ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

هویت کاربران اینترنت شفاف می‌شود

هفته گذشته ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی اعلام كرد كه شورای‌عالی فضای مجازی برای برطرف کردن نیازمندی‌های هویتی مردم در فضای مجازی، موضوع شفاف‌سازی هویت در این فضا را در در دستور کار قرار داده است. به اين ترتيب موضوع احراز هويت كاربران ايراني در فضاي مجازي بار ديگر مطرح شد تا به مهم‌ترين خبر هفته قبل حوزه فاوا تبديل شده و بسياري در خصوص آن به گمانه‌زني پرداخته و يا نظرات مثبت و منفي خود را ارايه دهند.

از ديگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته گذشته مي‌توان به ثبت 9 میلیون رکورد اطلاعاتی در سامانه جامع مالیاتی، بسته‌شدن هزاران حساب متعلق به ايرانيان در فيس‌بوك و توييتر و بررسي ايرادهاي شوراي نگهبان به سامانه فروش اشاره كرد.

وعده احراز هويت كاربران در فضاي مجازي

هفته گذشته دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گفت: برای برطرف کردن نیازمندی‌های هویتی مردم در فضای مجازی، موضوع شفاف‌سازی هویت در این فضا را در شورای‌عالی فضای مجازی در دستور کار قرار داده‌ایم.

ابوالحسن فیروزآبادی در جمع خبرنگاران در حاشیه همایش «سیاست‌گذاری و حکمرانی عمومی» با بیان اینکه هویت فضای مجازی در توسعه اقتصادی کشور نقش موثری دارد، اظهار كرد: در این فضا دو موضوع اتوماسیون و شفاف شدن هویت‌ها را مد نظر قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه این موضوع در شورای‌عالی فضای مجازی مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: برطرف کردن نیازمندی‌های هویتی مردم در یک ساختار نظام‌مند و شبکه‌ای در دستور کار قرار دارد.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی ادامه داد: مردم باید از مزایای شبکه‌های فضای مجازی که در کشور دایر شده، بهره‌مند شوند و بتوانند در یک نظام شبکه‌ای بدون کاغذبازی، نیاز خود را برطرف کنند.

فیروزآبادی با اشاره به اینکه در این فضا مشکلات هویتی در دو بخش اکتسابی و ذاتی باید برطرف شود، افزود: مشکلات هویتی فضای مجازی در حوزه اکتسابی به تهیه گواهینامه‌های روزمره و مدارک هویتی مانند مدارک تحصیلی، مدارک پایان خدمت و گواهینامه برمی‌گردد که برای رفع نیازمندی‌های مردم، باید هویت آنها در فضای مجازی شفاف شود.

وی در مورد موضوع ارز دیجیتال و پول فراملی نیز گفت: درصورتی‌که ارز دیجیتال دارای پشتوانه باشد، مشکلی برای کشور به وجود نمی‌آورد. البته این موضوعی بسیار پیچیده و تخصصی است که باید به آن بیشتر پرداخته شود.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی درباره آخرین وضعیت استقلال نسخه‌های فارسی تلگرام (هاتگرام و طلاگرام) از شبکه تلگرام و اخباری مبنی بر مخالفت با ادامه فعالیت این دو پیام‌رسان پاسخی نداد.

ثبت 9 میلیون رکورد اطلاعاتی در سامانه جامع مالیاتی

هفته گذشته قائم‌مقام طرح تحول نظام مالیاتی گفت: در زمینه شناسایی مودیان جدید توسط پایگاه اطلاعات مودیان 9.003.630 رکورد اطلاعاتی فاقد پرونده در1.882.762 بسته اطلاعاتی به دست آمده است.

طرح جامع مالیاتی یکی از ابرپروژه‌های وزارت اقتصاد است که تاکنون چند وزیر به خود دیده و همچنان در حال توسعه و تکمیل است. این طرح از گستردگی وسیعی برخوردار بوده و به گفته ريیس سازمان امور مالیاتی، بزرگ‌ترین پایگاه اطلاعات اقتصادی کشور را تشکیل می‌دهد.

این طرح که مبتنی بر فناوری اطلاعات است، در وهله اول توسط شرکت بول فرانسه به اجرا درآمد و اکنون نیز به دست متخصصان بومی و داخلی هدایت و راهبری می‌شود.

یکی از نیازهای این سامانه عریض و طویل، داشتن اطلاعات جامع و متمرکز از فعالیت‌های اقتصادی است که می‌‌تواند نظام مالیاتی را در رسیدن به پیشبرد اهداف نزدیک کند.

در همین باره محمدابراهیم طریقت، قائم‌مقام طرح تحول نظام جامع مالیاتی هفته گذشته اعلام كرد:‌ بخشی از دستاوردهای طرح جامع مالیاتی را که با همت همکاران اجرا می‌شود، در زمینه الکترونیکی‌شدن خدمات، مکانیزه شدن فرایندها، شناسایی مودیان جدید، جلوگیری از فرار مالیاتی، کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدها مشاهده می‌کنیم.

وی به اهم اقدامات اشاره کرد و افزود: عملیات موفق دریافت ١٠٠ درصد اظهارنامه‌های عملکرد سال ١٣٩٦ به‌صورت الکترونیکی در مواعد قانونی خرداد و تیرماه، ارتقا و تکمیل پایگاه اطلاعات مالیاتی مودیان و عملیات چهار سامانه اختصاصی مرتبط و دریافت 626.285 فهرست صورت معاملات فصلی مودیان، مشتمل بر 468.786.611 گزارش معامله مودیان از دیگر اقدامات انجام شده است.

