«رایزن» افتخارات AMD را تکرار می‌کند

این روزها شرکت ای‌ام‌دی حال و روز خوشی دارد و تجدید این حس از یاد رفته را مرهون ورود نسل جدید پردازشگرهای محاسباتی خود به صحنه رقابت است. احتمالا شما هم با ما هم‌عقیده‌اید که این حق AMD است كه پس از تجربه‌های تلخ و رکود گذشته، شکست‌های مکرر ناشی از فقدان معماری کاربردی‌ و ضعف در رقابت با اینتل، امروز مزد برنامه‌ریزی‌های مدون برای طراحی پردازنده‌های قدرتمند را دریافت کند.
 هرچند این شرکت با پردازنده‌های فنوم تصویر خوبی را در خاطرات ثبت کرد، اما کم‌تدبیری و بلند‌پروازی‌های نا‌بجا موجب شد تا ای‌ام‌دی در سراشیبی سقوط قرار گیرد، به‌گونه‌ای که حتی پروژه‌هایی چون فیوژن و بولدوزر نیز نتوانست توان رقابتی آن را در برابر اینتل بازیابی کند. سال 2014 اخباری مبنی بر حرکت ای‌ام‌دی به سمت طراحی یک خانواده قدرتمند منتشر شد. کارشناسان به‌اتفاق آن را شایعه‌ای برای تقویت جایگاه این شرکت تلقی کردند. اواسط سال گذشته این شرکت در نشست‌های مطبوعاتی و CES2017 اعلام  کرد که پس از چهار سال تلاش بی‌وقفه، اعضای خانواده «رایزن» آماده عرضه به بازار شده‌اند.
 عرضه پردازنده‌های رایزن در ماه‌های اخیر موجب شده تا سهم ای‌ام‌دی از بازار دسک‌تاپ به نحو چشمگیری رشد کند. اما آیا واقعا رایزن از پتانسیل مناسبی برای بازیابی سهم فروش گذشته و ایجاد یک تحول اساسی در سیاست‌های نخ‌نمای این شرکت برخوردار است؟ در طول سالیان گذشته، لیتوگرافی بالا یکی از نقاط ضعف ای‌ام‌دی در طراحی پردازنده‌های دسک‌تاپ و سرور ‌بود و این مساله موجب فاصله زیاد آن با اینتل شده بود. اما حرکت به سمت همسان‌سازی لیتوگرافی هسته‌ها با اینتل، نشان می‌دهد که تصمیم ای‌ام‌دی برای کاهش فناوری ساخت نودها جدی است؛ چراکه نسل مدرن خانواده Zen با لیتوگرافی 14 نانومتر طراحی شده‌اند. در گام اول، این کاهش فضای فناورانه‌ای را ایجاد کرد تا ای‌ام‌دی بتواند بر بزرگ‌ترین چالش فنی پیش رویش، یعنی گرمای بالای هسته‌ها مسلط شود. همچنین تصمیم به تغییر چرخه تولید به تاک-تاک-تاک نیز تفسیر متفاوتی از الگوی جدید این شرکت در طراحی و تولید پردازنده‌های سری Zen را مطرح می‌کند. کاهش لیتوگرافی نودها ضمن تنزل فاحش حرارت تولید‌شده، انرژی مصرفی مجموعه سیلیکونی پردازنده به‌خصوص هسته‌ها را کاهش داده است. همچنین منحنی ظرفیت اورکلاکینگ و افزایش فرکانس هسته‌ها هم رشد تصاعدی خوبی را تجربه می‌کند. همچنین در بخش حافظه‌ها، پردازنده‌های رایزن به کنترلر DDR4 مجهز شده‌اند که نتیجه آن افزایش پهنای باند و سرعت پردازش و همچنین آدرس‌دهی داده‌ها میان پردازنده و حافظه‌ها خواهد بود. 
اگر حافظه‌های HBM2 مجوز نهایی استاندارد را دریافت کنند، بعید نیست ای‌ام‌دی این حافظه‌های سریع را به داخل پردازنده‌های رایزن منتقل کند. ناگفته پیداست که کاهش لیتوگرافی در رایزن موجب شده تا دست اینتل برای اعمال بهینه‌سازی متنوع باز شود. 
افزایش ظرفیت حافظه‌های کش L1 و L2 و تغییر در پیکربندی کش L3 نیز یک ارتقای هوشمندانه برای رایزن محسوب می‌شود. اگرچه این تغییرات کمی دیر در پردازنده‌های دسک‌تاپ این شرکت اعمال شدند، اما با کاهش تایمینگ و زمان انتظار پردازنده برای دریافت داده‌های تکراری، موجب سرعت عمل و راندمان نهایی سیستم خواهند شد. سوکت جدید AM4 به ‌همراه چیپ‌ست‌های A320،B350  و  X370نیز یک ارتقای زیرکانه بود تا شانس پلتفرم رایزن را برای تبدیل به یک اسطوره سیلیکونی افزایش دهد. رایزن خانواده‌ای پرجمعیت است که در سری‌های 3، 5 و 7 عرضه می‌شوند. مدل Ryzen3 1100 ارزان‌قیمت‌ترین پردازنده چهار هسته‌ای است که هشت مگابایت حافظه L3 و دو مگابایت کش L2 دارد. همچنین 1800X از سری 7، قدرتمندترین پردازنده رایزن با هشت هسته حقیقی، 16 رشته پردازش مجازی و فرکانس 6/3 گیگاهرتز است. این مدل 16 مگابایت کش L3 دارد و با 95 وات مصرف، از حافظه‌های نسل چهارم با فرکانس 2666 مگاهرتز پشتیبانی می‌‌کند. لیتوگرافی و مصرف انرژی پایین، تعبیه حافظه‌های واسط در ظرفیت‌های بیشتر، فرکانس پایه بالاتر، استفاده از اینترکانکت‌های پرسرعت و مدرن در مدار داخلی پردازنده، هسته‌های پرتعداد و پایدار، پشتیبانی از فناوری SMT، قیمت مناسب و قابلیت اورکلاکینگ بالا، مجموع المان‌هایی است که توانایی خانواده رایزن را در برابر نسل هفتم کیبی‌لک اینتل به‌شدت افزایش داده است. هرچند تاکنون بیشتر تست‌ها انعطاف‌پذیری و قدرت بالای اورکلاکینگ را تایید کرده‌اند، اما به‌نظر می‌رسد پردازنده‌های رایزن به فرصت بیشتری برای تثبیت جایگاه خود نیاز دارند. 

ثبت حرفه‌ای لحظه‌ها

اپلیکیشن طراحی کنید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه