است و در لباس معمولی قابل جاسازی است، مانع حرکات طبیعی کاربر نمی‌شود و داده‌های قابل اعتماد را سوای از این که فرد در حالت خوابیده، حرکت یا ایستاده باشد، ارائه می‌دهد.

فایده مهم دیگر تی‌شرت جدید این است که می‌توان  آن را به طور معمول و بدون آسیب رساندن به اجزای داخل آن شست. این ویژگی به این خاطر است که سطح فیبر هوشمند با پلیمری پوشیده شده که به آن امکان تحمل کردن محیط ماشین لباسشویی را بدون هیچ گونه آسیبی می‌دهد.

فناوری به کار رفته در این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است اما تیم علمی پیش‌بینی کرده می‌توان آن را به لباس‌های مختلف و برای کاربردهای گوناگون از جمله نظارت بر وضعیت بیماران در بیمارستان‌ها یا خانه‌های سالمندان اعمال کرد.

جزئیات این مطالعه در Sensors منتشر شد.

 

آمازون خدمات فروش آنلاین دارو ارایه می‌دهد

بازار فروش دارو در آمریکا در سال ۲۰۱۶ ارزشی بالغ بر ۴۶۵ میلیارد دلار داشته و همین امر آمازون را ترغیب کرده که به کاربران خدمات آنلاین فروش دارو ارائه کند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از یواس ای تودی، اگر چه آمازون به طور رسمی اطلاعاتی در این زمینه منتشر نکرده، اما اقداماتی انجام داده که نشان می‌دهد غول فروش آنلاین جهان برنامه‌هایی در این زمینه دارد.

در ماه نوامبر آمازون اعلام کرد خدمات تحویل داروی یک ساعته ارائه می دهد. البته این خدمات مربوط به داروهایی است که فروش آنها نیاز به دریافت نسخه پزشک ندارد.

این شرکت دو ماه قبل هم مارک لیونز مدیر اجرایی سابق شرکت Premera Blue Cross را استخدام کرد که در حوزه توزیع دارو و مدیریت داروخانه ها تبحر و تجربه دارد. آمازون نشست هایی را نیز با فعالان حوزه تولید و عرضه دارو برگزار کرده و تمامی این موارد نشان دهنده برنامه های آن برای فعالیت در حوزه هایی تازه است.

شرکت آمازون از هرگونه اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده، اما کارشناسان می گویند اقداماتی از این دست نشان می دهد آمازون دیگر تنها به فروش آنلاین محصولات فرهنگی و پوشاک قناعت نمی کند و علاوه بر استفاده از روش های جدید تحویل کالا با استفاده از پهپاد و ناوگان هوایی شخصی به دنبال تنوع بخشی به محصولات عرضه شده خود نیز هست.

از مجموع 465 میلیارد داروی به فروش رفته در آمریکا در سال 2016 حدود 106 میلیارد دلار آن از طریق پست تحویل متقاضیان شده اند و لذا بازار مناسبی برای فروش آنلاین دارو وجود دارد.

 

انگلیس برای توقف واناکرای دست به دامن جوان ۲۲ ساله شد

در حالی که حملات باج افزار واناکرای موجب اختلال در عملکرد بیمارستان‌های انگلیس شده است، یک متخصص فناوری اطلاعات ۲۲ ساله در این کشور توانست مشکل مذکور را حل کند.

به گزارش فارس به نقل از یواس ای تودی، مارکوس هاچینز توانست روشی خاص برای از کار انداحتن این باج افزار ابداع کند تا جلوی تداوم حملات آن به بیمارستان های انگلیس و لغو عمل های جراحی و ... را بگیرد.

بر اساس آمار منتشر شده حملات باج افزاری باعث فلج شدن 20 درصد از بیمارستان های انگلیس و از کار افتادن شبکه های رایانه ای در حداقل 74 کشور جهان شد.

بدافزار واناکرای از روز جمعه صدها هزار رایانه را در سراسر جهان قفل کرده و طراحان این بدافزار برای رمزگشایی از داده های افراد از کاربران طلب باج 300 دلاری می کنند.

یکی از اولین کارهای انجام شده توسط واناکرای بعد از نصب بر روی رایانه ها تلاش برای ارسال پیام به یک آدرس اینترنتی ثبت نشده یا یک اسم دامنه ثبت نشده است. لذا محقققان امنیتی تلاش کردند مسیر ارسال پیام را به آدرسی که خود ثبت کرده بودند هدایت کرده و از این طریق جلوی تداوم حملات واناکرای را بگیرند.

لذا با استفاده از روش ساده ثبت و ایجاد یک ادرس وب حملات گسترده بدافزار واناکرای تا حد زیادی متوقف و مهار شد. روش مذکور تنها 10 دلار هزینه در برداشت، اما توانست از زیان های چندمیلیون دلاری جلوگیری به عمل آورد.

 

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه