وزیر اقتصاد در «ملی‌ شو» 2

طرح‌های جدید بانک ملی مقدمه اقتصاد هوشمند است

دومین رویداد «ملی ‌شو»، هفته گذشته با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، نایب‌ريیس مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل بانک ملی و جمعی از فعالان بانکی، برگزار و از تازه‌ترین محصولات بانک ملی رونمایی شد.

در مراسم افتتاحیه این رویداد، محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی گفت: بانک ملی هم به آحاد مردم تعلق دارد و هم یک موسسه نهادساز بوده که منشا خیر برای کشور شده است.

او ادامه داد: فلسفه «ملی‌ شو» از تاسیس مرکز نوآوری بانک ملی در بانک به وجود آمده که جوانان نخبه‌ای در آن فعالیت می‌کنند. خروجی آن محصولات پرشماری بوده که تعدادی از آنها برای اولین بار در کشور ارايه شده است. بانک ملی با الگوبرداری از شرکت‌های بزرگی مثل اپل و گوگل، رویداد «ملی شو» را به صورت سالانه برگزار می‌کند تا آخرین محصولات فناورانه خود را معرفی کند.

مدیرعامل بانک ملی ایران، حجم گسترده این محصولات را عامل اصلی برپایی رویداد «ملی شو» دانست و بیان کرد: طبیعی است که این میزان محصول باید در یک نمایشگاه اختصاصی عرضه می‌شد و از سوی دیگر، اکنون «ملی شو» به یک برند ارزنده زیرمجموعه بانک ملی ایران تبدیل شده است.

اتصال اطلاعات هویتی به سامانه‌ها و جلوگیری از رانت و دزدی‌

در ادامه مراسم، مسعود پزشکیان، نایب‌ريیس مجلس گفت: با توانمندی جوانان می‌توانیم در کشور داده‌ها و شبکه‌ها را به هم متصل کنیم و هویت افراد مشخص شود. اگر بخواهیم جلوی رانت‌ها و دزدی‌ها را بگیریم باید دارایی و هویت ما مشخص باشد.

پزشکان ادامه داد: داده و سیستم‌هایی که اکنون وجود دارند، اجازه تخلف به کسی را نمی‌دهند و باید این سامانه‌ها را تقویت کنیم.

او افزود: اگر اطلاعات هویتی و اطلاعات اقتصادی افراد به یک سامانه متصل باشد، جلوی قاچاق، رانت، سفته‌بازی، زمین‌خواری و فعالیت‌های ناسالم گرفته می‌شود.

پزشکیان با تقدیر از اقدامات بانک ملی ایران در حوزه بانکداری الکترونیکی و دیجیتال، روند حرکت این بانک را نویدبخش آینده‌ای درخشان دانست و گفت: از اقدامات مهم دیگر بانک ملی ایران پیوستن کارت ملی هوشمند به کارت بانکی به عنوان بخشی از اطلاعات اقتصادی افراد است که جای تقدیر دارد.

جوان‌گرایی و مدرن‌گرایی از دستاوردهای بانک ملی

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در رویداد «ملی ‌شو» گفت: بانک ملی اولین بانک مبتنی بر حضور مردم در ایران است. زمانی که این بانک تاسیس شد، نگاه به خارج قوت داشت. ولی فعالان اقتصادی بر تامین مالی خود تاکید کردند. بانک ملی با این روش شکل گرفت و طی تحولاتی منشا خیر در تحولات بنیادین و ساختاری بود.

دژپسند در ادامه گفت: بانک ملی بعد از شکل‌گیری توانست یکی از امتیازات بزرگ را به نفع کشور که چاپ اسکناس بود رفع کند. در مراحل بعدی هم بانک ملی منش شکل‌گیری نهادهایی مانند سازمان برنامه بود.‌

او افزود: ‌امروز بانک ملی در اوج ۹۰ سالگی، جوان‌گرایی و در اوج قدمت، مدرن‌گرایی را مد نظر قرار داده است.‌

او با اشاره به اینکه بانک ملی از قدمت، بزرگی و گستردگی خود استفاده کرده است، گفت: این بانک با فعالیت‌های نوآورانه خود این پیام را می‌دهد که برای دستیابی به بسیاری از تحولات نباید نگران بود، بلکه می‌توان با توانایی جوانان این مرز و بوم، قدرت تحولات تکنولوژیک را به دست آورد.‌

طرح سککوک، مقدمه اقتصاد هوشمند

دژپسند بیان کرد: ‌ما اگر بخواهیم به قله‌هایی که در چشم‌انداز ترسیم شده برسیم باید این مسیر را طی کنیم و کاربرد فناوری‌ها در کسب‌وکار اقتصاد هوشمند را درک کنیم.‌

به گفته دژپسند، برای دستیابی به این منظور بانک ملی در بانکداری الکترونیکی گام برداشته است، ولی باید از این مرحله هم عبور کرد و به بانکداری دیجیتالی رسید.

او با اشاره به طرح سککوک که در این مراسم رونمایی شد، گفت: این طرح می‌تواند نویدبخش تجارت الکترونیکی و مقدمه اقتصاد هوشمند در معنای راهبردی باشد. امروز نمایشی کوتاه ولی امیدبخش برای یک حرکت بزرگ انجام داده‌ایم.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: بالا بودن هزینه‌های نظام بانکی از مشکلاتی است که با آن روبه‌رو هستیم و یکی از دلایل آن بالا بودن تعداد شعب است. اولین اثر بانکداری الکترونیکی این است که خدمات بانکی را در محیط الکترونیکی ارايه می‌دهد. در اقتصاد هوشمند با منابع کم، خدمات بالا، موثر و باهدف ارايه می‌شود و می‌توانیم به یک اقتصاد مقاوم و متعالی دست یابیم.

او با بیان اینکه همان‌قدر که بانکداری الکترونیکی شتاب گرفته، باید سایر بخش‌ها هم تعدیل شود، گفت: ‌در همه بخش‌ها باید کارایی نظام بانکی را بالا ببریم. در اقتصاد هوشمند اساسا منابع، قدرت خودزایشی پیدا می‌کنند. یکی از این مواردی که این امر را تحقق می‌بخشد، بحث بهره‌وری است که هم اثربخشی و هم کارایی دارد.‌

او اشاره کرد: ‌بانک ملی با قدمت بالا و توانمندی زیاد و با استفاده از استارت‌آپ‌های جوان می‌تواند خدمات بزرگی برای کشور فراهم کند.‌

رونمایی از تازه‌ترین محصولات نوآورانه بانک ملی

BTM، کیف پول، سککوک، ویديو بام، اپلیکیشن ۶۰، امکان اتصال کارت بانکی به کارت ملی هوشمند و روبات آلفا، برداشت مستقیم از جمله محصولاتی بود که در دومین رویداد «ملی ‌شو» رونمایی و توضیحات مختصری راجع به هر کدام داده شد.