گزارشی از نشست وزیر ارتباطات در اتاق بازرگانی ایران:

بخش خصوصی فقط از دولت مطالبه‌گری نکند

سه‌شنبه هفته گذشته محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست صبحانه کاری اعضا و هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران حضور یافت و ضمن استماع نظرات و انتقادات بخش خصوصی به بخشی از آنها پاسخ داد.

بخش خصوصی البته پیش از این و قبل از كسب رای اعتماد جهرمی، در اتاق بازرگانی تهران با حضور وزیر پیشنهادی مراسمی را برگزار كرده بود كه البته این بار پاسخ‌های جهرمی به خصوصی‌ها اندکی متفاوت و با وعده و وعید كمتری نسبت به جلسه قبل همراه بود.

نكته حایز اهمیت اما آن بود كه بسیاری از مشكلاتی كه بخش خصوصی در این جلسه مطرح كردند پیش از این نیز عنوان شده بود و این مساله گویای آن است كه همچنان بسیاری از مشكلات خصوصی‌ها حل نشده باقی‌مانده است.

اگرچه مدیران اتاق ایران و فعالان اقتصادی به طرح نظرات کلی و متفاوت خود پرداختند لیکن از آنجا که هدف جلسه و گزارش حاضر پرداختن به مشکلات فعالان حوزه ICT بوده است، تنها به این بخش از دیدار مذکور پرداخته می‌شود.

 

تعدد مجوزها گریبانگیر بخش خصوصی

در این جلسه محمدرضا طلایی، رییس كمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران از جمله نمایندگان بخش خصوصی بود كه برخی از مشكلات این بخش را به وزیر خاطرنشان کرد. بحث مالكیت فكری و لزوم بازپس‌گیری لایحه فرستاده شده به مجلس از جمله خواست‌های وی بود.

طلایی همچنین گفت: در بحث تعدد مجوزها دچار مشكل هستیم و تعداد مجوزها گاهی بالاتر از تعداد پرسنل شركت‌ها است.

وی در خصوص گمرك نیز خاطر نشان كرد: در زمینه صادرات نرم‌افزار زیرساخت‌های لازم را نداریم و از مزایای صادركنندگان غیرنفتی نیز برخوردار نیستیم.

یكی از الزامات اساسی ICT در كشور از نظر رییس كمیسیون ICT اتاق اما، لزوم تاسیس پایانه‌های صادراتی در خارج كشور و معرفی پتانسیل‌های داخلی بود.

همچنین به عقیده طلایی شركت‌های ایرانی حوزه ICT پتانسیل تولید دارند اما فرصت حضور در مجامع بین‌المللی را ندارند كه این موضوع نیاز به رسیدگی وزارت ارتباطات دارد.

وجود تب استارت‌آپ‌ها در كشور و خطر بروز سونامی استارت‌آپ‌های بدهكار بانكی از دیگر مواردی بود كه طلایی خواستار رسیدگی و حل آنها بود.

وی همچنین در خصوص اینكه بخش خصوصی حوزه نرم‌افزار توسط سه اپراتور دچار انحصار شده و تولیدكنندگان محتوا مجبورند تولیدات خود را در اختیار یكی از این سه اپراتور قرار دهند اعتراضاتی را مطرح كرد و برای بررسی مسایل و مشكلات فاوا خواستار همكاری نزدیك كمیسیون ICT اتاق بازرگانی با وزارت ارتباطات شد.

 

درخواست حمایت از تولید سخت‌افزار

در این جلسه مسعود شنتیایی، رییس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات نیز به بیان مشكلات موجود برای حوزه سخت‌افزار پرداخت.

وی گفت: در رابطه با برنامه ششم و سیاست‌های وزارت ارتباطات در حوزه سخت‌افزار باید گفت برای افزایش تولید تجهیزات فناوری اطلاعات سیاست مشخصی وجود ندارد كه این سیاست‌ها باید تدوین شود. همچنین براساس برنامه پنج‌ساله ششم توسعه باید درمجموع 110 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط وزارت ارتباطات انجام شود كه یک‌سوم یا 35 هزار میلیارد تومان از این میزان سرمایه مربوط به تجهیزات سخت‌افزاری باید باشد.

شنتیایی خطاب به جهرمی خاطرنشان كرد: خواست ما این است كه سیاست‌ها معین شود و منع ورود كالاهای خارجی كه نمونه داخلی دارد نیز رعایت شود.

 

تعدد مراجع متولی گریبانگیر بخش خصوصی

از دیگر نمایندگان بخش خصوصی اما كه در این جلسه به ذكر مسایل خصوصی‌ها پرداخت، افشین كلاهی، رییس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران بود. كلاهی با ذكر این كه كشور در حوزه كسب‌و‌كارهای جدید در بنگاه‌ها موفقیت‌هایی داشته‌ و علت هم آن است كه زیرساخت اینترنت فراهم شده، گفت: مشخص نبودن مرجع و نهاد اعطای مجوز در سال‌های ابتدایی فعالیت كسب‌و‌كارهای نوپا از دیگر علل رشد محسوس در این حوزه بوده است.

وی افزود: فكر می‌كنم وظیفه وزارت ارتباطات بهبود فضای كسب‌وكارهای آنلاین است. در حال حاضر هر شركتی می‌بایست 10 مجوز بگیرد كه دریافت این مجوزها زمان‌بر است؛ عدم دخالت دولت نیز باعث شده كه خصولتی‌ها فضا را از بخش خصوصی واقعی بگیرند. از سوی دیگر كارفرمایان نمی‌دانند از كجا باید مجوز بگیرند و مشكلات بسیاری در این عرصه وجود دارد كه دخالت وزارت ارتباطات در این شرایط لازم است.

 

پاسخ وزیر ارتباطات به بخش خصوصی

جهرمی اما در خصوص انحصار یكی از اپراتورهای موبایل كشور بر تبلیغات صدا و سیما كه باعث شده بخش خصوصی ده‌ها نامه به او بنویسند، با لحنی انتقادی از این افراد گفت: نه صدا و سیما و نه آن اپراتور موبایلی مسوولیتشان با من نیست و بخش خصوصی برای حل این مساله باید به شورای رقابت رجوع كند و این موضوع ربطی به وزارت ارتباطات ندارد.

**وزیر ارتباطات برخلاف جلسه قبل این بار اما با لحن تندتری خصوصی‌ها را مورد خطاب قرار داد و گفت: مطالبه‌گری بخش خصوصی باید مشخص باشد از چه كسی است و نباید بگوید دولت چون قوه قضاییه و مجلس هم در بسیاری از مسایل صاحب‌نظر و اثرگذار هستند.**

وی برای حل ایرادات متعدد وارد شده به لایحه كپی‌رایت كه در مجلس است و بخش خصوصی خواهان بازپس گرفتن آن است نیز گفت: معاون خود را مامور می‌كنم در خصوص این لایحه با اعضای اتاق بازرگانی صحبت كند. وی همچنین تاكید داشت كه برای حل این مشكل مجلس درخواست كرده به جای بازپس گرفتن لایحه برخی از اعضای بخش خصوصی را كه انتقاد دارند به مجلس ببرند تا كمیسیون مربوطه در مجلس موارد مطروحه توسط آنها را پس از بررسی لحاظ كند.

جهرمی در خصوص خطر به وجود آمدن بخش خصوصی بدهكار بانكی در آینده نیز گفت: طرح ما وام دادن به استارت‌آپ‌‌ها نیست و در حوزه تامین مالی پروژه‌ها پست‌بانك را داریم و اگرچه یك نگاه این است كه به استارت‌آپ‌ها وام بدهیم اما ما قصد داریم كه منابع را به سمت آنها ببریم.

پیشنهاد وزیر ارتباطات برای ارتقای سندیكای مخابرات و نظام صنفی

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سه‌شنبه گذشته در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران حاضر شد دو پیشنهاد را در جمع فعالان بخش خصوصی ارایه کرد.

وزیر ارتباطات نخست طی پیشنهادی اعلام کرد: به نظر می‌رسد که سندیکای نظام صنفی رایانه‌ای را گسترده کنیم و مجموعه‌های دیگر را به آن اضافه کنیم تا به سندیکای نظام صنفی فناوری اطلاعات تبدیل شود.

وی در پیشنهاد دیگر افزود: همچنین سندیکای مخابرات را به سندیکای فناوری اطلاعات ارتقا دهیم شاید لازم است این دو کار را داشته باشیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید در این زمینه همچنین تاكید كرد: اگر این اتفاق بیفتد قول می‌دهیم هم از سندیکای فناوری اطلاعات و هم سندیکای نظام صنفی فناوری اطلاعات در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات عضو داشته باشیم.

هنوز چیزی از این صحبت‌های جهرمی نگذشته بود كه در كمتر از چند ساعت فرامرز رستگار دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران برای عملی شدن پیشنهاد وزیر ارتباطات اعلام آمادگی کرد. وی در همین راستا نامه‌ای خطاب به وزیر ارتباطات ارسال كرد و در آن خاطر نشان كرد كه باتوجه به اشاره جهرمی به گسترش و ارتقای فعالیت‌های سندیكای مخابرات و تبدیل آن به سندیكای فناوری اطلاعات در اساس‌نامه جدید این سندیكا این موضوع پیش‌بینی شده است.

طبق این نامه در اساس‌نامه جدید اعضای تشكیل‌دهنده این سندیكا مركب از شركت‌های فعال اعم از شركت‌های تحقیقاتی، تولیدكنندگان، طراحان سخت‌افزار و نرم‌افزاری، مهندسان مشاور و پیمانكاران در حوزه فناوری اطلاعات هستند.

شایان توجه است كه پیش از كسب رای اعتماد جهرمی، سندیكای صنعت مخابرات از به وزارت رسیدن او حمایت كرده بود.

مشكلات اجرای دولت الكترونیكی

جهرمی در این جلسه به موضوع دولت الكترونیكی نیز پرداخت. وی با ذكر اینكه شاخص ایران در زمینه دولت الكترونیكی پایین آمده گفت: ما در شاخص OSI افت داشتیم كه این شاخص مربوط به در دسترس بودن سرویس‌ها برای مردم است.

وی افزود: **توزیع خدمات در كشور به صورت سیلویی است و شهرداری، دارایی، ثبت و سایر سازمان‌ها به صورت جداگانه سرویس‌هایی برای خود راه انداخته‌اند كه استفاده از آنها مستلزم ثبت‌نام چندباره مردم در این سرویس‌ها است. اما واقعیت این است كه ما باید توپ (اطلاعات) را در زمین بگردانیم و نه مردم را.**

جهرمی با ذكر مثالی اضافه كرد: برای یك استخر آبزیان ساده 17 مجوز نیاز است كه 52 مرحله را شامل می‌شود و اگر یك مرحله انجام نشود كار عقب می‌ماند و در این شرایط از ما توقع اجرای دولت الكترونیكی را دارند.

وزیر ارتباطات تاكید كرد: خود وزارت ارتباطات در زمینه شاخص‌های دولت الكترونیكی عقب است و معتقدیم همه سازمان‌ها باید وضعیت و میزان آمادگی‌شان برای اجرای دولت الكترونیكی را مشخص كنند.

جهرمی با انتقاد از برخوردهای دوگانه صورت گرفته گفت: از طرفی از ما ترقی شاخص‌ها را می‌خواهند و از طرفی می‌گویند چرا می‌خواهید وای‌فای در اماكن عمومی ارایه دهید.

وی در خصوص این كه این پروژه تا این لحظه به كجارسیده نیز گفت: بخش فنی قسمت سختش انجام شده اما تعامل دستگاه‌ها برای تحقق دولت الكترونیكی هنوز جای كار دارد.

تاكید مجدد وزیر برای اجرای رجیستری

موضوع رجیستری از دیگر محورهای اصلی صحبت‌های وزیر جوان ارتباطات در بین فعالان بخش خصوصی بود. جهرمی در خصوص احتمال پایین آوردن تعرفه موبایل نیز گفت: اینكه تعرفه گوشی‌های موبایل كه الان پنج درصد است پایین بیاید مقدور نیست چرا كه در صحبت‌هایی كه با وزارت صمت داشته‌ایم موبایل را كالای لوكس ارزیابی كرده و آن را جزو شاخص‌ها نمی‌دانند و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌كننده می‌گوید این كالا تعریف نشده و ما نمی‌توانیم از آن حمایت كنیم.

جهرمی ادامه داد: این كه یك روزه 300 هزار تومان قیمت گوشی زیاد شود آیا غیر از این است كه فروشنده آن را زیاد كرده است؟ اگر تصور می‌كنید كه من در این زمینه سكوت می‌كنم خیر این‌گونه نیست.

وی افزود: طبیعتا وقتی شروع به ساماندهی می‌كنید و كسانی كه قاچاق موبایل می‌كنند هم كم نباشند فشار می‌آورند و فحش می‌دهند.

جهرمی در حالی كه خنده‌ای بر لبانش نشسته بود اضافه كرد: عیب ندارد این فحش‌ها را به من بدهید.

جهرمی با اشاره به بازار بزرگ موبایل كشور گفت: **بازار ما بازار بزرگی است و نمی‌شود این بازار 6 میلیارد دلاری هیچ رسوبی در كشور نداشته باشد. ما باید هزینه را بالا ببریم تا شركت تولیدكننده مجبور شود تولید را به داخل ایران بیاورد.**

جهرمی همچنین مدعی شد كه با اجرای طرح رجیستری در همین مدت 100 درصد رشد واردات موبایل از مبادی رسمی اتفاق افتاده است.

 

*حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن

* از جمله حاشیه‌های جالب این برنامه اما حضور پرتعداد نمایندگان شركت‌های خصوصی و رسانه‌ها و رقابت نمایندگان شركت‌های خصوصی برای فرصت پیدا كردن برای چند دقیقه صحبت با وزیر ارتباطات بود.

* همچنین شوخی‌های وزیر ارتباطات نیز در حین جلسه باعث خنده حضار شد؛ وی در حین جلسه خطاب به یكی از نمایندگان بخش خصوصی كه سوالات و نقدهای زیادی داشت با لحنی آمیخته به لبخند گفت: سوال‌های شما كوتاه است اما جوابشان طولانی است و به من نامه داده‌اند كه باید به هیات دولت بروم.

* در جایی دیگر اما رییس اتاق بازرگانی استان البرز از فعالیت‌هایش در دهه 60 و 70 صحبت می‌كرد و جهرمی با ذكر این كه من آن زمان تازه به دنیا آمدم بار دیگر لبخند را برلبان حضار نشاند. رییس اتاق البرز هم البته به شوخی و در پاسخ گفت: من قدیمی و متعلق به عصر دایناسورها هستم و مشكل از سن بالای من است نه سن كم شما!

* نكته جالب دیگر اما این بود كه وزیر از مسایل به وجود آمده پیرامون تاكسی‌یاب‌های اینترنتی نیز غافل نماند و اقدام اخیر آنها را محكوم كرده و گفت: در خصوص ویز تاكسی‌های اینترنتی كار درست را به شیوه غلط انجام داده‌اند كه باعث می‌شود اعتماد عمومی به اپ‌های داخلی از بین برود.

* برخورد گرم نمایندگان بخش خصوصی با نصراله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات پس از اتمام جلسه اتاق بازرگانی و ازدحام بسیار زیاد خبرنگاران برای پرسیدن سوال از وزیر ارتباطات از دیگر حواشی جلسه هفته گذشته بود.

صدقه‌بگیر فناوری نباشیم

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه