کلاهبرداری با رتبه‌بندی الكسا همچنان قربانی می‌گیرد

سایت‌های بدون بیننده با درآمدهای میلیونی

متاسفانه با وجود اخبار و گزارش‌هایی که در سال‌های اخیر منتشر شده، تقلب و کلاهبرداری از طریق رتبه‌بندی سایت الکسا، همچنان رواج داشته و قربانی می‌گیرد. سال‌هاست سایت الكسا در ایران يك مرجع رتبه‌بندي سايت‌ها محسوب می‌شود كه بسياري برای بررسي ميزان محبوبيت سايت‌ها در كشور آن را چك مي‌كنند.

**چند سالی می‌شود که برخی مدیران روابط عمومی و سایت‌های متقلب، الکسا را اسباب کسب درآمد و کلاهبرداری خود کرده‌اند و با به نفهمی زدن خود، پول خوبی از محل تبلیغات به اتکای رتبه‌بندی سایت الکسا به جیب می‌زنند.**

حالا سایت الکسا به منبع درآمدی هم برای متقلبان و هم برای افرادی تبدیل شده که با دریافت پول و یکسری ترفندهای فنی می‌توانند سایت‌های متقلب را به جایگاه‌های پایین در سایت الکسا هدایت کنند.

از سوي ديگر مدت‌ها است كه كارشناسان هشدار مي‌دهند كه روش‌هاي گوناگوني براي تقلب و دستكاري اين سيستم رتبه‌بندي وجود دارد و برخي سايت‌ها با تقلب بهترين رتبه‌ها را به دست مي‌آورند.

**روش مرسوم اين است كه سايت‌هاي متقلب یک زنجيره درست كرده و يكديگر را كليك مي‌كنند** و يا با كمك سايت‌هاي كليك‌دزد وپاپ‌آپ بازديدهاي خود را افزايش مي‌دهند. درست به همين دليل است كه برخي سايت‌هايي كه رتبه‌هاي دورقمي و سه رقمي دارند فاقد هرگونه محتواي ارزشمندي هستند و نهايتا يك يا دو مطلب کپی‌شده در روز روي خروجي‌شان قرار مي‌گيرد.

**استفاده از تقلب براي دستيابي به برترين رتبه‌هاي سايت الكسا در اين سال‌ها اما تبديل به شيوه‌اي اپيدميك و همه‌گير شده كه بسياري از صاحبان سايت‌ها تصميم مي‌گيرند به جاي استفاده از تحريريه قدرتمند و توليد مطالب ارزشمند با تكيه بر آن به موفقيت رسيده و درآمدهاي آنچناني از راه فروش تبليغات كسب كنند.**

 

شيوه تقلب براي رسيدن به رتبه‌هاي برتر

كم نيستند سايت‌هايي كه باوجود زمان كوتاه فعاليت‌شان به رتبه‌هايي بهتر از بسياري از خبرگزاري‌هاي كشور كه روزانه ده‌ها و شايد صدها خبر بر خروجي‌شان قرار مي‌گيرد، دست پيدا مي‌كنند.

براي مثال يكي از سايت‌هايي كه جزو 300 سايت اول ايران در سايت الكسا رتبه‌بندي شده و تا 16 ميليون تومان براي تبليغات از آگهي‌دهندگان پول دريافت مي‌كند از تقلب براي بهبود رتبه خود استفاده مي‌كند.

**اگر به سايت الكسا برويد و آدرس سايت‌هاي متقلبي كه رتبه بالايي دارند را بررسي كنيد متوجه مي‌شويد كه بخش عمده‌اي از ميزان ورود به اين سايت‌ها از طريق سايت‌هاي کلاهبردار مشابه انجام شده و كمتر از 10 درصد مربوط به مخاطبانی می‌شود که نه به شکل مستقیم بلکه از طریق سایت گوگل به این سایت‌ها هدایت شده‌اند.**

 درواقع تعداد زيادي از سايت‌هاي متقلب به يكديگر لينك داده شده‌اند و با كليك‌دزدي حجم عمده‌اي از كاربران را به سمت يكديگر مي‌فرستند تا آمار بازديدشان افزايش داشته باشد. با اين روش به صورت غيرواقعي رتبه الكساي سايت‌هاي متقلب بهبود مي‌يابد.

مي‌توان گفت كه نوع متفاوتي از پاپ‌آپ ايجاد شده كه با كمك آن برخي از سايت‌ها در حال ارتقاي لحظه به لحظه رتبه الكساي خود هستند.

سايت‌هاي متقلب با ارجاع كاربران‌شان به يكديگر، هم حجم بازديدهاي خود را تا بيش از 50 درصد افزايش ‌مي‌دهند و هم مشخصا با نگاهي به شيوه و نمودار رشد آنها مشخص مي‌شود كه در زماني كوتاه رشدي غيرمنطقي را تجربه كرده و به سرعت به رتبه‌هاي پایین مي‌رسند.

براي نمونه يكي از اين سايت‌ها در كمتر از يك ماه از رتبه 70 هزار جهاني به رتبه 20هزار جهاني رسيده و تبديل به يكي از 300 سايت اول ايران شده است.

از آنجا كه خيلي از اين سايت‌ها براي تامين هزينه‌هاي خود به گرفتن تبليغات نياز دارند و رتبه الكسا مي‌تواند در گرفتن تبليغات بسيار موثر باشد مي‌توان مدعي شد كه اين روش كلاهبردارانه در اين سال‌ها در كشور جا‌افتاده و مقبول شده است. اين در حالي است كه كسي كه تبليغات سفارش مي‌دهد باوجود آنكه هزينه‌هاي ميليوني پرداخت مي‌كند به سبب دروغي بودن بازديدكنندگان اين سايت‌ها، تبليغات برايش سودي در پي نخواهد داشت و پول خود را هدر داده‌اند.

علل انجام تقلب براي بهبود رتبه

موضوع تقلب‌هاي صورت گرفته براي ارتقاي رتبه سايت‌ها موضوع جديدي نيست و اگرچه بارها در اين خصوص اطلاع‌رساني شده اما گويا در مواردی ناكافي بوده و البته در مواردی عمدا نادیده گرفته شده تا دزدی‌ها متوقف نشود. در سايه درآمدهاي ميليوني سايت‌هاي متقلب و نبود نظارت بر آنها، اکنون مافياي سايت‌هاي متقلب در كشور شكل گرفته و گردانندگان اين سايت‌هاي متقلب هم با واسطه و بی‌واسطه با روابط عمومي‌هاي سازمان‌هايي كه سفارش آگهي مي‌دهند، همدست شده‌اند.

يك فرد مطلع در اين زمينه به ما گفت كه **برخي مديران روابط عمومي تعدادي سايت به نام دوستان و آشنايان خود بالا مي‌آورند و بعد از بهبود رتبه سايت با كمك تقلب با اين ادعا كه سايت مورد نظر رتبه مناسبي در ایران دارد در سايه بي‌اطلاعي مديران، مبالغي گزاف از شركت را به تبليغات در سايت‌هاي تقلبي خود و آشنايان اختصاص مي‌دهند. **

در اين ميان البته برخي از مديران روابط عمومي نابلد و کم‌سواد نيز به سبب بي‌اطلاعي در دام سايت‌هاي متقلبي كه به رتبه‌هاي بالاي الكسا دست يافته‌اند گرفتار شده و آگهي‌هاي شركت متبوع خود را به آنها مي‌سپارند.

 

تنگ شدن عرصه بر رسانه‌هاي واقعي

شكل‌گيري اين حلقه كلاهبرداري سايت‌هاي متقلب، با تكيه بر فساد و ناآگاهي موجود در كار برخي از روابط عمومي‌ها موجب شده تا سايت‌هاي بي‌محتوا خود را بالا كشيده و در مقابل سايت‌ها و رسانه‌هايي كه محتواي واقعي و با ارزش توليد مي‌كنند و مخاطب واقعي دارند از حمايت‌هاي مالي محروم شده و در نتیجه از ادامه رقابت جا بمانند.

به همين دليل است كه در همين حوزه ICT در اين سال‌ها شاهد بروز و ظهور انبوهي از سايت‌هاي خبري هستيم كه نه تنها از نظر اطلاع‌رساني بي‌ارزشند بلكه شبانه‌روز در حال انتشار اخبار غلط، کپی و حتي بعضا دروغ هستند و البته رتبه‌ها و درآمدهای تبلیغاتی خوبی نیز دارند.

مدير يكي از سايت‌هايي كه سابقا به شكل صحيح كار مي‌كرد و تعداد زيادي پرسنل براي توليد محتوا داشت اخيرا جذب اين فرايند يا چرخه تقلب شده است.

وقتي علت را از او جويا شديم و پرسيديم كه شما چرا وارد اين عرصه تقلب شديد، گفت: در تمام سال‌هاي گذشته با پرداخت حقوق، سنوات و ساير هزينه‌ها تلاش داشتيم تا با توليد محتواي كاملا توليدي بتوانيم علاوه بر جذب مخاطب درآمد تبليغي هم داشته باشيم اما متاسفانه اكثر شركت‌ها با اعلام اين كه رتبه‌بندي مناسبي در الكسا نداريم مي‌گفتند در صورت واگذاري تبليغات ممكن است موضوع شائبه‌انگيز شود که چرا به یک سایت ضعیف تبلیغات داده‌ایم!

وی افزود: برخي از روابط عمومي‌ها هم صراحتا مي‌گفتند باتوجه به رتبه نامناسب سايت شما اگر تبليغ بدهيم زير سوال مي‌رويم.

ما هم وقتي ديديم كه رقابت عادلانه حاكم نيست و زحمات چندين ساله ما به باد رفته است، ناچارا به سمت تقلب و مسيري رفتيم كه به اصطلاح رقباي ما رفتند.

وي ادامه داد:**به همين منظور با تعديل نيروهاي كاري و تحريريه اعم از خبرنگار و مترجم و حتي با تعطيل كردن دفتر، بخشي از پولي را كه براي هزينه اجاره دفتر، آب و برق و اينترنت و حقوق كاركنان مي‌داديم صرف هزينه‌هاي تقلب كرديم و اتفاقا از آن روز با وجود آنكه یک نفر کارمند دارم و حجم توليدات ما تا 95 درصد كاهش پيدا كرده اما درآمدهاي ما بيشتر شده است!**

صاحب اين سايت با ذكر اينكه خوشحال نيست كه مجبور به انجام اين كار شده، گفت: بالاخره عده‌اي اينجا كار مي‌كردند كه بيكار شده‌اند و اين موضوع ناراحت‌كننده است اما حالا فرصتي فراهم شده تا جبران ضررهاي سال‌هاي قبل را داشته باشيم و حالا آگهي‌های مناسبي دريافت كرده‌ايم.

 

ضربه توامان به آگهي‌دهنده و رسانه

اما بازي غیراخلاقی كه سايت‌هاي تقلبي براي كسب رتبه‌ در الكسا راه انداخته‌اند درواقع يك بازي دوسر باخت است و فقط رسانه‌هاي واقعي نيستند كه در اين چرخه فساد عقب افتاده و از بازار كار حذف مي‌شوند؛ بلكه اتفاقا مديران شركت‌هاي آگهي‌دهنده نيز بازنده ديگر اين بازي دوسرباخت محسوب مي‌شوند.

در واقع آن دسته از مديران روابط عمومي كه در جريان اين بازي هستند و دست به دزدی می‌زنند و آن دسته نيز كه نمي‌دانند، هر دو صدمات ناشي از اين تقلب را به شرکت‌های خود وارد می‌کنند. چراكه **در واقع تمام هزينه‌هاي تبليغاتي اين شركت‌ها مستقیما یا از طريق آژانس‌هاي تبليغي در اختيار سايت‌هايي قرار گرفته كه اصلا مخاطب ندارند و ديده نمي‌شوند لذا بازخورد مناسبي دريافت نكرده و هزينه‌هاي تبليغي تماما بر باد رفته است.**اين اتفاق در بلندمدت باعث مي‌شود كه ذهن مديران نهادهای خصوصی و دولتی نسبت به رسانه‌ها تغيير كرده و به مرور كاملا رسانه‌ها را بي‌فايده ديده و تبلیغات در این عرصه را برای همیشه متوقف کنند. اتفاقی که برای بسیاری از شرکت‌ها رخ داده و به علت تقلب و کلاهبرداری در فضای مجازی، قید کار و تبلیغ در این فضا را زده‌ و به سمت روش‌های دیگر رفته‌اند.

در انتها باید یاددآوری کنیم كه تمام نكات مطرح شده در اين گزارش صرفا براي اطلاع مردم و كاربران بيان شده بود و در شرایطی که انبوهی از کلاهبرداری‌ها و تخلفات به مراتب بزرگ‌تر، به سهولت در فضای مجازی در حال وقوع است، نباید انتظار برخورد یا اقدامی از سوی نهادهای مسوول را داشته باشید.

اعتراض وارد نیست

هشدار ملی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه