اطلاعات نادرست در شبکه‌های اجتماعی

آیا فناوری ما را نجات خواهد داد؟

اگر شما هم مانند بیشتر آمریکایی‌ها اخبار روزانه را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنید به طور مرتب در معرض شایعات، خبرهای جعلی، تئوری‌های توطئه و اخبار گمراه‌کننده قرار می‌گیرید. زمانی که این مطالب با اطلاعات درست و قابل اعتماد ادغام از منابع موثق ادغام می‌شوند‌، تصمیم برای انتخاب خبر درست از بین آنها بسیار دشوار می‌شود.

دانشگاه کلمبیا سیستم ویژه ردیاب شایعه با نام Emergent‌ راه‌اندازی کرده است که در این زمینه کاربردهای فراوان دارد. مطالعه گسترده محققان به کمک این سیستم پیشرفته نشان داد اطلاعات نادرست مانند ویروس منتشر می‌شود و خود را در قالب خبرهای اصل و واقعی به نمایش می‌گذارد. بسیاری از کارشناسان می‌گویند همین اخبار جعلی و نادرست بود که در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا باعث پیروزی «دونالد ترامپ» شد. حقیقت در این زمینه هنوز مشخص نشده است، دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد اتفاق مذکور به راحتی می‌تواند صورت گیرد و چه بسا در دیگر کشورها چنین اتفاقی رخ داده است. هر بخش از اطلاعات نادرستی که روی شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد می‌تواند به میزان قابل ملاحظه‌ای روی نظر و عقیده ما تاثیر بگذارد و آن را تغییر دهد. این آسیب‌ها می‌توانند کاملا جدی باشند: اگر این خبر روی پلتفرم‌های اجتماعی منتشر شود که یک ویروس خطرناک جان کودکان را تهدید می‌کند، آیا والدین در کوتاه‌ترین زمان سراغ واکسن مدنظر تولیدکنندگان این خبر نمی‌روند؟

برخی کارشناسان می‌گویند که باید فعالیت تولیدکنندگان خبرهای جعلی و اطلاعات نادرست را محدود کرد. در این زمینه گوگل و فیسبوک در مسیر درست گام‌های بزرگی برداشته‌اند. با این وجود سوءاستفاده از شبکه‌های اجتماعی کاملا مشهود به چشم می‌خورد.

استثمار شبکه‌های اجتماعی

حدود 10 سال قبل یک مطالعه گسترده در آمریکا انجام شد و کارشناسان دریافتند 72 درصد دانشجویان به لینک‌هایی که از سوی دوستان‌شان دریافت می‌کنند اعتماد کامل دارند و حتی اگر قرار باشد در این لینک شناسه کاربری و رمز عبور خود را وارد کنند این کار را انجام خواهند داد. این آسیب‌پذیری بزرگ یک مساله دیگر را برای محققان مشخص کرد: این احتمال وجود دارد کاربران به اطلاعات نادرستی که در لینک‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود اعتماد کامل داشته باشند.

برای آنکه فرضیه مذکور اثبات شود کارشناسان یک صفحه جعلی اینترنتی راه‌اندازی کردند و به صورت تصادفی شایعات دروغ را روی آن به انتشار رساندند. این خبرهای معمولا جعلی نام افراد مشهور را در خود جا داده‌اند و افرادی که در گوگل یا دیگر سایت‌ها نام فرد مورد نظر خود را جست‌وجو می‌کنند به صورت ناخوداگاه سراغ این صفحه هم می‌روند. کارشناسان متوجه شدند میزان مراجعه کاربران به این صفحه جعلی معنی‌دار بوده است. در این لینک جعلی آگهی‌های تبلیغاتی هم منتشر شد تا ظاهر آن با سایت‌های اصلی تفاوت نداشته باشد. در پایان مشخص شد میزان توجه کاربران به این صفحه جعلی و اخبار دروغین داخل آن قابل ملاحظه بوده است و سازندگان این قبیل صفحات می‌توانند به واسطه کلیک بالای کاربران پول قابل ملاحظه‌ای را از آن به دست آورند.

از نخستین مطالعه‌ای که در این زمینه صورت گرفت حدود یک دهه می‌گذرد و این بار انتشار اطلاعات نادرست دیجیتالی به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. سایت‌هایی که به ازای تعداد کلیک کاربران آگهی‌های تبلیغاتی را منتشر می‌کنند پول زیادی از این راه به دست می‌آورند. کارشناسان بر این باورند که ساخت روبات‌های مخصوص شبکه‌های اجتماعی، حساب‌های کاربری جعلی و اطلاعاتی که انتشار آنها را یک نرم‌افزار ویژه برعهده گرفته بسیار آسان است. بررسی‌ها نشان داده است در این زمینه کمپین‌های بزرگ و فعال وجود دارد که هر کدام از آنها برای انتشار شایعات مختلف در شبکه‌های اجتماعی به صورت کاملا تخصصی فعالیت می‌کنند. کارشناسان برای آنکه بتوانند روبات‌های مخصوص شبکه‌های اجتماعی را شناسایی کنند ابزاری موسوم به  BotOrNot راه‌اندازی کردند تا مشخص شود کمپین‌ها چه فعالیتی در این زمینه انجام می‌دهند. در زمان برگزاری رفراندوم برای جدا شدن بریتانیا از اروپا و اجرای Brexit فعالیت این کمپین‌ها به اوج رسید و البته ابزار یاد شده موفق شد آنها را شناسایی کند.

حباب اطلاعات

ما انسان‌ها در مقابل فعالیت ویروس‌های اینترنتی بسیار آسیب‌پذیر هستیم و حتی برخی کارشناسان می‌گویند احتمال آسیب‌دیدگی از ویروس‌های دیجیتالی بسیار بیشتر از ویروس‌های طبیعی است. یک دهه قبل که هنوز شبکه‌های اجتماعی رونق نیافته بودند تشخیص اطلاعات درست و نادرست آسان‌تر بود. ولی روی کار آمدن این پلتفرم‌ها کار را دشوار کرده است و به راحتی نمی‌توان فهمید کدام بخش از اخبار و اطلاعاتی که روی فیس‌بوک و توییتر قرار می‌گیرند جعلی هستند. گروه‌های تروریستی از این قابلیت به خوبی استفاده می‌کنند و همین مساله باعث شده است سرعت فعالیت آنها افزایش یابد.

به هر حال تعداد زیادی از کارشناسان امنیت شبکه حریم شخصی در اینترنت خصوصا در فیس‌بوک را نادرست می‌دانند و البته اما در عین حال همواره راهکارهایی برای تقویت حفظ حریم شخصی ارایه می‌کنند. در رابطه با صفحات جعلی در فیس‌بوک هم علایمی وجود دارد که کاربر در هنگام مواجه شدن با آنها می‌تواند متوجه جعلی بودن این دسته از صفحات شود. یک جستجوی اینترنتی لیستی از این علایم را در اختیار جستجوگران می‌گذارد. بهترین و مطمئن‌ترین راه برای در امان ماندن از افراد با حساب‌های کاربری جعلی در فیس‌بوک این است که درخواست دوستی کسی را که نمی‌شناسید رد کنید. در غیر این صورت ابتدا این سوالات را از فردی که به شما درخواست دوستی داده است، بپرسید: چطور صفحه مرا در فیس‌بوک پیدا کرده‌ای؟

به هر حال توجه کنید بخشی از تقاضاهای دوستی که ارسال می‌شوند می‌توانند مربوط به افراد با حساب‌های جعلی در فیس‌بوک باشند. حساب‌های جعلی از سوی افراد یا بنگاه‌ها برای مقاصدی فراتر از دوستی فیس‌بوکی ساخته می‌شوند. بهترین این مقاصد می‌تواند تبلیغ کالا یا خدمات باشد اما در بسیاری از موارد هدف فعالیت کاربران با هویت‌های جعلی بهره‌جویی مالی، دزدی‌های اینترنتی و فریب عاطفی است. همچنین این افراد می‌توانند در خدمت اهداف یک نظام سیاسی توتالیتر باشند که در پی دسترسی به اطلاعات کاربران و شبکه ارتباطی آنها است.

هدف یک فرد یا سازمان از ساخت حساب جعلی در فیسبوک هر چه باشد، اینکه کاربری با اطلاعات جعلی نظیر اسم مستعار یا عکس نامشخص یا قلابی و دیگر اطلاعات غیرواقعی بخواهد ناظر اطلاعات روابط و نظرات حقیقی شما باشد و به آن دسترسی داشته باشد امر مطبوعی نیست، مگر این‌که شما هم یکی از همان افراد با اطلاعات جعلی باشید.

در مجموع این نکته را به خاطر بسپارید همه اطلاعات منتشر شده روی شبکه‌های اجتماعی معتبر نیستند و باید با دقت بیشتر با آنها برخورد کنید.

اخبار تکنولوژی

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه