شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

مخالفت كاربران با ازدواج دختربچه ايلامي

ماجراي خبر ازدواج دختربچه 11 ساله‌ ايلامي با مردي 44 ساله در زمانه‌ای سر از هیاهوهای اجتماعی درآورده که تلاش‌ها همچنان برای نه گفتن به ازدواج کودکان ادامه دارد؛ تلاش‌هایی که اگرچه با مقاومت برخی جریان‌های خاص روبه‌رو شده، اما توانسته موجی از واکنش‌های مثبت اجتماعی را هم با خود همراه کند. اعتراضات كاربران شبكه‌هاي اجتماعي به اين اقدام غيراخلاقي سرانجام باعث شد كه معاون امور زنان ريیس‌جمهوری از ارسال لایحه ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ سال به دولت خبر دهد. اين در حالي است كه بسياري از فعالان اجتماعي و كاربران شبكه‌هاي اجتماعي سن 13 سال را نيز براي ازدواج ناكافي مي‌دانند.

برخي از كاربران در شبكه‌هاي اجتماعي معتقدند البته اين دختربچه ايلامي تنها قربانی این اتفاق نیست و درواقع او یکی از چند ده کودک قربانی‌ است که هنوز به بلوغ جنسی نرسیده، اما باید مردی را تمکین کند که سال‌ها است بالغ شده است. پيش از اين نيز نوعروس ۹ ساله مشهدی که اتفاقا او هم با جنجال‌های رسانه‌ای از دست مردی آزاد شد که معلوم نبود چگونه حاضر به نشستن پای سفره عقد با این کودک شده است از ديگر نمونه‌هاي تاثربرانگيز كودك‌آزاري و فرهنگ غلط و منحط ازدواج با كودكان است.

حواشي جشنواره فيلم فجر امسال

حواشي جشنواره فيلم فجر امسال نيز به سبك و سياق سال‌هاي قبل پررنگ‌تر از متن بود؛ از نحوه پوشش بازيگران در اين جشنواره گرفته تا اختصاص يك سیمرغ درجه دو به علي نصيريان با كوهي از تجربه از جمله حواشي اين جشنواره بود.

در اين بين بسياري از كاربران نيز در خصوص اختصاص بيشترين ميزان جوايز به فيلم «شبي كه ماه كامل شد» نيز اعتراض داشته و معتقد بودند كه به نظر مي‌رسد دلايل غيرسينمايي باعث اختصاص هفت سيمرغ امسال به اين فيلم شده است.

بسياري از كاربران نيز به ذكر گلايه‌هاي علی نصیریان پرداختند؛ نصيريان استاد نامدار سینما برای بازی در «مسخره‌باز»، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل را دریافت کرد. وي هنگام دریافت جایزه‌اش گفت بعد از سال‌ها فعالیت هنری، اولین بار است که سیمرغ گرفته؛ البته آن‌هم سیمرغ از نوع درجه دو است. كاربران شبكه‌هاي اجتماعي معتقد بودند جدا از كيفيت بالاي بازي نصيريان در اين فيلم مي‌بايست حداقل به سبب يك عمر فعاليت هنري اين استاد بازيگري جايزه بهتري به او اختصاص مي‌يافت.

تقویم تاریخ ICT ایران

تقویم تاریخ ICT ایران

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه