ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

ارجاع 10 هزار پرونده شكايت از سايت ديوار

هفته گذشته اعلام خبر تشکیل ۱۰ هزار پرونده شکایت از سایت دیوار  طي۱۰ ماه خبرساز شد. بر اساس اعلام ريیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا، اين پلیس به دنبال آن است که ‌سایت‌های درج آگهی فروش، به محل امن کلاهبردارهای اینترنتی تبدیل نشود و در همين راستا پيشنهاد داده است كه دادستانی کل، قوه قضاییه، مرکز ملی فضای مجازی و تمام سازمان‌هایی که در این زمینه نقش دارند، نظام احراز هویت را در فضای سایبر کشور ایجاد کند تا از گمنامی در این فضا جلوگیری شود.

از ديگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته قبل مي‌توان به ريزش مشتركان موبايل در ايران، آلودگي گسترده موبايل كاربران ايراني، تعلل دوباره در ارايه كارت‌هاي هوشمند ملي و هشدار درباره پول‌شویی با اجاره «کارت عابربانک» اشاره كرد.

تشکیل ۱۰ هزار پرونده شکایت از دیوار در ۱۰ ماه

هفته گذشته ريیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا، از ارجاع 10 هزار پرونده شکایت از سایت اینترنتی دیوار در 10 ماه گذشته به این مرکز خبر داد.

ريیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا، با تاکید بر اینکه پلیس فتا اعتقاد دارد باید از کسب‌وکارهای نوین و قانونمدار حمایت شود، گفت: از نظر ما کسب‌وکارهایی قانونمدار هستند که مجوزهای رسمی را دارند، استانداردها و قوانین را رعایت می‌کنند و برای سیستم‌های قانونی و نظارتی کشور شناخته‌شده هستند و پلیس فتا از این دست کسب‌وکارها حمایت می‌کند.

سرهنگ حسین رمضانی افزود: اخیرا ما شاهد بودیم پلیس فتای تهران و کل کشور درخصوص مشکلی که در مورد ‌سایت درج آگهی دیوار به وجود آمده، واکنش نشان داده‌اند. ما در حوزه سایت‌هایی مانند «دیوار» و «شیپور» شاهد مشکلاتی هستیم؛ چراکه افراد با روش‌های مختلف وارد این سایت‌ها می‌شوند، دست به کلاهبرداری می‌زنند و برخی از کاربران قربانی آنها می‌شوند.

وی تصریح کرد: حساسیت‌ها در خصوص سایت دیوار آنجا شدت گرفت که ما متوجه شدیم در طول 10 ماه، بیش از 10 هزار پرونده با موضوعیت سایت اینترنتی دیوار به پلیس فتا ارجاع شده است و به همین دلیل چندین جلسه با مسوولان سایت دیوار در پلیس فتا و دادستانی کل داشتیم.

رمضانی ادامه داد: در خلال این دیدارها پیشنهادهايی برای جلوگیری از کلاهبرداری را به مسوولان سایت ارايه کردیم. بعضی از مواردی که با آ‌نها در میان گذاشتیم انجام شده، اما تعدادی همچنان باقی مانده و شاهد رشد جرایم در این ‌سایت درج آگهی هستیم.

وی با اشاره به اینکه پلیس فتا به دنبال آن است که ‌سایت‌های درج آگهی فروش، به محل امن کلاهبردارهای اینترنتی تبدیل نشود، گفت: مطمئن هستیم با اراده و تلاش مسوولان ‌سایت‌ها و با حمایت پلیس فتا و مقامات قضایی می‌توانیم این کسب‌و‌کارها را امن کنیم، به شرط اینکه اراده و اقدام عملیاتی در مسوولان دیوار وجود داشته باشد.

وی مساله اصلی در کسب‌وکارهای نوین به‌ویژه در ‌سایت‌های درج آگهی را احراز هویت دانست و گفت: مجرمان به دلیل اینکه می‌توانند با هویت‌های جعلی، رفتارهای خود را برنامه‌ریزی و مدیریت کنند از این فرصت استفاده کرده و کلاهبرداری‌هایشان را سازماندهی می‌کنند و متاسفانه با این ترفندها قربانیان زیادی داشتیم.

سرهنگ رمضانی ابراز امیدواری کرد كه پلیس فتا بتواند با حمایت وزیر ارتباطات، دادستانی کل، قوه قضاییه، مرکز ملی فضای مجازی و تمام سازمان‌هایی که در این زمینه نقش دارند، نظام احراز هویت را در فضای سایبر کشور ایجاد کند تا از گمنامی در این فضا جلوگیری شود؛ زیرا این گمنامی مهم‌ترین امتیاز در دست مجرمان است که قدرت ارتکاب جرایم سایبری را به آنها می‌دهد.

ريزش مشتركان موبايل در ايران؛ رايتل در صدر

هفته گذشته گزارش‌های آماری و تحلیلی منتشره نشان داد که ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور در سه‌ماهه سوم سال جاری با کاهش مواجه شده است.

 بررسی و تحلیل آمار حوزه ارتباطات نشان می‌دهد که ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور تا پایان 30 آذر 108 درصد بوده که این شاخص شهریور‌ماه سال جاری حدود 112 درصد بود.

درحالی‌که تعداد مشترکان اپراتورهای ارتباطی همراه تا پایان شهریور 91 میلیون و 824 هزار و 535 بوده، تا پایان آذر‌ماه به 88 میلیون و 722 هزار و 442 مشترک رسیده و افتی 3/3 درصدی را تجربه کرده است.

در این حوزه سهم بازار اپراتورهای ارتباطی به ترتیب 60.70، 37.46 و 1.82 درصد در اختیار همراه اول، ایرانسل و رایتل است.

مقایسه این ارقام با آمار مربوط به پایان شهریور‌ماه نشان می‌دهد که همراه اول با 0.59 درصد رشد، ایرانسل با رشد 1.23 درصدی و رایتل با افت 1.96 درصدی در سهم بازار مواجه شده‌اند.

سازمان منطقه آزاد کیش هم 0.01 درصد از سهم بازار اپراتورهای کشور را در بخش سیار در اختیار دارد.

در حال حاضر تعداد مشترکان همراه اول 53 میلیون و 857 هزار و 297، ایرانسل 33 میلیون و 234 هزار و 972 و رایتل یک میلیون و 617 هزار و 631 است.

در‌حالی‌که آمارها نشان می‌دهد ریزش مشترکان در هر سه اپراتور ارتباطی کشور وجود داشته، اما بیشترین ریزش مشترک را اپراتور سوم ارتباطی کشور به ثبت رسانده است. ضریب نفوذ موبایل تا پایان سال گذشته نیز 110.53 درصد بود. گفتني است در حال حاضر 88 میلیون و 722 هزار و 442 مشترک تلفن همراه در کشور وجود دارد.

آلودگي گسترده موبايل كاربران ايراني

در چند هفته گذشته کسب‌و‌کارهای اینترنتی مورد شدیدترین حملات DDoS آن هم با منشا داخلی قرار گرفته‌اند. این حملات حتی به روزنامه فناوران نیز رسیده و سایت itmen.ir به دلیل انتشار گزارش‌هايی در این خصوص با تهدید و حمله موسوم به کفتار سایبری مواجه شده و این سایت در ساعت‌هایی از دسترس خارج شده است.

در این نوع حملات ‌DDoS، مهاجم چندصد هزار، و در برخی گزارش‌ها میلیون‌ها موبایل‌ و کامپیوتر کاربران ایرانی را آلوده کرده و با تبدیل کردن آنها به زامبی، حملات DDoS را به سمت کسب‌وکارها سوق می‌دهد.

در خصوص چگونگی آلودگی این حجم بزرگ ديوايس‌هاي كاربران ايراني، گفته مي‌شود كه نصب كردن نسخه‌هاي تقلبي تلگرام عامل اين موضوع بوده است.

درواقع فیلتر تلگرام به یکی از بهترین بهانه‌ها برای فریب کاربران بدل شده تا انواع و اقسام بد‌افزار با سطح دسترسی مختلف روی گوشی‌هایشان نصب شود. به گفته کارشناسان امنیتی، برخی از این بدافزارها توان این را دارند که با دستور نویسنده اپلیکیشن، یک نرم‌افزار جدید روی گوشی‌ها نصب کنند؛ یعنی هركسي به‌راحتي می‌تواند ابزار حمله دیداس روی گوشی کاربران نصب کند و یک کاسبی پرسود و خطرناک راه بیندازد.

كارت هوشمند ملي معطل چاپخانه دولتي

هفته قبل سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور گفت: چاپخانه دولتی قرار بود در آبان‌ماه این کارت‌ها را به دست ثبت‌احوال برساند و ما نیز صدور کارت‌های جدید را آغاز کنیم، اما با گذشت ماه‌ها هنوز این اتفاق نیفتاده است.

سیف‌الله ابوترابی با اشاره به آخرین وضعیت صدور کارت‌های ملی هوشمند با تولیدات داخلی، اظهار کرد: بر اساس اعلام چاپخانه دولتی قرار بود در آبان‌ماه این کارت‌ها به دست ثبت‌احوال  برسد و ما نیز صدور کارت‌های جدید را آغاز کنیم، اما با گذشت ماه‌ها هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی تصریح کرد: موضوعی که ما به مسوولان چاپخانه دولتی اعلام کردیم، این است که کارت‌های تولید داخل تفاوتی از لحاظ کیفیت و مقاومت و از لحاظ فنی با کارت‌هایی که قبل تولید می‌شد، نداشته باشند و این موضوع باید مورد توجه مسوولان مربوطه قرار گیرد.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور ادامه داد: البته در مقطعی تعدادی از این کارت‌ها در اختیار سازمان ثبت‌احوال قرار گرفت و کارشناسان ما نیز چند ایراد از کارت‌های تولید ملی را مطرح کردند و لذا برای بررسی بیشتر به چاپخانه دولتی ارجاع  داده شد.

ابوترابی درباره زمان صدور کارت‌های ملی هوشمند با تولیدات داخلی نیز گفت: در این زمینه نمی‌توان زمانی را اعلام کرد و ما آمادگی این کار را داریم، به شرطی که مسوولان چاپخانه دولتی هم به تعهدات خود عمل کنند.

هشدار درباره پولشویی با اجاره «کارت عابربانک»

هفته قبل معاون دادستان کل کشور در فضای مجازی گفت: برخی افراد کارت عابر‌بانک دیگران را اجاره کرده و اقدامات مجرمانه انجام می‌دهند كه این کار پولشویی است و هر کاری که با استفاده از کارت عابربانک انجام شود، متوجه صاحب اصلی کارت است؛ حتی اگر صاحب کارت در خصوص آن کار و جرم بی‌اطلاع باشد.

معاون دادستان کل کشور در فضای مجازی با بیان اینکه کارت عابربانک یک وسیله شخصی است، تصریح کرد: در برخی موارد مشاهده شده که این‌گونه مجرمان با پخش آگهی‌هایی با عنوان کاریابی در فضای مجازی، اقدام به اجاره کارت عابربانک دیگران می‌کنند.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه بانک‌ها باید اعتبارسنجی انجام دهند، گفت: تراکنش‌های مالی باید بر اساس شغل، درآمد و سن و سال فرد تعریف شود.

وی با ذكر اینکه در بحث سیم‌کارت‌ها و عابربانک‌ها، احراز هویت جدی در فضای مجازی صورت نگرفته است، متذکر شد: احراز هویت نشدن باعث سوءاستفاده مجرمان می‌شود.

پیشنهادی برای یک معضل

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه