سوژه‌هاي داغ حوزه فاوا در سال 97

باتوجه به نزديك شدن به روزهاي پاياني سال 97، در تحريريه عصر ارتباط تصميم گرفتيم در گزارشي خبرسازترين سوژه‌ها و اخبار حوزه ICT كشور را بررسي كرده و خلاصه‌اي از آنها را در اختيارتان قرار دهيم. اگرچه بهتر بود که این سوژه‌های داغ، به بهره‌برداری از سامانه‌های مهم و مورد نیاز مردم، افتتاح طرح‌هایی که سال‌ها از عمر بلاتکلیفی آنها می‌گذرد و در مجموع اتفاقات مهمی از این دست اختصاص می‌یافت که البته چنین نشد. آنچه در پي مي‌آيد گزيده‌اي از فراز و فرودها و اخبار مهم حوزه فناوري اطلاعات در سال 97 است.

گرانی اینترنت و سردرگمي كاربران

اواخر فروردین‌ماه سال 97 و با اصرار وزارت ارتباطات در تغییر مدل قیمت‌گذاری اینترنت و بدون توجه به اعتراضات موجود، هر شركت فرمول خاص خود را براي ميزان مصرف داخلي و خارجي توسط كاربر تعريف كرد. از سوي ديگر، بسياري از شركت‌ها نيز اعلام نكردند كه چه ميزان از مصرف FUP به اينترنت داخلي و چه ميزان به اينترنت بين‌الملل مربوط است، تا بر شدت ابهام‌ها افزوده شود.

به هر ترتیب، گرانی اینترنت متعاقب این تغییر مدل‌ها، انتقاد اپراتورهای اینترنت ثابت و سردرگمی و اعتراض کاربران اینترنت همچنان نیز ادامه دارد.

راز بقای «فرزندان ایرانی تلگرام»

اواسط اردیبهشت‌ماه سال97 بود که «یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به نقل از وزیر اطلاعات عنوان کرد که تلگرام طلایی متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و اکنون ۲۵ میلیون عضو دارد و قانونی است.»

موضوع فرزندان ايراني و نسخه‌های وطنی تلگرام اما از زمانی بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد که تلگرام فیلتر شد؛ زيرا این اپلیکیشن‌ها پیش از این نیز فعال بودند و ایرانی یا غیر ایرانی بودن آنها چندان مورد توجه نبود.

بعد از آن اما قرار شد مهلتی برای جدایی این پیام‌رسان‌های واسط تلگرامی از تلگرام در نظر گرفته شود که این مهلت‌ها یکی بعد از دیگری گذشت و در نهایت نیز اعلام شد که این پیام‌رسان‌ها با هماهنگی و اجازه قوه قضاییه همچنان به کار خود مشغول خواهند بود.

ماجراي هك سامانه ثبتارش

27 خردادماه سال 97 رییس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد، سایت وزارت صنعت هک و حدود ۵ هزار خودروی مدل‌بالا و گران‌قیمت وارد کشور شد. فردای آن روز، روابط عمومی وزارت صنعت با انتشار اطلاعیه‌ای، اظهارات رییس سازمان بازرسی کل کشور را تکذیب کرد و ضمن تایید تخلف در ورود ۶۴۸۱ خودرو به گمرکات کشور، از پیگیری برای برخورد قانونی با متخلفان خبر داد.

حدود 10 روز بعد رییس سازمان بازرسی کل کشور اطلاعیه روابط عمومی وزارت صنعت را رد کرد.

در همين زمان وزیر صنعت ، هک سایت وزارت صنعت را تایید و مدیر روابط عمومی را برکنار کرد. با وجود تمام اين كشمكش‌ها همچنان پرونده مذکور باز است.

گرانی بی‌سابقه كامپيوتر و موبایل

تیرماه سال 97 در پی جهش بی‌سابقه نرخ ارز، كالاهاي آي‌تي 100 تا 200 درصد افزايش قيمت داشتند.

قيمت‌ها در بخش سخت‌افزاري چيزي بين 50 تا 60 درصد افزايش پيدا كرد و در قسمت‌هاي لوازم جانبي تا 200 درصد هم افزايش قيمت وجود داشت.

مخلص کلام اینکه حال و روز بازار کامپیوتر و موبایل، از واردکنندگان و توزیع‌کنندگان گرفته تا فروشندگان و خریداران، تا همین روزهای پایانی سال خوب نیست و درنتیجه تعطیلی، بلاتکلیفی و اعتراضات همچنان ادامه دارد.

کارت سوخت؛ هیاهو برای هیچ

امسال پس از سال‌ها فشار رسانه‌ها و انتشار آمار تکان‌دهنده از قاچاق روزانه 20 تا 40 میلیون لیتر سوخت از کشور، تکاپوی جدیدی در خصوص لزوم بازگرداندن کارت‌های سوخت و استفاده از سامانه سوخت بالا گرفت.

به این ترتیب اطلاعیه‌ها و ضرب‌الاجل‌های متعددی از سوی شرکت نفت برای الزام مردم به دریافت کارت سوخت صادر شد، مردم را به تکاپو واداشت و احیای مجدد کارت سوخت برای مدتی مردم را به خود مشغول کرد.

اما پس از این هیاهوها به يكباره احياي كارت سوخت متوقف شد و موضوعی با این درجه اهمیت، مانند بسیاری از دیگر موارد در حال مشمول‌شدن به مرور زمان و فراموشی است.

درخواست توقف سايت ديوار

اواخر بهمن‌ماه 97 رييس پليس فتا تهران رسما از دادستان تهران خواست با توجه به افزايش جرايم در سايت ديوار و ناتواني (سهوي يا عمدي) مديران اين سايت در كنترل جرايم، درخصوص مسدودسازي آنها اقدام شود.

این مقام انتظامی همچنين گفته است که ۲۰ درصد جرایم سایبری از بستری مانند سایت دیوار و آسیب‌پذیر بودن این سایت است که موجب تبلیغ فعالیت کلاهبرداران و زیان مردم می‌شود.

البته این درخواست پلیس فتا بعد از سال‌ها مدارا، تذکر، هشدار و توصیه به مسوولان سایت دیوار و دیگر سایت‌های مشابه انجام شده است که همین موضوع ابهاماتی درخصوص علت این همه صبوری را به دنبال داشت.

طبق معمول فشارهای پیدا و پنهان برای توقف پلیس آغاز شد و این پرونده پرسروصدا هم بلاتکلیف به حال خود رها شد.

قدرت‌نمايي مشكوك كفتار سايبري

«کفتار سایبری» نامی بود که رسانه‌ها به عامل یا عاملان حملات سایبری اواخر سال گذشته به سایت تعدادی از کسب‌وکارهای اینترنتی در ایران دادند.

به عقيده برخي صاحب‌نظران اين حملات نشان داد که نصب انواع فیلترشکن‌ها كه علت آن فيلترينگ تلگرام و ساير شبكه‌هاي اجتماعي محبوب بود و نيز نصب نسخه‌های تقلبی تلگرام و انبوهی از اپلیکیشن‌های نامعتبر باعث شده كه عمدتا موبایل كاربران ايراني به زامبي‌هايي تبديل شود كه كنترل آن در اختيار هكرها قرار گرفته است.

در این مورد هم نهادی حاضر به پذیرش مسوولیت این پرونده نشد و معلوم نیست کفتار سایبری این روزها در حال اخاذی از کدام کسب‌وکار ایرانی است.

نوآوری و حکم‏روایی شهری

تقویم تاریخ ICT ایران

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه