تراشه‌های کامپیوتری و کمک به آسیب‌دیدگان مغزی

شرکت بریتانیایی ARM به‌تازگی اعلام کرده با همکاری کارشناسان و محققان آمریکایی در حال کارکردن روی تراشه‌های کامپیوتری است که با کاشته شدن در مغز آسیب‌دیدگان نخاعی به کمک آنها می‌آید.

این تراشه پس از کار گذاشته‌شدن در مغز بیمار نخاعی می‌تواند به او در انجام وظایف و کارهای روزمره کمک می‌کند تا بازخورد حسی داشته باشند.

مرکز مهندسی اعصاب حسی-حرکتی دانشگاه واشنگتن (CSNE) اعلام کرده که در نهایت تا 10 سال آینده کار روی این پروژه تمام می‌شود و تراشه آنها آماده کارگذاشتن در مغز انسان خواهد شد.

پیتر فرگوسن، مدیر ARM که مسوولیت بخش فناوری‌های بهداشت و درمان را به عهده دارد، به خبرنگاران گفته که برخی از دستگاه‌های نمونه در حال حاضر وجود دارد، اما مشکل اندازه بزرگ این تراشه‌ها است.

تراشه جدید که ARM در حال کار روی آن است، سیگنال‌های دریافتی از مغز را تحریک کرده و به بخشی در نخاع می‌فرستد و همچنین این تراشه کمک می‌کند اطلاعاتی که در نخاع نیز دریافت می‌شوند به مغز فرستاده شوند. به این ترتیب مغز می‌تواند دستورات مختلف را به بخش‌های مختلف بدن بفرستد و در مقابل نخاع نیز می­تواند اطلاعاتی را که از اندام حسی گرفته مانند حس گرما یا سرما یا درد و هر حس دیگر را دریافت کرده و سیگنال‌های مربوطه را به مغز بفرستد.

این تراشه می‌تواند برای قربانیان سکته مغزی، افراد مبتلا به اختلالات مغزی، کسانی که در اثر برخورد یا تصادف آسیب نخاعی دیده‌اند و همچنین برای افراد مبتلا به پارکینسون یا آلزایمر کار گذاشته شود و با تحریک و تقویت سیگنال‌های مغزی-نخاعی آنها، دایره توانایی‌هایشان را گسترده‌تر کند.

ARM از سال 2016 در یک کمپانی مرجع نرم‌افزاری به ارزش 32 میلیارد دلار ادغام شد و پس از آن فعالیت­های خود را به شکل گسترده‌ای توسعه داد. پیش از این نیز کمپانی‌های مختلفی سعی در ساخت ابزار مختلفی برای آسیب‌دیدگان و ناتوانان داشته‌اند، ساختن دست و پای مصنوعی روباتیک و اتصال مغز افراد معلول به سیستم‌های کنترل هوشمند خانه از جمله خدماتی است که فناوری برای افراد معلول و ناتوان ارایه کرده که در شماره‌های قبلی به‌طور گسترده به آنها پرداخته‌ایم. به‌نظر می‌رسد با توجه به روند صعودی پیشرفت‌های تکنولوژیک طی یک یا دو دهه آتی، فناوری بتواند بسیاری از محدودیت‌های افراد ناتوان را برطرف کند.