طریقت با بیان اینکه دریافت و پاسخ حدود يك ميليون درخواست الکترونیکی از سوی بانک‌ها، اتاق اصناف، اتاق بازرگانی، بانک مرکزی در سامانه صدور انجام شده است، بیان كرد: پیاده‌سازی کامل سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی (سنیم)، بارگذاری تمامی اظهارنامه در سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی (سنیم)، افزایش خدمات الکترونیکی مالیاتی در حوزه مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده، ایجاد میز خدمت حضوری و الکترونیکی از جمله اقدامات است.

قائم‌مقام مجری طرح تحول نظام مالیاتی، یکی از اقدامات مهم را آماده‌سازی و راه‌اندازی موتور ریسک دانست و افزود: طراحی و بهره‌برداری از نسخه جدید سامانه یکپارچه مالیاتی (سنیم) مبتنی بر رویکرد پرونده‌محوری، ایجاد پنجره واحد به منظور مراجعه فعالان اقتصادی به یک سامانه جهت پرداخت مالیات بر درآمد حقوق و سهم بیمه تامین اجتماعی و عملیاتی‌كردن نرم‌افزار مالیاتی گوشی‌های هوشمند از جمله اقدامات صورت‌گرفته است.

بسته شدن هزاران حساب ايراني در فيس‌بوك و توييتر

هفته قبل تويیتر و فیس‌بوک اعلام كردند در اقدامی هماهنگ هزاران حساب کاربری را که بنا به ادعای آنان از داخل ایران، روسیه و ونزوئلا برای نشر اخبار علیه سیاست‌های آمریکا فعالیت می‌کردند، حذف کرده‌اند.

توييتر و فیس‌بوک هفته گذشته در گفت‌وگویی افشاگرانه اعلام کردند که با هماهنگی قبلی حساب کاربری هزاران کاربر را در برخی کشورهای خارجی (ایران، روسیه، ونزوئلا) به دلیل نشر اخبار جعلی در دوران انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در سال ۲۰۱۸ حذف کردند. فیس‌بوک در اقدامی هماهنگ با تويیتر، ۷۸۳ حساب کاربری را به اتهام «رفتار ساختگی و هماهنگ» از جانب ایران، حذف کرد. به ادعای این شرکت، حساب‌های کاربری حذف‌شده که هم در اینستاگرام و هم فیس‌بوک وجود دارند، تلاش می‌کردند تا ‌خود را به جای رسانه‌های خبری معرفی كنند، اما در واقع توسط بازیگرانی از داخل ایران کنترل و هدایت می‌شدند.

فیس‌بوک در ادامه مدعی شد که این حساب‌های کاربری خود را به‌عنوان خبرگزاری‌های محلی معرفی کرده اما «به بازنشر محتوای رسانه‌های دولتی ایران» در ۲۶ کشور از جمله آمریکا مبادرت می‌کردند و اینکه این پویش با جمع‌آوری حدود دو میلیون فالوئر حدود ۳۰ هزار دلار برای تبلیغات خود در فیس‌بوک و اینستاگرام هزینه کرده است.

فیس‌بوک در ضمن خاطرنشان کرد که تويیتر اطلاعات خود را با این شرکت در میان گذاشته و همین امر به روند تحقیقات فیس‌بوک کمک کرده است.

بنا بر گزارش‌ها، بیش از ۲۶۰۰ حساب کاربری متعلق به کاربران ایرانی که ادعا می‌شود آمریکا، اسرايیل، عربستان سعودی و پاکستان را هدف قرار داده‌اند، حذف شده است.

شرکت توييتر نیز اعلام کرد که ۴۱۸ حساب کاربری متعلق به روسیه را به ظن فعالیت آنها در جهت متشنج‌ كردن فضای بحث سیاسی در آمریکا حذف کرده است.

از سوی دیگر، این شبکه اجتماعی هزار و 196 حساب کاربری را که به دولت ونزوئلا نسبت داده می‌شود و در دفاع از ريیس‌جمهور قانونی این کشور «نیکلاس مادورو» پیام‌های تويیتری منتشر کرده‌اند، مسدود کرد.

تويیتر همچنین گفت که حدود شش هزار پست متعلق به حساب‌های کاربری در داخل آمریکا را به دلیل تلاش برای نشر اخبار جعلی در مورد انتخابات میان‌دوره‌اي ۲۰۱۸ حذف کرده است.

بررسي ايرادهاي شوراي نگهبان به سامانه فروش

هفته گذشته نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی ایرادهاي شورای نگهبان به «سامانه فروش» و همچنین تعیین شرکت‌های واسط نصب‌کننده نرم‌افزار و سخت‌افزار خبر داد.

معصومه آقاپور علیشاهی در تشریح نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در اين خصوص، گفت: بندهایی از لایحه صندوق مکانیزه فروش که به سامانه فروش تغییر نام یافته به‌دلیل برخی مغایرت‌ها از سوی شورای نگهبان رد شد، لذا اين موضوع در جلسه‌اي با حضور نماینده شورای نگهبان آقای سوادکوهی بررسی شد.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در اين نشست تمامی مغایرت‌ها مورد بررسی قرار گرفت، افزود: باید اصلاحات مورد ایراد شورای نگهبان رفع شود تا هرچه سریع‌تر این لایحه وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شود.

آقاپور علیشاهی با تاکید بر اینکه سامانه فروش باید سریع‌تر در کشور اجرایی شود تا مباحث مالیاتی به ساماندهی برسد، ادامه داد: نباید در حق کسانی که مالیات می‌پردازند اجحاف شود، لذا به این منظور باید ساماندهی مکانیزه در سطح کشور انجام و از فرار مالیاتی جلوگیری شود.