طراحی و تولید نت‌ورک ‌اپلاینس توسط شرکت سیمآوا تکنولوژی

شرکت سیمآوا تولیدکننده سخت‌افزارهای امنیتی و انواع بردهای الکترونیکی و مخابراتی است. این شرکت که پیش‌تر با معرفی تین‌کلاینت و زیروکلاینت در ایران نقش موثری در حفظ و صیانت از اطلاعات با ارزش سازمان‌های دولتی، خصوصی و بانک‌ها ایفا کرده بود، در سال‌های اخیر با تولید محصول ایرانی نت‌ورک اپلاینس کار خود را ادامه می‌دهد.

در مورد فعالیت‌های این شرکت و محصول نت‌ورک اپلاینس، گفت‌وگوی کوتاهی با مهیار فرج‌پور، مدیر ارشد فنی شرکت سیمآوا انجام داده‌ایم. فرج‌پور، کارشناس ارشد الکترونیک از دانشکده فنی دانشگاه تهران و شش سال مدیر نمونه‌سازی در بخش تحقیق و توسعه کارخانه‌هاي پارس الکتریک و از موسسان شرکت سیمآوا است.

*نت‌ورک اپلاینس چیست و چه کاربردی دارد؟

نت‌ورک اپلاینس به‌طور عام شامل تجهیزات و دستگاه‌هایی است که در شبکه‌های دیجیتال نصب می‌شود تا ارتباط کاربران با مراکز اطلاعات و سرورها را ایجاد کند و مدیریت و برقراری ارتباط را بر عهده دارد.

ساده‌ترین شکل آن استفاده به‌عنوان سوییچ شبکه است. به دلیل توان بالای پردازنده آن در سطوح بالاتری مانند انواعUTM , Firewall , VPN Server , Mail Server , Manageable Switch  نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

*از چه زمانی ایده تولید ایرانی نت‌ورک اپلاینس شکل گرفت؟

در ایران شرکت‌های متعددی در زمینه نرم‌افزارهای ارتباطی شبکه فعالیت داشته و برای ارایه محصول نهایی خود به سخت‌افزار نیاز دارند و در این بین لزوم ارایه یک محصول ایرانی مورد اعتماد احساس می‌شد. پس از بیش از یک دهه تولید و معرفی تین‌کلاینت و زیروکلاینت در ایران که نقش موثری در حفظ و صیانت از اطلاعات با ارزش سازمان‌های دولتی، خصوصی و بانک‌ها ایفا می‌کند، بخش فنی و تحقیقات شرکت سیمآوا در سال 94 تصمیم گرفت با هدف کسب اطمینان از امنیت تبادل اطلاعات و عدم نفوذ در شبکه و نشت اطلاعات و تسلط بر اجزای مختلف سخت‌افزاری و قطعات اکتیو تشکیل‌دهنده تجهیزات شبکه، پروژه طراحی و تولید بخش مدیریتی، شناسایی، احراز هویت، نظارت و کنترل تبادل و حجم دادها را شروع کند.

 

*مزایای این محصول نسبت به مشابه خارجی که تاکنون استفاده شده چیست؟

با نت‌ورک اپلاینس امکان تغییرات سخت‌افزاری مطابق با نیاز مشتریان داخل کشور وجود دارد. این محصول همچنین دارای تاییدیه امنیتی از مراکز معتبر است که تاکنون هیچ محصول خارجی موفق به دریافت آن نشده است. بهره‌مندی خریداران از خدمات پس از فروش سراسری در ایران، سرویس و نگهداری در کمترین زمان و حتی در محل مشتری و همچنین قیمت مناسب‌تر از جمله مزایای نت‌ورک اپلاینس محسوب می‌شوند.

*به تاییدیه‌های امنیتی اشاره کردید. این محصول چه تاییدیه‌های فنی و امنیتی کسب کرده است؟

بله، این محصول دارای تاییدیه امنیتی از مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک (‌ارجاع‌شده از سازمان پدافند غیرعامل)‌، گواهی محصول از آن مرکز و تاییدیه پایه از دانشگاه صنعتی شریف است.

*آیا در شبکه‌های زیر بار مورد استفاده واقع شده است؟

این محصول طی دو سال به‌صورت تمام‌وقت توسط بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در سایت‌های مختلف نصب و بهره‌برداری شده است.

*با توجه به سرعت رشد تقاضا آیا جوابگوی فعالان این حوزه است؟

نت‌ورک اپلاینس در حال حاضر در سه مدل اصلی که هر یک شامل طیف وسیعی از امکانات و نحوه اتصال به شبکه هستند، تولید می‌شود. به دلیل استفاده از پردازنده‌های جدید نسل 6 و 7 ‌اینتل این نیازها برآورده می‌شود؛ ضمن آنکه همواره طراحی و تولید مدل‌های جدید در دست انجام است و به‌زودی نسل جدیدی از این محصول معرفی خواهد شد.

*وضعیت پشتیبانی و خدمات پس از فروش چگونه است؟

شرکت سیمآوا با اتکا بر واحد خدمات پس از فروش خود که دور‌افتاده‌ترین مناطق کشور را پوشش می‌دهد، ظرف 24 ساعت اشکالات را برطرف کرده و در مراکز حساس با ارایه راهکارهای ویژه زمان خارج از سرویس را به حداقل می‌رساند.

 

*بعد از موفقیت سیمآوا در تولید تین‌کلاینت به‌عنوان اولین تولیدکننده این محصول در خاورمیانه، پیش‌بینی آینده‌ای همانند تین‌کلاینت برای نت‌ورک اپلاینس نیز می‌شود‌؟

بله، این دستگاه تنها نمونه تولید داخل و بومی محصول است. لذا این شرکت در شرف عقد قرارداد با شرکت‌های مرتبط نرم‌افزاری جهت جایگزینی این محصول به ‌جای نمونه‌های خارجی و وارداتی است.

*سیمآوا درسال‌های گذشته همواره محصولاتی را وارد بازار ایران کرده است که بعدها دارای تقاضا و به نوعی نیاز بازار بوده و حتی پس از سیمآوا تولیدکنندگان دیگر هم تولید خود را روی این محصولات متمرکز کرده‌اند. این دانش شناسایی و پیش‌بینی در تولیدات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شرکت سیمآوا همواره با آینده نگری مدیرعامل شرکت بر اساس نیاز آتی سازمان‌ها از یک طرف و از طرف دیگر به واسطه تعاملات مستمر با خریداران و ساخت سفارشی محصولات به‌خصوص تین‌کلاینت‌ها برای کاربردهای گوناگون، درخواست‌های حوزه فناوری اطلاعات را مورد بررسی قرارداده است و اقدام به تحقیق و توسعه در زمینه بومی‌سازی محصولات حوزه فناوری و امنیت اطلاعات می‌کند که گاهی این تحقیقات شش ماه تا یک‌سال به‌طول می‌انجامد و نهایتا به ارایه محصول بومی منجر می‌شود.